Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí V úvodu nového týdne chladněji, potom se opět oteplí

46
# 24.04.2023, 15:49

A tyhlety debaty o mrazu a o chladu se povedou ještě v květnu, když vidím GFS jak tam furt cpe ten studený vzduch. Jediný pěkný den v týdnu teď vychází na neděli, ne moc teplý a pak si dáme zase opáčko

271
# 24.04.2023, 16:19

Leknín
Přesně tak, víkend bude konečně cajk a možná i pondělí, pak zase šlus, jako příjemně teplých dnů jsem za ty 2/3 jara co budeme mít za chvíli za sebou moc nenapočítal, většina národa je ale hlavně spokojená, že už to slunečné teplejší počasí vychází konečně na víkendy.

EDIT 16:40 Přeháňka s čerstvým větrem a pokles teploty na +8, sem tam mi připadlo, že jsem viděl mokré vločky, z kompaktního srážkového pole ještě v JČechách je z toho tenká linie přeháněk.

109
# 24.04.2023, 16:21

Leknín
Tak zase brát za jisté, co mají modely za 7 dní, to je taky hodně odvážné. Jednoho dne se to klidně zlomí do léta, ačkoli modely tam třeba budou mít přízemní mrazy.

# 25.04.2023, 06:41

U nás po ránu +4°C,oblačno a klidno ale má se to změnit na déšť,tak uvidíme kolik toho za dnešek spadne,zatím mám za duben 63mm srážek.

167
# 25.04.2023, 07:07

To co tam má gfs od 4.kvetna je peknej hnus ,má tam severovýchodní proudění a několik dní v kuse mráz a né slabý, a přes den by nebylo ani 10,to už je celkem extrém na květen,snad to nevyjde.

# 25.04.2023, 07:22

kuba
Koukám na to,na Vysočině 5.května mínus 4 stupně,tak to snad né.

63
# 25.04.2023, 07:24

U nás se to má pohybovat kolem 0 a do plusu ty ranní teploty.
Jinak výhled je hrozný samý déšť a bouřky.. pořád dokola,snad jen zítra a mooožná v neděli trochu pěkně :(

376
# 25.04.2023, 07:48

kuba
Je to na konci výhledu, snad se to změní..
Tady za poslední 3 dny díky ranním plusovým teplotám konečně rozkvetly trnky, taky třešně, hrušky a začínají kvést švestky.., vše najednou.
Snad vědí, co dělají, po tak dlouhém váhání..
Všechno, kromě asi trnek, by to v tom SV proudění zmrzlo..🙄

271
# 25.04.2023, 08:13

swan1
U nás o 100 m níže je to podobné, už se to kvetení nedá zadržet, teplý víkend to odšpuntoval, další to bude v maximu, jestli to dopadne podle mapky níže, tak je konec, doma už dýně startují, už je raději trápím v zimě jako kvetoucí papriky, žádný rozmazlování.

109
# 25.04.2023, 08:39

Yurri
No jo, na Marka, do země oharka. On úplně stačí studenej fóliovník a přežije to do -3 všechno.
Horší je to s tím ostatním, co se pod fólii schovat nedá. Mladé výhonky vína zmrznou na "tabáček" a to, co vyraší ze záložních oček, už neplodí, takže ročník 2023 by byl odepsaný. Ale aspoň se bude míň chlastat a zredukují se loňské zásoby.;-)

384
# 25.04.2023, 08:50

ludvicek
Jste to přivolal, tohle, co sem dávám, by značilo klidně -3, -4 po ránu..:(

že by -3, -4 ?
376
# 25.04.2023, 09:00

ludvicek
Jak kde asi, tady foliovnik nestačil..
Při -3, -4°C(ve 2m) jsem v něm loni měl už sazenice rajčat a paprik..
I přesto, že jsem tam dal na noc svíčky, přežilo tak 20% ..zbytek pomrzl..
Fofrem jsem pak dělal ze semínek nové sazenice.
Yurri
Jj, dýně, rajčata, papriky jsou choulostivky..
Mám sazenice (papriky, rajčata) pochystané, ale..
Dřív, jak v půlce května to letos ven nedám, ani pod fólii..ani náhodou :D

# 25.04.2023, 09:29

ludvicek
Já uš mám taky révu pěkně narašenou,mladé sazenice nahrnu zeminou ale na starých hlavách neudělám nic.

109
# 25.04.2023, 11:35

swan1
Mně to přežilo, ale byly to sazenice už zvyklé na venkovní podmínky, což jsem opomněl zdůraznit. Když tam dám kytku, co rostla měsíc za oknem, tak samozřejmě je s ní ámen. Nejlepší je, když si ty sazenice ve fóliovníku zkusí pár nocí při nějakých 2 - 4°C a pak je ani lehčí mrazík neskolí. Jinak ty výhledy, to je fakt hnus, doufám, že se tohle období nebude protahovat až někam daleko za 3 zmrzlý.

271
# 25.04.2023, 12:45

swan1
Letos není kam spěchat, počítám s horší variantou, takže to lupnu ven klidně v červnu, jako loni dýně (metr dlouhé), paprikám jsem dal pěkný truhlíček a rajčata jsem ještě pro jistotu nevysel, takže pohoda😎.

2
# 25.04.2023, 13:23

Jako děcka, bydlim v byte, takze zahrada je mi fuk, ale tyjo... to nevlidno co tu je v podstate uz od listopadu me zacina pěkně točit. A výhledy nic moc. Reknete mi, kdy konečně prestanu klepat kosu.

# 25.04.2023, 20:24

Na horách opět sněží. Na Šumavě na Březníku i napadl poprašek sněhu na chvíli.

Březník na Šumavě dnes odpoledne, zdroj: sumava.eu
6
# 25.04.2023, 21:33

Zdravím z Pradědova kraje.
Dnes jsem šel z Červenohor.sedla na Praděd a Ovčárnu měřit sníh. Cestou ze Švýcárny na Praděd tak 20min solidně sypal sníh (krupky), ale bylo teplo, drželo to jen málo. Na chatě Švýcárně (ca 1300m n. m.) jim teploměr ukazoval +3 -jestli fungoval :). Ale bylo to ještě těsně před tou přeháňkou-14.30h.
Jinak mě překvapilo, kolik je nahoře ještě sněhu.
Na slunci, větru exponovaných vrcholech a loukách (vč vrcholu Pradědu) je to docela vytáté, ale kde jsou i řidší porosty, je sněhu dost.
Nad Červenohorským sedlem (cca 1050m ) ojedinělé zbytky v lese. V 1100 m souvislejší plochy, střídavě sníh do 20cm a pak zas holo.
Cestou z Kamzíka(1190m) po západním svahu směr Švýcárna vytáto-sníh jen na cestě a to až skoro k hřebínku u Slatí (1290), kde už bylo souvisle ve vrcholovém řidším lesíku 40-60cm, ojediněle i víc. Kousek chata Švýcárna (1300m) už na loukách zas vytáto, ale hned co 100m za Švýcárnou skončila louka, bylo v řídkém porostu opět kolem 50-60cm standardně. Jen ojediněle vytáto. Pod sedlem Praděd (cca 1405m) na sz svahu většinou 50-70 cm, ojediněle víc a ojediněle vytáté plochy. Vrchol Pradědu vypadal vyfoukaný a vytátý j vždy a nezajímal mě. Přešel jsem se severních na jižní svahy Pradědu- střídání ploch sněhu a vytáta, ale sníh převažoval a kolem cesty vyhrnuté bariéry a vody všade. Na bezkách opatrne sjízdné, byť prohrnuté už - asi 5km.
No a pak jsem přešel na sedlo Praděd- ca 1320m. Zde holé plochy 30-40cm sněhu s vodou. Okraje holiny směrem k nízkému řídkému porostu kolem 50cm. A jižní okraje mezi řídkými nízkými stromky 60cm, ojed 80cm. No a v řídkém porostu ( transekty ) zde bylo fakt dost, v průměru 70cm ( 60- 80 cm ), skoro všude blízko 70cm. Ojediněle až 90cm a ojediněle přímo pod hustšim stromovím jen necelých 50cm. V oblasti je borůvčí, může lehce zkreslovat hodnoty, jako všude v horách. Fakt jsem tak moc sněhu nečekal - vrcholy jako Šerák aj jsou už na nesouvislé, ale jen troška závětří řídkého porostu a už je to 50-70cm hned.. Na konec dubna to asi je v poho. Ale třeba v r.1999 se ještě po půlce května pod Pradědem lyžovalo na přírodním sněhu na sjezdovkách s vleky a dole v údolích teplo, že se lidi, co nelyžovali, chodili pro změnu koupat :)

6
# 25.04.2023, 21:54

Ještě taková stručnější forma:
Praděd a okolí
Holiny a exponované plochy( slunce, vítr ) mají vytáto úplně, nebo na střídačku se sněhem.
Řídké porosty a jejich okolí: 50-70cm nejčastěji ( ojediněle víc i míň ). Borůvčí přítomno.
Jinak mrazy příští týden nebrat. Měli si to rozmyslet dřív. Tak snad to nevyjde, doufám.
Ale začátek května rýsuje TN. A třeba yr.no nám na 1.5. dává teď myslím přes 50mm. Kéž by hřebeny radši ve sněhu.. No ale to je daleko - dnes je tam 50mm a za dva dny je tam víme co.. Ale vypadá to zajímavě, ta TN.
Lepší než ty mrazy určo:snih::prsi:

Kolem 70cm
167
# 25.04.2023, 22:33

Tak tady stále zataženo a teplota 6,3 stupně, nějaká oblačnost ještě jde z Německa tak uvidíme jak dlouho vydrží, snad to pod nulu nespadne.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.