Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Globální oteplování

273
# 20.12.2021, 00:29

palma
Nevím, kde se vzala ta drzost moderního rozmazleného člověka myslet si, že může přežít další statisíce nebo nedejbože miliony let a to jenom proto, že se z posledního prachu 2 světových válek dokázal rychle oklepat a technologicky a populačně nastartovat, přitom ještě před 100 lety tady jezdily drožky a náměstí byla plná smradlavého koňského hnoje, stejně jako staletí předtím, starověké civilizace dokázaly s mnohem menší technikou mnohem větších počinů a některé trvaly mnoho staletí, ale stejně skončily a tenhle náš výkyv je téměř jistě vlnka pokroku směřující skokově od určité chvíle strmě dolů, nejen degenerace, ale klima i prostředí se obrátí proti nám a tenhle boj nemůžete nikdy vyhrát, můžete jen trénovat superodolnost a flexibilitu, ale na tom pracuje málokdo a s koncem možnosti sdílet informace spadneme opět do deglobalizační nevědomosti, lidstvo má ale velké rezervy, možná to někde o pár set let protáhne, ale jak bylo zmíněno v článku, příroda to tak už zařídila, že když nejste dostatečně geneticky různorodí, tak končíte, jen otázka času a nemyslete si, že to nějakými klony nahradíte, příliš na dlouho, není prostě dost času, budeme se jen bránit, jako nyní zrovna proti jednomu respiračnímu viru, jen jedna epizoda, další budou následovat.

496
# 20.12.2021, 19:50

ROFA
Dřevo za pár stovek? Prosím, kde a za jakých podmínek? U nás je cena dřeva diametrálně jiná. Různé možnosti:
1.) jste vlastník lesa (málo častá možnost) - dřevo pořežete, nakrátíte, oklestíte, připravíte na odtah. Odtah/odvoz cca 150,- Kč/m3. Doma nejčastěji krátíte na metrovky a štípete (ručně/strojně). Poté do hraně a 2 roky sušit. Pak řežete nejčastěji na cirkulárce. Do toho se musíte postarat o les - spálit větve, uklidit, zasadit nové. Suma sumárum toto dřevo vypadá levně (náklady 300-400,- Kč/m3), ale ty desítky hodin práce a řada pomocníků řečí peněz stojí také hodně.

2.) necháte si dovézt např 18 m3 v délkách 5 m. Cena dřeva s dovozem cca 450,- Kč/m3. Pak Vás čeká ta samá práce co je popsána výše. Místo cirkulárky můžete řezat např. na 30 cm a pak štípat.

3.) seženete si dřevo po známých (průměry mix 8-30 cm). Většinou je nakráceno na 1 m délky, uloženo v hrani u lesa. Cena dřeva 500-600,- Kč/m3, doprava pak cca 150 Kč/m3. Doma Vás čeká štípání větších průměrů (vždy cca 40-50% množství), to je cca na 8 hodin ruční práce ve dvou (cca 3-4 m3, dobře jde štípat). Na závěr nejčastěji řežete na cirkulárce. V sumě náklady cca 800,- Kč/m3, nejméně hodin práce (odhadem 15-20% oproti možnostem výše).

4.) koupíte si dřevo naštípané (1 m, 30 cm apod.) Uloženo, nebo volně loženo. Tak či onak, ceny 1 m3 měkkého dřeva naštípaného v délce 1m u nás a v okolí stojí kolem 1.000,- Kč, kratší délky i více (a volně sypány). A tu délku 1 m musíte doma také pořezat ...

První 3 výše popsané možnosti znám a řešil jsem každý rok po dobu posledních 20 ti let. Nejdřív po ose děda-taťka-já, pak taťka-já a nakonec už jen já. Takže opravdu kroutím hlavou, kde a kdo má dřevo za pár stovek a nejspíš s "nejmenší námahou" (?!). Ono kdo někdy ručně štípal např. 1metrové kusy o průměru 30-35 cm, pak asi ví, jaká dřina to je - klíny, kladivo, pantok a znova a znova ...

Kdo topí mokrým je blázen a nechápu jej. Spalinové cesty (komín) může vypadat hodně špatně, průsak do zdiva ... A ano, spalováním mokrého dřeva (nedokonalé spalování) se uvolňuje více různých látek.

Jestli se nepletu, máte TČ. Typ vzduch-voda? Jakou máte spotřebu např. za jednotlivé zimní měsíce? Tarif 2,50 Kč/kWh? A dům komplet zateplen? Omlouvám se za tolik otázek ;-)

Hezký večer.

PS. omlouvám se za trošku off-topic k tématu, doženu to v dalším příspěvku :)

496
# 20.12.2021, 19:56

Stojí za pročtení - spotřeba uhlí jak celosvětově vyletěla v roce 2021 (tak moc jsem já osobně nečekal) - https://www.iea.org/reports/coal-2021 je tam dlouhý pdf report, klikněte "Download full report".

A pak zajímavá studie na téma obnovitelné zdroje a jejich budoucnost / možnosti / potenciál v ČR - https://www.czechsight.cz/potencial-obnovitelnych-... je to 5-dílný článek, hezky a jednoduše mapující jednotlivé možnosti. Možná jsou čísla lehce nadsazená (matematické výpočty bez specifických místních podmínek), resp. berou "ideální" stav čeho by šlo dosáhnout. Tak či onak, potenciál je velký a člověk se dočte, kolik % by se dalo pokrýt resp. nahradit. Zbytek by pak bylo jádro a plynové elektrárny (např. plyn by pokrýval špičky nebo v zimě by nahrazoval např. chybějících 35% z OZE - i přes toto zimní období by spotřeba plynu výrazně klesla). Server Czechsight beru za věrohodný, pragmatický, členové jsou např. zaměstnanci na UK apod.

33
# 20.12.2021, 20:43

andy206 s tim drevem: vim, znam a souhlasim ;-)
Asi bych v soucasny dobe zacinajici energeticky krize pri nabidce takhle zpracovaneho dreva pod 1000 Kc za kubik podeziral prodejce z toho, ze ho nekde ukradl nebo od nejakyho zlodeje levne koupil a pak nastipal a narezal.
Maximalne bych to jeste snad pochopil pokud ma nekdo porad prebytek z kurovcovy kalamity a potrebuje misto - ale i tak to je pro me prodej pod cenou.

96
# 20.12.2021, 20:51

andy206
Hezky jste to popsal, ale praxe, kterou jsem tady také provozoval je trochu jiná. Majitelem lesa jsou LČR. Do prořezávek v lese se nikomu moc nechce takže Vám správce lesa nechá označené stromy pokácet za symbolickou cenu. Větve necháte v lese. Na metrovky se to řeže už v lese. Pro toho kdo chce ušetřit nic levnějšího nenajde. Práci se dřevem nikdo nepočítá, protože to jsou peníze, které nemusíte vytáhnout z kapsy. Představte si dům, který ročně spálí ve splynovacím automatu uhlí za 40 000Kč jen na topení a můžete vyčíslit úspory.

Osobně už bydlím v domě, který je čistě na elektriku. Žádné tepelné čerpadlo nemáme. Jen rekuperaci vzduchu s ohřevem vody. Dům se dosud vytápěl čistě elektricky. 1,3 až 1,7 MWh ročně. Tepelné čerpadlo je pro náš případ zbytečný stroj. V této sezóně se na vytápění budou podílet už i FVE panely. Za měsíc prosinec výkon FVE pokryje jen spotřebu jednotky pro ohřev vody s výměnou vzduchu. V dalších měsících poroste podíl z vyrobené elektřiny na krytí tepelných ztrát prostupem i pro ostatní spotřebu.

496
# 20.12.2021, 21:23

ROFA
Děkuji za odpověď. Ano, Vámi popsaná situace je nejlevnější, souhlasím. Ale zároveň v tomto máte štěstí, které má málo lidí - možná lokací samoty, lesem (kde jak píšete, nestojí pracovníkům LČR dělat tuto probírku a ani nemusíte řešit větve), rokem .... Pokud je vše dostupné, pak za jednu sobotu máte pořezáno a nachystáno na odvoz klidně 5 m3, ve více lidech i více. Odvoz je asi kousek, jeden vozík za auto dá klidně 1 m3. Jen potřeba to dřevo dotahat na lesní cestu apod. Náklady řádově stokoruny za m3 sedí. Práci se dřevem jsem také nikdy nepočítal, až mě kamarád vyvedl z omylu a udělal mi kalkulaci - moje strávené hodiny (v sumě všechny hodiny i za pomocníky) vs. tyto hodiny, kdyby on strávil např. na "blbé" brigádě (a dřevo by si koupil, nechal dovést štípané v 1m nebo 25 cm). A že to jsou zajímavé výsledky, to si může každý spočítat.

U nás probírky od LČR či města/obce také fungují. Ale často je to špatný terén, nutno řezat definové stromy, uklidit větve, dotahat si ručně dřevo na lesní cestu. Platba je pak dle dohody, ale většinou min. 200,- Kč/m3 chtějí.

Jinak náklady 40.000,- Kč/rok za uhlí jsou opravdu velké (edit - u sousedů). Jedná se o větší RD, automat běží 365 dní v roce? Při spočtení mi to vychází na roční spotřebu cca 10ti tun uhlí ...

PS. 1,3 až 1,7 MWh je celková roční spotřeba elektřiny? To je pěkné, já mám 2,5 MWh, vaření/topení je pak čistě na plyn. Někdy pak napište info, jak si vede/klesá spotřeba s novými FVE panely.

96
# 20.12.2021, 21:42

andy206
Já automatem na uhlí nikdy netopil. Ty údaje mám od sousedů. Proženou komínem za sezónu i přes 130 metráků uhlí. Jsou to staré kamenné, patrové domy. Větrná lokalita, s jednimi z nejnižších solárních zisků v republice. Ano, třeba letos se z komínů kouřit nepřestalo ani v létě. O to je zajímavější srovnání s patrovou novostavbou.

387
# 21.12.2021, 11:33

Jo, pánové, mžná je to už tady, či za dveřma, jdu štípat dřevo..:cool:https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plynovod...

„Přerušení ruských dodávek přichází v nejhorší možnou dobu. V Evropě totiž málo fouká, takže produkce elektřiny z větrníků znatelně pokulhává. Navíc panuje poměrně chladné počasí, což samozřejmě poptávku po energiích umocňuje,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Zejména pokud v nadcházejících týdnech udeří v EU mrazy, nelze rozhodně vyloučit blackouty nebo nutnost sériově, region po regionu, přerušovat dodávky elektřiny podnikům i domácnostem,“ dodal.

tak co, jakou si přejete zimu?;-)

273
# 21.12.2021, 11:59

palma
Že bych konečně spálil ty obrovské hromady červotočem prolezlého desítky let starého dřeva z rozpadajícího se dřevníku? Stejně mě nic jiného nezbyde, ale je to mega ztráta času, kdy raději budu vozit koňskou organiku, ale je fakt, že by kondice razantně stoupla;-)

33
# 21.12.2021, 16:32

palma Samozdrejme hodne tuhou a hlavne aby ty blackouty postihly zapadni Evropu :led::led::snih: :D

# 23.12.2021, 10:26

Zatím je tuhá zima v Rusku a Kanadě.

Přej a bude ti přáno,
dej a bude ti dáno.

387
# 23.12.2021, 19:31

Yurri
Abych jen furt nekecal, zamýšlím se nad smysluplným návrhem asi z oblasti, co jsme se tu o ní bavily, využití biouhle atd. může se účastnit každý, udělám to, když nic, tak pro dobrý pocit, a kdyby to vyšlo, nějak, tak dobrý..https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parl...

273
# 23.12.2021, 21:57

palma
EU už má spoustu projektů s biouhlem, i u nás se testuje kde co, ale praktické pokusy s plodinami nejsou dost daleko a nikdo tam nepřidává další boostery, protože by se to při velkém množství finančně nikdy nevyplatilo, ale na pár desítkách m2 si to mohu dovolit, na hektarech bych byl totálně v háji, nejsem holt milionář, mě ale zajímá jít naopak cestou jak z co nejmenší plochy vytěžit maximum, testovat to mohu nejen na 1 leté zelenině, ale i bobulovinách a nové výsadbě ovocných stromků, to málokde dělají i když mají k dispozici laboratoře. Pěkné shrnutí vážnosti situace je zde:
https://voda235.webnode.cz/l/zeme-se-otepluje-rych...

387
# 26.12.2021, 17:51

Jen trošku humoru k těm elektromobilům, asi za tak osm let stoupne v ČR spotřeba dynamitu..:D https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tesla-auto-...
p.s. tak nevím, čím může elektromobil konkurovat benzinu za rovných podmínek, už ani cenou "tankování" to nebude, při těch cenách elektřiny.., a cenově už vůbec ne, po tom, co je v odkazu..

110
# 26.12.2021, 18:19

palma
Já si tuto otázku kladu též. Jsme zvyklí na nějaký dojezd, dobu strávenou na čerpací stanici a v neposlední řadě též víme, že při nějaké údržbě vydrží auto řádově desítky let, časem třeba jako druhé v rodině, záložní řekněme, ale pořád plnohodnotné. No a takové auto stojí zhruba roční plat. S tím bude v dohledné době konec, co se dá dělat. Budeme jako za komančů mít jedno auto v rodině, které se bude půjčovat.

273
# 26.12.2021, 18:39

ludvicek
Nevidím problém, auto si samo zarezervuje výměnu vybité baterie na dobíjecí stanici něco jako Alza boxy, jen si tam páníček musí uráčit dojet a fyzicky to vyměnit jako baterie v ovladači, co tam máte dál? Ani půjčování auta by mi nevadilo, jen já mám rád svůj bordel (vozím hnůj v kufru), už jen to dost lidí odradí, ale tak budu mít nejlevnější tarif no;-)

387
# 26.12.2021, 19:02

Yurri
No, pokud budete platit i poplatek za opotřebení baterie (kdo by to jinak platil, že) pak vás měsíční provoz přijde jen za tu baterii na 5200,- Kč (v případě té Tesly, a s životností beterie 8 let), bez elektřiny, když to bude rovnou započtené v ceně dobití, tak je potřeba počítat tak s 80kč za ekvivalent 1l benzinu.. :cool: Pravda ovšem je, že na autě svět nestojí, alternativou je kolo, vlak, autobus ( ten podstatně dražší než dnes), či vlastní nohy..plus je třeba počítat s pojištěním, které bude, vzhledem k ceně elektrovozu vyšší, plus se určitě obnoví poplatky za dálnice i parkování pro elektrovozy, bude to prostě pro horních 10 000 obyvatel. co dělat...:cool:

110
# 26.12.2021, 19:38

palmaYurri

Já furt vidím řešení ve zkvasitelných sacharidech. Nechápu, že se prostě zařízly kapalný paliva na bázi nějakého ethanolu nebo, s využitím geneticky modifikovaných kvasinek, na bázi jiných alkoholů. Asi stát nemá rád soběstačnýho občana. Si vezměte, na metrák meruněk byste ujel takových 150 kilometrů. Zní to jako utopie, ale je to známý a funkční pohon, bez lithia, kobaltu a dalších. Na každé mezi, na každém kousku hlíny může růst malé "ropné" pole.

273
# 26.12.2021, 19:54

palma
Ceny se ještě 100 x změní, budou muset zohlednit venkov a jeho potřebu dojíždět za prací nebojte. Už se to nedá jen tak stopnout, tomu rozumím, bohužel pro ŽP a klima nic moc, jen částečná inovace, ten můj biouhel a bioplyn je mnohem zajímavější:
https://www.osel.cz/11370-vecny-zdroj-cisteho-vodi...

33
# 26.12.2021, 22:24

Pucit si Teslu aby v jejim kufru mohl vozit hnuj. Tak to me dostalo :D
Tomu rikam perfektni vysvetleni zdilene ekonomiky aplikovane v praxi. :love:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.