Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Nadprůměrné teploty, v polovině týdne naměříme až 11 °C

15
# 13.02.2022, 12:21

Já opět přidám ansámbly nové verze s 50 možnými scénáři od ECMWF.

Výhledy na nejbližší dny jsou jasné - teplo, vítr, srážky a fronty. Na závěr února je poměrně pravděpodobná varianta, že výrazně vzroste tlak vzduchu. Jak se to projeví u teplot těžko říct, ale trochu to zavání pěkným jarním počasím s lehkým větrem bez výraznějších srážek. Tak snad. Druhá varianta je stejná, jen s nižšími teplotami. Třetí varianta je, že nastane něco jiného. :)

Tlak vzduchu - Meteociel.fr
Teplota ve 2m - Meteociel.fr
15
# 13.02.2022, 12:29

Co se týče nárazů větru, tak to vypadá na nárazy kolem 70km/h v nižších polohách ve čtvrtek 17.2 (nízký stupeň nebezpečí). Nic dramatičtějšího se v ČR zřejmě neobjeví.

ICON-EU, zdroj: Meteociel.fr
GFS, zdroj: Meteociel.fr
370
# 13.02.2022, 12:56

Today2
Tak jsou tu i jiné modely, než ECMWF..
S tím větrem se především na pátek zatím modely dost liší..
Večer na SF dává ICON pro Z půlku ČR vichřici 90,100,110km/h:pozor: i do nižších poloh.. Konkrétně sem ke mě až 105km/h..
Podle místní predikce (která hodně vychází právě z modelu ICON) to to tu od čtvrtka do neděle má být jak na větrném hůrce...

ICON pátek večer
čtyři dny 80-100km/h, snad to bude míň..
15
# 13.02.2022, 13:05

swan1
Tak možné to je, nicméně je to stále ještě několik dní a modely často s větrem přehání.

Třeba GFS v jednom výpočtu má mohutné TN nad severním mořem a v druhém to hned mírní.

Myslím, že nic dramatického nás nečeká. Některé výstupy jsou trochu přehnané, bude klasický zimní silný vítr.

Ono se to navíc shoduje na největším větru ve čtvrtek. V ten pátek půjde jen o nějakou malou vlnku zhuštěných izobar. Nic velkého a rozsáhlého.

Ten tvůj obrázek sice ukazuje velmi silné nárazy, ale na velmi malém území.

165
# 13.02.2022, 13:37

Tak na Plzeňsku už to leze k +11 a na sluníčku je fakt hodne teplo, je to strašně brzo na to že je půlka února, když jsem koukal na pupeny na merunkach tak už se začína místama objevovat v pupenech červená místa a začíná to dost pučet :(

370
# 13.02.2022, 13:41

Nikoli.
Téměř permanentně větrné počasí a jedna TN za druhou s dráhami středů přes VB, S Německo a Balt jsou tam ctvrtkem počínaje až do pondělí.. Pusť si animace GFS nebo ICONU.. Ty TN tam GFS dává už dlouho, ICON je tam také má, dokonce je dává ještě jižněji, ty dráhy jejich středů..
Nakolik modely přehání nebo nepřehání, to se teprve uvidí, zrovna ICON nemívá ve zvyku něco nějak přehánět..
V každém případě výhledy jsou hodně větrné od čtvrtka až do pondělí a celý západ, JZ a SZ , plus velká část středních Čech, to není určitě velmi malé území, mají největší vítr až v pátek večer..:vitr::pozor:
Tolik aktuální výhledy..
Je to za 4-7 dní, uvidíme, jak se to bude vyvíjet..
kuba
Tady taky +11°C.., predikce úplně mimo, dávaly sem dnešní max jen +5,+6°C..
Je o 6st víc, to je úlet..
Fouká teplý J vítr..

15
# 13.02.2022, 14:05

swan1
Co Nikoliv? :D TN jsem nikde nepopřel, ale jejich "hloubku" modely snadno hodně přehání.

Větrné počasí může znamenat nárazy několik dní kolem 50-60 km/h a jeden den 70-80km/h.

Já v modelech absolutně nevidím nikde nic dramatického.

# 13.02.2022, 14:06

kuba
Vy se máte, tady bude max 4°C, nechápu.
A souhlas se swanem. Ta TV co tu byla už vypadla na východ tak TNkam už nic nebrání jít přes VB - Dánsko, S Germán nebo Skandinávie - Balt - Rusko. Každá níže bude mít v podstatě 980hPa nebo i mnohem míň. To znamená, minimálně těch 70km/h bude ale očekávám více, i modely...

*Velmi malé území*
# 13.02.2022, 14:08

Já si nemůžu pomoct, ale co se týče té páteční tlakové níže, ta dráha, jak ji maluje ICON, je fakt zvláštní. Ještě nad Atlantikem má jít na S/SV (tedy směr Irsko), a pak má najednou uhnout na východ a jít o dost jižněji, než by člověk čekal. No uvidíme, je pravda, že to tam maluje už od včerejška, ale je to zkrátka taková zvláštní situace, co tam vymýšlí.

370
# 13.02.2022, 14:13

Today2
Nikoli to, že nejsilnější vítr dávají modely na čtvrtek.. dávají ho i na pátek večer pro v podstatě půlku Čech, což je podle tebe velmi malé území..?
A druhé nikoli je pro tvé označení větrných dnů s nárazy 70-80,ve čtvrtek a pátek 90-100, možná až přes 100km/h , jako běžný zimní vítr..:D:zz:
Co tam v predikcich vidíme nebo nevidíme, není moc podstatné, důležité je, co tam opravdu je:cool:
Co tam bude za pár dní, to teprve uvidíme...
Peter Sedlák 1
Ano, TV rychle ustupuje, proto to na její zadní straně v J proudění už dnes na JZ tak topí, o 5-6 stC víc, než byly predikce a dráha těch TN bude velmi pravděpodobně aspoň přechodně jižnější, než v minulých týdnech...

Zadní strana TV přináší na JZ už dnes velmi teplý vzduch od jihu, aktuálně je tu o cca 5-6 °C více, než dnes mělo být..
292
# 13.02.2022, 15:09

Dnes slunečný a relativně teplý den na únor. Teplota atakuje 11°C a na obloze ani mráček. Dnes také vidím poprvé v tomto roce lítat včely, mouchy a další hmyz..

Na zahrádce :)
370
# 13.02.2022, 15:22

Czechia
Tak včela na rozkvetlé sasance v první půlce února, to je dost pádný doklad toho, kde ten letošní únor teplotně je..
No a na příští týden jsou tam i teploty 10-15°C a tání sněhu na horách..

167
# 13.02.2022, 15:23

Sice slunečno, ale těch 6°C mě dneska moc nevytrhne, ale když se koukám na výhled, tak se pak v průběhu týdne poměrně výrazně oteplí až na 13°C ve čtvrtek, tak uvidíme. Jinak víkend je zde nádherně slunečný, ale v noci a ráno pořádně mrazivý.

Jo a včelky tady létají taky, i rozkvétá to všechno, ale ty mrazy :!!:

17
# 13.02.2022, 15:25

U nás včera a dnes slunečný den. Aktuální teplota +8,2°C. Nejnižší byla v půl osmé ráno -5,5°C. Sníh drží jen v lesích Slavkovského a Českého lesa cca od 800 m.n.m a víš.

17
# 13.02.2022, 15:34

Dyleň Český les 940 m.n.m . Sníh tam je, ale je to velká bída.

370
# 13.02.2022, 16:41

ludvicek
No dva jiné světy, no..:)
Včera jsem se proháněl na běžkách nahoře, v okolí Březníku, po více než 1m vysoké vrstvě umrzlého sněhu..
Dneska jsem se byl projít tady dole, o 500-600mnm níž..
Nejsme za Brnem s tím jarem v únoru, zdá se, až tak pozadu... Pylová sezóna začala;-)

7
# 13.02.2022, 18:26

Tak to, že v únoru rozkvetou žluté talovíny není nic mimořádného. Ty čekají na první teplé slunečné dny každý rok. Ale celkově je letos vše - tedy u nás - tak o dva týdny uspíšeno. Shoduje se to s rokem 2020, kdy u nás právě talovíny a krokusy vykvetly na den přesně jako letos. Ovšem dobré to není ani trochu a podle předpovědí ani nebude. Teď ještě, kdy příjde nějaká tá SV vložka. Času je na to stále dost. A ona jistě příjde.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.