Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Před námi je jarní počasí, příroda se začne probouzet

171
# 29.03.2021, 18:02

:prsi:swan1
1. Model GFS je zde využit pouze a jen kvůli tomu faktu, že jako jediný pracuje s faktory Cape a Lifted index, to je ale úplné mimo mísu. Jaký jiný model to umí?
2. ČHMÚ používá k předpovědi model ECMWF jako základní model. GFS používá pouze jako doplněk, jelikož se Ecák osvědčil více.
3. Jo sjednotí, to je pravda. Zásyp od modelu GFS hned zmizel. Proč jako jediný tam maloval asi 3x zásyp a hned ho zrušil? Je to model né zrovna dobrý. Každý se ale plete.

379
# 29.03.2021, 18:21

Aidamko1
Pokud se mu nikdy neda verit a je to spatny model, proc se ridit jeho doporucenimi pro cokoli..? Tedy i pro bourky? Hmm..?
Proste protimluv...
CAPE umí jenom GFS..? Ale kdepak..
CAPE/Li umí i ICON, ARPEGE..atd...;-)

148
# 29.03.2021, 18:32

mezitím co se tu hadate tak GFS tam má zpět okolo 7cm sněhu plošně:D

148
# 29.03.2021, 18:40

ja sem pro obě varianty klidně ať je +20 a nebo opak kalamita, ale všude ne jen v Čechách ale i na Moravě to je taky hezký... ale ať není ten marast sněžení které taje na zemi nebo 5 stupňů a zataženo nebo mlhy fuj...

171
# 29.03.2021, 18:40

swan1
Uznávám svoji chybu.... Hádat se nechci. Každá ať využije co chce.

GFS však ochlazení již podstatně zmírnil a je zajímavé, že s tou TN nepočítá nikdo vyjma GFS, který již maluje šestý zásyp v řadě. Smaže i tenhle?

Ale ochlazení zmírnil.

379
# 29.03.2021, 19:05

Aidamko1
Prislo mi to proste ponekud un-fair, vuci modelum, l vuci lidem. Ok..Nechme to byt..
Ono jde totiz o to, ze to ochlazeni a vcelku vlhke ochlazeni probihat v Evrope bude, v predikcich se opakuje uz dost dnů, i solidni srazky a bude stacit fakt malo v posunu tlak utvaru aby to aspon cast ČR zasáhlo.. GFS je proste takovej trochu ,,střelec,, a nekdy mu to vyjde.. Ecák tolik neskáče z 0mm na 30mm a zpet, stejne tak s teplotama o 10-15 stC sem a tam..
ČHMÚ to casto dela takticky a byva s predpovedi nekde mezi nimi..
Nejak to dopadne, je tam ve hre i TN primo nad str Evropou, i stredomorska TN.. Nemusi z toho byt nic, ale taky jo, je to az za txden..Uvidime, v kazdym pripade to rozuzleni bude zajimave...
Kokos342
No vidis, porad se neco deje:D
Jako hele, ja uz bych radsi teplejc, no, ale zas s nejakymi srazkami by to v dubnu chtelo, tak snad..

168
# 29.03.2021, 19:51

Já bych řekl že GFS se v dalších dnes vrátí k teplejší variantě co tam mají například Ecák, GEM a ICon, už teď je vidět že má každý výstup o něco teplejší ;-)

171
# 29.03.2021, 20:04

kuba
Vsak to pisu celou dobu jak to dopadne, dle mého teplo. Dneska bylo až +18 a trochu poprchalo, zítra bude snad slunečno a do čtvrtka to snad i vydrží.

379
# 29.03.2021, 20:42

kuba
No ja sem si ted projel GEM od nedele di stredy do vecera to ma velice podobne GFS..
V mem miste pozorovani tam oba modely maji od patku postupne ochlazovani pres +9, +7 az k dennim teplotam jen slabe nad 0, od pondelka snehove prehanky,v noci ze stredy na ct i trvalejsi snezeni na zadni strane TN..pri -2st..
Coz me tedy prijde jako vcelku brutalni ochlazeni oproti ctvrtecnim cca 18-20stC..
Netvrdim, ze to tak bude, ani si to uz fakt nepreju.. Ale.. kdo vi..
Ecak tam ma ale i po nedeli teploty 10-15, 17 st, teple jv proudeni.. No to sem fakt zvedav co z toho bude..

65
# 29.03.2021, 21:12

Za mě je nejpřesnějším modelem asi Aladin, hlavně díky loňskému roku, kdy mi přišel velmi přesný. Naopak u mě vloni hodně klesnul ICON, který je obzvlášť v létě poměrně nepřesný. Kromě toho koukám na ECMWF, WRF a COSMO, což nejsou vůbec špatné modely. GFS mě baví sledovat, ale moc se ním neřídím. Každopádně dříve (tak 4 roky zpátky) jsem se koukal pouze na něj, protože to byl jediný model tady na In-počasí :D

65
# 29.03.2021, 21:51

Nový EMCWF vypadá zajímavě.. Přeháňky a případně bouřky tam má až na pátek a v noci na sobotu pak přechod srážkového pásma přes celou ČR, ale ráno to nejspíš smaže. GFS stále počítá s konvektivními srážkami spíš ve čtvrtek.

1262
# 29.03.2021, 23:07

Bouřek ve čtvrtek zřejmě moc nebude.Vlhkost vzduchu a rosné body mají být docela nízké.Jinak příští týden tam modely kreslí docela divoké počasí.Ve středu tu má být 18cm sněhu.Jak reálné to může být?Nejspíše to za 2 dny bude vypadat úplně jinak.Snad tam zůstanou ty srážky.

182
# 30.03.2021, 00:54

Huráá jde se dneska přezouvat autíčko na letňáky. Počasí na to ideál. +1 :)

182
# 30.03.2021, 00:57

vojta-černošice

Kolikže? 27cm že má napadnout u nás??? :D:D:D Tvl. to ani Honsová ze sebe nevyoslí takovou hovadinu. :D

182
# 30.03.2021, 01:00

Aidamko1

Ochlazení max 1 den, navíc žádnej extrém. ;-) Tož, to dáme, ne? ;-) :D

379
# 30.03.2021, 07:01

0stC, jasno..
Dnes to bude pres 20st s prstem v nose, asi na hodne mistech..
Zkouknul jsem modely.. no. Celkove tam modely vraci nejake srazky na ctvrtek-nedele..
Co se tyce pocasi od pondeli, stale GFS i GEM zima se snezenim, Ecák teplý, sušší jihovychod..
Snad se to do patku-soboty nejak sjednotí..ty predikce.. Ta diference je stale obrovska...

# 30.03.2021, 07:08

Vím ze je to kravina a ze na 99% to bude úplně jinak. Ale překvapuje mě ze tohle je v dubnu ubec ve výhledu. Celodenní mráz a sníh v cele východní části ČR 😃.

2699
# 30.03.2021, 07:17

MichalS36
Wtf😅 no stále to tam dávají častěji, takže je šance že to tak bude, no kdyby napad ještě sníh tak by mi to moc nevadilo tolikrát tady v dubnu napadne někdy i v květnu takže to tak neobvyklé není

238
# 30.03.2021, 08:37

Ten GFS je úlet, samozřejmě naivka ten, kdo věří, že by to snad mohlo vyjít.... 1-2 dubnový týden 30-70cm? Nemysl!:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.