Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Počasí u vás

818
# 27.01.2015, 21:57

Docela by bylo dobré, kdyby byla mapa rozklikávací a v případě zájmu o zobrazení přehledně všech stavů počasí by uživatel kliknutím zobrazil zvětšeně jen určitý kraj. U Prahy by to bylo přímo nutné, neboť občas je tam tolik informací, že se značně překrývají. Praha je malý kraj, ale zároveň kraj s hodně obyvateli a tím pádem i zde z Prahy přispívá hodně (stále více) uživatelů. Zvláště při výjimečnějším počasí se přidají i příležitostní přispěvatelé.

# 27.01.2015, 22:25

Rozklikávací kraje jsou doslova nutností, neboť to není jen Praha kde už opravdu není vidět nikdo, ale i morava.
No a po krajích by pak mohli být rozklikávací i krajská města.
Bylo by to úhledné a přehledné, neboť i ve městech je různě rozdílné počasí. V některé části města prší a v jiné zas svítí sluníčko, a uživatelé se navzájem kryjí.

293
# 28.01.2015, 01:02

Nápad taky vítám a já bych chtěl ještě upozornit na to, že by bylo dobré taky dole co jsou fotografie přidat pole "zobrazit další fotografie", protože tam je jen nejlepší foto za 7, 30 dní či za celou dobu. No a když si prohlédnout všechny dnešní fotky, tak musím složitě rozklikávat stránku po stránce a přitom by to šlo takto vyřešit.

# 29.01.2015, 09:25

tom-791
Podle krajů bych mapu nedělal, ale mohla by se přibližovat a oddalovat jako mapové podklady. Ale to je spíše v dlouhodobém plánu.

Milan
Dnešní fotky si lze prohlédnout v historii daného dne, když se příspěvky seřadí podle fotografií: Počasí dne 28.01.2015.

# 14.03.2015, 08:40

Dnes mi přijde, že opět někteří uživatelé uvádějí nesprávný symbol o stavu počasí. A není se čemu divit.
Copak dnes někde svítí při sněžení sluníčko?
Ono je problém, že nesněží hustě, ale jen sníh poletuje a nebo jsou jen sněhové přeháňky. No a volba výběru je malá.
A někteří uživatelé dají sněhové přeháňky a přitom by chtěli dát občasné sněžení, a ono ouvej je v symbolu sluníčko :)
A to je stále a stále dokola bezmocné rozhodování a voříšek jaký to symbol použít aby to bylo správně.
A to je i u oblačna, a mrholení a další a další.
Je tu malá možnost to počasí uvádět správně a znázornit symbolem tak jak opravdu je a jak to počasí skutečně uživatel vidí :zz:

PS: no naštěstí se najde někdo, že to občas někdo opraví a ty špatně uvedené stavy pozmění jako se tomu stalo právě teď.
Ale i tak je mi líto těch uživatelů...

818
# 15.03.2015, 22:07

Divoch Novohradský
Ohledně rozlišení slabého sněžení a silného by to chtělo přidat symbol, ale lze to upřesnit i v popisu, to samé co se týče charakteru - občas/trvale. Ohledně přeháněk je sluníčko na místě, neboť už z definice přeháňky jasně vyplývá, že při přeháňkovém počasí svítí sluníčko a to někdy poměrně hodně.

Některé symboly by bylo určitě dobré přidat, ale nelze zas pro vše mít symbol = lze maličkosti dodat/upřesnit ve zprávě.

# 15.03.2015, 22:14

tom-791
Tady šlo o to, že ten den bylo po celém území totálně zataženo. A protože byli někde jen sněhové přeháňky a přitom bylo zataženo, tak někteří uvedli sněhové přeháňky a on se uvedl symbol sluníčko s vločkou.
Nakonec to všem administrátor opravil.
Jinak to jó, někdy slunce svítí jako divoké a je taková chumelenice ažažaj, to je častè...

# 15.03.2015, 22:14

Intenzita silný, mírný nebo slabý déšť v ikonách příliš nelze odlišit. To je nutné specifikovat ve zprávě. Ikonky především usnadňují orientaci v zaslaných zprávách, aby ihned bylo patrné, kde prší nebo svítí slunce.

Dnes byla upravena ikonka oblačno, tak aby lépe vystihovala stav oblohy. Pro změnu na webu musíte stránky aktualizovat (původní ikonka může být zakešovaná).

818
# 15.03.2015, 22:23

Divoch Novohradský
Pokud bylo zataženo, nebyly sněhové přeháňky, ale občasné sněžení. Takže šlo o špatné rozpoznání druhu srážek uživatelem/li - rozumím, od toho jsou správa webu a moderátoři.

# 16.03.2015, 08:09

tom-791
No jo, ale kde je ikona občasné sněžení?

818
# 16.03.2015, 10:43

Divoch Novohradský
Uvede se ikona "sníh" a do zprávy se upřesní, že charakter srážek je občasný, neboť ikona pro občasné sněžení by se asi realizovala těžko, musela by se zmenšit velikost vločky, pokud by se chtělo rozlišit to jejich počtem.

# 16.03.2015, 10:59

tom-791
Já vím já vím, já to píši, ale někteří neví co a jak...
No je mi jasné že více ikonek by bylo super a že by to uvítalo více uživatelů, ale...
No šlo by to jedna vločka..
Dvě vločky...
Tři vločky...
To už je jasná intenzita :!!:;-)

# 16.03.2015, 11:19

No mě by to stačilo asi takto:

Jasno
Skoro jasno
Polojasno
Řídká oblačnost
Oblačno
Zataženo
Mlha
Mírné mrholení
Silné mrholení
Dešťová přeháňka
Občasný déšť
Trvalý déšť
Trvalý déšť, občas bouří
Blískavice
Bouřka
Přívalový déšť
Kroupy
Sněhová přeháňka
Smíšená přeháňka
Déšť se sněhem
Mírné sněžení 1 vločka
Sněžení 2 vločky
Husté sněžení 3 vločky

Potom by se mi líbylo, kdyby v nápovědě, nebo někde byl stručný návod, kde by byli ty ikonky a k nim napsáno jaký stav se k nim hodí a několik fotografijí pro představu..

818
# 16.03.2015, 11:41

Divoch Novohradský
Jak si vykládáte pojem "řídká oblačnost"? Předpokládám že jako Ci, Cs, někdy As. Nicméně hodnotíme pokrytí oblohy, to už by se mohlo rovnou přidat názvosloví spodní vrstvy oblaků či převládajícího oblačného druhu - jako volitelné, což by myslím nebylo asi moc využíváno, neboť sem přispívá mnoho uživatelů bez většího zájmu o problematiku.

"Trvalý déšť, občas bouří" lze označit za bouřku, z čehož vyplývá že je na ústupu či vzdálenější od místa pozorování, což by šlo opět upřesnit ve zprávě: "bouřka vzdálená od místa pozorování + mírný déšť" - například. "Blýskavice" by šla vyjádřit malým bleskem, ale zde by musela být nabídka široká, neboť blýskavici pozorujeme za tmy i z hodně vzdálené bouřky a v místě pozorování může být i skoro jasno. Spíše bych byl rád za přidání stavu "bouřka beze srážek" - tj. například oblačno s bleskem, ale bez srážek, což je ovšem většinou záležitost vzdálené bouřky a nebo začátku bouřky.

A ještě k tomu sněžení, jak byste rozlišil "občasné sněžení od trvalého"? Zde bych já asi rozlišil občasné od trvalého počtem vloček (1, 2) a husté sněžení (i když to by šlo už opět upřesnit ve zprávě, ať se to nepřehání s grafikou) s vločkami třemi, viz Váš návrh.

Otázkou je, zda se toto bude realizovat. Pokud má ještě někdo zájem o zlepšení menu v Počasí u Vás, mohl by také vyjádřit svůj názor.

# 16.03.2015, 12:10

tom-791
no :D
Jasně s tou řídkou oblačností,
to je asi tak: vycházím s toho jak to vnímají běžní lidé.
Je jasné že by to chtělo napsat asi odborně ;-)
No a to další co jste psal, jo tomu rozumím a chápu to...
No a zda si stím někdo dá práci to trochu předělat a upravit??? no to už je jen přání a.....
Co více k tomu?
;-):D:!!::)

No jinak jsme rádi i zato, že nám do oblačnosti dali to malé sluníčko v růžku ;-)

No a řídkou oblačnost bych si představoval tak že by byl průhledný nebo rozmazaný mráček se sluníčkem ;-)
Ale to už je otázka kdo.....
Chápu a jen tak píši z pohledu vnímání ostatních lidí kteří moc počasí nerozumí nebo to vnímaji jednoduše a prakticky ;-)

622
# 16.03.2015, 15:39

Díky za tu novou ikonu oblačno :).
Po aktualizování se zjevila i mně,jinak já si myslím že ty ostatní íkony tak jak jsou už dostatečně vystihují počasí.
I když třeba nevím jestli už někdo použil ikonu:jasno,bouřky.;-)

818
# 16.03.2015, 18:12

Karel83
Je tam "skoro jasno přeháňky/bouřky", což si vykládám tak ,že to obsahuje 2/8 porytí i tzv. malou oblačnost 3/8 pokrytí a je nutno to chápat jako převládající poměr, tj. situace, kdy panuje spíše malá oblačnost a jen přechodně se zvětší s přeháňkou či bouřkou a nebo také okraje přeháněk a bouřek zasahující srážkami dané území, ale oblačnost je zde v okolí značně protrhána. Ty situace nejsou zas tak časté, ale objevují se.

Divoch Novohradský
Ano, je to na vedení zda bude chtít trochu v budoucnu upravit tu nabídku a tím trochu zpestřit a dle mého názoru i zlepšit (nesmí se to ovšem se symboly zas přehánět, chápu jak to myslíte, ale někdy není možné a dobré realizovat jaksi úplně vše) tuto sekci webu.

# 16.03.2015, 19:10

Karel83
Ta ikona do Počasí u vás není úplně ideální. Ona slouží především pro předpověď na více hodin - potom popisuje stav, kdy nás například celý den čeká slunečné počasí a večer dorazí bouřka z tepla. V Počasí u vás je možné ji využít pro vzdálenou bouřku, kdy je u pozorovatele slunečno, ale v dálce je bouřka.

# 18.03.2015, 08:35

Safari

Safari nám poslalo návrhy na mrholení, ale poslalo nám to jako fotku k počasí.
Což tam to nepatří.
Všiml jsem si, že safari již několikrát do stavu o počasí volá o mrholení.
Nevím, proč se safari nepřihlásí jako uživatel veřejný a nediskutuje na místě správném zde tady v diskusi?

Má někdo návrh jak by měla vypadat ikona na mrholení?
Má ji administrátor v seznamu ikon?

Návrhy od pana safari mi připomínají spíše hustý déšť a druhá krupky.

Já bych si mrholení představoval jako modrý nebo šedý mráček a spoustu modrých nebo šedých hustých teček pod mráčkem. Nebo rovnou jenom spoustu hustých teček.

Mrholení bude teď časté, dá se stím něco dělat?

Jinak kdo dokáže zařídit aby bylo pořád hezky teplíčko a deště jen dvakrát týdně pouze v noci? :!!:;-)

157
# 17.04.2015, 17:45

Uplynulo víc než čtvrt roku od počátku diskuze nad symboly počasí - a stále to samé: sníh místo sněžení, skoro jasno bouřky, skoro jasno přeháňky, a chybějící mrholení, intenzity srážek atd...
Je vidět, že se nechce s tím něco dělat. Škoda.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.