Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí V novém týdnu nás čekají další tropické teploty

# 28.08.2024, 17:13

charlie
Spíš bych dnes v Roudnici tipoval 30 - 31,než těch 28 - 29,ale budiž.Doksany v 17hod 32,4,to by byl velký rozdíl

81
# 28.08.2024, 17:43

TomasMost
Já nevím no. Pokud tomu tak je, tak by musela být zkreslená i minima. V Doksanech ta amplituda oproti ostatním stanicím stejně položených dost vysoká. Jak se takhle rozpálené místo( Doksany) může do rána tak efektivně zchladit. Vždyť je to tam polní placka.

# 28.08.2024, 18:31

charlie
Radiační ochlazení za jasných nocí a bezvětří,to okolí neabsorbuje tepelnou energii,jako městská zástavba,která to nashromažděné teplo (např. v betonu,asfaltu apod)pak dlouho po západu slunce předává do svého okolí.Nevím,vy to tam dobře znáte,ale rozhodně to pole v okolí stanice nemá moc dlouhou tepelnou setrvačnost.

# 28.08.2024, 18:35

Vím, že někdo sem ten screen už dával (předpověď pro Břeclav), ale to je masakr takovýto horko v pozdním létě/skoro podzimu :slunce::pozor:

24
# 28.08.2024, 18:52

Mr. Lightning
:D To je fakt dobré. Na přelom srpna a září fakt neobvyklá předpověď a stejně to vyjde z velké části.

Já začínám mít pocit, že letošní rok se zapíše někam do meteo kronik, protože letos je fakt teplo. Furt to připomínám, ale únor s odchylkou +6,1°C to celé hodně táhne a navíc všechny měsíce měly kladnou odchylku, nejmenší leden +0,9°C, což tohle samo o sobě je naprosto nevídané + si k tomu přičtěte velmi teplý srpen a že do konce roku zbývají už jenom 4 měsíce a prostě Vám vychází letošní rok jako obrovská anomálie, kdy průměrná roční teplota v ČR vystřelí úplně někam hrozně vysoko, poprvé nad 10°C. Možná přitom to bude v budoucnu nový normál.

A pokud jde o ten únor, ono je to fakt obrovský extrém, protože měsíční odchylka +2 až +3°C je považována za velmi výraznou nebo extrémní, ale +6°C je něco jako nová dimenze. :D

407
# 28.08.2024, 19:08

Aura_
Ono, když si tu jižní Moravu dáte na Ventusky a odklikáte si ty dny, tak se jeden přestane divit, stálý profuk z přehřátého směru (Maďarsko, Rakousko, Slovensko) setrvale to tam odsud funí, a jak už jsem psal, Maďarsko jede na vlně +35 až +40 a to že už hoooodně dlouho, jel jsem přes ně, a hotovo, šlus, ta jejich puzsta je jak savana...polopoušť..

512
# 28.08.2024, 19:37

Ano, ten výhled je prostě šílený :( konstatní horko, noci také, srážky žádné. Už teď je velké sucho (jak v cca 10-20 cm, tak dle hladiny vody ve studni i níže) a přežít dalších 7-12 dnů bude i pro přírodu velmi náročné. Listí už nějaký ten den žloutne, usychá a dost padá dolů.

Říkal jsem si, že od začátku září se to obrátí. Pak jsem si říkal, že změna někdy po 5.9. A nyní to drží teplo min. do 10.9. Tato horká vlna bude opravdu rekordní.

PS. ano, u mne je velké sucho, byť červenec dal 59 mm a srpen 76 mm (z toho 52 mm 17.8.).

PS2. a ti z Vás, kteří občas haní GFS - měli byste jej nyní pochválit. Jako první, s předstihem a prakticky přesně toto začal malovat.

24
# 28.08.2024, 19:48

palma
Myslím, že se hezky ukazuje, že nejohroženější regiony teplem a suchem budou ty, které jsou již tradičně teplé a suché, ale pointa je v tom, že ten výpar vody z krajiny a z povrchů se možná násobí, když máte tyhle vlny veder 10x častěji, než dříve. Tradičně nejvíce ohrožené je v Evropě Španělsko + Francie a JV Evropa + Itálie. Stejně by to šlo použít na ČR, nejohroženější bude jižní Morava a nížiny na SZ Čech, kde je v průměru nejmíň srážek.

Docela by mě zajímal výpočet toho výparu. Dokázal by někdo jednoduše vypočítat rozdíl mezi třeba 20°C, 30°C a 40°C? Pokud zohledníme stejné ostatní podmínky jako vítr, oblačnost apod. Protože bych řekl, že se to nějak násobí nebo umocňuje, z pouhého pozorování v přírodě je patrné, že výpar při +30°C je mnohem silnější, než při +20°C a při +40°C je pak enormní.

407
# 28.08.2024, 20:04

Aura_
Já mám změřeno jen jedno, výpar z venkovního bazénu, při +30 maximu a mírném větru to dělá 7mm denně...což je tedy 7litrů z m2 vodní plochy...:)

9
# 28.08.2024, 20:44

Tak já nevím, ale toto už je opravdu asi absolutní strop toho co je možné ne?
Přijít to na přelomu červenec srpen, tak věřím že maxima by mohla být i o 3 stupně vyšší.

Předpověď Brno
Předpověď Břeclav
407
# 28.08.2024, 21:01

Kdepak zmizel ten prognostik od Ostravy, co tu před měsícem tvrdil, že léto končí a žádný TD už nebude?.. Kdepak je?:D

# 28.08.2024, 21:17

Doizer
Ta Břeclav má lehce stoupající tendenci až k 35 na samotném konci,ne,že by to v první půlce září nebylo možné,ale je tam i šance,že to horko skončí příští čtvrtek,ale do té doby hlavně ten JV má ty predikce do 33stupňů

3
# 28.08.2024, 21:37

palma
Tak ono není nic jisté, víme jak bude přibližně do neděle, ale pak je to ve hvězdách, myslím, že se bude od pondělí ochlazovat někam k průměrným teplotám pro září.

# 28.08.2024, 21:39

palma
To se vám moc nepovedlo,máte ho zpátky :D

321
# 28.08.2024, 21:51

Mr. Lightning
Doizer

Uz jen ten pocet tropickych dni v rade za sebou je naprosto extremni i pro cervenec, natoz pak pro prelom srpen-zari. To same plati i o prumerne teplote za cele obdobi. Samozrejme, v minulosti uz v CR se vyskytlo na jednom miste vice nez tropickych dni za sebou, ale uprostred leta, presny rekord nevim, pro Slovensko je rekord poctu TD v rade za sebou 22 dni v obdobi 21.07-11.08.1994 na 5 stanicich Milhostov, Kamenica nad Cirohou, Vysoka nad Umom, Orechova, Michalovce.

Ta situace, co je ted, neco podobneho nejspis bylo i v srpnu 1807 nebo v prvni pulce srpna 2015. Ale na prelomu srpen-zari uz jsou ty maxima o neco nizsi. Uvidime, jaka bude prumerna teplota za cele zari.

Stanice 12960 Baja 111 m.n.m. na jinu Madarska. Vypada to na 30 tropickych dni za srpen. V odkaze jsou hodnoty od konce cervence do pulky zari (prubezne se vyplnuje .zatim)
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

3
# 28.08.2024, 21:58

TommyAst
Buďme rádi, že žijeme kde žijeme, v tom Maďarsku je to peklo, ty nížiny a proudění od balkánu dělá své.
U nás zatím léto lehce teplé, nic hrozného a navíc tu máme za chvíli podzim, maxima už půjdou níž.

321
# 28.08.2024, 22:09

Asteor
Slunecno, Yo3 atd. Ty uz jsi zpet ? Na podzim maxima pujdou niz urcite, nebot v zari a rijnu je velky rozdil mezi zacatkem a koncem. V Madarsku nebo i v Hurbanovo bylo teplo vzdychy, ale letos je to proste extrem. Daleko na jih na Balkane uz prumerne mesicni teploty se letos dostavaji na +30 °C (napr. Mostar v Bosne-Hercegovine tesne pod +30 °C).

TomasMost
Extremni bylo zari 1947, to prave padlo v Klementinu 9 dennich rekordu Txx za sebou, dnes uz je ta rada prerusena. V zari 1947 padlo nejspis nejpozdeji v CR +35 °C (Super-Letni den), konkretne Karlstejn Budňany 14.09.1947 +35.9 °C, Melnik +35.1 °C datum nezname, Neumetely 14.09.1947 +35.0 °C. Zariovy rekord Txx v CR je 01.09.2015 Javornik +37.4 °C. Jeste snad okolo 20.09.2003 melo v Karvine padnout +35 °C, ale nenasel jsem takovy udaj, asi pujde o 5-kovou chybu.

3
# 28.08.2024, 22:19

TommyAst
No já bych řekl, že už začátkém záři se dost ochlazuje většinou, slunce nemá sílu a rána jsou chladná, zemský povrch se už tolik neprohřeje, předpověď modelů na první týden v září je pouze úlet a moc bych se na to neupínal.

321
# 28.08.2024, 22:21

Aura_
Vypar se v CR meri, ale jen na par stanicich. A at je mereni teploty ruzne, u vyparu jsou ty lokalni rozdily jeste vetsi. S teplotou by mel vypar rust exponencielne, tedy razantne na teplote zaviset. S relativni vlhkosti vypar pak roste neprimou umernosti. Pri 100 % vlhkosti je vodni para nasycena, vypar nulovy, pri vlhkosti k 0 % nejrychlejsi. Jak to jde presne mezi extremy, tezko rict. Vypar ale dost zavisi i na teplote vodni hladiny. A razantne zavisi vypar na vetru, pri velkem vetru jsou vodni pary odfouknuty a nad vodni hladinou je sussi vzduch. Vitr pri zemi pri vodni hladine je extreme lokalni a promenlivy.

V unoru 2024 byl dosazen rekord nejvyssi kladne mesicni odchylky od normalu za kalendarni mesic u nas v CR v datech od roku 1961, ale v Praze Klementinu od roku 1775. A na vychode byl unor teplejsi a odchylka od normalu vyssi. Potreba je pouzit za cele obdobi stejny normal, je jedno jestli 1961-1990 nebo 1991-2020, jen musi normal byt za dostatecne dlouhe obdobi.

Co se tyce nejvyssi odchylky od normalu v absolutni hodnote, tak v Praze Klementinu od roku 1775 vede jednoznacne unor 1929. Tento rekord tezko bude prekonan. Chladnejsi mesic snad neprijde a nahoru odchylka od normalu nemuze rust prilis - inverze.

V roce 2024 jsou u nas v CR vsechny mesice nad normalem 1991-2020 (a samozrejme nad normalem 1961-1990), nejnizsi odchylku od normalu ma leden, nejvyssi unor.

321
# 28.08.2024, 22:25

Asteor
Naopak, v CR dubou tropicke dny i v zari a ty brzo doufam dostanes tropicke ovoce.

V roce 2022 se napriklad vyskytl kalendarni mesic s 31 tropickymi dny v kontinentalni Francii. Dalo by se to najit na Ogimetu. V CR nebo ve Stredni Evrope pochybuji, ze by neco takoveho bylo zaznamenano drive, ale v srpnu 2024 v Madarsku k tomu moc nechybi (12960 Baja). Mesic s 31 letnimi dny se vyskytl uz i u nas v CR.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.