Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Zimní počasí bude v nejbližších dnech pokračovat, maxima kolem bodu mrazu

168
# 07.12.2021, 19:23

Čechy se zase nedočkaji, všechny kalamity má jenom Morava

47
# 07.12.2021, 19:32

Nemám slov. Na jihozápadě, zatím extremní bída na sníh. To jako už dlouho nepomatuji, aby Morava se takhle zasypávala a tady skoro nic.... A furt si tam budou stěžovat. Ale v lednu se to určitě obrátí snad... Nebo aspoň v létě bouřky..

378
# 07.12.2021, 19:46

Celé výpočty modelů pro tuto situaci jsou založeny na tom, že se ve Středomoří roztočí střed TN, ten by měl pak postupovat cca přes střed ČR a tak proto v predikcich slabé srážky pro Z na zadní straně, kalamita pro východ na přední straně a poprašek nebo nic vprostřed ČR ..
Ale střed TN už se teď měl roztáčet na JV Španělska, ale zatím ani náhodou..
GFS už to (vznik středu TN) posunul až nad ráno a nad J Francii.. To je dost podstatná změna.., taky už posunul srážky i na Vrchovinu..
Ráno by mělo být jasněji.. Stále je to nejisté..
Petr11
Ano, u nás opravdu velká bída..Tyto dny jsem pracovně Z a SZ od Prahy, oproti JZ je to tu jako v zimní pohádce..a to i v nižších polohách..(Rakovnicko, Polabí, Teplicko, Ústecko..)

168
# 07.12.2021, 19:50

Pánové zase dost nářků.
Realita je lehce mimo.

Na Jihu Moravy např napadlo na většině místech méně sněhu než v Praze, v Polabí apod. Sníh zde již není, roztál, ale v Polabí stále leží sníh, to stejné SZ. Tady jsou 2 cm. Minulý rok bylo na Moravě nejméně sněhu z celé ČR. I v Praze napadalo mnohokrát více sněhu než tady. To stejné v zimě 2019 (vyjma 28.1.).

Sice zde někteří budou obhajovat, jak má Morava pořád více sněhu, ale si vzpomeňte na poslední roky, kdy později i Čechy dostanou zásyp. Tady třeba nesněžilo moc minulou zimu, tak bude sněžit teď. Moc nenapadlo ani na jaře, ale v Čechách ano.
Každý rok je to jiné, ale jestli vám vadí, že Moravu zasáhne kalamita, tak mi to připadá už jako by zde někteří neměli o čem psát.

Jo minulý rok jsem na vaši obhajobu fňukal taky, ale né z toho, že Čechy mají kalamitu a tady je led, ale že je tady enormní podprůměr srážek.

Se změní tlak v centru TN o 2hPa a níže se posune o 100km na západ. Jako si myslíte, že je to už teď jisté? Ani šumák.
;-)

PS: Já v letošní zimě vždy Čechám přeji hodně sněhu a co největší pokrývku, sice (někteří) uživatelé z Čech dělají opak, ale přesto i teď vám přeji bohatě srážek.
PS2: Zimu 2020 nepočítám, to byl podzim.

Hezký večer.

33
# 07.12.2021, 20:01

U nás úspěšně roztály poslední zbytky sněhu; zůstalo po něm akorát spoustu blata. ;-) Takže se ani nedá jít do přírody, ani nelze nic pořádně dělat na zahradě. To píšu pro ty, kteří z nějakého důvodu touží po jihomoravských zimních podmínkách.

2673
# 07.12.2021, 20:01

kuba
Aidamko1
No první větší sněžení v Čechách bylo toho 30.11 ale zase pouze vyšších poloh, v závětří v nížinách spadla jen 1/3 co např u nás;-)
Já vám nezávidím ale štve mě že budeme v prostředku ničeho..
Klidně nemusí spadnou nic.. viz Icon

# 07.12.2021, 20:15

Tutugon
Icon už také obrátil.

69
# 07.12.2021, 20:15

Tady už teplota klesla na -8st a ráno se dá čekat pokles k -12st. Zatím si užíváme ideálni zimní počasí s teplotami od -6 do -3st. Sníh si už nesedá a ve čtvrtek a pátek by ke stávajícím 20 cm mohlo připadnout dalších 10-15 cm. Ochlazení navíc posunuto takže paráda :D

2673
# 07.12.2021, 20:18

Jan Diatka
No ale u nás zatím nic nepřidal;-) uvidíme no..

378
# 07.12.2021, 20:21

Barra, hluboká TN jako ,, z učebnice,,
Nádhera..:)

22
# 07.12.2021, 20:37

snad to bude jen 10 cm nebo se v pátek ráno s tou lopatou zblázním :D
asi začnu raději už ve čtvrtek večer :)

168
# 07.12.2021, 20:46

swan1
Myslite že je ještě šance že se to posune více na západ a nasnezi i tady na západě a jihozápadě Čech? :snih::)

ota
Avatar
2132
# 07.12.2021, 20:56

Today
Ono ta oblačnost teploty v tomto období jednoznačně zvyšuje, kdyby bylo jasno bylo by mnohem chladněji. Dny jsou velmi krátké a slunce nemá proti radiačnímu ochlazování šanci. Tady je to teď hezky vidět, na chvilku se vyjasnilo a hned jsou -4 °C a to máme pouze 2cm zmrzlého sněhu. Kdyby bylo 10cm nového, hned je -10°C.
Jinak naprosto souhlasím s těmi regionálními rozdíly. Tady nebyla minulá zima nijak špatná, na jižní Moravě naopak prakticky nebyl sníh… Obecně mi ale v zimě nejteplejší připadají nížiny na jihozápadě. Jsou vždy první na ráně při oteplení a studený vzduch se tam naopak často dostává dost dlouho. Jihozápad ale naopak zase v létě často má pěkné bouřky. Prostě každý region má něco a v naší členité krajině jsou často velké rozdíly na velmi malé vzdálenosti.

# 07.12.2021, 20:58

kuba
Kolego, co to je za blábol? Na Moravě kalamita teda letos nebyla a ani v dohledné době nebude, těch pár cm, které napadly a napadnou se za kalamitu nedají považovat!! Za kalamitu považuji stav, kdy vlivem počasí kolabuje např. doprava, zásobování, energetika apod, což na východě Moravy nebylo od Kuvajtu napadení :cool:
A teď vážně, letos srážek spadlo více na Z než na východě - viz např. Chmi.cz a sekce monitoring sucha.

# 07.12.2021, 21:02

Luka S
Ale, ale ... Ladovska zima to zdaleka není, vždyť lysá hora má jen 30 cm, přibývá tam po páru cm , tak to v lomne nemůže být taková dřina.

# 07.12.2021, 21:05

Aidamko1
Napsal jste to super :D

96
# 07.12.2021, 21:15

Petr75
👍
Máte to tam jako v Alpách.
O víkendu se chystám na delší přejezd.
Doufám, že vyjde počasí.

55
# 07.12.2021, 21:26

ota
No s těmi bouřkami nevím, nevím. Zrovna jsem někde na fb koukal na pěknou analýzu, jak drtivá většina letních MCS v posledních dvou letech postupovala převážně přes Vysočinu a zejm. střední Moravu. Občas to vzalo i jih a východ Čech. SZ většinou ostrouhá jak v případě letních bouřkových systémů, tak i zimních TN z jihu. :)

22
# 07.12.2021, 21:30

Aldy1977
Asi ti vyfotím to parkoviště příště:D

ota
Avatar
2132
# 07.12.2021, 21:32

Ondris
Je fakt, že letos a hlavně loni asi bylo těch výrazných bouřek na Moravě víc. Ale obecně bych řekl, že hlavně jihozápad často zasahují velké bouřkové komplexy ze západu. Tady na Moravě se opravdu hodně vydařily ty poslední 2 roky. I když taky jak kde, krajní východ letos moc bouřek neměl, přitom jich tam obvykle bývá až až, ale tady bylo bouřek hodně. Dlouhodobě mi ale právě jihozápad přijde hodně bouřlivý.
Severozápad je na tom co se bouřek týče asi o něco hůř. V typické letní situaci na zvlněném frontálním rozhraní je často v chladném sektrou a už tam spíš jen prší. Každopádně severozápad si zase nemůže moc stěžovat v zimě, často tam díky inverzi chladno vydrží docela dlouho, to je právě to co je problém jihozápadu. Jsou první na ráně teplého vzduchu, inverze která by držela chladný vzduch tam taky moc nebývá...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.