Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, hlavně na západě Moravy během dne nízká oblačnost

Diskuse o počasí Nadprůměrné teploty, v polovině týdne naměříme až 11 °C

# 06.02.2022, 10:16

V novém týdnu nás čekají opět nadprůměrně vysoké teploty. Srážek již bude o poznání méně než v tomto týdnu. V pondělí sice ještě bude často sněžit, na horách zpočátku i vydatně. Sněhové přeháňky se objeví na většině území, jen v polohách pod 300 m budou smíšené nebo dešťové.... Více >>

126
# 07.02.2022, 08:24

Zatím to vypadá na krátké víkendové ochlazení (bohužel ty nejpěknější dny budou pracovní) a pak zase do tepla. Tak se nechme překvapit, on i ten víkend je pořád ještě daleko a ochlazení může být smazáno nebo naopak prohloubeno.

inpocasi vyhled Brno
126
# 10.02.2022, 12:53

Tak dnes zatím tepleji v Čechách, v Brně kolem +10.
Jinak je zajímavé, že oteplení není frekventované téma, ale jak jde o sníh, diskutujících je celá řada.;-)

414
# 10.02.2022, 13:36

ludvicek
To bude ,,asi,, tím, že máme půlku února, a kromě hor je aktuálně sníh velká vzácnost..
Teplé epizody jaksi tuto zimu až tak vzácné nejsou..
My tady aktuálně , po ranních -3,5°C a výrazné jinovatce, +11.. teď.
Zítra dopoledne tu má sněžit, nebo co?:!!::)
Mě se tam úplně nezdá, že za SF zítra se tak rychle rozšíří výběžek TV a bude tu 3dny..
Když vidím tu dynamiku, jakou to proudění od SZ za tou SF má...

126
# 10.02.2022, 13:47

swan1
Jo, to si přesně říkám, každý den je jinak a oni čekají, že se to na 3 dny ustálí... Jinak podle mě bavit se o teple je taky fajn, jako v těch Cimrmanech, Dobytí severního pólu, "vyprávěli jsme si o požáru národního divadla".:D

69
# 10.02.2022, 15:59

Koukal jsem na počasí a od 18.2. snad celý týden teploty nad 10 °C, kezby to vydrželo :cool:

182
# 10.02.2022, 18:18

Včera u nás +5°C a dnes při jasnu až polojasnu +6°C. Čekal jsem tu horší cca 10-ku, což se nestalo.

173
# 10.02.2022, 20:16

swan1
Ale tady to naštěstí vypadá na sucho. Jsem chtěl odpo napsat, že v to doufám. Zítra bylo v plánu v přírodních vědách odebírání organických vzorků, takže v dešti či sněhu a zimě by to nebylo nic pro mě. Nakonec máme zase karanténu, naštěstí prý jen do neděle, takže je to fajn. Snad se výhled trochu změní a ještě by mohlo v pondělí a úterý šajnit slunce, tak by to byl ideál.

Nějak tak koukám na tu houpajdu teploty, to je jinačí apríl, ale přitom jsem se již těšil na krásně teplý a slunečný týden. Achjo.
:D

Nahoru, dolů, nahoru, dolů, déšť, sníh, déšť, sníh
414
# 10.02.2022, 20:27

Aidamko1
Kdybys toho tepla chtěl o něco víc, tak já ti ho z Pošumaví pošlu..
Výhled sem je, koukám, vcelku teplejší, než pro Brno...;-)

15
# 10.02.2022, 21:16

swan1
Tyhle výhledy jsou dost konzistentní a vypadají z hlediska zimy fakt špatně. Pokud nedorazí zima na konci února, tak je velká šance v březnu. Letos mám takový pocit/intuici, že vrchol nás ještě čeká. V nížinách série ledových dní a kolem 10cm sněhu. Myslím, že to bude typické schéma. Rozpad vortexu, bestie od východu a vytvoří se rozhraní od J/JZ se sněžením. Druhá varianta je propad Arktického vzduchu přímo ze severu. Do cca 20. března je velká šance.

422
# 10.02.2022, 22:49

Today2
Tak, do poloviny března to moc nevidím, pak už bude docela pozdě... nicméně očekávám, že když to nevyjde okolo 20 března, dáte sem úvahu, že pořádná zima dorazí okolo 20 dubna..:!!: No a z čeho vycházím? Vortex je na konci zimy chová většinou takto: "V důsledku zasahování silnějších vln do polárního víru v něm dochází k rychlejšímu oteplování než obvykle, což má za následek dřívější rozpad víru a tím i dřívější příchod jara. Pokud dojde k rozpadu předčasně, je charakterizován přetrvávajícími zbytky. Pokud dojde k rozpadu pozdě, zbytky se rychle rozptýlí. Při brzkém rozpadu dochází k výskytu teplého období od konce února do poloviny března. Při pozdním rozpadu se vyskytují dvě teplá období, jedno v lednu a druhé v březnu. Zónová průměrná teplota, vítr a geopotenciální výška vykazují různé odchylky od normálních hodnot před a po brzkém rozpadu, zatímco po pozdním rozpadu zůstávají odchylky malé." Čili, v březnu bude teplo.. pozdní rozpad..

173
# 10.02.2022, 23:05

palma
Vidím to podobně. Navíc co se koukám, tak zbytky PV se dle výstupů z dnešních 12UTC pomalu přesunou nad Sibiř a Ural, což značí, že Vortex bude pak ještě přechodně posilovat, takže rozhodně v následujícím měsíci žádný rozpad nenastane. Ono sice oslabování ano, ale na rozpad si budeme muset počkat dokud se zonály nedostanou za záporné východní hodnoty, což ani na začátku března nenastane. Spíše to vypadá až na duben.

Today2
Jak dlouho sérii máš namysli? Já si pod tím představuji dejme tomu jeden týden, tak jak tu délku myslíš ty?
Jo a bestie z východu při jarním rozpadu většinou až na Sibiřsko-Aljašský rozpad nehrozí, tehdy není k dispozici Sibiřská TV, nedostane se ani za Ural natož k nám do Evropy. Spíše tak zůstává ve hře ten severní profuk, ale kdoví jak to s ním bude. Spíše čekám, že teploty v nížinách budou nad nulou. Na horách možná pod nulou, střední polohy spíše kolem nuly či lehce nad.

Zonální větry se do záporu dostanou až na konci třetí březnové dekády, tedy vortex se ještě dlouho nerozpadne.
15
# 10.02.2022, 23:09

palma
Tak samozřejmě jenom střílím. Jsou tady 2 zkušenosti. Pokud je zima slušnější, zejména v únoru, v březnu se většinou vrací.

2. Pokud je celá zima hodně slabá, vrchol může nastat v březnu nebo je hladký průběh směrem do pravého jara.

Nicméně letošní zimu za vyloženě hodně slabou nepovažuji, myslím, že je to spíše ten slabší typ, který neřekl ještě čau.

Aidamko1
Série je 3-6 dní. 2 by byl pár a 7 týden. Podle mě to dává logiku.

15
# 10.02.2022, 23:23

Aidamko1
Co je to za graf? Já nevím, ale to se dá fakt předpověď něco takového na tak dlouhou dobu? Jestli jo tak žasnu.

Není to náhodou předpověď ze srpna?

Jinak polární vír bude zesilovat, takže ten pozdější rozpad je asi pravděpodobný.

noaa.gov
173
# 10.02.2022, 23:28

Today2
To je graf zonálních větrů, je dostupný zde http://www.weatheriscool.com/prod/interactiveTseri...
Ano, předpověď zonálních větrů je pro modely rozhodně jednodušší než jiných synoptických záležitostí, ale je pravdou, že nejprve to modelovalo rozpad na konec února, ale postupně se to maluje až na přelom března a dubna. Vortex bude pořád velice silný. Rychlost větru i na konci února 50-52m/s, což je velmi solidní hodnota na tuto dobu. Jinými slovy pokud rozpad nastane kolem 20-25 března, tak někdy kolem 15.4.-20.4. se to projeví i v ČR, tedy pokud vůbec.

Předpověď ze srpna to není. Ta modrá čára značí analýzu stavu PV a zonálních větrů za letošní zimu (2021/2022).
:)

Celkem svižný a poměrně stabilní PV na konci února
15
# 10.02.2022, 23:30

Aidamko1
No já ti to jaksi nechci brát, ale mám problém s tím uvěřit, že se to dá předpovědět na takto dlouhou dobu dopředu. Člověk je zvyklý z modelů 7 dní a dost. Jestli máš pravdu, tak je to nějaká jiná dimenze asi.

Ten srpen mi přišel, protože jsem ten graf četl zleva doprava a viděl tam podobné schéma jako u ansámblů, zvětšující se rozptyl žluté barvy. Tohle je na mě už moc složitý. Jedině to nastudovat a pochopit nebo nechat být. Nemá smysl se bavit o něčem, čemu nerozumím a ještě s někým, kdo tomu rozumí. Nechci ti to kazit.

173
# 10.02.2022, 23:37

Today2
Já nevím, ale diskutovat s tebou je doopravdy dost náročné. Jak já, tak i palma ti tady vypisujeme jak probíhá rozpad vortexu, jak dlouho trvá jeho fáze rozpadu a za jak dlouho se projeví jeho rozpad v počasí nad Evropou. Já nevím, ale na začátku ledna se psalo, že vortex bude v lednu a únoru posilovat což se děje. Od začátku oslabování až po úplný rozpad PV je to asi 4 týdny+2 týdny trvá než do Evropy vklouzne vlna nějakého většího ochlazení. Když to sečteš, tak to je měsíc a půl. V současné době PV posiluje, takže možná na začátku března se dostaneme do rychlého oslabení a postupného rozpadu, což by stejně účinky přineslo až v dubnu a byly by poměrně slabé, možné dokonce ani ochlazení nijak drastické by nenastalo.

Jiná dimenze to není, jen jiná výšková hladina.

Jo v pohodě, když nerozumíš, tak musíš jen naslouchat a studovat jako my všichni tady. Než já to vše pochopil, tak to trvalo několik let. ale je pravdou, že předpověď zonálních větrů je vážně velice spolehlivá.
Ta žlutá barva jsou průměry z minulých let pokud-li se nepletu.

15
# 10.02.2022, 23:44

Aidamko1
Já mám určité zvyklosti z modelů, kde pravděpodobnost s časem rychle klesá. Pokud jde o ten obrázek polárního víru na konci února mám dojem, že už ho sem někdo dával před rokem s tím, že tam je nějaký rozpad a pak se to asi 4x posunulo.

Aidamko1
Já nevím ani co je to zonální vítr :D

Bylo fajn, když si mě naučil AO a NAO index, ale od té doby to dost pokročilo. Jsem pozadu...

181
# 10.02.2022, 23:58

Aidamko1
Takže myslíte že když se vortex rozpadne v půlce března tak už pak od půlky dubna a v květnu nepřijdou ranní mrazy a chladné počasí nepotrva do konce května jako tomu bylo minulý rok? :)

422
# 11.02.2022, 00:09

kuba
Připletu se do toho.. tedy ranní mrazíky na měsíc a půl, či dva dopředu nepředpoví ani pánbůh, natož my tady..:D, řečeno je tím, co jsme tu před chvílí, oba dva Aidamko1 i já, napsali, že v současné době je situace ohledně polárního víru, ve své podstatě jasná, což dokládá i ten graf, žlutá barva je rozptyl síly větrů za dobu pozorování v průběhu let.. nejvyší až nejnižší, a z toho je tam patrné že v současné době jsou to rychlosti ve své podstatě rekordní, tím tam vír drží chlad, a nepustí ho, takhle to je zjednodušeně, a když k tomu připočteme, že zonální větry nepůsobí proti, vyjde nám, stará pravda "a přece se točí"..:D.. je i dobré se kouknout do různých výšek víru, a uvidíte tam docela nízké teploty, pouze v 1hpa je tam tepleji, ale to v té velké výšce i může být v tuto dobu. Opravdu nic nenasvědčuje v této době ( a to už docela dlouho), nějakému překotnému vývoji. Navíc to má opravdu setrvačnost, takže z hlediska víru, zima nehrozí. Co se bude dít po zbytek zimy, sice zcela přesně nevíme, ale, jak jsem řekl, hodnoťme to bez emocí a chtění, pak se dobereme pravděpodobnosti. .... ajaj, půlnoc za náma, jdu homen do peřin, ráno mne čeká budíček..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.