Diskuse o počasí V novém týdnu pozor na vydatné srážky, teploty budou nízké
igor127
u vás v srpnu taky polovina stromů začalo vypovídat listům službu z té vyprahlosti? tady to byl extrém
[b]igor127[/b to je počítané od května do září když je nejvíce třeba vláha. A když mi nevěříte tak si to přečtěte na ČHMÚ kolik tu v loni napršelo
TheRealStormCZE
Zajeďte se podívat do krajin kde to extrém je. A ano i v srpnu u nás některé stromy hezky měnili barvu, oni měli totiž problém na jaře i zelenat, když za 5,5 měsíce napršelo od 40-55 mm, což nebylo ani na SZ. Navíc já Martinovi neupíram, že na SZ bylo v létě sucho největší, on psal ale že v loni a rok není jen léto, viz mapa úhrnu 2022. Nicméně diskuze o loňském roce zde nepatří a tudíž ji ukončují.
Martin Vítek
Je to počítáne za letní měsíce, kam květen nepatří a neohanejte se létem pořád, ale celým rokem, protože o tom jste psal. To je, jako bych vám řekl že u nás bylo loni extremejsi sucho než u Vás a vztahoval to jen první polovině roku...
Ten souboj o to, jestli je větší sucho v Podkrušnohoří nebo na jižní Moravě je úsměvný, protože z dlouhodobého hlediska je to cca 50:50. Podkrušnohoří má v průměru nejméně srážek, ale na jižní Moravě jich taky není v průměru moc (asi o 50 mm víc) ale zase jsou tam vyšší teploty.
igor127
Nechci do toho moc vstupovat, ale SZ měl loni nejméně srážek i za celý rok. Na jižní Moravě to bylo o 50 mm, nejsušší místa SZ/JM. Co se týče teplot, tak nejvíc tropických dní bylo loni dosaženo také v Ústeckém kraji. Letos to tam pokračuje. Doksany, Kopisty a Žatec, drží nejvyšší průměry maximálních teplot od začátku roku
igor127
Je to stejná logika jako se dohadovat, jestli napršelo víc srážek v Krkonoších nebo na Šumavě. Mimochodem všimnul si taky někdo, že za posledních pár let mívají pravidelně Krkonoše více srážek než Jizerské hory? Je to vidět často v různých mapách a znát je to hlavně v zimě (při větru od JZ). Přitom by to mělo být naopak. Jizerky mají být to "TOP" místo s až 1700 mm ročně v průměru.
am96
To souvisí s tím nedostatkem srážek na SZ. Vzhledem k tomu, že už chybí srážky dole v Podkrušnohoří, nemá co dojít tím směrem dál na Jizerské hory. Srážky jsou často posunuty na linii D5, Praha, D10 a víc na jih a východ. Proto už Krkonoše mají víc srážek, navíc tam v posledních letech končí ty pásma srážek od JV. Kdo si pamatuje dřívější situace, kdy začalo pršet už v Bavorsku, pak to přešlo přes SZ v Podkrušnohoří, něco tam aspoň spadlo, a ta hlavní část pak spadla v okolí Liberce a okolních kopcích a horách /Ještěd, Jizerky, Lužické hory/. Teď v posledních letech tyto situace klesly k nule
Je zajímavé sledovat, jak menší říčky z Bílých Karpat začínají skokově růst na 1.-2. stupně, Velička u nás na 3 stupeň. Naštěstí je to v oblastech, kde to velké škody neudělá... Jsem zvědavý, o kolik stoupne Morava u nás (zatím to je o metr), až voda doteče, ještě i z Beskyd, kde to taky skokově roste.
Tak deštivé počasí pokračuje, ale nakonec spadlo méně než jsem čekal. Z dat v Žabovřeskách spadlo od včerejšího rána 12,8mm srážek což bylo docela dost pod původní hranicí očekávání. Stanice v Tuřanech hlásí 17,5mm, což odpovídá celkově této situaci, kdy JV Brna má úhrny vyšší. Dle dat z meteostanic na In-Počasí měla stanice na Lesné za včerejšek a dnešek úhrn jen 10,2mm. Ono na mapě radarové sumarizace to jde krásně vidět, jak je nad Brnem zelený flek a všude na jih a východ vyšší úhrny.
Sumy i tak velice pěkné. Rozhodně si netřeba stěžovat, tak snad kolegům na SZ spadne příště řádné množství vody.
U nás srážkově nakonec jen polovina predikcí Aladina - od pondělí 16 mm, zatímco Jeseník na severním návětří za stejné období kolem 50 mm. Velké rozdíly jsou tady typické pro postup TN od jihu, které při postupu vyvolávají silnější SV proudění, které nám pak srážky bere, zatímco na SV funguje dokonale návětrný efekt. Za květen zatím 30 mm, což je cca 30% DP.
igor127
Předpověď hydrologů
https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/popup_hpps_prfdyn.p...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.