Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

# 05.10.2023, 16:00

To nedělní ochlazení bude razantní a to především teplota ve výšce půjde poprvé po dlouhé době k 0°C nebo lehce do záporu. ČR bude na rozhranní toho vpádu takže pravděpodobně bude velký rozdíl mezi JZ a SV území. Každopádně bude to ochlazení na 24 h a pak by se měl vrátit od Z velmi teplý vzuch. Je otázkou zda se už neprojeví inverze, protože síla slunce teď velmi rychle klesá a pokud se studený vzduch u země usadí tak se možná zatáhne deklem a bude po teplu. Ale spíše to vypadá že bude foukat a tedy inverze se "rozfouká" a od pondělí bude zase tepleji.

Každopádně počasí nabírá trochu dynamiku což je logické. Na severu přibývá studeného vzduchu a nyní budou velké rozdíly mezi severem a jihem Evropy takže záleží odkud bude foukat. Myslím, že řijen bude jako na houpačce ale bude převažovat spíše nadprůměrně teplé počasí.. snad konečně zaprší, protože v Čechách je sucho už hrozné.. Za posledních
38 dní máme 10 mm.. :!!:

379
# 06.10.2023, 05:10

Tak nakonec se v noci projasnilo a teploty, hlavně v kotlinách opět letí k nule..
Je krásně vidět, ten rozdíl mezi stanicemi na svazích a mimo kotliny a v kotlině.
U mě aktuálně 1,9°C , ovšem v okolí, Číhaň, Chotěšov, Otín, Týnec znatelně tepleji..
Velmi chladno je opět i v Blatné..
Do svítání to ještě půjde dolů..

272
# 06.10.2023, 07:26

Meteostanice Jihlava má při zemi +1 a včera měla dokonce 0, ale jelikož je stanice v údolí u řeky, tak samozřejmě údaj vůbec nevypovídá o teplotách ve městě, kde je všude o dobré 2-3°C tepleji, v podstatě údaj k hounu.

63
# 06.10.2023, 07:28

U nás se zatím dnes ještě nevyjasnilo, takže ráno krásných +8. Dnes má být 19 :slunce:

168
# 06.10.2023, 08:17

swan1
Tak i u nás nakonec jen 2,5 stupně a na střechách aut už námraza.

110
# 06.10.2023, 08:55

Jsem zvědav na to oteplení po víkendu, Ecák s Iconem si v tom dost nerozumí, bude to asi zase přetahování...

# 06.10.2023, 08:58

tak koukám v nedeli nejvyšší teplota rano a v poledne pak kolem 12 stupnu a destivo :)… vypadá to, že konečně vyrazim do terenu, začíná podzim…na šumavě bude pak kolem 7 ideal:oblak::vitr:

379
# 06.10.2023, 12:07

kuba
U nás to nakonec slezlo na 0,5°C ve 2m.
Na autech horší krusta než včera..
Yurri
V Jihlavě je hafo stanic..
Zrovna u řeky je jich nejméně pět.
To bude asi tím, že tam nikdo nebydlí a měření je tam nepotřebné..😂
Kdo má zájem vědět jakou teplotu má centrum, může si to snadno najít..
Kdo chce vědět, jak je u řeky, podívá se jak je u řeky, i tam to je pro některé lidi zajímavý a potřebný údaj..
Jestli je něco k hounu, tak je to zcela jistě tvoje ,,uvažování,, ohledně měření teplot..:cool:

Meteostanice v Jihlavě. Zdroj: Weather underground
272
# 06.10.2023, 12:28

swan1
To říká ten kterej v létě zjistil, že je se svojí stanicí mimo 4°C až mu ji zablokovali pro nevěrohodnost😀, díky, ale beru rady spíše od zkušenějších a přesnějších😉. Vím dobře jaká je teplota v katastru města a hlavně proč to tak je papa mrazovko.

Jinak letos zkusím rajčata co nejvíce do zámrzu co vydrží, mohlo by to být docela dlouho, skutečný podzim bude až od půlky října, neděle bude fajn teplá, ale jen v noci.

379
# 06.10.2023, 13:26

Yurri
Ano, to říkám já, který měří dle standardů, tak jak se má, který měl a má teplotní čidlo umístěné tam, kde má být, jen to čidlo mělo nedostatečné radiační krytí( pri slunečném a bezvětrném počasí) .jako má holt většina stanic za pár tisíc korun ..
Ale přidáním aktivní ventilace se z mé stanice stal věrohodný zdroj dat a to jsou právě ty zkušenosti, které člověka posouvají dál, správným směrem..:cool:
Já ti nic neradím:D, já jen konstatuji nesmyslnost tvého počínání, zcestnost tvých názorů, pindů ohledně měření teplot, které tu roznášíš napříč tímto webem a kterým se tu všichni dávno už jen smějí..
Tvoje měření teploty domovní fasády ( nikoli venkovního vzduchu) na severní straně domu kdesi v xtém patře v MB ani měření teploty vzduchu v celodenním stínu stromů zahrady nikdy relevantním zdrojem dat nebudou...


33
# 06.10.2023, 13:54

Dneska rano +1,5, a zda se ze tu oficialne zacla topna sezona. Ustredni topeni zacalo topit pred polednem. I tak ale o 2-3 tydny pozdeji nez vloni.

Yurri
Rajcata to posledni 2 rana asi nedaly, mozna ale neco snad prezije na mistech vic chranenych pred vyzarovanim. O vikendu to zkouknu a vyhodnotim. Kazdopadne letos na rajsky extremne dobrej rok

63
# 06.10.2023, 14:10

Ai-kun
Zrovna včera to bylo na rádiu, že se ještě nikdy nestalo aby se netopilo už v září, že denní teplota musí být 2dny po sobě na +13

386
# 06.10.2023, 14:17

Ai-kun
Tak jak jsem to tak kontroloval, ještě mi rozkvetly znova cukety, tak uvidíme, zda ještě něco dají a rajčata dojíždějí v pohodě, snad už jim neublíží ani nějaký ten déšť..( kéž by přišel) má i nasazenou druhou várku na fíkovníku, ale ten to podle mne nedá, nemá šanci to uzrát..:cool:

33
# 06.10.2023, 14:44

Ai-kun
A ve dne máte kolik stupňů? Tady včera necelých 22 a dnes to bude i víc. Na topení to tedy rozhodně není.

33
# 06.10.2023, 15:19

Miriam max kolem 16 (dneska taky bude vic), minima dost zalezi kde se meri +1-4 stupne. misty jinovatka. Zalezi na prumeru, ale vecer uz bylo diky vyjasneni kolem +7, takze pokud jde o prumernou teplotu, tak to pro zacatek topny sezony bohate staci.

272
# 06.10.2023, 15:27

Ai-kun
A přitom to letos ještě začátkem června vypadalo s rajčatama tragicky, ta co plodila už jsou napadená a KO, ale pak mám jedno plané v hlubokém záhonu s terra pretou (+v maltovníku), kde zkusím udělat pařeniště s 8 mm polykarbonátem, zatopím odspodu koňským hnojem a třeba vydrží dlouho, možná k tomu přidám odolné papriky, uvažuji tomu dát solární panel na led outdoor zářivku full spectrum jak to dělají groweři uvnitř.

# 06.10.2023, 15:58

Tak u nás se zatím zdaleka netopí a právě mám v bytě 23°C a ráno tu bylo 21,5°C. Slunce topí zdarma. :) Samozřejmě na noc máme zavřená okna kromě ventilačky v ložnici. Ale je fakt, že zde bylo poslední dny tmin okolo 6°C a tmax okolo 17°C takže to je ještě v pohodě narozdíl od jiných lokalit. Jinak také potvrzuji, že letos byla úroda rajčat extrémně velká a včera jsem si byl ještě natrhat čerstvá rajčata přímo ze záhonu. To se mi asi nikdy předtím 5.10. nepoštestilo..

272
# 06.10.2023, 16:04

JohnBattler
Já mám v bytě 20 a slunce už jsem nejde a budu muset poprvé zatopit, v noci nesmí být totiž pod 10 a zároveň přes den musí být ke 20, venku se nalejvají melouny a okurku taky ješte najdu, ty mám v přenosném textilním květináči s uchy, tak když hrozí chladnější ráno, tak to přenesu dovnitř a pak zase ven.

# 06.10.2023, 17:46

Yurri
Solární zisky dělají opravdu hodně a naštěstí máme několik velkých oken na jih, v chladném půlroce vždy přes den zcela vytahuji žaluzie a snažím se toho využívat na maximum. Udělá to opravdu hodně ve slunečné dny. Bohužel pokud nemáte okna na jih tak naprosto chápu, že už musíte přitopit. My jsme zvyklí z loňské zimy na chladnější podmínky v domácnosti a termostat je stále nastaven na 19°C takže počítám že ještě nějakou dobu nesepne.

171
# 06.10.2023, 18:24

Ráno minimálka na +5°C, odpoledne hezkých +19°C, takže to celkem ujde. V pondělí ráno pěkně přituhne. Pak výhledy do dálky jsou celkem dost rozházené, tak snad to ještě týden teplejšího počasí umíchá.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.