Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

# 12.09.2024, 20:19

Srážky se drží JV od nás
Dokonce prokukovala chvíli i modrá obloha
Třeba modely selžou a zítra bude hezky :D
Zatím to nevypadá na nějaký velký déšť

70
# 12.09.2024, 20:20

Jak jsem tak projížděl fotky a vracel se v čase tak tehle rok byl opravdu srážkově vydatný a těch záplav jsme si už několik užili. .A kdo by si nepamatoval začalo to už minulý rok konkrétně 26.12.2023
https://www.youtube.com/watch?v=C6cxn4Mk_7c

A k těm přehradám:
Popisek u videa: "Kvůli velkému nátoku (318 m3/s) do nádrže Nechranice se započalo s bezpečným upouštěním vody, které vrcholilo 26.12.2023 s hodnotou 181 m3/s. Hladina byla na kótě 269,81 m n.m, objem nádrže 245,8 mil. m3."
https://www.youtube.com/watch?v=QSGif2vJjFI

https://www.youtube.com/watch?v=7CluaAEk1tc

Náhoda?

8
# 12.09.2024, 20:21

Brno západ zatím dnes 15mm, momentálně 1mm/h je intenzita nižší než původní předpověď.
Takže za dnešek to bude do 20mm.
Zítřek bude intenzivní, ale na sobotu je tam proti včerejší předpovědi mezera ve srážkách.

# 12.09.2024, 20:28

tak jelikož nejbližší měřící stanice je ode mě 2 km přes les, a to Studnice, budu věřit, těmto údajům, že za dnešek napršelo necelých 22 mm. ačkoliv si osobně myslím ,že u mě pršelo více. :D
A déšť pomalu ale jistě začíná zesilovat

# 12.09.2024, 20:36

Aura_
Přehrady nejsou primárně dělané proti povodním ;-)

# 12.09.2024, 20:46

Rarach
Odpousti no, nechapu, proc to sem davate furt.:zz:
U nas 30mm za dnesek a jeste slabe prsi, ale uz jsme nakraji odrazů, co melo byt uz odpoledne. Na 2h prestane, aby mohlo zase poradne zacit.

24
# 12.09.2024, 20:46

Kouknul jsem ještě na ty obrázky co tam má Aladin a nějak mám pocit, že jsem to furt nepobral. Člověk je zvyklý tam vidět většinou úhrny kolem 30-50 mm jako hodně, když je vydatný déšť (nebo bouřky) a najednou všude ta rudá, hnědá a místy bílá - fialová barva... je to tak odstřelené a neobvyklé, že je to jako z jiného vesmíru...

Něco takového člověk na těch modelech prostě nevidí zrovna moc často, tohle může nastat znova v podobné síle za 5 nebo třeba za 20 let.

zcela mimo běžné hodnoty, zdroj: Aladin ČHMÚ
9
# 12.09.2024, 20:49

John Deere
Podle jakých modelů soudíte? Já vidím, že posledních 5 výstupů prakticky všech modelů k Vám dávaly srážky celou dobu až do večerních hodin.
S tím že touto dobou se budou srážky odsouvat na východ, což se děje.

# 12.09.2024, 20:49

Řekl bych že srážkové úhrny se pro Prahu a okolí v posledních výstupech modelů zvýšily:pozor::prsi:. zatím to vypadá pro moji oblast takto:
( vše do pondělního odpoledne)
ICON: 80mm
GFS: 145mm
ECMWF: 150mm
GEM: 120mm
no a teď babo raď jak to vlastně vyjde.
Důležité bude přechod srážkového pásma zpatky na západ, jak moc silné bude.
Naštěstí bydlíme na kopci takže riziko povodní je tu malé.

# 12.09.2024, 20:52

lukáš friedrich
já si vždy říkám, že zlatý střed ...takže když nějaký radar předpokládá 200 a nějaký 100, tak si řeknu 150 ...prostě průměr :D a myslím si, že to bude platit i ted pro tu celou čr na všechny dny.

70
# 12.09.2024, 20:54

John Deere
Kdy se vědělo, že má přijít ochlazení a silné deště? Já myslím, že už minulý víkend.
Tohle je z 10.9.což bylo v úterý. Tak se podívejte na stavy přehrad a na to kdy se začaly upouštět.Včera. Možná Vám pak dojde kam tím mířím.A kdyby ne, tak tam, že upouštět přehrady v době kdy už vytrvale prší někde na toku pod přehradou není moc dobrý nápad.
"Česko by mohly postihnout záplavy, varovali němečtí meteorologové
Od čtvrtka hrozí na jihovýchodě Německa rozsáhlé záplavy. V úterý před nimi varovali meteorologové na specializovaném webu wetter.com. Podle něj by vydatný déšť mohl povodně způsobit také v Česku a Rakousku. "
https://www.denik.cz/staty-eu/pocasi-povodne-zapla...

A abych to dokázal tak tohle je fotka z neděle kdy jsem se na tu přicházející změnu z tropů do zimy byl podívat hezky z nadhledu. A v sobotu jsem vypustil bazén a využil sucha které bylo. Tak asi tak.

Kozákov 8.9.2024 18:06
24
# 12.09.2024, 20:58

Když to člověk srovná ty srážky za 24 h - sumu a rozsah například s těmi posledními velkými povodněmi 2013, tak tenkrát to nebylo zdaleka tak rozsáhlé, větší povodně spíše způsobilo celkově velké nasycení, ale ty srážky budou nyní možná 2x 3x větší než v roce 2013.

červen 2013, zdroj: ČHMÚ
60
# 12.09.2024, 21:03

Čtení dnešní diskuse je fakt výživné. Někteří jedinci se snad vážně bojí, aby se to nakonec náhodnou neodsunulo víc k západu a u nich žádná katastrofa nenastala. :D Já osobně rozhodně věřím víc lokálním modelům, než těm globálním, pro které 100 km není žádná míra. A do neděle stále zbývá dost času a ještě se to bude upravovat.

70
# 12.09.2024, 21:06

Ondris
Jen ať se to odsune někam úplně mimo nebo ať se to vypaří. Já už mám za letošní rok vody až po krk.To je furt z extrému do extrému. Pařáky na padnutí a pak ochlazení a slejváky a tak pořád dokola.

# 12.09.2024, 21:06

Rarach
Minuly vikend jsme vedeli to, ze nevime vubec nic, pravdepodobnost, ze to vyjde byla hrozne mala a vyslo to(mozna) coz je k..... nahoda.
Kdyby to nevyslo, tak Vy by jste tu prvni psal, ze to bylo jasne, ze to zmeni :D:D Ze jste to nenapsal minulý tyden nebo jste jim mel zavolat, ze Víte, ze za tyden tu mame povodne.
Jinak ta cesta do Labe je kratka, tam to nevadi, reky jeste nestoupaji vlivem srazek. Minimalne

# 12.09.2024, 21:07

Rarach
Němečtí meteorologové už včera avizovali,že se ta pohroma z jejich území odsouvá více na východ,ostatně už tam mají i velkou část západního Slovenska.Ohrožen je pouze JV cíp SRN

Pátek
70
# 12.09.2024, 21:08

TomasMost
Včera tohle a předevčírem v podstatě to samé. Prostě se klidně mohlo upouštět už v úterý. Toť můj názor.

60
# 12.09.2024, 21:08

Aura_
2013 to šlo ve dvou vlnách, myslím po týdnu a ten pruh největších srážek udělal dlouhotrvající train effect bouřek. Celkově to byla dost odlišná situace než dnes.

8
# 12.09.2024, 21:11

U nás dnes 8 mm. A to prší celý den... no, žádný liják to fakt není. Tedy zatím.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.