Diskuse o počasí Večerní nebe zdobí nádherná kometa, je nejjasnější za posledních 27 let
Marek_98
Vesmir je velky, vzdalenosti obrovske. Sance, ze by se blizko Zeme dostala cerna dira tak, ze by doslo k roztrzeni slapovymi silami nebo vcucnuti je v nasledujicich miliardach let mensi nez vyhra v loterii. Stejne tak i sance vyskytu cerne diry ci neutronove hvezdy ve vnitrni Slunecni soustave, nebo i blize Slunci nez je Neptun je rovnez zanedbatelna. Nejbeznejsi jsou ve vesmiru male hvezdy - cerveni trpaslici. I ty by v blizkosti Zeme (miliony km) zpusobily katasrofu.
Cervenych trpasliku je kolem vice nez milionkrat vice, nez cernych der. Sance, ze se dostane cerveny trpaslik k nam blize nez Neptun je miziva. Bliz nez 5 svetelnych hodin od Slunce proste se nedostane. Ale i kdyz se dostane cerveny trpaslik blizko na nekolik svetelnych mesicu, ci let (a to uz se stava jednou za miliony let radove), gravitace zpusobi v Ortove oblaku perturberace a komety zamiri do vnitrni Slunecni soustavy, vice komet, nez obvykle. Vetsinou kometa jen proleti, ale ne uplne vzdy. Srazka Zeme s kometou se stane jednou za miliony az stamiliony let podle velikosti. A to je take katastrofalni.
Gama zablesky jsou znicujici na tisice svetelnych let. Jsou jich dva typy (nebo vice). Dlouhy gama zablesk je nejcasteji pozorovan a nejeneretictejsi. Souvisi se supernovami. V Mlecne draze se nevyskytuje. Kratky gama zablesk ma byt zpusoben splynutim neutronovych hvezd, neutronove hvezdy s cernou dirou nebo i bilym trpaslikem. Blizky a nebezpecny gama zablesk kratkeho typu by mohl Zemi zasahnout jednou za miliardu let radove. Ty dlouhe se v nasi galaxii nevyskytuji.
Uplne nejhorsi je aktivni cerna dira v galaxii, jako M87. Budme radi, ze ta nase aktivni neni a je mala.
Marek_98
Studovani cernych der, i neutronovych-kvarkovych hvezd je urcite dulezite, uz jen pro zakladni podstaty fyziky. Z kosmu nejvetsi nebezpeci hrozi prave od asteroidu a komet. Rizikove asteroidy se sleduji, komety vsak priletaji zdaleka. A tak o komete priblizujici se do vnitrku Slunecni soustavy a nesouci katastrofu tak 3 roky pred tim, nebo i kratsi dobu, jeste neni vubec vedet, kometa nebyla pozorovana.
Daleko nebezpecnejsi je vsak jev z vnitrku planety, a to supervulkany. Takove katastrofy se stavaji casteji.
TommyAst
Souhlasím, z vesmírného hlediska je největší problém, když přiletí asteroid nebo kometa "od Slunce" (má po celou dobu velmi nízkou elongaci) a my o tom tělesu víme až na poslední chvíli. A supervulkány, to mi připomíná, že Yellowstone vybuchuje periodicky a nyní už má zpoždění několik desítek tisíc let, pokud se nemýlím.
Marek_98
Pokud by kometa priletela smerem od Slunce, muzeme mit cas jen tydny, mesice. Ale pradepodobne by jsme ji objevily nekolik mesicu-let predem, na opacne strane obezne elipsy, v dobe kdy smer ke komete neni totozny se smerem ke Slunci, ale opacny.
Yellowstone se predpovida dlouho mj. jako konec USA a jedna z hlavnich pricin kolapsu civilizace. Ale vypada to podle mereni geologicke sluzby USGS, ze zatim snad v nasledujicich letech-desetiletich nic nehrozi. V Italii u Neapole je take velky vulkan, ktery by sice mel erupci jen VEI7, ale zase v Evrope a v hodne zalidnene oblasti. Take by to byla katastrofa extremnich rozmeru.
TommyAst
Je to tak, naštěstí šance, že by se kometa dokázala trefit přímo do Země, je velmi malá. A ještě k tomu, že bychom o ní věděli až takhle na poslední chvíli - to je téměř vyloučené.
Jinak, já jsem někde četl, že kdyby Yellowstone vybouchl, tak by tento supervulkán "vystřeloval" horké kameny až do okolních států v USA a láva by samozřejmě byla taky obrovským problémem. A sopečného popela by se dostalo do ovzduší tolik, že by na 2-3 roky nikde na světě nebylo vidět Slunce. Tak snad se nějaká taková sopečná katastrofa v nejbližších desetiletích neodehraje.
Marek_98
Kameny by litaly do okolnich statu v ramci USA (ne jen Wyoming), do Kanady nejspise taky. Erupce by trvala cele dny. Zalezelo by jak by foukal vitr, ale vetsina USA by byla zasypana vrstvou popela min. nekolik cm. To uz by byla naprosta silenost a pro USA konec.
Navic by se skutecne dostalo enormni mnozstvi prachu a popela do stratosfery, kde kvuli inverzi (v ramci Theta) se vzduch nepromichava a popel by se tam drzel dlouho. Na cele roky by se ochladilo. V Praze Klementinu mame aktualne Cfa, ale nahle by to skocilo do zony ET v Praze, tedy tundra. EF spise ani jeden rok ne. To by bylo pro soucasnou civilizaci konecna.
Uz pred 73000 lety mela vybuchnout v Indonesii sopka Toba s erupci VEI8 a odhadem 2800 km3 materialu bylo vyvrzeno. Pro lidstvo to byl uz tenkrat temer konec. Mela to byt nejvetsi erupce za poslednich 25 milionu let, ale odhady tohoto typu jsou proste nepresne.
Velke komety jsou pak jeste nicivejsi, podobne jako pred 65 miliony let. Nastesti jsou tu pravidelne prehlidky oblohy, hlavne podrobne planovane, ktere to vcas odhali. Ale moc s tim stejne nejspise delat nepujde (neni mozne znicit velky asteroid-kometu jadernou bombou, jako ve filmu).
TommyAst
Ano, s výbuchem supervulkánu by samozřejmě došlo k plošnému ochlazení na Zemi, horší ale je, že by alespoň část populace umřela hlady. A co se té komety týče, tak naštěstí máme v dnešní době právě ty přehlídky oblohy, ale pokud by šlo o opravdu velké těleso, tak by nám to pomohlo maximálně k tomu, abychom se s tím tak nějak smířili. Ale naštěstí je ta šance, že nějaké takové těleso trefí přímo Zemi, minimální (i když se to v historii už stalo).
Marek_98
Jake ochlazeni by super-vulkan nakonec zpusobil, to jsou jen domnenky. Ale minimalne jeden rok by Praha spadla do Koppenovy klasifikace ET nebo dokonce EF. Aktualne je jiz Praha ve stredu Cfa, coz je taky varovani. Objev blizici se komety by byl nejspise stejne zatajen, aby nebudil chaos. Ale kdo vi, co by se delo nakonec. Jednou to stejne prijde, byt pravdepodobne za hodne dlouho.
Marek_98
To je dost otazka, jak by to slo-neslo utajit. Pokud by nove obevenak kometa velkymi dalekohledy mela propocitanou drahu primo k Zemi, asi by se to utajilo a drahu by upresnovalo jen par vyvolenych. Pravdepodobne by ale byla kometa objevena a zverejnena, drive nez by zacaly vychazet hrozive vysledky pri upresnovani drahy.
+8.9 magnituda, to uz je pouhym okem bez sance, alespon u me a v nasich podminkach. Mesic zapada pomerne brzo, tak je na urcitych mistech v CR docela tma. Ale Mesic se ted zvetsuje a zapada kazdy den pozdeji. Po Vanocich uz moc kometu spatrit nepujde.
TommyAst
No právě, ta dráha se totiž nedokáže takhle spočítat hned. Nejprve by se ten objekt objevil na té stránce PCCP a až díky tomu a dalším měřením by se vypočítalo, že může narazit do Země. Takže by o tom podle mě věděli hned prakticky všichni, ale jak jsem psal, šance, že se něco takového vůbec stane, je minimální.
Jinak, těch 8,9 mag, to už je ta kometa poměrně složitě pozorovatelná i v tom mém binokuláru 20x80. A je to přesně tak, jak už jsi zmínil, začne rušit Měsíc, no a kometa navíc začíná zase klesat zpátky k obzoru. Proto už teď bude šance na její spatření poměrně malá.
Marek_98
Prave ze to je ve verejne databazi jeste pred jakymkoliv zpresnenim drahy. Tak prati druha moznost. Kometu by zverejnili jeste pred jakymkoliv objevenim hrozby. Pak by ji asi stahly, ale to uz by bylo prilis napadne i pro astronomy-amatery. Moznost utajeni tedy minimalni. Spise je otazkou, jak s predstihem muze byt nebezpecna kometa detekovana. Podle vseho max. 3 roky dopredu.
Konspirace ohledne planety Nibiru vc. fotek blizko Slunce jsou docela usmevne. Kdyz uz vi kde je a kdy se priblizi, kde na obloze najit a postujou to na youtube, jiste budou znat parametry drahy a rektascenci-deklinaci, podle kterych se to da najit, a ono ne. A to nemluvim o popisu fyzikalnich vlastnosti, ktere nejsou realne.
TommyAst
Je to tak, oni ten objekt zveřejní, pak jej pozorují i amatérští astronomové a jasně vidí, že to má komu a třeba i ohon, takže se jedná zcela jistě o kometu, ale pak to zmizí. To je velmi podezřelé. A hlavně, v dnešní době si kdejaký amatér přes Find orb umí spočítat dráhu jakékoliv komety nebo asteroidu. Umím to i já. Proto bychom to, že by ta případná kometa potenciálně narazila do Země, věděli velmi rychle, takže si myslím, že by ani nebylo potřeba nic tajit.
Jinak, Nibiru je opravdu jen konspirace, zajímavý je ovšem Apophis. Ani tam to ale na náraz do Země naštěstí nevypadá.
Marek_98
Nibiru je konspirace, docela spatne udelana (tak jako spousty dalsich). Vim ze uz v kvetnu 2003 ocekavali naraz, samozrejme nic. Kometu by take nikdo neutajil, to se vi dlouho dopredu. A stejne tak to bude i s planetkama, zadne velke nad km nehrozi.
99942 Apophis ma velikost okolo 450x170 m a hmotnost se odhaduje na 61 milionu tun. To by bylo mnohem horsi nez Tunguska udalost. Ale nejspis se take vyhne, pravdepodobnost je mala.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.