Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Občas víc oblaků ale beze srážek

Diskuse o počasí Letošní duben byl třetí nejchladnější za posledních 30 let

3
# 03.05.2023, 13:35

In-počasí
Zkoumat ano, ale změřit ne.

88
# 03.05.2023, 16:19

swan1
Proto srovnávám stále stejné meteostanice abych v tom nedělal hokej. Samozřejmě mohu sáhnou po blízké metestanici povodí Ohře v 690m.n.m a mám tam v noci teploty o 5 stupňů nižší. To ale nedává smysl.
Letošní duben nebyl na Šumavě chladnější z důvodu kotlin, ani v Chrobolech chladnější z důvodu obdobně radiačně vychlazených ploch. Duben 2023 byl chladný daný prouděním vzduchu. Podporuje to i fakt, že bylo málo slunečního záření stejně tak méně jasné oblohy pro radiační chlazení v noci. Nikdo tady nedokazuje že kotliny chladnější nejsou. To je nad Slunce jasné. Jde spíše o to jaký vliv na to mělo dubnové počasí. V jiných letech bývají rozdíly mezi radiačně vychlazeným územím a naší spíše hřebenovou polohou mnohem vyšší. To není těžké prokázat.

307
# 03.05.2023, 16:43

ROFA
No nikdo, kromě vás, vy jste s tím začal ;-)

Každopádně mrazové kotliny nijak v dubnu neovládli statistiku průměrných dubnových teplot.

Nějak jste se do toho už zamotal..
Podle vašeho posledního příspěvku ..

Proto srovnávám stále stejné meteostanice abych v tom nedělal hokej.

srovnáváte stále jen dvě stejná místa , aby nebyl chaos..(znovu připomínám, Chroboly nejsou šumavská kotlina), ovšem v mnou ocitovaném vašem prvním příspěvku jste to vztáhnul šmahem vůči mrazovým kotlinám obecně.. opět mylně, aniž by jste si ty jejich dubnové teplotní průměry vůbec někde ověřil..
To je celkem slušný chaos..

Souhlasím určitě s tím, že letošní duben tolik mrazovkám s vyjasňováním a tedy rad. vyzařováním nenahrával, ano..
No ale přesto ty statistiky pruměrných
teplot ovládly..
I bez té berličky jasných, mrazivých nocí.., i když ne s takovým rozdílem, jako při vysokotlakém počasí, pochopitelně.
Jsou to prostě studené lokality..
Ale to vy v KH také, beze sporu..
Až foukne teplý JZ, my se tu budem smažit, kdežto u vás to bude snesitelné..

245
# 05.05.2023, 20:33

In-počasí
xeno

Pred zacatkem Klementynske rady je dat o pocasi opravdu malo, na par mistech se uz merilo, v Anglii od 1659 (ruzna mista v centralni Anglii, nebylo to konstantni misto asi ani). Pak se paleoklima da zkoumat samozrejme mnohem dale, ale vic jak 1000 let dozadu uz je to dost diskutabilni a miliony let dozadu, to kdovi jak to nakonec bylo. Za posledni 2000 let stoji za zminku zamrzly Jadran, Bospor a Dardanely, nebo dokonce led na Nilu (veruhodnost opet diskutabilni, moc si to neumim predstavit). Ale sucho 1540 je pomerne realne a velmi hrozi jeho opakovani.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4934-Katastro...

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4828-Led_na_N...

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4949-Katastro...

swan1
ROFA

Volary jsou pomerne specificka mrazova kotlina. Pred vice nez 10 lety jsem i ve Volarech byl. Je tam skutecne v noci zima i kdyz ledni dny prez den teple. Mokrosuky a Chroboly, to je taky pomerne vyznamna mrazovka, stejne tak Rasnice. Kvilda Perla, Breznik, Rokytska Slat, to jsou mrazovky ve vyssich polohach s uplne jinym levlem. Rokytska Slat je i v Archivu na in-pocasi, Breznik a Kvilda Perla ne, skoda. A kdyz jsou jasne noci velkou cast mesice, tak v mrazovkach je prumerna teplota vyrazne nizsi, nez jinde. Uz jen proto, ze teplota v 21 MST se zapocitava dvakrat.

Specificka lokalita naopak s teplymi nocmi pri jiznim vetru a rozrusovanim inverzi, je Nicov.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.