Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Globální oteplování

268
# 25.03.2022, 10:26

palma
A proč to takhle dopadlo? Protože byznys má přednost před zdravím a životním prostředím, monitoring vědců je fajn, ale podle mě je škodlivý potenciál jasný každému dítěti, ale ať napíší co s tím, jakými způsoby odstranit mikroplasty ze životního prostředí, ze vzduchu, z vody, půdy, oceánů, to mě zajímá mnohem víc hm?

380
# 25.03.2022, 11:56

Yurri
Jo, když degenerace lidstva už je daná... bavil jsem se kdysi z chlapíkem co pracoval v chemoplastu Chropyně.. proč třeba vyrábět plastové pytle na odpadky.. jeho odpověď byla" a kdo by se dneska tahal ven s košem, pytel je pohodlnější, vynesete to ráno, před odjezdem do práce a nemusíte se pak vracet s košem zpátky domů.. šetří to čas"..a je to dobrej kšeft.. doplňuju já, a jistej.. bohužel.. to samé z igelitkama v obchodech, zatíží to daní.. no co, lidi stejně ty dvě koruny klidně připlatí.. jo, zlatý síťovky, nebo plátěnky..o balení všeho do plastu ani nemluvě..to řešit nikdo nechce, vždyť přece kšeft, HDP, pohodlí, Zlatá doba, když jsem do našeho plechového koše, jako kluk, dával staré noviny, na vyložení, aby to nesmrdělo, dole to pak s odpadkama vyklopil do popelnice... jo a papírový pytlíky od rohlíků a chleba a vajíček jsme schovávali vedle ledničky... vždycky se pak na něco hodily, třeba na svačinu do školy..;-) Vzpomínám na to, a je mi z toho trošku smutno, byť celkově ta doba taky nebyla až tak veselá..a taky jsme žili, a ani mi nevadilo, běhat se skleněnejma lahvema do obchodu to vrátit, parádně to cinkalo, a korunky jsem měl za odměnu...

96
# 25.03.2022, 20:34

palma
Yurri
To je toho. Tady jsme zase o kus dále. Soused už pracuje na konečném řešení. Toto se evidentně chystá prohnat komínem. Hromady z odpadu OSB, překližek a podobně. Co vím, tak sám už má zkušenosti se zhoubným nádorem.... Není divu.
Prostě masakr.

380
# 25.03.2022, 20:53

ROFA
Koukám, že asi prodává i cyklon B, podle cedule na plotě..:cool:

33
# 26.03.2022, 08:35

Yurri Cekam ze priroda si s tim nakonec poradi, mikroplasty se rozpadnou na nanoplasty a dal na -pravdepodobne- biosfere neskodne molekuly. Jenom je otazka jak dlouho to bude trvat

268
# 27.03.2022, 20:26

Ai-kun
Stovky let a škodí právě ty nejmenší, protože se dostanou do krevního řečiště, kde pak mohou způsobovat zánětlivé reakce, obrovské riziko pro celé lidstvo, okamžitě bych zakázal výrobu takovej srágor, minimálně dovoz do EU, i když je v podstatě pozdě, stejně jako s klimatem, i kdyby byla výroba celosvětově zastavena od zítřka, kontaminace nás spolehlivě dostane, proč myslíte, že si dávám nálož antioxidantů kde se dá, vůbec bych si to zase nelakoval na růžovo, jakože není dost výzkumů apod. kecy, prostě prospívat to rozhodně ničemu nebude a vždycky vyhraje pesimistická varianta, bohužel.

Pak jednou bude pandemie, kde bude rozhodovat, kolik toho bordelu budete mít v těle naakumulováno, ještě si na mě pak s tímhle vzpomenete, uvidíte.

380
# 30.03.2022, 12:16

Yurri
No, jsem zvědav, zítra možná bude poslední den s Ruským plynem a ropou, pokud EU nezačne platit rublama... hned vedle nás prořezávají teď souše, zašel jsem a slovo dalo slovo.. objednáno pro sichr osm kubíků, co se vlezou do zahradního domku, místo kůlny..:D, pokud nic nebude, bude dobrý artikl na přeprodej, a nebo na romantické noce u krbu.. navíc jde o obnovitelný zdroj, takže jsem vlastně ECO..Ale nechci vidět, co vypukne dole na Kladně, když nebude plyn, či bude dvakrát dražší apod.. to bude se valit čmodiků...Možná nás čekají veselé časy..

# 30.03.2022, 15:24

Jo lidé co mají domy tak vždycky budou mít čím topit. Ale lidé v bytech tam je to horší. Já bydlím v menším bytovém domě o 14 bytech a každý má svůj (plynový) kotel. Tak už intenzivně řešíme co do budoucna.. Tepelné čerpadlo prý bude problém, protože máme všichni radiátory a hodí se spíše na podlahovku z důvodu nízké teploty vody (většinou tak 35°C), a navíc by to byla obří investice protože udělat jedno velké čerpadlo pro 14 bytů by obnášelo udělat nové rozvody po celém baráku. Případně udělat více menších čerpadel vždy pro 2 sousední byty to by taky vyšlo pekelně draho. No nevím jak to vyřešíme.

Aspoň do solárů na střeše asi zainvestujeme a např. letošní březen co byl extra slunečnýž tak bych v pohodě byt mohl vytápět přes den elektrickým přímotopem třeba na 23°C a do rána by mi to pod těch 19°C na které mám nastavený termostat nekleslo. Takže by plynový kotel běžel spíše jen v zimě a na jaře už by se dotápělo takto.. Prostě spotřebu plynu chci co nejvíce omezit.

268
# 30.03.2022, 16:56

JohnBattler
Přesně tak, co ti starší lidi co neunesou kyblík, ženský s děckama v bytech, všechna ta sídliště, každej nemá haciendu a statisíce na soláry, nemůžete jim to vypnout nebo donutit je změnit způsob vytápění, to je na dlouhá léta, ne na dny, já mám dřeva plnou chalupu, ale ty smrady a prach a popel nesnáším, o pravidelném čištění spalinovej cest a kotlů na tuhá paliva si nedělám iluze a kdo to zaplatí hm? Lidi nemaj na zálohy na energie, nedoplatky, natož na změnu vytápění, natož na servisy, údržby apod.

Tohle není legrace:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ruska-i...

# 31.03.2022, 00:03

29.03.2022 Austrálie, prudké deště, záplavy

271
# 31.03.2022, 12:58

ACEOF ACES

Odpocet bezi, ale mam obavy, ze katastrofa mnohem horsi nez koronavirus nebude globalni oteplovani, nybrz novy Hitler (tentokrat na vychode) zmackne to cervene tlacitko. Vhledem k stavu ruske vojenske techniky pak muzeme jen doufat, ze tacitko nebude fungovat a program na spusteni akce zahlasi Error. V opacnem pripade budeme vsichni nasledovat Jana Palacha.

271
# 31.03.2022, 13:03

Yurri

Vytapeni urcite kotlem na drevo a bydlet na vesnici, mit studnu. Cena elektriny a investice do tepelneho cerpadla, to je jedna vec. Lide na to nemaji. Ale spis bych se desil toho, az se neco podela (agresivni Ruska federace, geomagneticka boure), a dojde k vypadku elektriny a tim i vody a plynu. Drevem se zatopi vzdy.

268
# 31.03.2022, 14:48

TommyAst
To jsme teda moc nepokročili, dřevo a kotel na něj a studna, to je jako v Mariupolu a máte pravdu, že to je k přežití nezbytnost (voda a teplo), dům vám vybombardují a na solárka stačí střepiny trhavin;-)

380
# 31.03.2022, 16:18

Yurri
No, mám dojem, že dojde ke snížení výroby napříč EU apod. dneska ruský vůdce podepsal dekret o platbách za plyn a ropu v rublech, teď to všude píšou, EU v tom platit nechce, takže leckdo ať se chystá na výpověď z práce, nebudou asi hnojiva, nebude k dostání 15 základních plastů pro výrobu ( jdou dělat právě jen z ruského plynu, kvůli daným uhlovodíkům) přenastavení chemických továren je na pár let, plus pár stovek miliard nákladů v celé EU, takže jsem rád, že mám první čtyři kubíky dřeva v domku, do neděle bych to měl mít komplet zavezený, teď ještě pořešit elektřinu, asi budu zálohovat bráchovým elektromobilem, je na cestách, tak to nabiju, a kdyby něco, můžu z toho sosat 220V.. má to 80 kV baterku, tak taky dobrý..:D, to bude holt každý za sebe, i když prý měsíc a půl, jako ČR, vydržíme. Jsem zvědav, jak to vše dopadne, fakt je to poučné..:D a bude..uvidíme co na to inflace a ceny na pumpách..

268
# 31.03.2022, 16:53

palma
Mě to připadá jedině dobře, ten konzum a hromadění zbytečných výrobků byl neudržitelný, takže uvědomění si podstatného či redukční dieta bude super, samozřejmě pro průměrně vydělávajícího a výš, na plnou nádrž najedu 1200 km a jestli je nafta za 33 nebo 43 je úplně fuk, konečný cíl Green Dealu omezení závislosti na fosilních palivech se brutálně urychlí a tlak na inovace teď poroste, ten souběh krizí je neuvěřitelný, ale nemám z toho osobně obavy, dokud tady nejezdí tanky nebo nelítají rakety, tak je to gut. Hnojiva se musím pousmát, asi nebudou už ležet hromady organického hnoje po polích ladem, ten biouhel je na to řešení jak ušité a je to 10 let jasná budoucnost a sám trochu vím, kolik se dá vypěstovat doslova z pár desítek m2, pokud k tomu využijeme nyní dostupnou levnou pracovní sílu, tak by to bylo super.

380
# 31.03.2022, 17:12

Yurri
Mě jde jen o to, zazálohovat si základní potřeby, to je to hlavní, čili, topení mám vyřešené, vodu taky, ze studny, elektřinu.. no uvidíme, rozjíždí se tu návrh na spoluúčast na propojené solární elektrárně z více střech u sousedů, zatím jako záloha to elektroauto, hlavně kvůli potravinám v mrazáku..dál pak holt práce a práce na budoucí úrodě, ale to je i trochu zábava..a spotřeba nejspíš klesne spontánně, snad včas všichni zjistí, bez čeho se obejdou ..je zajímavé, že moje zahradní, staré dobré "kanady" mají už za sebou dvacet let, a pořád to jde.., neříkám nekupovat na sebe vůbec nic nového, ale když vidím leckde v domácnostech ty soukromé "butiky" ve skříních... proč..? polovinu toho měli na sobě dvakrát v životě..stačí se ohlédnou do dětství, co bylo nezbytně nutné, jsme tehdy měli, a uměli jsme na kole šlapat a na koloběžce se odrážet nohama, a dokonce jsme uměli ujít i pár kilometrů bez skuhrání ...:D, a holt rajčata jsme měli v létě a v zimě v kečupu a na lečo z flašky.. No, možná maluju čerta na zeď, nicméně nemíním panikařit a tankovat naftu do vany a kuzpovat mouku a těstoviny po celých baleních s poznámkou... co kdyby..jak říkáte, dokud tu nesmrdí tanky na ulici a rakety nad hlavou, tak dobrý..

96
# 31.03.2022, 17:26

palma
4 kubíky dřeva? To by pro nás bylo topení na 2,5 sezóny. To je prd. Kde, ale vzít tu elektřinu, ve které je potřeba násobně více energie. Ze dřeva to nedáte...
Myslíte asi 80kWh u té baterie. To by šlo. A teď by se to zrovna hodilo když FVE navalila tolik energie, že přebytky museli do sítě a teď to dá sotva 4kWh/den.

380
# 31.03.2022, 17:45

ROFA
Toho dřeva bude daleko víc, prostor mám 3x2,6x5 metrů.. takže když se to zaplní.. tak dobrý..:D, elektroautíčko mne napadlo, protože kdyz jsme byly na horách na chalupě, tak klasicky klekla elektřina na den a půl, a auto to utahlo naprosto v pohodě a to jsme se ani nežinýrovali a padlo na to tak okolo 10 - 15 kW protože jsme pustili i bojler..no a FV měním trochu názor, po tom, co mi soused ukázal křivky a platby před a po instalaci, akorát mne zaráží to, že si nemůže jeden postavit výkonově větší, tedy přes 10Kw výroby, pak už to má jiný právní rámec... prý..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.