Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Teploty budou v novém týdnu postupně klesat

386
# 03.11.2022, 15:11

Aura1
Minulý rok jsem tu o tom psal, dal jsem v lese pod strom větší umělohmotnou misku (30x40 cm) a za dva dny jsem tam měl 5mm, je to ale možná nepřesné, stačí jedna větší větev která je ve výšce skloněná vhodným směrem a je tam pak doslova čůrek vody, jak se to nahoře stéká.. muselo by se to, dle mne, měřit na větší ploše..plus se rosí i stěny misky a stéká to pak do ní..jinde to zase větve svedou na kmen stromu.. apod..

40
# 03.11.2022, 15:17

palma
No spíš je blbý, když po lese chodí desítky houbařů a je otázka času, kdy na to někdo narazí a jestli to nevezme do pytle pro odpad z lesa, který tam nepatří. :D Jinak letos se mi povedlo ztratit v lese 3 houbařské nože :D:D. Říkám si kruci, musím ho vždy dávat do košíku a už nikdy pokládat na zem. :D

Jinak vzpomněl jsem si na uživatele ROFA, který bydlí v Krušných horách, jednou psal, že u něj v listopadu byla mlha 20 dní v kuse, tak tady bylo něco podobného, spíš je zajímavý, že to jde i tady dole. V počasí ČT ukazovala Míková takový graf, že v listopadu bývají mlhy častější ve vyšších polohách a na horách, ale v říjnu je to spíš naopak.

40
# 03.11.2022, 16:12

ALADIN to posunul na východ. Z podobných předpovědí nelze vytáhnout nic konkrétního.

ČHMÚ
40
# 03.11.2022, 16:18

Je to nějaké hodně nejisté. Když kouknu zase na ten ansámbl aktualizace po 3h, tak tam mám varianty od pár mm po skoro 30 mm. Takže vím, že bude pršet, ale absolutně vůbec nevím jak moc. :D

meteociel
10
# 03.11.2022, 16:37

že by jsme se taky dočkali srážek jenom mě štve že na východě bude také teplo a nebude zde sněžit.
Nechápu proč u nás bude asi o 5 stupňu více než na zbytku území snad aspon na Lyse hoře cosik nasněží.:D Snad se po létě Beskydy dočkají prvího pořadného sněhu i když aladin davá také vysoké teploty.

10
# 03.11.2022, 16:47

To je chyba nebo dneska se tak rozfukalo. :D:D

273
# 03.11.2022, 17:31

Aura1
Já tam mám furt nejméně srážek z celé Moravy, jinak stromy stěhují energii dolů a nějaké mrholení je teď prd platné, všechno využije hustý trávník, který tu vodu nepustí níže, já to mám v sadu dlouhá léta vysledované, až ve druhé půlce zimy až je trávník oslabený mrazem a sněhem začne efektivní zálivka hlouběji ke kořenům stromů, teď je tam často navíc vrstva nezetlelého listí, která toho pustí ještě o dost méně (chrání ale proti mrazu), i když je sama o sobě vlhká a nasáklá. Spokojenej budu až ty mapky vodnosti toků budou hrát modrými barvami a po půl roce budou následovat podzemní vody, to chce ale desítky mm a nikoliv desetiny mm, nedá se to ošálit a každý nezalejvá celou zimu jako já, ty nový ovocný už mám založené na symbiotických mykorhizních houbách + Alginitu a zkompostovaném biouhlu, takže budou suchu odolnější.

40
# 03.11.2022, 17:56

Yurri
Mlha jsou horizontální srážky. Mrholení je něco jiného. Pohyb mlhy je horizontální, protože ty kapičky, které mlha tvoří jsou nesmírně malé a proto stačí sebemenší závan větru, aby je unášel horizontálně. Pak je jednoduchá rovnice, čím větší vítr, tím rychleji se mlha sráží na předmětech a tím přináší více vlhkosti. Aby v lese kapalo hodně ze stromů při husté mlze, tak stačí opravdu jenom velmi slabý vítr. Navíc ty stromy jsou mokré prakticky nonstop, když se mlha rozpustí a pak vytvoří znova, tak začne ze stromů kapat znovu velmi rychle. Někdy stačí jenom rosa. Tady za celý říjen byla mlha dohromady v součtu možná pár stovek hodin. Vizuální efekt přímo v lese je dobrý. Kolik vody to kapání ze stromů v součtu dá opravdu netuším, ale myslím, že opravdu dost. V lese je to nacucané opravdu festovně, pod tím mokrá půda. Klima jak z deštného lesa mírného pásu, aspoň na zkoušku.

Na polích se to už tolik nesráží, ale tam to zase dá hodně z rosy a teď tam vyrostlo cosi, co zasadili a vypadá to jako čerstvá svěží zelená travička, jak z reklamy. Vysoká možná 10 cm, 20 cm.

Určitě je to nejvlhčí říjen, co pamatuji. Moje lokalita je přesně inverzní podobně jako Doksany, je to odsud kousek. Hodně v tom hrála roli tlaková výše a celkově velmi málo větrné počasí. Kdyby to bylo trochu častěji s větrem od JZ nebo obecně víc větrno, tak moje inverzní lokalita padá a mám tu nejvyšší teploty v rámci ČR, bylo by i víc sucho.

96
# 03.11.2022, 18:05

Aura1
Časy se mění. Doufám že né na vždy, ikdyž to své výhody má. Ještě že je počasí tak nevyzpytatelné. Včera ještě košík hřibů a hned se čtyřmi druhy. To v listopadu nepamatuji. Další rekord se už rýsuje a jde o začátek topné sezóny. Konec října ale i úvod listopadu je natolik slunečný že máme v domě relativně přetopeno. Začátek topné sezóny teď odhaduji na polovinu listopadu. Doufám že se to po té zlomí a Zima bude stát za to.

40
# 03.11.2022, 19:28

Další aktualizace ansámblu ICON-D2 pro moje souřadnice. Pořád rozhozené od 1 mm do skoro 30 mm, ale nepatrně se to pohlo dolů. Když si rozkliknu na slepé mapě západní Čechy, tak mi to ukazuje mnohem míň. Tam to vypadá, že je rozhodnuto a moc tam pršet nebude. Zřejmě jde o typickou situaci, kdy se srážky posouvají někam do středu ČR nebo ještě víc na východ.

Teď jsem ještě rozkliknul na slepé mapě uprostřed Zlínského kraje a tam to sype víc od 5 mm do 35 mm, průměr 20 mm. Takže bude pršet víc spíš na východě, než na západě. Obecně.

ICON-D2 moje souřadnice, meteociel
ICON-D2 Karlovarský kraj, meteociel
ICON-D2 Zlínský kraj, meteociel
40
# 03.11.2022, 19:41

Zajímavé je, že pro Vysočinu je to mnohem sjednocenější. Prakticky všechny křivky jsou nad 10 mm.

Ta frontální vlna z Alp půjde pravděpodobně typickou oblastí přes Vysočinu svým středem. Pak je otázka do jaké míry to může zasáhnout západní půlku Čech a naopak v jaké síle dojde na východ ČR.

PS: Bylo by zajímavé si uložit souřadnice nejzápadnějšího bodu ČR, nejvýchodnějšího, nejsevernějšího a nejjižnějšího a potom různě porovnávat při větších rozdílech v rámci ČR, například během teplotního rozhraní v zimě. Ty rozdíly dokážou být opravdu velké.

PS2: Stejně je vtipný prostě, když mám předpověď že bude zítra pršet a může spadnout od 1 mm do 30 mm :D. To není lokální bouřková situace jako v létě, prostě nějaké kompaktní srážky a stejně to modely počítají s velikou nejistotou na 24 h dopředu. Jako jestli tu spadne pár mm nebo pár desítek mm je fakt rozdíl :D. deštíček vs. chcanec

A spoléhat se na to, že vyjde střed se taky nedá. Možná je to jenom nepravděpodobnější.

ICON-D2 Vysočina, meteociel
273
# 03.11.2022, 21:10

Aura1
Říjen tady byla srážkově tragédie, třeba zrovna ta Náměšť má celkem 13,6 mm, což je úplně o ničem, to by mělo být za týden a předpověď je po zítřejším dešti beze srážek snad až do půlky listopadu, připomíná mi to náběh na letošní brutální sucho, které začalo někdy loni v říjnu a táhlo se to až přes půlku srpna a smradu bylo v celý republice.

to spraví jen desítky mm
40
# 03.11.2022, 21:16

Yurri
No tady v říjnu taky asi moc nespadlo, já to nepočítal, ale byly tu dny, kdy pršelo "relativně více" a nakonec celková vlhkost v krajině je hra více faktorů. Když začnou inverze, potom je všechno trochu naruby, nakonec mi přijde, že stejně jako v létě jsou velké lokální rozdíly, je to vlastně po celý rok. Zkrátka počasí je extrémně rozmanité i na malé ploše jako je ČR s jejími zeměpisnými podmínkami, včetně okolního vlivu.

379
# 04.11.2022, 07:05

Tak zatím to Aladinovi vychází s tím Z, JZ hodně přesně, s Moravou nikoli, ale od jihu už tam něco míří..
Teď jsem zvědav, kam se pohne balík srážek z toho Bavorska, zda více k S nebo k V..
Tady prozatím 2mm...
Na hřebenech Šumavy je později šance i na sněhové vločky..:snih:

Aladin
srážky za 3h
171
# 04.11.2022, 07:33

swan1
Mrholení z inverze Aladinovi dneska poprvé za tu dobu nevyšlo, ale už včera bylo jasné, že nic moc nebude. Není tak vlhký vzduch a celkově podmínky jsou bídné. Jinak mrholení tu bylo vždy ráno a dopo týden v kuse.

Odpoledne by mohlo solidně zapršet. Tak snad sprchne.

2331
# 04.11.2022, 07:40

Dobrý, ne?:cool:

Konečně!
171
# 04.11.2022, 08:36

Tak do Brna přifofrovala vlčí mlha a v 8 začalo alespoň tady mrholit a mrholí celkem slušně, takže nakonec ještě před hlavním pásem něco namrholí. To je fajn.

258
# 04.11.2022, 10:20

Tak aladin nám to hezky osekal. z původních 30mm zbylo necelých 10mm:D, ale tak i kdyby napršelo třeba jenom 5mm, tak z toho bude při tom malém výparu vláhy celkem dost:)

379
# 04.11.2022, 10:23

Negan
Přesně tak, tady už to dalo přes 5mm a klidně by to i stačilo, v hloubce je tu vody dost..a výpar bude v dalších dnech malý..
Z ranního přeprcháni se to změnilo už v poměrně intenzivní déšť..
Hlavní pásmo jde spíše k S, než k V...

110
# 04.11.2022, 10:24

Tak jsem si to teď všechno prošel, ochlazovat se bude asi tak, že občas se teplota dotkne průměru, aby se zase vrátila na dvouciferná maxima a pak dál za 15. listopadem je to jen šum křemíkových mozečků. Nihil novi sub sole.;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.