Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

# 12.09.2024, 22:02

xeno
S tím nesouhlasím, dnes nic pořádného být nemělo a prší tu teď solidně. Meteostanice mi ukazuje 16,2 mm, v analogovém srážkoměru tedy bude ještě o trochu více. Za dnešek těch 20 mm dát v klidu můžeme. No a v dalších dnech to má být ještě intenzivnější, nejvíce asi zítra v noci a pak v sobotu přes den. Těch 100-150 mm za tuto situaci bychom dát mohli, no a možná nezůstane jen u toho. Já jsem každopádně rád, že bydlím na kopci, tak to budu jen sledovat a doufat, že škody budou pokud možno co nejmenší.

# 12.09.2024, 22:02

Už teď je Aladin nesmysl, navíc dnes to také nevyšlo jak předpovídal, zatím srážky do 40mm, včera tam kreslil prakticky od východních Čech po hranice s SK červeny barvy tedy 60-70mm plošně...Navíc ten déšť je opravdu mírný na většině území 3-4mm/h na to jaké je sucho a byly tropy to je tak na vyrovnání.

# 12.09.2024, 22:03

no pozor, k tomu aladinovi s tou konvektivní vlnou už se začíná přidávat i icon, taky to dal západněji, nic ještě není ani omylem rozhodnuto, třeba ani síla závětří

# 12.09.2024, 22:04

PatrikMO
U nás to náhodou sedí, kolem 20 mm dnes je v pořádku, tak nějak to být mělo. Pokud to půjde podle předpokladů, další dva dny dohromady přinesou nějakých 100 mm a ještě i v neděli může být podobný úhrn jako dnes. Od pondělí dál už jen "drobné".

35
# 12.09.2024, 22:05

radek4545 jo to je docela zajimavy, na Morave se upousti tempem az na 1. nekde 2. SPA, a Jizni Cechy skoro nic. tak snad to maj dobre spocitany

# 12.09.2024, 22:06

Jinak, zajímavé je taky to ochlazení, aktuálně už jen 8,8 °C. Vítr zatím nic extra, ale ten se rozfouká.

3
# 12.09.2024, 22:07

TheRealStormCZE
Icon drží nejvyšši úhrny srážek na východě, tak jako ecak anebo icon, pravdu nemate.
To drží aladin, ale v kontextu s iconem anebo ecakem mu s předpovědí srážek déle než na 24 hodin nevěřím.

24
# 12.09.2024, 22:09

Marek_98
Tak „na kopci" bydlí asi většina lidí. Já to mám třeba výhodné v tom, že o víkendu jedu na Mělnicko, kde je dolní tok Vltavy nedaleko soutoku s Labem a Vltavu mám vzdušnou čarou asi jenom 1 km, takže budu moct pozorovat ten vývoj den po dni, jak to stupá a že to bude extrémní není ještě úplně jisté, jistý je asi tak 1-2. SPA určitě. Bude záležet na těch přítocích od Vysočiny a jihu/JZ Čech, ale přímo tu chatrč mám na mírném svahu asi 30 m nad hladinou Vltavy, takže tam zaplavení prostě není možné ani při největší povodni, ale samozřejmě v okolí je plno pozemků, kde to mají horší.

2
# 12.09.2024, 22:12

Zajimave je, ze vetsinou modely jako aladin v poslednich letech srazky spis nadhodnocuji, tak jsem zvedav jak to bude tentokrat.

K tem prehradam - bohuzel je nejde neustale vypoustet a napoustet a uz vubec ne vypoustet do sucha (to jde tak u Dlouhych strani), zatez milionu tun vody dokaze s podkladnimi horninami divy. Kazda prehrada pak ma nejake minimalni nadrzeni z nejruznejsich duvodu - zachovani funkce (zdroj vody, preprava, elektrina..), zivocichove atd. Druha vec se kterou se napr. musi pocitat je to, ze i do prehrady prsi - takze pokud vam naprsi "vsude" 100mm srazek naprsi i do prehrady. Prehrady slouzi ve vetsine pripadu pouze k rozlozeni odtoku srazek ve vetsim case, pripadne spozdeni povodnovych vln tak, aby, ze vsech toku nedorazili po proudu stejne. Je to dost slozity system a mozna budeme moct tentokrat pozorovat, zda se za posledni roky i v teto oblasti dostavilo nejake zlepseni diky IT a komunikacnim technologiim.

70
# 12.09.2024, 22:14

Ai-kun
To už tady myslím bylo. Své o tom věděli sedláci usedlí na Staré Řece na Lužnici před rybníkem Rožmberk (Holický, Ambrož a další kteří měli obilíčko pokaženo ) když jim voda z vrchnostenského rybníka čas od času vytopila pole a louky .

24
# 12.09.2024, 22:15

Tohle je třeba naprosto nereálná předpověď pro dolní tok Vltavy. Není možné, aby po takto extrémních srážkách nastal takto bezvýznamný vzestup. Ty profily nemá smysl sledovat, prostě to kolikrát je hodně mimo...

Přitom pro přítoky Vltavy to dává často 3. SPA. Je to protichůdné dost.

dolní tok Vltavy ve Vraňanech, zdroj: hydro.chmi.cz
9
# 12.09.2024, 22:16

Nový výstup ECMWF. Srážky drží po celé ploše Moravy

Polední výstup ECMWF
70
# 12.09.2024, 22:17

covex
Jestli by to zlepšení díky IT mělo vypadat tak jako vypadá to u stavebního řízení tak potěš koště :D

3
# 12.09.2024, 22:17

Doizer
Drží a brutální množství, myslím, že zítra se aladin začne shodovat s ostatními modely.

60
# 12.09.2024, 22:19

PatrikMO
Tak to si asi pletete dny, včera dával Aladin do zítřejší 8 hod. ráno na Moravě kolem 50 mm max. A do zítřejší 8 hod zbývá docela hodně času. ;-)

60
# 12.09.2024, 22:20

Asteor
Já vám držím palce, ať jste co nejvíce ušetřeni a vyhne se vám to. A nebo si přejete něco jiného? :)

3
# 12.09.2024, 22:22

Ondris
Jsem realista a připravuji se na nejhorší.

70
# 12.09.2024, 22:24

Aura_
Tam není o čem když jim skutečný stav hned zkraje vyskočil nad predikci.

296
# 12.09.2024, 22:26

Pro Vysočinu byla předpověď na dnešek vetšinou 20-40 mm, v reálu dle úhrnů za 24hod. je průměr mezi 15-25 mm, zítra se čeká 60-90 mm, sobota lokálně až 100 mm a neděle až 70 mm, dost dobrý, v MB tipuju muže být výsledek kolem 160 mm, dejte tipy u vás, dnes do půlnoci, pak už nelze měnit a pak srovnáme v pondělí realitu, ať to má úroveň.

60
# 12.09.2024, 22:28

Asteor
Realita může být taková, že to oblast Ostravska hodně vynechá, tak snad to vyjde a nejhorší vás nepotká. ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.