Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí V novém týdnu nejtepleji v pondělí, pak teploty klesnou

379
# 09.03.2024, 17:56

V maximu 13,8°C
Větřík slabý, 4,7km/h průměr za celý den..
Slunce od rána do večera..
Konečně začíná trochu osychat bláto..
Na Plzeňsku dnes i kolem 15°C..

49
# 09.03.2024, 18:23

Tady prozatím na zimní bundu... a výhledy žádné teplo nenabízí, naopak v samotném závěru tam stále straší mráz... ve čtvrtek byla průměrná denní teplota 3,3 °C. Stále se to poslední dny motá kolem březnového průměru. Už bych se i ohřál, ale není přáno. Jen v pondělí bylo příjemně. A vítr tomu taky nějak nepřidává.. pořád fouká, nejdřív od severu, teď od jihovýchodu a zítřkem to vyvrcholí...

jinak topíme, ale v místnosti stále kolem 18 °C.. při tom zateplení je... na mě prostě dost málo. Vypadá to, že určitě celý březen topit budem..

# 09.03.2024, 19:10

kapr84
ale kdyby jste byli na SZ tak by jste si nestěžoval. Nojo. Když Morávka má furt 18°C a na pár dní jim to tam spadne k 5°C tak nastane tohle. A že teploty jsou teď kolem březnového průměru, však to je dobře ne?:cool:

41
# 09.03.2024, 19:14

kapr84
Jste si moc zvykl na brzké jarní počasí, které Moravě (hlavně jižní) velmi přálo, máte zatím nejvíce dnů s teplotou kolem 15°C a vyšší od začátku roku. Buďte rád, že nežijete na severozápadě Čech, kde máme těplotu stále do 10°C (asi 3-4 dny byla teplota k 15°C a tod vše) oproti Moravě jsme cca 2-3 týdny vegetačně zaostalí. Morava je cca 5 týdnů napřed oproti normálu s vegetací, naštěstí se u vás neočekávají mrazíky, takže zatím minimálně na týden klid s mrazem, co bude dále a jestli přijde nějaká větší zima nebo silné mrazy po ránu těžko říct, můžou - nemusí. :+)

7
# 09.03.2024, 19:27

Tak výhled počasí na příští týden je skutečně hodně tragický. Opět tam, kromě deště, není vůbec nic. Jestli spadne těch predikovaných 30-50mm, tak to bude voda stát už úplně všude. Mohu jen závidět Čechám, že tam tolik neprší. Tady na východě už umí jen pršet a fičet vítr. Vypadá to, že březen bude už šestý, po sobě, srážkově hodně nadprůměrný měsíc. Za tento chladný půlrok, říjen - březen, u nás spadne zřejmě kolem 80% ročního úhrnu. Bohužel, deště a bouřky jsou už asi jedinou jistotou počasí. Naopak, slunečného a klidného počasí ubývá.

47
# 09.03.2024, 20:29

Aldy1977
Nám spadlo v březnu zatím 5 mm. O suchu se bude dát začít mluvit až do konce měsíce skoro nic nespadne. Zatím výhled GFS do astronomického prvního jarního dne dává 63 mm :zz: ono kdyby v březnu spadla jen půlka normálu což je tady kolem 50 mm tak se nestane vůbec nic. Ale tak máme sotva první dekádu za sebou, tož uvidíme...
něco kapat začne už zítra v noci, takže to máme jen tři dny v březnu zcela beze srážek, i ty do 1 mm jsou pro mně jako pracujícího venku dost otravné :(

3413
# 09.03.2024, 23:26

Nepřijde mi, že by J. Morava měla furt 18°C. Když si srovnám maximální teploty Doksany vs. Tuřany, tak březen Doksany 11,6°C a Tuřany 10,6°C. A za únor Doksany 10,6°C a Tuřany 10,7°C. Takže únor skoro stejně na obou stanicích. Březen přeci jen zatím vyšší průměr, maxim v Doksanech. Za mně je prostě zbytečně moc teplo, a jestli někdo chce stabilně teploty 18°C v únoru, to už je na mně vážně moc. Jako abych měl, 19 dní v únoru, s teplotou nad 10°C, je extrém. A mít 4 týdny napřed vegetaci, takhle brzy z jara, je ještě větší extrém :(

32
# 10.03.2024, 00:55

MostMost
Přesně tak. Já to tvrdím dlouhodobě, že teploty v oblasti SV a S od Prahy, Mělnicko, dolní Poohří a pak až k Litoměřicím jsou srovnatelné s většinou jižní Moravy, tedy cokoliv JV až JZ od Brna, včetně. Možná ten úplnej jih jako Břeclav a Hodonín je mírně teplejší a je na tom stejně jak centrum Prahy. Ale celkově jsou tyto oblasti srovnatelné a podobné. To bejvávalo kdysi, že jižní Morava byla jednoznačně teplejší než cokoliv v Čechách. Větší rozdíl je hlavně v nasvícených slunečních hodinách, v čemž jižní Morava vede, ale v teplotách moc ne.

Nicméně, desetina stupně sem, desetina tam. Po tom extrému co zde byl X týdnů je to celkem jedno. Problém je všude.

# 10.03.2024, 09:45

Na.Guru
Souhlas. Ty oblasti jsou na tom, z hlediska maximálních teplot, hodně podobně. Stačí se podívat, na tropické a letní dny. Pro srovnání je trošku problém, že na SZ Čech, v té teplé oblasti, je umístěna jen stanice Doksany. Chybí rozložení stanic, jako na JM, kde je asi 8 stanic v nejteplejší oblasti. Na SZ byla zrušena třeba stanice Louny. A pak už jen údolní stanice, na okraji této teplé oblasti /Žatec, Kopisty/. Je to škoda, že není víc stanic, stačily by tři, čtyři. V okolí Ohře, v okolí Loun, v jižní části Mostecké pánve, někde u Lovosic, nebo v okolí Roudnice. Tahle oblast prochází nejrychlejší změnou teplot, probíhá tam oteplování o dost rychleji, než na většině území republiky. Ale to už je na jinou debatu. To, že v únoru a začátkem března, jsme měli teploty, jak v půlce dubna, je smutný fakt. A pondělních skoro 19°C na SZ Čech, tomu moc nepřidalo :(

49
# 10.03.2024, 10:13

Nové výstupy jsou již naštěstí teplejší... jako klidně ať jsou maxima kolem 15.. to by za mě byl idál, k tomu občasné slunce.. Toho bude prozatím málo. Pondělí, úterý podle všeho proprší a déšť bude asi odeznívat až ve středu. No, na modely se teď dívá příjemněji..

Dnes, zase, nebýt toho čerstvého větru tak je fajn teplo. Ale takhle je pocitová teplota +6 °C... takže stejně to nějaký piknik venku zatím není..

379
# 10.03.2024, 11:13

Tady zatím předpověď úplně out..
Teď mělo být+10/+11°C..
Ale je tu +6 a od rána deka..
Seknout se v předpovědi na pár hodin dopředu o 5°C je dost úlet..
Nejteplejší den tohoto týdne, jak praví dnešní aktualita, to, alespoň tady na JZ, nebude ani náhodou...

168
# 10.03.2024, 11:23

swan1
To jsme na tom podobně, tady je taky stále deka a jen +8

47
# 10.03.2024, 11:47

Zato tady jedem při vichru, tmin +7 a aktuálně +12
Vidím, že se nám rozšířila výstraha na :vitr: i sem, bolí hlava z toho už

# 10.03.2024, 12:41

Leknín
Taky jsem vyfoukany...
Duje fest, musím dnes udit klobásy, tak mě to echt se...
Jinak při uzení trochu kyprim kolem česneku, jahod, je to suché a ubite.

386
# 10.03.2024, 13:46

Někdo tu říkal, že na konci výhledu je ochlazení..no je tam to i to..ale skoro letní teploty bych fakt nemusel..

léto přichází..
# 10.03.2024, 13:47

kouknu na předpověď po dlouhé době a jedeme dál teplej JZ expres, 2 měsic extrému za náma 21.1 to začalo, vždy to naznačí ochlazení a pořád nic, stále se modlím že to není zlom ttřeba + 3 stupně nad dosavsdní průměr teplot…já se bojim aby tady v dubnu nelýzalo 30 stupňû…

29
# 10.03.2024, 14:25

Je to sice hodně daleko, ale na druhou půlku března teplíčko :slunce:

168
# 10.03.2024, 14:50

palma
Lubor
A 2 dny po tom jsou tam mrazy a severní proudění :D

386
# 10.03.2024, 15:03

kuba
Tak to je tam u GFS už po 26 té od začátku zimy, furt dokola se to opakuje..třeba to vyjde...:cool:

5
# 10.03.2024, 15:30

Zatím je to dobře rozjeto na to, abychom letos měli dubny rovnou tři. Vzhledem k výhledům totiž zatím nevypadá, že by měl březen skončit chladnější než únor. Tady dnes noční minimum 9 st., další dny to bude to samé, možná ještě tepleji. To už ty průměry vyžene dost vysoko. A o dalším víkendu opět 15+?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.