Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnešek opět deštivý, na jihu Čech ještě vydatné srážky

Diskuse o počasí Nový týden začne ochlazením, ale hlavně v závěru týdne se opět oteplí

319
# 05.07.2024, 00:32

Krater
V Kyjeve je samozrejme kontinentalnejsi klima, nez ve stredni Evrope, stejne tak v cele Ukrajine, v lete tepleji, v zime chladneji, nizsi rocni srazky. Cfa nebo Cfb bych tam moc necekal, naopak uz kontinentalni klima D, nebo dokonce stepni klima Bsk. Jeste dal na vychod v Russku, kde usti Volha do Kaspickeho more (geograficka hranice Evropy) v Astrakhanu tusim naprsi v prumeru okolo 240 mm za rok a Slunecni svit 2400 hodin za rok. Je to steoplni klima Bsk.

Ale i kdyz je tam tropickych dni podstatne vice, nez v Praze, teploty nad +40 °C, tam stale jsou pomerne vzacne. Pri dlouhe a silne vlne veder v roce 2010 bylo extreme teplo prave v teto oblasti. CR zasahla vlna veder jen okrajove. Vlna veder na vychode Evropy nejspis byla nejvetsi vlna veder v Evrope do obdobi pred Covidem (co do anomalie a trvani).

Zahony je mesto i SYNOP stanice na Ogimetu pobliz trojbodu Ukrajina-Madarsko-Slovensko
Kiiv (Kyjev) je hlavni mesto Ukrajiny. Tak se Russke tanky snazi dostat.
Astrakhan je pobliz usti Volhy, jedna z nejsussich mist Evropy, dak na jiho-vychod uz jsou ve stredni Asii pouste.

Wiki Clima Box Kiiv (Kyjev) na Ukrajine
Wiki Clima Box Zahony pri trojmezi Madarsko-Slovensko-Ukrajina
Wiki Clima Box Astrakhan pri usti Volhy (Russko)
319
# 05.07.2024, 00:41

swan1
Stanice Vlkonice (Plzeňský kraj, 493 m n. m.) je v archivu s daty 01.08.1997-31.12.2022. Rok 2023 zatim jeste nebyl pridan. Urcite ale normal 1998-2022 (nebo 1997-2022 pro srpen-prosinec) je vyssi nez normal 1991-2020. Stanice Mokrosuky je v udoli, o trochu vys a v udoli byva teplotni normal o neco nizsi, nez ve stejne nadmorske vysce na kopci.

319
# 05.07.2024, 00:45

Rano 04.07.2024 bylo pomerne chladne, ale zadny extrem. Prez den uz se teplota v nizsich polohach vetsinou dostala nad +20 °C, na Jizni Morave i vyrazneji. V 16:00 SELC byl na Jizni Morave a na OLomoucku zaznamenan i letni den ze soukromych stanic.

Zdroj:
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/

Teplota 04.07.2024 05:30 SELC priblizne minimum
Teplota 04.07.2024 15:00 SELC priblizne nejtepleji
34
# 05.07.2024, 00:57

TommyAst
Toto jsou dvě stanice v mém okolí. Brod nad Dyjí má dobu měření bližší k současnému normálu (1981-2022), Pohořelice tu mají průměry zafixované od r. 1961. Nicméně je vidět, že letní maxima -šedá linie- jsou v průměru vysoká. Minima ovšem zase nízká, a to vlastně platí pořád.

34
# 05.07.2024, 00:58

Miriam

414
# 05.07.2024, 05:56

TommyAst
Tommy, nikdy si tu v těchto konkrétních lokalitách nebyl.
Těžko říct, kde si přišel na to, že Vlkonice jsou na kopci? Nejsou!
Stanice je tam na okraji vesnice na rozlehlé zahradě rodinného domu.
Obsluha stanice pro ČHMÚ, to je tam po desetiletí rodinná záležitost, tradice.
Mokrosuky nejsou v údolí, ale v mělké kotlině..
Na těch 30m nadmořské výšky, o které jsou Mokrosuky výš, můžu dát a to to přeženu, rozdíl 0,5 °C v průměrné teplotě..
I tak se za červen bohatě vejdeme do vlkonického normálu 97-22..
V závětrné kotlině bývají nižší minima, ale přesně jak píše Miriam,to vůbec nevylučuje vysoká maxima..
Ba právě naopak, při celoročně převládajícím JZ, Z proudění je tu mírný fénový efekt v podstatě náš denní chléb..
Důvodem, proč jsou na JZ ve stejné nadmořské výšce vyšší průměry, než na S nebo SV je prostě celkové teplejší klima..
Tečka.

89
# 05.07.2024, 07:31

Miriam
Vypadá to,že hned tak nepřestanou já mám ve výhledu cca obden,dva zase samou vodu a jsme od sebe vzdáleni cca 30 km a já měl v červnu 160 mm :prsi:

58
# 05.07.2024, 08:17

Výhledy přestávám sledovat, protože co za veletoče to předvedlo ve srážkách za posledních 24h je unikát. Teplotně se od supertropu upustilo, ale teď je tam naprostá lítačka 16-32 3x po sobě :zz:, tak aspoň se zvedají ty ranní minima. Dnes konečně nad +10, bylo +11 a doufám, že to ze tři týdny už níž nepoleze, pak Anna a bude to zas v kelu


121
# 05.07.2024, 08:44

Miriam Tommy
Je to zajímavé. Loňský nejteplejší (respektive někde nejteplejší někde druhý) rok v historii byl zajímavý tím, že u nás nebyly žádné rekordní teploty, ale naopak rostou minima. Zkrátka není zima. Ale není ani horko (ve srovnání s 2015 nebo 2018).

58
# 05.07.2024, 09:39

ludvicek
Tak doufám, že hice v 15 nebo 18 se jen tak hned nezopakují, možná to byl jenom takový výkyv jako v opačném gardu zimy 85 nebo 87. Nechybí mi ani jedno :D

121
# 05.07.2024, 09:43

Leknín
Jo, kdo ví, co bude. Jediná jistota je v dubnu mráz na meruňky, ale to bych odbočil od tématu.;-)

58
# 05.07.2024, 10:07

ludvicek
Já teď vzpomínám pořád na rok 2014, to byla fajn úroda úplně všeho, krom meruněk, ty já tady neriskuju. Pak ještě ten 2018 ještě ušel a od té doby docela tragédie. Letos je to tak v kelu jak dlouho nebylo, mám velký sad a není tam skoro nic. Ale jsou velké rozdíly v úrodě i na tak malém kousku Vsetínska, někde to šlehlo víc, někde míň. Snad za život ještě nějaký ten moc dobrý rok bude, občas mívám temné myšlenky jak čtu různé články a predikce o vývoji. Musím s tím zájmem o vývoji klimatu skončit :D

414
# 05.07.2024, 10:07

Za mě červencový ideál..
Teplo, nikoli tropické vedro, s občasnou studenou frontou a srážkami..

# 05.07.2024, 11:53

No tak je jisté,že ta rekordní vedra si jednou najdou cestu i k nám,jako si jí teď našly do Ruska,kde přepisují staleté rekordy.V posledních letech máme štěstí,že se nám to nejhorší vyhýbá,nebo trvá krátce,ale zas máme smůlu právě na ty jarní mrazy.Těžko se nám sejde klimaticky ideální rok.

295
# 05.07.2024, 12:12

Leknín
S nárůstem extrémů je třeba prostě počítat, klidně i 10tiletá sucha, bleskové povodně, mrazy a kroupy, na pravidelnou bohatou úrodu ovoce v sadu bych to moc neviděl, scénař je načrtnutý v podstatě na nejbližších 40-50 let, není větší výzva pro lidstvo než poprat se s dopady globální změny klimatu, ČR je jasná, cokoliv budete dělat, tak bude v podstatě podružné a nepodstatné, vše bude podřízeno nakonec tomuhle, ignorace problému a strkání hlavy do písku není dobrá strategie?, můžete vybudovat celou průmyslovou zónu ve městě, ale spláchne to 1 příval z bouře vejš a to si pište že k tomu dojde, vzpomeňte za Z Německa kde tuhle nezůstal v údolích kámen na kameni, teď v Alpách, buďte rád že nejste v Karibiku, tam vám 1 hurikán sejme 95% domů.

34
# 05.07.2024, 12:46

jack
Jednou to snad musí přestat, mně už rostliny chytají nemoci z vlhkosti (což je tady věc téměř nevídaná - takto brzy).
ludvicek
Podle mě byla ta loňská vyšší minima jen dílem náhod (víc oblačnosti v noci). :D Raději kdyby fakt úplně zmizely dubnové mrazy...což se asi nejspíš také nestane..

319
# 05.07.2024, 21:56

swan1
Tak na kopci, to jsem prehnal s tvrzenim. Uplne na kopci samozrejme Vlkonice nejsou, ale jsou trochu vyse. Nejsou v doliku, podle toku rek na openstreetmap.org. Na mapy.cz dokonce jsou i vrstevnice, a je tam vyznacena meteorologicka stanice. Vypada to tedy spis, ze Vlkonice jsou na severnim svahu, ale jen mirmem. Okolni kopce jsou par desitek nad 500 m, nejvyssi bod Dzban 619-620 m.

Mokrosuky v udoli, to je otazka, co se povazuje za udoli a co uz ne. Ale je to melka kotlina, coz je idealni pro nocni pokles teplot. Ten rozdil vyskovy by mel delat jen 0.2-0.25 °C v prumerne teplote. Teren je v tomto pripade o dost dulezitejsi.

Na JZ oproti SV skutecne ten rozdil prumernych teplot ve stejne nadmorske vysce znat je a JZ je teplejsi.

319
# 05.07.2024, 22:03

Miriam
To uz jsem zkoumal, jake jsou nejteplejsi stanice mimo Prahu. Problem v archivu na in-pocasi je, ze prumery jsou spocteny za dobu dostupnosti dat ze stanice. A to je rozdil, jestli jsou data od roku 1775, 1961, nebo treba az od roku 2000.

Nicmene, denni data z chmi.cz se mi podarilo dobyt a prisel jsem na to, jak si data utridit do jednotlivych stanic, dni, let. A pro hledani te nejteplejsi mimo-Prazske stanice jsem pouzil normal 2000-2023 a samozrejme stanice, kde je toto obdobi dostupne (pokud nebylo, nutne v pruzkumu zminit).

Vysledek je zde:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-6281-Nejvyssi...

Ale samozrejme, nejteplejsi mimo-Prazska stanice nemusi byt na Jizni Morave, ale v Polabi. Tam jsou teplejsi zimy. Chtelo by to prozkoumat stanice vsechny.

58
# 06.07.2024, 08:22

Tmin bylo +12 a teplota leze strmě nahoru, aktuálně +22,7 v 8:20
Oteplí se přechodně a zítra jsme tak kde jsme byli, možná první dekáda července tady skončí jako podprůměrná, uvidíme co její závěr, pak je tam stejně zas ochlazení, myslím žádné tropy což vítám :). Ale takové teploty jako kolem +18 už snad v červenci nebudou

295
# 06.07.2024, 08:48

Nakonec to s tím ovocem vypadá solidně, už začínají letní jablka a třešní bylo jako nikdy že už si toho ani děcka nevšímala, rybíz a angrešt žeru denně, švestek je na stromech docela dost, teď je hlavně aby nebylo sucho, zatím to vypadá docela dobře, zítra sprchne, pak od čtvrtka to vypadá taky dobře, hlavně ať už se oteplí, včera jsme sotva lízali letní den, ale s tím čerstvým větrem to bylo o ničem a zítra + PO zase ochlazení, jako 1 vysloveně teplý den z celého 1. týdne prázdnin to je prostě slabota.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.