Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Máte meteorologickou stanici?

9
# 19.08.2011, 12:32

Díky:)

# 20.08.2011, 17:12

Dnes byla přidána zatím nejvýše umístěna stanice Bouřňák (860 m) a Pozděchov. Obě místa jsou oblíbenými lyžařskými středisky.

615
# 21.08.2011, 18:48

Anonymní
Musí se přihlídnout k tomu že Karl.kraj má míň
obyvatel než jiné kraje.
Např.Jen okres Karviná má tolik obyvatel jak celý
Karlovarský kraj..
Tak všeho,ne jen meteostanic tam bude vždycky míň.:!!:
Nebojte, tím tempem jak přibývají meteostanice
bude celá republika zaplněná za pár let stanicemi..;-)

Anonymní
Avatar
# 23.08.2011, 10:57

Jen tak dál. Meteostanice rád sleduji. Dozvěděl jsem se díky tomu, že i v našem městečku je meteostanice.

Anonymní
Avatar
# 23.08.2011, 16:29

Data amatérských meteostanic nebývají obvikle moc přesná. Umístění jejich čidel často neodpovídá správným normám podle kterých jsou instalovány profesionální stanice ČHMÚ.
Na výsledky jejich měření se nelze plně spoléhat a častokrát bývají nepřesné a zavádějící. Stačí se kouknout na mapu Vašich meteostanic jaké tam bývají někdy údaje.

Anonymní
Avatar
# 23.08.2011, 16:53

Ještě dodám: Například některé meteostanice jsou umístěny různě po střechách nebo na balkonech či snad na zemi a tak např. čidlo teploty, které má být ve stínu 2 m nad zemí je třeba na slunci v 10 metrech a podobně nebo jen několik cm od povrchu. Takové měření je potom k ničemu.

76
# 23.08.2011, 18:54

Rýha
Ano,částečně máš pravdu,že čidla nejsou vždy ideálně umístěna.Toto by si měl ohlídát sám provozovatel stanice,jelikož pak je mu stanice prakticky k ničemu(klame i sám sebe).
Nadruhou stranu je v projektu Vaše meteostanice spousta stanic které jsou kvalitní.Ono je to vidět i na webu provozovatele meteostanice podle návštěvnosti a ohlasů návštěvníků na svém webu.
Já osobně považuji zatím za nejkvalitnější meteostanice Davis zejména VP2,na kterou si táké sětřím.A jak se také říká: Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci:)

Anonymní
Avatar
# 23.08.2011, 19:03

ondrav
Jo máš pravdu, ale na co je superkvalitní meteostanice když je špatně umístěná.

9
# 27.08.2011, 10:08

No Davisky jsou kvalitní to je pravda, ale pokud na čidlo teploty praží slunce, tak je ten radiační štít stejně kvalitní asi jako na ostatních stanicích - prostě měří blbě. Taky je nutné si uvědomit, že ne každý má tu možnost umístit čidla do správných výšek. Nejideál. je mít velkou zahrádku třeba.:)

86
# 27.08.2011, 14:43

Rýha
Kdyby si měřil teplotu a něco o tom věděl, tak výš, že jestli ji změříš ve 2 metrech nebo 6 meterech je celkem jedno - jsou zde mnohem důležitější faktory - správné odvětrávání, radiační štít atd. Myslím, že data jsou u 80% stanic dostatečně přesná.

1
# 27.08.2011, 15:48

ESHEN
Aktivní radiační štít u stanic Davis by měl měřit s přesnosti 0,3°C a dokonce by měl být umístěn na sluném místě jelikož je vybaven solarními panely, které pohánějí ventilátor. Samozřejmě záleží také na umístění ale nemyslím si, že by stanice Davis bez aktivního štítu měřily špatně jako jiné levnější stanice.

# 27.08.2011, 15:55

Mám davis s pasivním štítem a s měřením teploty za bezvětří a slunného dne jsem byl nespokojený.Nebylo to nic hrozného, v extrému to bylo až 2°C, jenže já jsem na tohle jaksi puntičkář.Částečně to vyřešilo polepení štítu aluminiovou páskou.Měl jsem ale i tak v plánu nákup profi štítu od ČHMU nebo ventilace od davisu ale nakonec jsem dostal profesionální budku od ČHMU takže jsem vykuchal čidlo ze štítu a mám ho již v budce.
www.pocasi-strelna.cz
Pěkný den.

9
# 27.08.2011, 16:18

Davis
No hlavně na mojí stanici, dokud jsem ji nevybavil aluminiovou folií, tak když na štít pražilo slunce - byla odchylka v zimě 10°C -> po vybavení folií je odchylka do 0,5°C. Takže můžu být spokojenej. Chtěl bych sice taky Davisku, ale na tu nemám peníze:D

9
# 27.08.2011, 16:19

schneefall
A budka od Čhmú má ventilátor nebo ne?

# 27.08.2011, 16:27

ČHMÚ nepoužívá v žádných ve svých stínících zařízeních ventilátory.Nicméně pokud si budete kupovat davisku, doporučuji si přikoupit ventilátor.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.