Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Diskuse o počasí Máte meteorologickou stanici?

# 13.05.2024, 10:46

TheRealStormCZE
U toho Děčína, to není tak markantní, je plus mínus na teplotách, jako v okolí. Je tady mraky horších. Tím neříkám, že je to tam v pořádku, ale dejme tomu, když zavřu obě oči. Teď měl Děčín tady v 10:30 21,4°C, v okolí Děčína jsou podobné teploty

296
# 25.05.2024, 01:26

Třanovice - Vyrubané je aktualne rekordne nejvychodnejsi stanice v CR. A je na pomerne zajimavem miste, kde se casto rozrusi inverze.

Skoda, ze stanice Javornik na velmi zajimavem miste ma casto vypadky.

296
# 25.05.2024, 01:38

Nedaleko Lyse hory na stanici Janovice prave take v zavetrne oblasti jsou viditelne nahle vzestupy teplot - teplejsi nez okolni stanice. Je to dano fenovym efektem ? Vypada to tak (deje se to jen nektere dny).

Janovice 23-24.05.2024
Janovice 07.04.2024 (extreme tepla vlna)
Janovice 08.04.2024 (extreme tepla vlna)
# 28.05.2024, 14:03

Opět Javorník, úplně mimo. Tady na IN-počasí skoro 31°C, přitom stanice ČHMÚ mezi 26-27°C, ostatní stanice WU taky 26-27°C. Ještě mi někdo bude vyprávět, že je to v pořádku, stále o cca 4°C, nad běžnými hodnotami v místě

Edit 14:05: tak teď dokonce 31,7°C, takže šest stupňů nad hodnoty v okolí :(:D:D:D

639
# 28.05.2024, 15:11

Lerak2
Mělo by se to prověřit, to asi fénem nebude.. :(

# 28.05.2024, 15:44

Lerak2
Stáhli jsme ji zatím z výpisu rekordů. Uvidíme, jestli ji stáhneme úplně.

9
# 28.05.2024, 18:36

A nestačilo by třeba jen, aby mělo měření alespoň informativní charakter o kvalitě dat tak, že by bylo povinné mít u stanice vyplněno, v jakých výškách a nad jakým terénem se měří (třeba foito) a hlavně jakým typem stanice. To není kritika nikoho, nicméně kdysi - nebo mě to tak přišlo, když inpočasí bylo v začátcích, které pamatuji, tak to bylo běžné. Dnes u některých stanic ani není informace, čím se měří. Ještě by šlo zvolit represivnější část (to by se nejspíš nelíbilo provozovatelům, kteří nemohou měřit, tak jak by se mělo), že tyto stanice, které neměří např. teplotu ve 2 m nad sekaným trávníkem případně je nedostačující radiační štít, by nebyly do rekordů dne vůbec zahrnuty. Pak by úplně mohly odpadnout dohady, zda je to reálné nebo není.

296
# 28.05.2024, 21:45

Na stanici Javornik dnes skutecne teplota vyskocila. 8.05.2024 14:00 SELC bylo dosazeno +31.7 °C. Nikde jinde tropicky den nebyl a stanice v okoli namerily podstatne nizsi teplotu odpoledne. Faktem je, ze Javornik je v dost specificke poloze (zavetrna oblast, nizka nadmorska vyska) a teploty vyssi nez v okoli se tam vyskytuji. I stanice CHMI Javornik existuje, ale data jdou dostupna jen s aktualizaci 1x za rok. Tak nelze porovnat. Na mapach maximalni teploty na chmi.cz jsou pro kazdy den 3 nejvyssi maxima Txx, slo by to porovnat s tim (jestli tam bude stanice CHMI Javornik). Ale stejne, dnesni vyrazne vyssi teplota nez jinde byla extrem.

Stanice CHMI Javornik zachytila historicky rekord Txx pro leden 01.01.2023 +19.6 °C a pro zari 01.09.2015 +37.4 °C. Stanice CHMI Javornik neni stejna stanice, jako soukroma stanice Javornik tady na mape.

Faktem je, ze soukroma stanice Javornik (neni totozna z CHMI) ma caste vypadky dat. Ale teploty tam obvykle nejsou vyrazne vyssi nez jinde v CR. Dneska se to povedlo.

Podobne jako Javornik se velmi vysoka maxima a nahla otepleni vyskytuji na stanici Janovice (viz prispevek vyse). Janovice jsou opet v zavetrne oblasti za Beskydy a to by nahlym oteplenim nahravalo. Na podzim se v teto oblasti rozrusi inverze casto. Soukroma stanice Janovice byla casto s nejvyssim maximem ze vsech stanic v CR. V prehledu rekordu neni.

Otazkou je, zdali jde o chyby nebo mistni mikroklima.

Grafy na mape teplot v CR 28.05.2024 14:00 SELC je velmi dobre videt prechazejici studena fronta. Na nekterych mistech byly velmi vysoke srazky. A mesicni graf teplot z Javorniku - tam rozmezi teplot posledni den (28. kveten) nejsou spravne, nevim jak se to pocita pro posledni den.

Teplota 28.05.2024 14:00 SELC
Javornik teplota 27-28.05.2024
Javornik teplota kveten 2024
296
# 28.05.2024, 21:52

Ty nahle piky v teplotach v prubehu odpoledne, to je pro fen docela tipicke. Dela to treba i stanice Tafjord v Norsku (tam je ale jen casove rozliseni dat po hodine). Nahle piky v teplote (nahla otepleni) by to chtelo se podivat, pri jakych situacich se dejou (nebude to bezne pri kazdem Slunecnem nebo polo-jasnem dni). Ale i blba poloha stanice ci spatne stineni tam muze byt.

Dnesni tabulka ze soukrome staniceJavornik 28.05.2024:
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/javornik/...

296
# 28.05.2024, 22:13

Tady je Stanice CHMI Javornik s dennim maximem 28.05.2024 podstatne nize. Tedy na soukrome stanici Javornik bylo maximum vyrazne vyssi nez na stanici CHMI. Uvidime, co se bude dit dalsi dny, jestli se situace uklidni.

Zdroj:
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/KW/...

Stanice CHMI Javornik 27-28.05.2024
# 29.05.2024, 15:07

Tak dnes už je příliš mimo, byla stažena, bohužel. V té lokalitě by se další stanice hodila.

9
# 29.05.2024, 15:16

Tak ten Javornik je fakt WH1080. Takze radiacny stit od vyroby a ten fakt dava aj o 5-8 st viac. Dneska celkom uletela jak zasvietilo slnko, ako je u WH1080 zvykom.

9
# 31.05.2024, 19:28

No ja uz par dni mam venku nerezovy digitalny plechac o velkosti 375 cm^2, rozlisenie po 0,2 mm, a teda zatial velka parada, som zvedavy pri nejakom poriadne silnom dazdi, pisu ze bezproblemovo to vie odmerat pri intenzite do 750 mmhr, az potom su problemy.

375cm^2 plechac
9
# 01.06.2024, 08:44

No ale abyste si tu případně nemysleli, že stanice Davis jsou bez chyby....včera jak byly přívalové srážky, tak moje stanice se zasekla - naměřila pouze při příchodu srážek 0.2 mm, což neodpovídalo záznamu z kamer, mokrosti hřiště a hlavně úhrnům na dalších stanicích v okolí :D, proto je fajn mít instalovaný třeba manuální srážkoměr, plastový nebo kterýkoliv, abyste měli jistotu. Dneska to půjdu překontrolovat kolik vlastně napršelo...

ota
Avatar
2254
# 01.06.2024, 10:44

Filips
Na 90% ucpaný srážkoměr, už se mi to taky stalo, nějaký dravec mi tam vyvrhnul myš.:D Tomu se prostě nedá zabránit...

9
# 01.06.2024, 11:00

ota
Ucpaný nebyl, po testu jsem přišel na to, že ta průtrž byla asi tak silná, že pokud spadne do srazkomeru velký množství vody, tak to volně proteče, to vahadlo se není schopný vrátit zpátky. Proto jsem včera naměřil při průtrži jen 0.2mm, prostě ta voda protekla. To jsou ty jejich nove člunkové mechanismy. Kdyby tam nechali dva jak původně, tak se to bude rovnoměrně vyprazdňovat. PS na novych krytech srazkomeru je také větší otvor odtoku vody...

58
# 01.06.2024, 14:24

To je zajímavá informace. Já s novým mechanismem mám odlišné zkušenosti a to, že Davis oproti klasickým srážkoměrům pokaždé nadhodnocuje, čím vyšší úhrn je, tím více. S novým mechanismem lžičky zvládla už i intenzitu 299 mm/h.. takže, s tím že by byl tak silný déšť aby nestíhala načítat a voda odtékala bokem jsem se za 4 roky prozatím nesetkal..

846
# 01.06.2024, 16:17

Zkušenost s tím, že prší a klidně i docela dost a srážková úhrn je v desetinách mm jsem se již také několikrát setkal. A srážkoměr ucpaný nebyl. Domnívám se že to způsobují drobné nečistoty, které se nahromadí v okolí vnitřní strany dírky a po těchto nečistotách všechna procházející voda teče mimo vahadlo. Vždy stačila vatová tyčinka očistit vnitřek a vnějšek okolí dírky a vše se vrátil do funkčního normálu ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.