Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí V novém týdnu nás čekají další tropické teploty

# 28.08.2024, 08:05

Aidamko_
Jo přesně na tuhle stanici jsem čekal. Večer to vypadalo na 29,9°C, proto jsem psal, že počkáme na definitivní hodnotu ráno. U ostatních bylo jasné že je to o něco níž. Tam už trošku scházelo. A rovnou se zeptám. Co způsobilo včera, že Troubsko mělo o 2-3°C vyšší maxima, než stanice v Brně nebo okolí. Všimnul jsem si některé dny, že to takhle ulítne. Co ta dálnice D1, těsně za stanicí, nebo ty velký betonový plochy, kolem měření? Hraje to tam občas roli, při maximech?

12
# 28.08.2024, 08:34

charlie
Já by s těma houbami flintu do žita ještě neházel. Já převážně chodím na houby v říjnu a jak rostou. Pokud by do té doby přišly nějaké deště, nic není ztraceno.

# 28.08.2024, 08:37

A když už se tady bavíme, o stanici Troubsko, na JZ okraji Brna, ne každý ví, jak je umístěná. První obrázek ukazuje stanici s nejbližším okolím, těsně za stanicí je protihluková stěna, a ještě lehce na stráni. Stanice je lehce utopená pod dálnicí D1. V těsném okolí budovy a betonové plochy a parkoviště. Stanice je na okraji malé pěstební plochy. Druhý obrázek ukazuje, jak zhruba vypadá ta oblast za stanicí směrem k D1

# 28.08.2024, 08:47

Lerak2
Ten vliv okolí dálnice v bych řekl, že nebude tak velký. Ono Troubsko, Rosice, Ivančice a okolí dosahuje vyšších teplot jen při určitém specifickém směru proudění, jinak je tato oblast obvykle chladnější jak Tuřany, ale občas umí být nejteplejší stanicí, ale jen při určitém typu proudění. Každopádně uvidíme co dneska. Pokud zase bude z toho tria stanic nejteplejší.

# 28.08.2024, 08:57

Aidamko_
Ještě jsem mrknul na stanice WU, v Bosonohách, za dálnicí, prakticky stejná nadmořská výška, cca 1 km od této. Jsou tam dvě, jedna 28,9°C, druhá 29,7°C. Samozřejmě, neznáme umístění těchto. Ale včera V až JV proudění, že by ta stěna přeci jen udržela víc tepla před ní od jižních směrů? Jako tu oblast znám, byl jsem tam několikrát, jak v Troubsku, tak na Jihlavské nebo v Popůvkách. Dálnice přeci jen vede na takovém vyšším náspu. No uvidíme, dám si jí do bližšího zájmu :D

# 28.08.2024, 09:11

Lerak2
Je fakt, že je to hodně spekulativní a i já na ni dám větší pole zájmu, vzhledem k tomu co jsme tady zjistili. Rozhodně mám pocit, že pokud je tam nějaký vliv, tak se projeví v těchto dnech.

# 28.08.2024, 09:55

Lerak2
To je těžký,když vlastně nesmíme brát vážně 1/3 stanic na in,pokud svítí slunce.To ať raději není ta síť tak hustá a zbydou jen ty stanice kvalitní.Nelpím na každé desetině,ale 3-4 stupně mimo je už dost.

414
# 28.08.2024, 12:03

In-počasí
Zdravím.
Přijde mi trochu zvláštní, že ačkoli tam aktuálně ICON ani ECMWF nemají pro ČR na tento víkend vůbec nic , místní předpověď stále drží přeháňky a bouřky..I předpověď ČHMÚ..
Jediný model, který tam na víkend teď něco má, je GFS.. Má to rozhraní v těsné blízkosti ČR.
Znamená to, že se aktuálně přikláníte s předpovědí na nejbližší dny spíše k modelu GFS?
Děkuji.

# 28.08.2024, 13:48

swan1
Někdy je lepší počkat na další aktualizaci modelu, ale nyní se opravdu začíná ukazovat, že těch srážek bude velmi málo.

24
# 28.08.2024, 15:08

Tohle je opravdu drsné. Nekonečné horko, jako kdyby byla půlka léta a žádný začátek meteorologického podzimu. Projel jsem si odchylky v hladině 850 hPa na wxcharts a úplně ve shodě vše ukazuje jen výrazně nadprůměrné teploty kam až modely vidí...

Normálního počasí odpovídající roční době se člověk v dnešní době nedočká...

ČHMÚ
407
# 28.08.2024, 15:27

Aura_
Vždyť je to hezký! ( ironie), ale nezdá se mi ten pokles na konci, tam to půjde dál po přímce..:D
p.s. k těm srážkám, koukám, že Aladin tam šachuje s bouřkama, alespoň někde by mohlo něco spadnout..

81
# 28.08.2024, 15:34

Lerak2
Já se tedy nechci v tom vrtat, ale včera rozhodně takto vámi udávané vysoké teploty u nás nebyly. Jo, jasně, teploměr takto na baráku nebude na desetiny nic moc. Ale, že by se sekal o tolik stupňů a navíc podhodnocování, to ne. Vím, že se tady několikrát probírala i teplota měřená autem, jako teplota orientační a rozhodně ne relevantní, přesto ani auto mi neukázalo přes den takto vysoké teploty. Tož tak. Jen info, rozporovat vám to nebudu

58
# 28.08.2024, 15:42

Fstorm a já ty búřky včera odpískal, kaju se a stydím se :zz: :D
Ale co, je z teho pár kapek a líže mně to okrajem, hic jak v prádelně, trop padnul a akorát zvuková kulisa. Jenom u nás tři flíčky z celé ČR :D
Nezaprší a nezaprší, do háje s tím

Edit: cosi prší, ale jesli to dá 1 mm... :!!: a Růžďka bílé jadérko :blesk: :pozor:

# 28.08.2024, 15:55

Zde vzdálená bouřka beze srážek.
Dnes pouze malé izolované buňky. Na mini území mají štěstí na pár mm.

24
# 28.08.2024, 16:01

palma
Jo to je takové to ochlazení na 1-2 dny a pak rychle zpět k 30°C. Pokud by tenhle trend vydržel, že by bylo letošní září opět rekordně teplé? :D Já bych se nedivil vůbec.

Však teď by maxima neměla být už ani 25°C, spíše tak +23°C v nížinách a bude každý den přes 30°C.

charlie
Tak teď to sucho bude nějakou dobu fakt značné, takže na houby tak min. 2 týdny asi zapomenout, ale potom bude šance určitě v říjnu a nebo možná ještě i v 2/2 září.

407
# 28.08.2024, 16:02

charlie
Auto by Vám ukázalo spíše vyšší teplotu, pokud tedy bylo tou dobou vylezlé slunko.. zrovna tak teploměr na baráku..ten mi teď aktuálně dává +29,8 a podle čidla ve stanici je +28,5,, a tak je to vcelku pořád.. rozdíl do plusu..

58
# 28.08.2024, 16:03

To bylo slávy, já zrovna mez Hošťálkovou a Růžďkou v tom nejslabším místě :D :zz:
A výhled Aldy bomba co, to zase bude :zz: kdy se to zas překlopí...

# 28.08.2024, 16:32

charlie
Jen takový rychlý přehled. Teploty Roudnice a okolí. Aktuálně nejčastěji 31-32°C. Širší okolí 31-33°C. Doksany pár km od Roudnice 32°C. A stanice tady na IN, jen přes 27°C. I stanice nahoře v kopcích, na Děčínsku mají víc. Krušné hory vyšší teploty než Roudnice. Snesu hodně, desetiny taky neřeším, ale na tohle musím reagovat. Tady se bavíme o 4 stupních na běžné denní teplotě. Přeci jen se tady drží nějaká kvalita informací, v diskuzi. Samozřejmě měřit v autě si může každý, nikomu to neberu

Roudnice
Roudnice a větší okolí
Stanice na IN v 16h
# 28.08.2024, 16:45

Leknín
No z extrému do extrému... zvykejme si.

Ještě že jaro bylo aspoň na části území srážkové vydatné, teď už to sucho vadí méně než na jaře, i když i teď nese samozřejmě negativa.

81
# 28.08.2024, 16:55

palma
No jasně, auto by ukázalo spíš vyšší teplotu, stejně jako ten barák. Ale ani jedno, ani druhé neukázalo 27-29, spíš 25-26. A i pocitově při stejné vlhkosti to bylo včera znát, že to na horko alespoň u nás nebylo. Dnes to je jiná, těch 28,29 je a je to i znát.
Pri tomto typu proudění jsme chráněni před těmi nejvyššími teplotami. Při SZ jsme naopak nejteplejší oblasti z republiky, fenový efekt Českého středohoří je znát.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.