Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Zimní počasí bude v nejbližších dnech pokračovat, maxima kolem bodu mrazu

# 07.12.2021, 21:47

Aidamko1
Nechci nějak přilévat do ohně. Ale sleduji počasí, tak 20 let a je vážně pravda, že když jde níže z jihu, tak ji v 8 z 10 případů alpy odkloní a jde typickou drahou přes nížiny na SV. To jest morava/západní slovensko. Opravdu málokdy se stane, že se to stočí na SZ do čech. Ale když už se tak stane, tak dostanou čechy opravdu obrovsky příval. Hlavně centrální část. Viz rok 2010. Kdy se to takhle stočilo a stagnovalo to v čechách tři dny a napadlo tehdy v Praze skoro půl metru. Doteď si to pamatuju. Rok na to v prosinci dost podobná situace. Od té doby ale už bohužel tahle situace nenastala. Za to morava dostava od těch níží z jihu docela pravidelně, když už k nám doputuje.

379
# 07.12.2021, 21:59

Aldy1977
Doprava klidně zkolabuje při rychlém spadu pouhých 5-10cm sněhu, při ,,akčnosti,, našich silničářů obzvláště snadno..:D
Obecně se tu ale slovo kalamita poněkud nadužívá..
Kalamita opravdu není když během dvou - tří dnů napadne na dvakrát, natřikrát 10-15cm sněhu..v 600mnm v Beskydech nebo kdekoli jinde v podhůří, prostě není, to je spíše normální projev pro zimu příznivé povětrnostní situace..nic víc..
ota
Ano, JZ velmi trpí na snadné oteplování při přechodu front systemů z Atlantiku, teplý sektor tu vždy máme nejdříve a nejsilněji..naproti tomu třeba ochlazování od SZ v studených sektorech nebo i ,,bestie,, ze S, SV se u nás často projevuje slaběji a později..
kuba
Možné je vše.. Ale pokud se ve Středomoří neroztočí střed otáčení TN, tak to může klidně ve čtvrtek skončit jen popraškem v Z půlce ČR na slábnoucí okluzní frontě od Z..a to bude vše..
Zítra to bude už jasnější..snad:)
Důležité bude jak se vybalancuje a kde se projeví (jestli..) ,,tahem,, srážek k severu střet Z proudění s frontou, s blokací další TN JV od nás s vcelku výrazným postupem k S, SZ.. a eliminace, vytěsnění oblasti vysokého tlaku mezi nimi.U těchto střetů vzduchových hmot bývají pak veliké rozdíly v srážkách doslova na pár km, nebo pár desítkách km, viz letošní podzimní srážkové situace od jihu..




172
# 07.12.2021, 22:53

No nový ICON tomu nasadil korunu, posunul opět hlavně nad Moravu. Dává 12-15, ojediněle až 20cm nového sněhu, což bude značit pořádnou peřinu. Zítra vydá ČHMÚ výstrahu, tak uvidím jak se to během zítřka změní, ale spíše se to už k západu, ač je mi to moc líto, moc neposune.

Tak uvidíme. Teploty pod bodem mrazu a příval sněhu. Pro mě je to jako zima v lednu 2010, naposledy tehdy jsem zažil takovou periodu, kdy pořád padalo a padalo.

Celková sněhová pokrývka dle modelu ICON v pátek během dne. Realita se může lišit, vzhledem k tomu, že modelace na meteologix podceňuje o 2-5cm od reality
238
# 07.12.2021, 23:06

Tak GFS už druhým výstupem drží i slušný přechod více do Čech...více rovnoměrné rozložení srážek. Podobně to má i Ecák, jen méně srážek. Uvidíme co z toho vznikne...

172
# 07.12.2021, 23:08

Prady
Ano, i model GFS maluje výraznější srážky, tak uvidíme co z toho bude. Tady to dle něja vypadá opět na 12-15cm sněhu, tak jsme zvědav kolik bude realita. Zase občas modelují 10-15cm a je z toho 25-30cm, ale někdy holé trávníky a chodníky.

Sněhová pokrývka dle GFS
386
# 07.12.2021, 23:19

Aidamko1
Koukám na to svoje Kladno, to bude nálož sněhu, toto..:), naděje umírá poslední..:cool:

76
# 07.12.2021, 23:53

Nevím proč, ale jsem v klidu..tuším že modely ještě pro SZ trošku přidají..bude to napínavý do poslední chvíle 🌨️‼️

182
# 08.12.2021, 00:11

Jo, letos je zima zkrátka jen pro pravou půli ČR ... My budeme rádi pokud bude aspoň na Vánoce schovaná tráva. :D

10
# 08.12.2021, 00:15

Stranik
Je 7 prosince vlastně už 8 ....8 den meteorologické zimy .....a ty píšeš že tahle zima je jen pro Moravu ....

169
# 08.12.2021, 05:39

Icon dává i kopm 5-6cm i pro západní polovinu Čech, GFS tam má sotva 2cm tak uvidíme :snih:
Aktuálně u nás - 4 a jasno :led:

162
# 08.12.2021, 05:48

Já věřím že něco napadne i tady, ikdyž to zatím vypadá dosti černě. Snad se to stočí více na SZ. No co, Morava si užije a my v Čechách se dočkáme snad v lednu, únoru...:)

# 08.12.2021, 06:00

Minulou zimu třeba na Brněnsku neviděli pomalu ani sněhovou vločku , jestli si dobře pamatuji . Tak jim těch pár cm přejte . Je teprve začátek prosince ;)

55
# 08.12.2021, 06:33

Poslední Aladin tomu nasadil korunu. To je výsměch. :D

VHK
Avatar
30
# 08.12.2021, 06:35

Lidi co blaznite je teprve zacatek zimy,myslim ze si uziji vsichni,posledni roky jsme byli zvykli na zimu az po novem roku tak klidek😉kazdopadne zitra to vypada pro moravu na slusnou kalamitu:snih:

162
# 08.12.2021, 06:43

Přesně tak, před námi celá zima, bude toho ještě dost
Každopádně si to zítra užijte na Moravě, loni jste tam sněhu měli málo(hlavně nížiny střední a jižní Moravy);-)

76
# 08.12.2021, 06:46

Jde to mnohem dříve než se čekalo..

2718
# 08.12.2021, 06:48

Ty modely jsou ještě dost rozházený třeba UKMO Eu dává kalamitu pro celé Cesko:!!: každopádně já považuji za kalamitu až když spadne opravdu mimořádné množství sněhu, tohle bude klasické výraznější sněžení, snad i tady 10 cm bude:)

169
# 08.12.2021, 07:24

Tutugon
Já myslím že není nic jistýho a může klidně spadnout plošně kolem 10 cm všude v ČR, je to hodně složitá situace a může to překvapit :snih:

379
# 08.12.2021, 07:28

kuba
Já bych právě řekl, že zatím je to úplně klasická situace, SF od Z spojená s TN Barra se středem nad VB, která zpomaluje, Alpy to provlní, spolu s blokací od V ještě zpomalí.. Už je nepochybné, že predikce které dávaly všechny srážky na V byly chybné..
A jde to o dost dřív..
Bude záležet kam až se to nasune, než se to začne vlnit a zastavovat..

110
# 08.12.2021, 07:30

Jako k čemu nám je na jižní Moravě, že ve čtvrtek nasněží, když od neděle se má začít celkem vytrvale oteplovat. Napytlovat ten sníh nemůžeme:cool:.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.