Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Malá anketa - které místo na Zemi by z hlediska místního klimatu nejlépe uspokojvalo vaše nadšení do počasí?

# 11.10.2023, 14:00

Pojďme se trochu zasnít. Jako nadšenci do počasí, které místo byste si zvolili pro život a pozorování, kdybyste se nemuseli ohlížet na nic jiného a hlavním a rozhodujícím faktorem by bylo to, jak by daná lokalita uspokojovala vaši vášeň pro počasí?
Často nad tím přemýšlím, Česko je sice celkově super místo pro život, ale pro meteonadšence je tu občas trochu nuda. Nechci se samozřejmě rouhat a vyslovovat zde přání po nějkých divokých tornádech či povodních a ta "nuda" má v lecčems pro život i své výhody. Akorát někdy..je to počasí prostě fakt nuda :D
Já kdybych si mohl vybrat z hlediska klimatu a přírody, volil bych asi americký stát Tennessee. Oproti Česku je tam výrazně tepleji, přesto se tam dost zřetelně střídají všechna roční období, je tam výrazně více srážek, v zimě se objeví sníh, ale celkově jsou zimy mírné a nepanují tam dlouhé a kruté mrazy. Léto je dlouhé, horké a s dostatkem srážek a bouřek - přesně jak to mám rád. Občas se objeví nějaká pořádná bouřka nebo pohrozí i tornádo, ale zase ta oblast přímo neleží v Tornado Alley. A taky tam relativně hodně svítí slunce, ne jak tady, kdy jsme pomalu půl roku pod šedou dekou. Ještě v listopadu tam bývá i 25 stupňů, jaro začíná brzy, léto trvá de facto od konce dubna do půlky října. Já bych si tam pískal.
Kdybyste se mohli vybrat, jakou oblast byste volili vy?

# 11.10.2023, 15:28

Dobrá anketa:D. Já bych si asi vybral Floridu, protože tam často bývají hurikány a tornáda ( ale nejsem takový blázen abych je vyhledával ). bývá tam také teplo a to já rád. Je tam od všeho něco.

273
# 11.10.2023, 19:56

Ruzne typy klimatu jsou rozemirany napr. v tomto tematu:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...

Jde ale spise o extremni situace.

Nejvhodnejsi klima ? V Evrope Stredomorske klima, jedna z nejteplejsich oblasti - Kypr, Kreta, Sicilie, nebo jizni Spanelsko.Leto horke, teple jsou i noci, hodne tropickych noci. Na podzim pak teplo, ale uz ne sucho. Naopak velmi silne prutrze a silne bourky, samozrejme, jak kde. Ale i v listopadu dost teplo. V zime pak relativne teplo, mnoho dni stale na kratasy a k tomu navic porad se vyskytuji intenzivnejsi srazky a bourky. Navic na Krete, Sicilii i Spanelsku jsou vysoke hory, kde v zime je i snih, zatimco v nizine teplo.

379
# 11.10.2023, 21:00

U nás v ČR Šumava, jednoznačně..
V létě tady, kde jsem,
v zimě Filipova Huť, 1150mnm. Tam je to pecka a bývá tam i sníh!
Ve světě?
Nový Zéland..
Vše v jednom. Nahoře v Alpách se lyžuje, dole pod nimi je subtropický prales, případně termální přírodní lázně a gejzíry, na pobřeží koupačka a surfing..
Přenádherná příroda plná kontrastů , fajn lidi i klima..
Tu a tam to tam štrejchne nějaký tajfun, bývají tam i parádní, supercelárni bouře..

622
# 12.10.2023, 02:22

Já bych bral Chorvatsko, v létě je tam teplo, má i moře, sníh v zimě také nechybí, ani občas silný vítr. Také by mě vyhovovalo že tam tma v zimě je o něco kratší, možná i v létě že tam o trošku dřív zapadá slunce. A doufám že tam i nejsou tak časté zimní inverze.. :)

28
# 12.10.2023, 03:15

Mě osobně by vyhovoval teplejší ráz zimy v zimním období, bohatě by tedy stačil jih Evropy.

110
# 12.10.2023, 07:24

Mně by se líbilo na Sardinii. A ta jejich anomálie s největším počtem stoletých lidí mně dává za pravdu.

# 12.10.2023, 08:13

Dobré téma, které mě napadlo už kdysi a chtěl jsem ho někdy založit. Jsem magor do klimatů a kdykoliv např. čtu o nějakém místě na Zemi tak si pak hned googlím na wikipedii jaké tam mají klima. Takže za mě kdybych si mohl vybrat ideální místo na život vypadalo by asi takhle:

Zasílejte také screenshoty z wikipedie vašeho ideálního klimatu.

Klima Bordeaux
# 12.10.2023, 08:16

Ještě se mi hodně líbí např. Porto:

Takže je vidět, že by mě to táhlo spíše k Atlantiku kvůli chladnějším létům. Každopádně ta úplně horká Stredomořská klimata např. Sicílie apod. bych asi nebral. Letní měsíce s průměrem nad 23°C jsou už nechutně horké.

Klima Porto
69
# 12.10.2023, 08:50

Kdybych měl vybrat jiné místo než kde žiji (a kde jsem maximálně spokojený), tak bych volil asi Norsko, západní oblast fjordů. Léta jsou zde teplotně příjemná (v některých místech se pěstuje i vinná réva), zimy mají jako u nás v dřívějších dobách, dostatek srážek. Roční období tu mají svůj řád a počasí je během roku pestré. Jediné snad ta tma za polárním kruhem, takže by to chtělo spíše někam do jižnější poloviny Norska ;-)

# 12.10.2023, 10:44

Léto Chorvatsko, Itálie - bouřky, zima severské země - halové jevy, polární záře :)

# 12.10.2023, 12:51

JohnBattler
Souhlasim, taky je přesně toto moje záliba, miluju ty klimaboxy na Wikipedii :-)
Jinak je pravda, že to evropské Středomoří má taky něco do sebe, ale pro mě je trochu problém ta převládající letní anticyklona a sucho. Evropské Středomoří je super na podzim a na jaře.
Abych byl já spokojený, musí být v létě k horku pořádné bouřky a hezky zelená a bujná vegetace :P Přikládám Wiki klimabox mého snového podnebí :-)

# 12.10.2023, 18:44

Jan1995
Jižní USA jsou z pohledu počasí opravdu zajímavé a nabizeji hodně extrémů. Od jara do podzimu hrozi silné bouře a v zime může přijít studený vpád který v Evropě neznáme z mnohem severnejsich lokalit. Ten Mexický záliv dodává do této oblasti světa hodně vlhkosti a je to znát... na mě jsou ovšem letni měsíce s průměrnou teplotou 24-26°C a vysokou vlhkosti už asi příliš.. :)

Ohledně čistě Středomořského.klimatu kde 3 měsíce v létě nekápne to bych taky nemusel. Pro mě ideální klima má alespoň 700 mm za rok a průměrnou roční teplotu někde okolo 12-14°C. Rozhodně bych nechtěl něco kde je celý rok stejně tzn tropické klima není pro mě a naopak velke rozdily mezi letem a zimou taky nemusím. Prostě nějaký ten zlatý střed.

386
# 12.10.2023, 19:08

Tak já už si vybral, něco jsem si vybudoval v Chorvatsku, tak do důchodu asi tam, mám tam za ta léta spoustu přátel, drží se tam dané slovo, horko mi nevadí, spousta možností rybaření, do Itálie "kousek" přes moře...:D, a tropické rostliny tam nemusím na zimu zakrývat, plus docela dobré víno a nepřekonatelné olivy.. prostě podle mého gusta..:)

32
# 12.10.2023, 20:29

Asi ne úplně na pozorování nějakých extrémních jevů, ale naprosto ideální se mi jeví takovej středo-jiho-západ Francie. Je to vlastně dost jako u nás, akorát je vždy o trochu hezčí počasí, tedy většinu roku o trochu tepleji a v létě podobně, ale moc tam nebývají nebo alespoň nebývaly vlny veder a též tam není až takové středomořské sucho v létě. Také je tam počasí o něco stabilnější a míň "houpaček" než u nás.

Hlavně tam není takové to nejhorší období, které mi tady asi jediné, krom vln veder v létě vadí, tedy půlka listopadu až tak ten konec ledna až půlka února. Je prostě moc tmy, moc mlh, moc bláta a občas mráz a sníh, které nemusím už vůbec.

Navíc, když je :slunce: pod 20°, tak člověku se nedostává dostatek světla a pak se třeba i hůř spí, je špatná nálada atd. Tam se nad tuto hodnotu mírně vyšvihne i v prosinci, takže OK. No a na druhou stranu v červnu jsou tu dny zbytečně dlouhé a trochu i světlejší a to zase vnímám jako něco co je k ničemu a občas se kvůli tomu hůř usíná. Tam je to pořád plnohodnotná noc.

Ještě vlastně podobně je na tom severní Itálie, ale tam zase bývají větší vedra a dál na východ, tedy Slovinsko, vnitrozemské Chorvatsko atd. i nižší teploty v zimě.

# 12.10.2023, 21:23

já bych si asi skoro 100% vybral tropickou ásii, něco kolem indonésie. ty syté porosty, ještě k tomu sopečná, silně úrodná oblast, při dešti bych tam byl jako vypojenej ze zásuvky. obecně deštné pralesy mám velmi rád

273
# 13.10.2023, 21:40

V Kolumbii politicka situace neni uplne nejlepsi, uz jen kvuli dlouho-trvajicim problemum s drogovou mafii. A tim padem i meteorologicka pozorovani a dostupnost dat na tom nebude uplne nejlepe.

Ale zatimco pri brezich Chile je kvuli studenemu proudu sucho a teploty ne moc vysoke (v Arica srazky jen 1 mm za rok prumer, dost navic nepresny udaj), v pripade pobreznich oblasti Kolumbie je situace uplne jina.

Stanice v Kolumbii - farma Lloro a dale stanice Lopez de Micay jsou mista s nejvyssim rocnim prumernym uhrnem srazek, normal je nekde mezi 12500-13000 mm. Pravda, dostupna data nejsou uplne nejlepsi, casto derave a pod. Je to jeste navic v nizke nadmorske vysce. Prumerna teplota rocni i vsechny mesice v roce je 26-27 °C.

https://en.wikipedia.org/wiki/Llor%C3%B3
https://en.wikipedia.org/wiki/L%C3%B3pez_de_Micay

Normal okolo 12000 mm je i na Havaji na jedne hore, ale uz je to vyse polozene misto s chladnejsi prumernou rocni teplotou. Dale v Indii na severo-vychode na navetrne strane stanice Mawsynram se srazkovym normalem 11800-11900 mm, v roce 1985 tam spadlo okolo 26 000 mm. Nedaleko je i zname misto Cherrapunji, kde je srazkovy normal okolo 11800 mm (jiny udaj 11200 mm), o neco mene nez Mawsynram. V teto oblasti jsou ale srazky velmi nerovnomerne rozdelene, vetsina spadne ve vlhkem pulroce. V Cherrapunji spadlo v cervenci 1861 9300 mm za mesic, za klouzavy rok srpen 1860 az cervenec 1861 pak 26471 mm. Stanice Cherrapunji a Mawsynram jsou ve vysce prez 1400 m nad morem a klima uz je zde chladnejsi, nez v nizinach. Prumerna teplota je jen 17-18 °C, v lednu 11-12 °C, v cervenci 20-21 °C.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cherrapunji
https://en.wikipedia.org/wiki/Mawsynram

Klima farma Lloro v Kolumbii
Klima Lopez de Micay v Kolumbii
Klima mesto Lloro v Kolumbii
273
# 13.10.2023, 21:43

Dale na severo-vychode Indie na navetrne strane hor nejdestivejsi zname stanice. Srazky jsou monzunove, s obdobim sucha a deste a nejvetsi privaly srazek v lete. Nadmorska vyska uz je 1400 m nad morem, ci o trochu vic a tak uz teploty jsou o neco nizsi.

Klima Mawsynram na severo-vychode Indie
Klima Cherrapunji na severo-vychode Indie
2291
# 14.10.2023, 19:54

Noo, musím popřemýšlet :zz: ..... no asi by to u mě vyhrálo západní pobřeží Norska, konkrétně Molde nebo Trondheim, takhle nějak bych to viděl....

# 14.10.2023, 19:58

Pomezí Francie a Itálie na jihu - ten je ideální kvůli tomu, že je tam blízko do hor i blízko k moři (vysoké hory se tam zvedají přímo u pobřeží) a člověk tak může rychle klima střídat - když už mu vadí teplo, tak je za hodinu vysoko v horách a když je mu zima, tak je zase rychle u moře. :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.