Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí V polovině pracovního týdne se opět rozprší

# 12.09.2022, 14:47

VHK
Pokud se splní předpovědi a teploty tak prudce spadnou, tak je po hribove sezóně, která vlastně ani nebyla :( pro Lysou horu v Beskydech předpovídají kolem 20. i celodenní mráz a sníh, ale to je ještě daleko a snad to bude jinak.

# 12.09.2022, 14:55

Hlavně ať už pořádně zaprší.

2318
# 12.09.2022, 15:19

Aldy1977
U nás už sezóna jede! :D

Mega hřib!
Menší, ale hodně!
378
# 12.09.2022, 15:56

aura_33
Není..
Kde nic není, ani Šumava nebere..
To ještě tomu Budějovicku z těch 6mm nechá celkem dost...
Návětrná strana jižní Šumavy má mít 6mm:D
Prostě to srážkové pásmo má jít severněji..
To je gró...

42
# 12.09.2022, 16:07

swan1
Jsem zklamaný. Ty jsi tu za někoho, kdo má pořád nějaké postřehy a zdánlivě se vyzná a přitom jsi zcela na omylu. Evidentně vůbec nechápeš, že srážkový stín nezávisí na tom kolik přesně mm spadne na návětří a závětří. A co jako, že na návětří spadne relativně míň mm? To je úplně jedno, srážkový stín se stejně vytvoří a to je důvod toho modrého fleku v okolí Budějovic.

378
# 12.09.2022, 16:16

aura_33
Relativně?? :D
40 nebo 6mm, jj , to je relativní rozdíl jak vyšitej..
Já tu jsem za sebe..
A o srážkovém stínu Šumavy se s tebou dohadovat nebudu..Já v něm s dovolením bydlím, už 55let;-)
Srážkový stín na Šumavě funguje většinou úplně jinak..
Šumava při opravdu silném větru vezme většinu srážek jen těsnému příhraničí a Pošumaví, dál ve vnitrozemí nějaké srážky pak často znovu naskočí...
Ten vítr 50-70km není nic, coby ze Šumavy dělalo úplného žrouta srážek pro její závětří..
Při takovém větru propustí do vnitrozemí ještě poměrně dost...

42
# 12.09.2022, 16:24

swan1
Bohužel existují základní fyzické principy, které prostě fungují a je jedno, jestli bydlíš na Šumavě nebo na Marsu. Bohužel píšu, protože je zcela ignoruješ a máš opět svoje vlastní vymyšlené vysvětlení, abys se tu mohl s někým dohadovat. Každý odborník ti řekne, že je to srážkový stín, ale pro tebe prostě ne. Tvoje věc.

378
# 12.09.2022, 16:38

aura_33

Tys tady vypíchl Šumavu, protože na Budějovicku vidíš modrej flek..
Jenže ten je tam prostě proto, protože hřebeny jižní Šumavy mají dostat podle Aladina jen 6mm, nikoli 40-50 jako třeba severní hory..
Šumava tedy pustí dle Aladina na J Čech celou třetinu srážek..To je fakt slabý odvar toho, co pohoří při opravdu silném větru dokáže svému závětří ve srážkách vzít...
Hřebeny klidně budou mít 60-80, a závětří jen 5 nebo 2mm...
Závětří se samozřejmě projeví, ale při těchto rychlostech větru to ještě není nic zásadniho..

42
# 12.09.2022, 16:48

swan1
Právě že je to úplně typický srážkový stín. Nekoukej na absolutní čísla, ale na poměr.

Na jižním hřebenu Plechý a okolí máš nějakých 10 mm, v závětří máš podle barev nějakých 0,5 mm ale i míň, takže jsi na cca 20 až 30 násobku srážek.

Tak proč vůbec popíráš srážkový stín? Prostě tam je.

378
# 12.09.2022, 17:02

aura_33
Já ho nepopírám, to jen ty ho zveličuješ.. právě na té Šumavě, jen kvůli té modré barvě..
Zkus pochopit, že na Budějovicku má spadnout tak málo, protože i v Bavorsku na návětrných hřebenech to tam Aladinovi háže pouhých 5-10mm..
Ten srážkový stín nějaký bude, všude v ČR, to vůbec nepopírám.
Ten stín za Šumavou nebud eale o nic silnější, než jinde v ČR..
Často při silnějším Z proudění naopak Třeboňsku, Budějovicku, Krumlovsku už nějaké srážky znovu naskakují , narozdíl od těsného Pošumaví kde je úplně srážkově vymeteno ..
Každá situace je jiná, drobné odchylky směru a síly větru umí čarovat...
Stejně to nakonec dopadne jinak, než si to modely malujou..
VHK
Ano,pravda, takhle nízké noční i denní teploty růst hřibovitých hub značně omezí, bohužel..i když vláhy bude dostatek..



42
# 12.09.2022, 17:39

Tak to vypadá, že dostane průplach severní polovina ČR. Zaslouženě protože poslední dobou pršelo spíš na jihu.

swan1
Na houby to takový vliv nemá. Pamatuji houbařské žně, i když byla ráno jinovatka na otevřeném prostranství nebo sbírání pěkných zdravých praváků smrkových v půlce listopadu v bundě při dešti, větru a teplotě asi +7°C odpoledne a bylo jich celkem dost, rostly i jiné druhy. Vliv teploty se přeceňuje, stejně jako množství srážek. Podle mě houby ovlivňuje magnetismus. Souvislost mezi růstem hub a počasím z vlastních zkušeností je poměrně malá a hodně se přeceňuje.

ALADIN ČHMÚ
ALADIN ČHMÚ
168
# 12.09.2022, 17:40

aura_33
No jisté to zatím ještě není ale Aladin to teď posunul ještě víc na sever ale Icon to má pořád stejně ve středu republiky :prsi:

Aladin
Icon
67
# 12.09.2022, 17:42

aura_33
Sleduju vás delší dobu a vy jste byl ten, co začal mít problém se swanem a začal se tu s ním hádat, bylo to někde už možná v červenci nebo srpnu, kdy jste začal mít blbé přípomínky :) myslím si že to tu sleduje víc uživatelů.:cool:

378
# 12.09.2022, 17:46

aura_33
Mýlíš se..
Na houby má nízká noční teplota obrovský vliv..
Jakmile nastoupí chladné noci, cca 0-5°C, hromadný růst hřibů to zarazí.. Žádné žně už se pak nekonají..
Ještě to pak nějaký čas dojíždí, rychle slábne, najdeš občas, tu a tam nějakého, ale nic víc..
Souvislost růstu hub s počasím, vláhou a teplotami je zcela zásadní...
Souhlasím s tebou v jediném, jiné druhy rostou dál, ano..
Houbařit se dá i v pozdním podzimu a v zimě, sice omezeně, ale dá..

42
# 12.09.2022, 17:49

swan1
Tak moje zkušenosti jsou úplně jiné. Zažil jsem ty nejlepší žně i během velmi nízkých teplot, které byly opakovaně. Když houby začnou hodně růst, tak to má setrvačnost a pokračuje to nějakou dobu.

NesQuiK
Se swanem mělo problém víc lidí :D. Zdaleka nejsem jediný.

147
# 12.09.2022, 17:54

ale no tak.. z normální konverzace to tu přešlo do školkového věku:D myslím, že to není nutný

378
# 12.09.2022, 17:57

Kokos342
Ale nepovídej, maturante..:D
Ale souhlas s tím, že tuto blamáž by bylo dobré ukončit a promazat..
Všichni tak nějak ví, jak to je..a další blamáže tohoto typu jsou silně off topic..

42
# 12.09.2022, 17:58

swan1
Vždyť se nic nestalo.

147
# 12.09.2022, 18:02

swan1
o maturitě mi vůbec nemluv:D jediné co mi dělá radost je středeční déšť:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.