Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

272
# 26.12.2021, 22:34

Ai-kun
Můžete mít 10 kg pěknej kyblík s koňským granulovaným hnojem za 259kč, vozím klidně 3 metráky, říká se tomu ekonomika, potřebuju tuny, jo a vozím to jen, abych nejel s prázdnou domů z práce, tzn. mám to při cestě a samozřejmě zadarmo:)

33
# 26.12.2021, 22:38

Yurri jj, ja to chapu, jen me pobavila ta predstava - hnuj v kufru Tesly :)
Ja bych ale asi radsi vozil spis kravskej, podle me ma lepsi vlastnosti na zahradu.

272
# 26.12.2021, 23:25

Ai-kun
Jo vtipný, vybírám už pořádně uzrálej prolezlej žížalama, takže spíš takovej vermikompost, cena na trhu za 1 m3 je 7000 Kč, 1 ingredience z dalších 10, cena výsledné terra prety je na netu za 1 m3 tak 1000 Euro, to jen tak pro zajímavost.

# 27.12.2021, 13:23

prosinec 2021 Bolívie, Brazílie; týdny silných dešťů, záplavy

386
# 28.12.2021, 08:56

EU by měla vymyslet nějaké sankce a poručit světu, větru a dešti, jinak to nevidím...https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-pop...
Trochu mi to připadá, že se tu v EU všichni uskrovníme ve spotřebě ( to se ACEmu bude líbit), ve jménu toho, aby ostatní měli více k disposici..(to se ACEmu líbit nebude)

109
# 28.12.2021, 09:12

Ai-kun
Yurri
Vzhledem k tomu, že našich 40 let pod vládou KSČ nebylo nic jiného než sdílené vlastnictví, dopadne to jako vždy špatně. Jak praví jeden aforismus z časů sametové revoluce, když lidi přišli znárodněním o baráky nebylo to tak strašné, mnohem horší bylo, že ty baráky přišly o majitele. A Brno v roce 1989, to bylo opravdu zralé na spadnutí. Tak s tím sdílením to vidím mírně řečeno nepříliš růžově.

272
# 28.12.2021, 13:30

ludvicek
Západ tuhle zkušenost nemá, takže můžeme mít jako Češi výbornou výchozí pozici, stovky miliard leží doslova na talíři, jen si po nich sáhnout, zároveň tady tyhle ideologické nesmysly nemají takovou šanci na podporu, bohužel toho zneužijí populisti a budou chtít tyto zdroje prosperity utnout a opět nás dostat do područí Ruska a Číny, musíme si vybrat, makat a změnit komplet průmysl a podílet se na zelených nesmyslech a nebo zaostalost a postupný úpadek, není cesty uprostřed.

# 29.12.2021, 12:10

Ti z Vás co mají meteostanici nepozorujete v posledních cca 5 letech, že se neustále ochlazuje ? Průměrná roční teplota každý rok klesá již několik let v místě kde měřím a tento rok to nebude jiné. Kolega na nedaleké stanici pozoruje tentýž jev. Jak to máte u Vás ?

10
# 29.12.2021, 13:31

KaPiZone
Pokud je to pravda, tak 5 let nic neznamená. Jen běžný krátkodobý výkyv.

Roky 2018 a 2019 byly mimořádně teplé, takže od těchto dvou let je pokles zcela logický. Nedá se říct, že by šlo o cokoliv překvapujícího.

96
# 29.12.2021, 13:47

KaPiZone
Z přiloženého grafu nelze vyvodit žádnou takovou dlouhodobou tendenci. V nejbližších letech se ale může ukázat, že globální oteplování ve střední Evropě nepostupuje 2x rychleji než světový průměr, jak se zde často zmiňovalo.....

272
# 29.12.2021, 15:51

ROFA
Přiložený graf ukazuje jasně vzestupnou tendenci, kupte si brejle, i 1,5 násobek oproti globálnímu průměru je s přehledem likvidační, nechápu furt to zavírání očí před realitou, vždycky se musíte připravit na horší situaci, než kdy nejhorší nastala, jinak jste v háji (nárůst extrémů)
https://zahranicni.hn.cz/c1-66643000-francouzsti-v...

Zrovna včera byl na ČT 1 dokument o tzv. tichých hrozbách, kde geologické mapy hovoří o riziku sesuvů, které narozdíl od povodňových plánů každý ignoruje a přitom jsme s nimi začali už v 60kách a ČR je dokonale zmapovaná, super práce generací geologů a stejně si tím támhle někde dole v Polabí pod kopcemi vytírají..., úplně typické, lidi nechtěj vidět to, co je omezuje a může přinést vícenáklady, i kdyby jim šlo o život, kaděj na to, hlavně teda státní správa, která ty informace má využívat do praxe.

96
# 29.12.2021, 17:41

Yurri
Díky, ale brýle na čtení už mám. ;-)

Když si pořádně přečtete co jsem psal, tak to byla reakce na KaPiZona, který se domnívá, že se ochlazuje. Já jsem přiložil graf, který toto tvrzení nepotvrzuje a dodal jsem jen, že bychom v příštích letech při podobných průměrech teplot jako letos mohli vyloučit, že se ve střední Evropě otepluje 2x rychleji než v globálním průměru.

Jen k tomu jen dodám.... Pokud se naplní katastrofické scénáře a do konce století se globálně oteplí o 6 stupňů, pak nevěřím že se u nás oteplí o 12 stupňů.

10
# 29.12.2021, 19:57

Yurri
Musím souhlasit, ČR i celá Evropa se otepluje spolu s Arktidou nejrychleji na světě. Jestli 2x rychleji, než je světový průměr nevím, ale je to dost možné.

96
# 30.12.2021, 16:36

Yurri
Oba odkazy jsou více než dva roky staré články. To je přesně ten důvod proč jsem to připomněl. Aby se zvedla návštěvnost těch stránek tak se prezentují krátkodobé výkyvy počasí jako dlouhodobý trend. A ovce na to naběhnou jak na zelený trávník. :)
Je zajímavé že podobný článek nevyjde letos....

10
# 30.12.2021, 17:06

Je zajímavé že podobný článek nevyjde letos....

ROFA
Ale to je přeci logické, že během extrémně teplého roku se bude o GO mluvit více, než během "normálního" roku jako byl letos. To ovšem vůbec nic na GO nemění.

Jenom si to vykládáš tak, aby to sedělo tvému názoru a my byly za "ovce". Na základě toho, kolik let je nebo není nějaký článek starý a v kterém roce vyšel. Úsměvné...

96
# 30.12.2021, 18:19

Today
Však i Vy dobře víte že GO nikde nerozporuji. Jen nastavuji vidle těm co se na ně ochotně napíchnou. :)
Letos frčí témata jako: Kdy se vrátí doba ledová? :D

272
# 30.12.2021, 21:56

ROFA
Na vidle se napíchl někdo úplně jiný, pochybovat je dobrá vlastnost, ale ne tam, kde je koncenzus zřejmý, tyhle diskuze jsou 20 let out, chci se bavit o řešeních 20 let dopředu, je přece celkem jasné, jak to bude vypadat, s uhlím to bohužel nevyšlo a nevyjde.
https://www.denik.cz/veda-a-technika/cesko-pocasi-...

272
# 31.12.2021, 20:26

palma
To se mi taky líbilo, ale je to technologicky poměrně náročné, běda jak vypadne čidlo nebo elektřina, salátů navíc moc nesníme, raději plodovou zeleninu a na to jsou ty trubky hodně malé, opravdu tak na bazalku, kterou má každý v truhlíku, ale pro restaurace ve velkých městech s velkou kupní silou to má budoucnost, jinde spíš ne, ryby tady chytá kde kdo v každým druhým rybníku nebo na přehradě, jen naši jich mají plnej mrazák.

Jinak ohledně změn klimatu je pěknej článek o poklesu globálních teplot po výbuchu sopek r. 536 a 540-41 n.l., bylo to o 1,5 - 2,5 st. a pak o 1,4 - 2,7 st., je jasné, že náš nárůst o cca. 3-4 st. (průměr odhadů) za století bude zakončen skokovým poklesem, ať už z jakéhokoliv důvodu, takže bych se připravoval nejen na postupné peklo na zemi, ale i na malou dobu ledovou, jinak dopadnem hodně špatně, ať už přejdeme na jakýkoliv primární zdroj energie.
https://www.stoplusjednicka.cz/nejhorsi-rok-v-deji...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.