Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí V polovině pracovního týdne se opět rozprší

# 12.09.2022, 18:10

aura_33
"Souvislost mezi růstem hub a počasím z vlastních zkušeností je poměrně malá a hodně se přeceňuje.". To jako vážně ? A čím to tedy je , že tady nic nerostlo celou sezónu ? Až teď od středních a vyšších poloh to jede .Třeba v okolí Nové Role je to pořád bída i teď . To není suchem ? Jen se ptám .

42
# 12.09.2022, 18:26

Novorolak
Tak já ty vzorce mezi počasím a růstem hub pozoruji delší dobu a skutečně mi přijdou poměrně slabé.

když je hodně sucho - nerostou
když je sucho - můžou růst
když je sucho - nemusí růst
když prší - můžou růst
když prší - nemusí růst
když prší hodně - můžou růst
když prší hodně - nemusí růst
když je teplo - můžou růst
když je teplo - nemusí růst
když je zima - můžou růst
když je zima - nemusí růst

Těžko hledat vzorce. Je to hodně nahodilé.

# 12.09.2022, 18:36

aura_33
No dobrá tedy . Ale určitě existují lepší a horší podmínky pro růst. A to letošní sucho růst rozhodně brzdilo . V lese ještě nedávno nebyla ani prašivka . Aspoň tedy u nás .

167
# 12.09.2022, 18:40

No sleduji tady tu výživnou debatu už pomalu tři hodiny a musím uznat, že je to vážně tak jak popsal kokos.

Auro. Tvým problém je, že nedokážeš respektovat názor druhých a ihned se ho snažíš vyvracet. V případě srážkového stínu má pravdu swan, ale to je jasné, že když bydlí 55 let na Šumavě, tak o tom z nás ví nejvíce.

Jinak k růstu hub a vlivu počasí, tak tam souhlasím s uživatelem Novorolak.. Tady nerostly houby do začátku září, pak začalo pršet a jsou jich plné lesy. Takhle to pamatuji už tak 10-12 let co chodíme na houby s rodiči. Tady rostou jen když prší. Nikdy jsem neviděl houby, že by nerostly když bylo sucho.

To stejné i teplota, protože když to ráno jde hodně dolů, tak ten růst se téměř zastavuje.

42
# 12.09.2022, 19:02

Auro. Tvým problém je, že nedokážeš respektovat názor druhých a ihned se ho snažíš vyvracet.

OK, ale od toho je diskuse ne? První byl swan1 kdo mi odporoval, když jsem napsal, že se jedná o srážkový stín, tak proč nerespektoval můj názor?

:D

Prostě diskutujeme, názory, argumenty, pohoda, klídek.

Aidamko1
Přijde mi to vícestranné. I od tebe vidím určitou snahu vyvrátit moje názory.

V případě srážkového stínu má pravdu swan, ale to je jasné, že když bydlí 55 let na Šumavě, tak o tom z nás ví nejvíce.

Já napsal, že na Českokrumlovsku bude srážkový stín a swan1 mi to začal negovat, že nebude, tak jenom pro upřesnění.

Samozřejmě bude. swan1 chtěl prostě jenom napsat, že nebude tak výrazný, jak si on představuje, aby se to dalo nazvat srážkovým stínem.

370
# 12.09.2022, 19:11

Aidamko1
Novorolak
Na houby tu chodí spoustu lidí.. Všichni mají nějakou zkušenost, větší či menší..
Pokud Aura vypozoroval za svoje léta houbaření, to co výše popisuje.. ,,asi, možná, můžou, nemusí a bla, bla.. tak asi no comment :D
Každý mykolog, každý odborník a každý jen trošku všímavý houbař vám samozřejmě řekne, že mezi nepříznivé faktory ovlivňující růst hub patří především delší období sucha, vysokých teplot bez vláhy..Dále výrazné střídání teplot, příliš nízké i příliš vysoké teploty obecně.. Samozřejmě i to, když je delší období vody příliš, totálně podmáčený les týdny v kuse , to je rovněž pro růst hub inhibitorem..
Ideální pro houby v mírném pásu je dle odborníků přiměřený dostatek vláhy, pravidelnější, občasné mírné srážky..Nikoli tropické lijáky obden, nikoli 3tydny bez srážek..
Ideální denní teploty jsou kolem dvacítky, tedy řekněme rozmezí 18-23, do 25°C..
Noční ideální teplota cca kolem 10°C, v širším rozmezí nějakých 8-15°C..
Tedy vlastně normální srážkové i teplotní počasí pro mírný pás v pozdním jaru nebo v ranném podzimu..
Dle mých houbařských zkušeností s tímto mohu jen naprosto souhlasit..
Pokud se takové, řekněme pro houby ideální počasí vyskytne i během letních měsíců, houby samozřejmě zareagují a tak některé sezóny rostou hřiby jako o život už v červenci nebo srpnu, jiné je to až v tom září..v některých sezónách se místy opravdu vhodné podmínky nedostaví vůbec..
Nemůžu si pomoct, z toho mi plyne jediné, počasí a míra vláhy, jsou věci, které ovlivňují růst hub naprosto rozhodujícím způsobem.

42
# 12.09.2022, 19:16

swan1
Já ovšem popisuji vlastní zkušenost s těmi houbami. Hodněkrát růst hub neodpovídal počasí. Poslední dobou je to běžné.

Takže bych řekl, že ta vazba tam moc není a ty omílané poučky a vhodné/nevhodné podmínky vlastně moc nefungují, spíše sporadicky. Je to takové pouze orientační. Předpoklad.

# 12.09.2022, 19:23

ČHMÚ má na příští týden výrazné oteplení zase skoro k 25° ovšem dost modelů má i nadále teploty pod 20°

370
# 12.09.2022, 19:25

aura_33
Fungují neomylně,ty si toho prostě jen nejseš holt asi schopnej všímat..

Je potřeba to brát v širším kontextu , nejde vůbec o to, jaké je počasí v dny, kdy jdeš na houby, nebo pár dní předtím, ale jaké je průběžně, delší časový úsek.
Na tom pak velmi záleží jak snadno nebo těžce, rychle nebo pomalu se růst hub nastartuje..
Jeden silnější déšť nebo pár dní ideálních teplot nic neřeší..
Houby nemají tak speedy úsudky a reakce, jako máš třeba ty..:D
Jinak, s tim závětřím jsem chtěl říct přesně to, co jsem řekl.. To co tu podsouváš ty , ať už Aidamkovi 1 nebo mě, to je jen jakási tvoje utkvělá představa..



VHK
Avatar
30
# 12.09.2022, 19:29

Aldy1977
Tak u nas jsme letos s hribama spokojeni;-)

Dnesni 12.9.
10.9.
8.9.
42
# 12.09.2022, 19:30

Tak začínám věřit, že se z první vlny brzy přehoupnu přes 20 mm, možná přes 30 mm. Tyhle výrazné Atlantické čárové fronty s menším větrem bývají vydatné. Většinou pak prší hustě a dlouho.

swan1
No právě, tady loni pršelo hodně od května do srpna, bylo teplo a za celé období houby moc nerostly, pak přišel suchý teplejší podzim a nerostly už skoro vůbec.

swan1
Myslím, že ty následující srážky houby hodně nastartují. Intuice. Ale záruku nemám.

GFS, zdroj: wetter3.de
ARPEGE, zdroj: wetter3.de
107
# 12.09.2022, 19:32

TheRealStormCZE
Upřímně, ačkoliv je v současném počasí možné cokoliv, na 14 dní výrazného podprůměru v kuse nevěřím. I ten mimořádně chladný loňský květen měl nějaké krátké epizody relativně teplé. Takže podle mě, to ochlazení v sobotu zřejmě klapne, bude se to táhnout do půlky týdne a pak Bůh suď. Babí léto je singularita s téměř 70% pravděpodobností, tož šance je velká.

42
# 12.09.2022, 19:34

VHK
Ty hnědáci bývají míň červivé než praváci. Aspoň z mých zkušeností.

370
# 12.09.2022, 19:40

aura_33
Přiměřené srážky prokazatelně houby startují či udržují rust.. PŘIMĚŘENÉ!!!
Loni té vláhy bylo příliš, nejen u tebe, ale na velké části území.
Šumava i Pošumaví byly doslova prochcané od května až do konce srpna..
Byl to tu nejhorší rok na houby za posledních 10 let..
Příčina byla neustálé podmáčení lesů, krajiny.
Houby mají vlhko rády, ale ryby to holt nejsou..
Loni prokazatelně rostly pěkně hřiby u uživatele ROFA v KH, ale i tam především na svazích, kde té vody díky rychlému odtoku bylo přece jen o něco míň..

42
# 12.09.2022, 19:41

swan1
Ten srážkový stín je vidět na většině modelů. Je to tam na Českokrumlovsku. Bude tam větší vítr.

VHK
Avatar
30
# 12.09.2022, 19:59

aura_33
No letos je toho odpadu docela malo,vetsinou vsechno krasne zdrave kousky,ale dneska jich bylo asi nejvic na vyhozeni z tech 3 dnu, nicmene hub uz je tolik ze to neni ani kam davat.. 🤣

292
# 12.09.2022, 21:26

Výživná diskuse dnes zase tady, aspoň jsem si měl co počíst, když už jsem měl asi po 5 dnech čas si projet v rychlosti diskuzi :cool:: Zkrátka hodně věcí se školou a málo času na vše kolem.

Rychlý výstup k tématu: Středa zatím nevypadá zase tak špatně, ta shoda tam už relativně je. Otázkou zatím zůstává, co vše nám počasí ve středu nabídne, podle některých modelů by mohlo dojít a zajímavé bouřkové jevy. Teď projedu nejnovější běhy modelu a uvidím, jak se to od včera změnilo či nezměnilo :prsi::blesk:.

3050
# 12.09.2022, 22:46

No že by konečně trochu víc zapršelo? Jestli to tady bude 40 nebo 60 mm, je úplně jedno. Hlavně ať to je v těchto mezích, a trošku se ta voda aspoň dostane do hloubky. Zatím bylo v září 22-27°C, tak to ochlazení na tři čtyři dny, někam 12-16°C, je asi ok. Problém můžou být tady některá rána v údolích, už i třeba se slabým mrazíkem. No a pak se snad vrátíme někam k 18-23°C. Hlavně ať vyjde předpověď srážek pro severní polovinu Čech. No a víc uvidíme ke konci týdne v hodnocení situace ;-)

165
# 13.09.2022, 05:37

Tak nejvíc asi spadne fakt v té severní půlce ČR, snad se to neposune ještě víc na sever

Aladin
Icon
Icon - De to má nejseverneji
370
# 13.09.2022, 06:10

aura_33
Vítr bude tak slabý, že ani KH toho až tak moc neodcloní.. Tohle ani na jihu nebude nijak zvláště větrná situace..
Jestli fouká průměrně 30km/h nebo 40, to už je vcelku jedno..
Hlavní příčinou nízkých očekávaných úhrnů na jihu je z 90% prostě to, že srážky půjdou severněji..
Viz zítřejší předpověď ČHMÚ ,, na jihu až oblačno, srážky jen místy, na severu i vydatný déšť..,,
Prostě si napasoval srážkový stín Šumavy jako příčinu na situaci, kdy Šumava jaksi nemá téměř co stínovat..
Nechal ses asi příliš unést tou modrou barvou..
Tolik ke středě a čtvrtku..
Co bude dál se uvidí..
A ještě jedna věc, ČBcko i Krumlovsko jsou od Šumavy už poměrně daleko, mnohem větší vliv na srážky pro ně má Blanský les, za kterým je Krumlov v dolíku doslova schovaný.. Ale i ČB ovlivňuje hodně..
Většinou stíní, ale někdy naopak umí přichcíplé srážky ze Šumavy pro vnitrozemí J Čech nakopnout..
Blanský les jsou takové ,, jihočeské Brdy,, :)

24h
(dalších 24h)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.