Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

54
# 14.09.2024, 13:09

Do ostravy se dle radaru valí opět provazy vody. Takže může být dost toho :zz:

# 14.09.2024, 13:15

Tak Frenštát stále prší s malými přestávkami,
Občas ale skoro jak při bouřce. Co sa valí z Polska to je teda eště hodně vody toky i tady z Beskyd už velmi rychle stouply aj na 2 SPA.
U nás pomalu 50 mm.

# 14.09.2024, 13:16

Aura_
"Bohužel už se objevuje i něco jako meteorologická korektnost, kdy je špatné mluvit o katastrofální povodni a radši se z ní dělá jen větší podzimní atd."

Od roku 1997 se udělalo mraky protipovodňových opatření, už jen ty suché poldry které umí divy. V roce 1997 ani 2002 se tak masivně pár dní před příchodem dešťů neupouštěly přehrady aby mohly zachytit tu hromadu vody co přijde. Teď prší / pršelo vydatně ale na většině míst to nelezlo přes 5 mm / h a to půda - do které před týdnem "před-pršelo" pojme. Co bylo ve špičkách třeba 7-8 mm /h šlo povrchem a braly řeky i přesto, že do nich upouštěly přehrady. Zatím to tedy "jde". Pokud to bude trvat další 2 dny, tak se pochopitelně voda zvedne ale to nebude blesková povodeň ale povodeň, kdy se to postupně "vylije" z břehů do měst a to se opět už v předstihu řeší mobilními zábranami atd.

Třeba u nás byla špička 6.4 mm / h a to jen hodinu jinak si to frčelo 3-5 mm / h a vše se vsakovalo a to jsem do zahrady ještě nalil už 2x 2100 litrů konvema ze sudů a nikde ani louže (samozřejmě mám půdu na zahradě ve 100% stavu a postavenou na vlastním kompostu).

U druhé nemovitosti v záplavovém území mi jede zahradou potok a ten se zatím po 3 dnech, kdy máme úhrny 145 mm celkem, vylil do cca 1/3 kam vyletí při každé velké letní bouřce.

# 14.09.2024, 13:18

Ondra83
Taky si myslím,že to z Polska bude valit tak do 3hodin (do rána) občas i silnou intenzitou,pak půjdou srážky na Z a na V začnou ustávat.

1270
# 14.09.2024, 13:21

Vždyť teď prší na východě intenzitou 10-20mm/h sledujte úhrny.

# 14.09.2024, 13:21

Takový extrém jsem tady nečekal a tak dlouho nezažil :prsi: Ráno po 7h z Petřvaldu u Karviné k rodičům do Lutyně, rodiče volali ať pomohu se stěhováním známé že se vylil rybník. Po cestě jsem málem tak 2x, 3x utopil auto a to jsem jel opravdu pomalu, stejně rychle jet nešlo jaká byla intenzita deště, no ještě že mám starší auto kde není skoro žádná elektrika. Po cestě zpět jsem se stavil v Havířově do obchodu, na zpět jsem musel to objet, podjezd u hlavního nádraží brutálně pod vodou, to jsem dlouho neviděl :!!: Doma rychle vykopat strouhu do pole ať cesta k domu se nezatopí, pak rychle do sklepa kde od rána kdy tam bylo vody po kotníky voda vylezla do půlky pece takže jsem tam šel s čerpadlem v plavkách :D A to podotýkám že bydlíme docela výše a není tady žádný potok, řeka. Držte se lidi :(

12
# 14.09.2024, 13:23

In-počasí
Může byt v OV 200 mm, nemusí. Já mám od půlnoci zatím 112 mm.

0
# 14.09.2024, 13:25

Je tu ještě jeden obrovský rozdíl.., mezi 97, 02 a 2024 , krom přesnější předpovědi..
Totiž protipovodňová opatření vybudovaná po těch dvou katastrofických povodních 97 a 02..
Kdyby byly teď na tehdejší úrovni, brutálně by plavala teď víc než polovina republiky..

81
# 14.09.2024, 13:26

Yurri
Nám se to pidi množství zasaklo a nyní se to vlivem šíleného vichru pěkně ještě odparuje🤦🏻

1270
# 14.09.2024, 13:27

Odpoledne se na víc mohou tvořit i vnořené bouřky, které by mohly přinést i bleskové povodně na menších tocích.

# 14.09.2024, 13:28

Tak nevím 4 z pěti modelů nám ještě dávají od 14 do úterý 60-80mm dalších srážek, akorát aladin jen už do 20mm, to by bylo dobrý, tak co si vybrat podle radaru se spíše nyní přikláním tomu aladinovi, stáčí se to spíše sv, ještě kolem poledne byl poryv větru přes 80km/h:vitr: Sázava se zatím drží snad to nebude tak hrozné, jinde je to podstatněji horší, tak se všichni držte

0
# 14.09.2024, 13:31

Otava stále ještě stoupá, už je na 200m3:pozor::pozor:
No tvl...

ČHMÚ Sušice
84
# 14.09.2024, 13:32

-swan-
Také mi přijde, že se nějak zapomíná na to, co se udělalo pro to, aby to nedopadlo stejně. Aktivní prvky opatření (zábrany, valy, poldery), stejně tak značná příprava jako odpouštění přehlrad díky 20+ letům vývoje předpovědí. Přijít tohle do stejně naivního stavu jako tenkrát, tak to dopadlo myslím podobně.

8
# 14.09.2024, 13:34

paja n
V centru Ostravy od půlnoci 150 mm a leje.

# 14.09.2024, 13:34

Už to jede, je to fakt síla. Mě nejvíc udivilo to Ostravsko, kolem 100 mm za 6 hodin, to je něco neskutečného. Já jsem srážkoměr znovu vylil kolem 10. hodiny a měl jsem v něm rovných 67 mm, což je úhrn, který spadl zhruba od včerejšího poledne. Průměrně tedy prší tak intenzitou 3 mm za hodinu, ale ráno a dopoledne byl ten déšť skutečně velmi silný, chvíli skoro až přívalový (nad ránem mě to dokonce vzbudilo). Naopak vítr je zatím slabší, než jsem očekával.

Jinak, ze včerejška máme nějakých 18 km od nás na blesky.bourky.cz i jeden blesk, ale nic jsem neviděl, ani neslyšel, přes ty srážky by to beztak bylo téměř nemožné. Navíc, i kdybych slyšel jeden hrom, tak bych vzdálenou bouřku neuznal.

Celkově máme od čtvrtka 122,5 mm vody k té dnešní zhruba 10. hodině, samozřejmě ale prší dál a ještě dlouho bude. Jen v noci byla krátká pauza, jinak jsou ty srážky trvalé a chvílemi opravdu i vydatné. Za ty poslední asi 3 a půl hodiny máme určitě již dalších 5-10 mm srážek.

# 14.09.2024, 13:41

Ondra83
Tím bych se zase neuklidňoval, v západní Evropě se toho udělalo také hodně, ale na vodu jsou lidé krátcí: https://cs.wikipedia.org/wiki/Povodn%C4%9B_v_Evrop... - tahle povodeň měla přes 200 obětí - když to přijde rychle, tak si s tím nikdo poradit neumí. Teď máme štěstí, že to přichází relativně pomalu. Vždyť ty současné srážky klidně mohly přijít po hodně deštivém období. Rozsah povodně si potom raději nepředstavovat...

84
# 14.09.2024, 13:42

In-počasí
Jasně, ale na bleskové povodně je nereálné cokoliv udělat - příliš moc vody v krátkém čase, navíc na velmi lokální úrovni.

Nebylo to vůbec myšleno, že nás nemůže nic zaskočit, ale že doba se v tomto směru velmi posunula, resp. v těch 97 a 02 jsme byli zcela reaktivní a naivní.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.