Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě slunečno a kromě východu často větrno

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

33
# 06.10.2023, 18:40

Ai-kun
Tady bylo ráno ok. 6; první ranní mrazík (snad jen přízemní) čekám v pondělí... Budu všechno zakrývat a doufat, že ještě bude nějakou dobu alespoň průměrně teplo.

33
# 06.10.2023, 19:08

Yurri Tak sem to zkouknul, mrazik byl asi jen slaby prizemni, vetsina rajskych zatim 2 dny nizkych teplot vydrzela diky umisteni. Obava byla akorat z mozny plisne v srpnu kdyz hodne prselo. Zkusil sem tu vasi lonskou radu na domaci postrik a dopadlo to dobre. Pri nasich 450 mnm sem necekal ze by vydrzely az do prvni dekady rijna, si trochu pripadam jak nekde v Italii :cool:
Zmrzly jen dyne plazici se po zemi, na vyvysenych zahonech zatim OK. V nekterych letech to zmrzne klidne i pred pulkou zari

MiriamAsi taky zkusim cast zakryt, podle predpovedi by to mohlo pak jeste chvili vydrzet

33
# 06.10.2023, 19:37

Ai-kun
Já rajčata stříkám preventivně odvarem z vrby (z proutí a listů). Kyselina salicylová /obsažená ve vrbě/ rostliny omlazuje a tím jim zlepšuje imunitu. A v září zbytečně ani neodstraňuju mladé výhony, jen vyštípávám květy. To má také omlazující účinek. Část našich rajčat (foceno cca předvčerejšky):


273
# 06.10.2023, 20:46

Ai-kun
Jo ten postřik funguje, asi mám i vylepšení, dík za připomenutí, měl jsem nějaká nejodolnější cherry z permasemínek a nechal jsem je vysemenit a jsou jako plevel + mám štěstí na lokalitu na lehce vyvýšené rovince, tak to se mi to pěstuje a měří teplota, co by za někteří chudáci dali. Svoje hokkaida už mám dávno zralá, ale těším se na našeho letošního českého dýňového rekordmana, těch experimentů už je nějak hodně.

379
# 06.10.2023, 20:50

Zvláštní předpověď..
Teď tu má být do půlnoci+10°C
Po půlnoci se má začít oteplovat až na ranních+12°, při projasněné obloze..
Když vezmu, že teď tu mám +6,4°C, je bezvětří a stále to klesá, tak jsem fakt zvědavý na těch ranních +12..

273
# 06.10.2023, 21:27

swan1
Předpovědi nejsou dělané na tvoji mrazovku, už to konečně pochop, tam budeš vždycky mimo, v horkém létě kvůli nedostatečnému proudění budeš mít přehnaná maxima, která nebudou nikde jinde a během roku budeš při uklidnění větru zase příliš nízko, fakt se mrazovky na relevantní měření prostě nehodí a klidně to můžeš měřit na tisíciny přesně.

386
# 06.10.2023, 22:39

Se mi tu otepluje ..+14 aktuálně..:cool:, trošku přestavujou predikce do 22.10. prý tepleji..do+22.. No nic, uvidíme, co tam bude příště..:)

nový GFS
nový ECMWF
379
# 07.10.2023, 07:17

palma
Velmi zajímavá noc ohledně průběhu teplot dnes..
I tady se po půlnoci po prvotním výrazném poklesu prudce oteplilo až na +12°C.., aby to k ránu spadlo opět zpět k +5°C.. Hezky s tím v grafech koresponduje i teplý vítr, který při tom oteplení začal vát..
Yurri
S tebou je to opravdu marné..
Už před lety jsem ti tu psal, že jsi na špatném fóru..
Tady je fórum amatérských meteorologů a lidí zajímajícího se o meteorologii..
V mrazových kotlinách horního Povltaví a horního Pootaví, jedním slovem na Šumavě, žiju 56 let, žije tu spousta lidí.., jezdí sem spousta lidí, turistů , všechny zajímá, jaké tu máme počasí, teploty,atd, atd..:D
Z meteo hlediska je, mimo jiné, Šumava a její mrazovky extrémně zajímavým a cenným územím, právě pro tu pestrost a extrémy, rozdíly v počasí na hřebenech a v údolích..
Tady prostě nejsi na webu terra preta- rajče-rýč-lopata..
O vhodnosti nebo nevhodnosti lokalit k měření teploty máš už tradičně opravdu mimózní představy..
Predikce například lokálního Aladina se o postihnutí orografie v předpovědích teplot i srážek snaží, někdy mu to vyjde lépe, jindy hůř, ještě tomu něco málo chybí, ale zlepšuje se to..

Zajímavá houpačka teplot během dnešní noci..
273
# 07.10.2023, 08:10

swan1
Zajímavé je kde co, že na Šumavu jezdí hodně turistů má jako ospravedlnit tvoji nevhodnou lokalitu pro relevantnost měření? Vždyť to má význam právě jen pro tvé sousedy zahrádkáře, protože na 90% území města nebo vesnice bude jinak (viz ten Vsetín co jsem ti posílal), na teplotu si nepřijdeš, i ten am.meterolog má 3 teploměry a dobře ví proč, je naivka věří 1 místu na zahradě, to by jsi měl jako zkušený vědět. Na fórech o pěstování jsem samozřejmě taky a teď konečně i na balkónech a terasách, ale lehce mimo téma je tady mnohem více uživatelů a řekl bych mnohem častěji, já totiž rád i praxi, tupé sledování dat je o ničem, to si najdu taky a nikoho k tomu nepotřebuji, to by pak diskuze postrádala smysl.

Jinak u nás stabilně kolem +10, oteplilo se během noci o 2°C, zítra to bude rozhodně zajímavější.

110
# 07.10.2023, 08:17

Tak nevím, jak to vychází pro jiné lokality, ale u nás v předpovědi všechny ranní mrazy zrušeny.

1236
# 07.10.2023, 09:10

ludvicek
U mě taky. Celé pondělí by mělo totiž propršet, což je jen dobře. Akorát na jihozápadě bude teplíčko, 20°C a ani kapka. Zajímavé rozhraní. :D

Pondělí (ICON)
Pondělí (ICON)
273
# 07.10.2023, 09:20

ludvicek
Bude dost oblačnosti, tipoval jsem +6 a vypadá to na +8, na mě zima, na rostliny gut, zítra bude ráno +16 a v úterý +14, nic schovávat nebudu, dnes 1. topení plynem (doma +19).

171
# 07.10.2023, 10:24

ludvicek
No to sice ano, ale zase už první zelený sloupec a celkově maxima proti předchozím předpovědím celkem dost poklesla. Uvidíme zda se dostaneme na těch +23°C co tam vidím.

# 07.10.2023, 10:52

Tak to vypadá, že na poslední chvíli modely celou situaci přepočítaly a studený vzduch půjde více východně a v noci na pondělí už přijde do Čech ten teplý vzduch rychleji. Takže na pondělní ráno kdyby jsme se měli ve 2m pomalu blížit k nule tak teď máme +9°C. To jsou veletoče. Takže zdá se že první mrazík je zatím hodně daleko a stejně tak zahájení topné sezóny. Extrémně teplý podzim tak bude pokračovat.

96
# 07.10.2023, 11:02

swan1
Tady ta noční houpačka teplot vyloženě sledovala sílu větru, který vál ze stejného směru. Taková přetahovaná mezi vlivy radiace noční oblohy a větrem. U Vás je jasně patrný vliv mrazové kotliny dokud to neprofoukne.

Výsluní 6.10. - 7.10.
379
# 07.10.2023, 11:16

ROFA
Jasné, je to tak, přetahovaná mezi větříkem a radiací,tady v zavřené kotlince se to profukuje obtížněji..
Yurri
Šumavské mrazovky jsou perfektní, oblíbené a sledované lokality k měření teploty, stejně jako šumavská úbočí a hřebeny. Všude žijí lidé..
A měříme tu správnými, standardními metodami..
Těžko říct, koho zajímá tvoje nesprávné, nestandardní měření teploty fasády v MB nebo stínu zahrady..
Snad jedině někoho, kdo se chce zasmát..:cool:

# 07.10.2023, 11:35

Tak pánové přestante se tu dohadovat o nesmyslech. Myslím že každý měří teplotu tam kde chce a jak chce a pro jeho účely je to dostatečné. Já osobně bych v mrazové kotlině opravdu žít nechtěl a ta minima co swan hlásí jsou pro mě "obyvatele teplých oblastí" dost šílená. Ale je pravda, že lidé tam žijí takže je to pro ně relevantni měření teploty.

Obecně si myslím pro lidský organismus nejsou velké výkyvy dobré a ideální klima pro život je dle mého nazoru blízko moří a tedy s co nejmenší denní amplitudou a zároveň sníženými rozdíly mezi létem a zimou. Ovšem Škoda že moře nemáme. :D

379
# 07.10.2023, 12:30

JohnBattler
Měření teploty má nějaké své standardy a jeho správnost je důležitá.
Měření teploty ve stínu, natož měření na fasádě severní strany domu, ke správným způsobům rozhodně nepatří..
Mrazovky už úplně nejsou, co bývaly..
I já mám ještě na zahradě letos v říjnu pěkná, dozrávající rajčata..:D
80% stromů tady je ještě stále zelených
Krajina vypadá spíše jako v červnu, než v říjnu.
To nepamatuji..

33
# 07.10.2023, 12:49

Zrušení mrazíků mě mimořádně těší. Jinak na dnešní ráno dávali v Čhmú pro JM kraj 9 až 6°C...tady to sjelo i kousek pod 5. Kvůli celonočnímu bezvětří a naprosto jasné obloze. :!!: Jinovatka ale ráno nebyla, takže zatím jsme i bez přízemního mrazu. Doufám, že to tak ještě dost dlouho vydrží.

----
Jinak my rajčata v říjnu míváme celkem běžně, ale zase ne vyloženě každý rok. Loni třeba skončila už v půli září... A letos to opět vyšlo. :slunce:

273
# 07.10.2023, 13:09

swan1
Ušel ti jeden podstatný fakt, já svoje měření nevytrubuju do světa, právě proto že není na desetiny a nemám žádnou kalibraci, ta tvoje pravidla tě dovedla na slepou kolej, kde i já se svým chalupářským teploměrem budu vždy relevantnější než tvoje mrazovka, je to kruté, ale to tak, umístění prostě neoblafneš a jestli argumentuješ zajímavostí lokality, tak je to hodně chabé, přečti si pravidla pro umístění meteostanice a zpravidla je vždy v 1. větě napsáno, která místa se hodí a která ne, tvoje rozhodně nikoliv. Pak by jsi se vyhnul tvým trapným komentářům, že předpověď byla oproti tobě opět mylná, no proč asi, tipoval jsem ti tak 15 let😉. Že nemám profi meteostanici za X desítek tisíc neznamená, že o tom nic nevím čoveče, jsi jako ti řídiči BMW na silnicích co si myslí, že jsou něco víc a přitom by zasloužili opakovat autoškolu. Ale nejsi sám, podobných je hafo, ČHMÚ to má na speci lokalitách spíše kvůli popularizaci meteorologie u úplně laické veřejnosti, velká většina populace žije do 600 m.n.m, zbytek marginálie.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.