Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

24
# 12.09.2024, 21:13

Ondris
Tak neasi. Ono je celkem vzrušující sledovat každý nový výstup Aladina a teď už vstupujeme do fáze, kdy bude klíčovější sledovat přímo mapu úhrnů srážek naměřených v kombinaci s radarem. Stejně tak si myslím, že má smysl furt každý výstup sledovat, protože to může znamenat určitou změnu a vývoj a taky bych řekl jako Vy, že ty globální modely ztrácí na významu. Oni to sice počítají jakoby dobře, ale to rozlišení je nízké a ty srážky se moc slévají dohromady, takže je to zkreslující a nereálné. Z těch globálních modeů bylo ovšem již předem jasné, že se chystá něco velkého a Aladin to vlastně jenom rázně potvrdil, ubírat se už rozhodně nebude.

Upřímně já jsem ještě tak 2-3 dny zpátky nějak nemohl uvěřit nebo si představit, že by mohlo spadnout plošně 100-300 mm na cca polovině republiky, myslel jsem, že je to právě chyba těch globálních modelů, ale i Aladin s tím počítá. Původně bych čekal úhrny nad 100 mm pouze na horách, ale je vidět, že je to možné skoro všude při takto výrazné situaci.

70
# 12.09.2024, 21:15

John Deere
"Minuly vikend jsme vedeli to, ze nevime vubec nic, pravdepodobnost, ze to vyjde byla hrozne mala a vyslo to(mozna) coz je k..... nahoda."

Ne, to není náhoda. A schválně víte Vy kdy tady začalo poprvé pršet? Bylo to to v noci z úterý na středu! Někdy po 22h.
Edit: Tak jsem zapomněl, že na Trutnovsku lilo už prakticky celé pondělí.

ota
Avatar
2315
# 12.09.2024, 21:16

Tady už déšť poměrně výrazně zesiluje. Spadlo zatím 20mm a v poslední době prší intenzitou 3-4mm/h. K ránu by měly srážky tady na střední Moravě přechodně zeslábnout a pak už to vypadá na dost vydatný déšť. Navíc je teda pěkná kosa a dost fouká.

24
# 12.09.2024, 21:19

Zajímavé korekce můžou být ještě na sobotu a hlavně na neděli, je teprve čtvrtek a na tyto dva dny bude ještě několik nových výstupů. Ale víceméně půjde o drobnější - mírné korekce, určitě ne o nějaké zásadní změny v tom co se čeká.

# 12.09.2024, 21:22


Tady intenzita 1-2 mm/h, čím víc do Beskyd tím prší zatim méně, viz stanice napr Horní Bečva, Bílá, Jablunkov ...
Zatím zde úhrn 11 mm.

# 12.09.2024, 21:23

Aura_
Najednou je to vzrušujíci,jednou jste napsal,že si raději počkáte,až je po všem a pak celou situaci v klidu zpětně zhodnotíte,pamatujete ?

70
# 12.09.2024, 21:24

John Deere
Hele, a všiml jste si kdy jsem se tady zase po dlouhé době objevil? To už byste mohl vědět, že Rarach vylezá z díry obvykle když cítí nějaký průšvih který stojí za řeč. A jak se objeví tak pak zase na nějakou dobu zmizí.

Tak oprava. V pondělí jsem jel Jilemnice-Trutnov a chcalo vydatně celoucestu tam i zpět .
A kdybych už na konci víkendu nic nečekal nebudu mít tohle :zz:

9.9.2024 0:16
24
# 12.09.2024, 21:26

TomasMost
Jo to jsem udělal 21.6.2024, kdy padaly na Mělnicku 7 cm kroupy vzdušnou čarou asi jenom 10 km od místa, kde jsem zrovna byl. Tenkrát jsem věděl, že budu v nervu, že to bude hodně velké a radši jsem to nesledoval online.

# 12.09.2024, 21:27

Rarach
To je dobrý:D

321
# 12.09.2024, 21:27

Aura_
Globalni modely jsou samozrejme potreba, nebot vyvoj pocasi zavisi na stavu kompletne globalne. Lokalni modely zavadeji vyssi rozliseni pro lokalni uzemi, zpresnujou globalni model na urcitem malem uzemi. Nemuze treba Aladin pocitat CR bez vzstupu globalnich dat.

Rarach
Take to nejdrive vypadalo jako ulet modelu, nekdy k 5. zari. Ale modely s extremnimi srazkami pocitaly znova a znova a vice-mene vsechny modely pocitaly-pocitaji s extremnimi uhrny kazdy beh. Jen konkretni cisla se lisi.

07.09.2024 uz vysel clanek na Severe Weather:
https://www.severe-weather.eu/global-weather/marin...

4
# 12.09.2024, 21:34

To je,ale počteničko o těch přehradách🤣🤣🤣...To by museli být velké jak Bajkal,aby tu vodu pojmuli.

60
# 12.09.2024, 21:35

TommyAst
Ale to si myslím, že tu snad všichni víme. Jde o to, že dlouho se tu čekalo na "až tam uvidí lokální Aladin, bude to přesnější". Tak už tam ten lokální model konečně vidí a zpřesnil ty výstupy a tady se zase jede, že je k ničemu a raději budeme věřit globálním modelům, které to mají jinak. :D

24
# 12.09.2024, 21:36

Jinak mapka srážek už se hezky vybarvuje do oranžova. Hrozná představa, co teprve spadne v té modelaci od zítřejších 8:00 SELČ k tomu, co ještě připadne přes noc...

vydatný déšť, zdroj: ČHMÚ
115
# 12.09.2024, 21:37

U nás prší nepřetržitě od rána. Nemám srážkoměr, ale pozorovatel z vedlejší vesnice hlásí 40mm. To bych asi úplně neřekl, ale je pravda, že v bazénu na zahradě přibylo vody docela dost. Na polích a vodních tocích to samozřejmě ještě znát není, ale pokud by to takto pokračovalo další 2dny, tak myslím, že by to opravdu mohl být problém

70
# 12.09.2024, 21:38

TommyAst
Děkuji.

# 12.09.2024, 21:38

Už i u nás slabě prší
Více méně podle Aladina
Dopoledne déšť začne zesilovat
Odpoledne už bude vydatný minimálně do Sobotniho večera
Lipno a Orlík slabě upouští
Ale třeba Husinecká přehrada vůbec
To by pak znamenalo problém pro vesnice a pak města například Strunkovice nad Blanicí, Bavorov , Vodňany , Protivín , Písek

24
# 12.09.2024, 21:39

Ondris
Když byla ta doba pár dní zpátky, kdy tam Aladin ještě neviděl, rozhodně jsem nečekal, že tam vykreslí tohle, co tam vykreslil. Čekal jsem to tak o polovinu mírnější... Prostě tohle celé je absolutně šílené a crazy.

70
# 12.09.2024, 21:45

TomasMost
Co je dobrý? To že jak se objevím tak pak zase zmizím? No jo, už to tak prostě je. Bylo tomu v době tornáda na Moravě a ne jinak tomu je dnes.Buď to Frank pochopí nebo ne. Víc důkazů o tom, že jsem se současnou situací já osobně počítal dopředu bohužel nemohu poskytnout. Snad jen videa z cesty Jilemnice-Trutnov v pondělí kdy lilo a vody byla všude hrozná spousta.

9
# 12.09.2024, 21:47

Aladin se srážkami velice často pohybuje. Nemyslím si, že tohle je finální rozpoložení a množství. Aladin je dobrý model na 24h dopředu maximálně.Větší úspěšnost takto na delší dobu i když v menším rozlišení mají globální modely za mě.

54
# 12.09.2024, 21:49

Tak jsem asi jediný, který nyní aladinu moc nevěří a vidí to více na východ. Stejně jak 4 globální modely :zz:
Už tolikrát ukázal, že extrémy počítat neumí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.