Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Před námi je jarní počasí, příroda se začne probouzet

168
# 29.03.2021, 08:40

Já GFS nevěřím, protože vždy používám vícero modelů, tak abychěl co největší jistotu.

Pamatujete na první ochlazení v listopadu jak jsem věřil pouze GFS. Dopadlo to hrozně.

Raději počkám na Aer a pak na ICON a Ecák. Dneska nám vyjde i od AmperMeteo něco, tak jsem zvědav co tam bude.

Já být vámi, tak fakt sleduji více modelů a nechal bych to až ke konci týdne.

376
# 29.03.2021, 08:47

aura33
Ano, je to stale otevrene, na zavery bylo minuly tyden brzy, je na ne brzy i dnes..
Modely se stale neshoduji..uvidime, rozhodne zajimava situace..
Zrovna ted rikala i slecna z CHMU v radiu, ze od nedele dal je to pro modely zatim velky orisek..
Vicero modelu pouziva i mistni predpoved a i jiste vetsina mistnich uzivatelu... Pockejme si, ano...

50
# 29.03.2021, 08:51

Ještě zpět do jara, tepla a :slunce:. Ve středu se bude max. blížit absolutnímu rekordu za březen, ten rozdíl bude jen nějaké asi 2°C. Zase vedro...

Aidamko1
Ta předpověď od čtvrtka dále je tak nejistá, že se to X krát změní. Klidně můžu sledovat jen GFS, ale počkat si, až to bude předpověď na třeba 2-3 dny dopředu, na 5 dní dopředu se to ještě dokáže nečekaně hodně změnit.

168
# 29.03.2021, 09:20

Jinak taková zajímavost. Dle ČHMÚ tady mělo šajnit slunce pouze 1-1,5 hodiny, ale tady to šajní od rána, takže jsem jedině rád. Dneska to bude pěkný jarní den.

271
# 29.03.2021, 09:23

aura33
Bohužel už jsem četl, že průměr v letním období ve městech ve střední Evropě narostl o 3st., a to se oteplování teprve rozjíždí, v půlce století to už bude kvapík, více jak o stupeň za desetiletí už je teď, 40ky jako prd, spíš o dost více, snad nás paradoxně zachrání kolaps Golfského proudu, každopádně to ale nebude záchrana pro všechny, varují před tím už snad úplně všichni, stejně jako s pandemií, příprava pomalá, spíš 0.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2909360-evropa-...

50
# 29.03.2021, 10:19

Yurri
Loňské léto bylo trochu chladnější, tak se necháme překvapit co bude letos. Červenec, srpen vedra přímo zaručuje.

Co se týče předpovědi na duben, možná by chtělo se oprostit od těch věčných such, třeba v dubnu 2017 bylo srážek hodně a někde napadlo i hodně sněhu. Letos bude třeba něco podobného.

167
# 29.03.2021, 10:30

aura33
Snad po těch Velikonocich vyjde ta teplejší varianta, nám nejspíše do víkendu rozkvetou Meruňky a jestli pak přijdou ty mrazy a sníh tak je zase konec jako každý rok :(

168
# 29.03.2021, 10:46

Ve čtvrtek by mohly dorazit i bouřky dle podmínek. Je to daleko, ale podmínky vypadají úžasně a skvěle. Snad něco dorazí, ale musí být dobré načasování fronty. Také by mohlo v bouřkách něco málo spadnout, takže by to pomohlo vůči letošnímu deficitu.

147
# 29.03.2021, 11:09

ano, konečně bouřková situace:) lifted index -2-3 a cape až 700J/kg:blesk: 20+C...no vypadá to dobře jak píše Aidamko1.. jde o načasování fronty

109
# 29.03.2021, 11:22

kuba
No nevím, co a jak nakonec bude, ale Noři pro Brno dost přiložili pod kotel. Na Plzeň jsem se ale nedíval.

50
# 29.03.2021, 12:43

Příští týden bude zajímavý, GFS tam má stále velké ochlazení. Ty řeči o postupném oteplování od neděle byly možná předčasné. Zase se ukazuje ta nesmyslnost předpovědí na vícero dní (5+).

Nový výhled ČHMÚ slibuje od neděle do úterý 13 až 17°C, GFS 5-10°C. Komu věřit ČHMÚ nebo Amíkům? Já hlavně nevěřím ČHMÚ.

meteociel.fr
168
# 29.03.2021, 12:50

No já počkám na dnešní závěr Aeru, Ecáku a modelu ICON. No jako ochlazení dorazí, ale jak bude dlouhé tam se modely liší. Kalamita 9.4. dle GFS již zmizela, takže sláva, že si uvědomil chybu.

Raději upínejme pozornost ke čtvrtku. Cape na JM až k 800J/Kg, LI až -3 a GFS tam maluje přeháňky a bouřky na Moravě, tak uvidíme jak to dopadne.

Aura33
Tak tady se musím ohradit k poslední větě, jelikož cituji: ‚‚Komu věřit ČHMÚ nebo Amíkům? Já hlavně nevěřím ČHMÚ". ČHMÚ dělá předpovědi sestavené na Evropském modelu, které provozuje centrum pro středně dlouhodobou předpověď tzv. ECMWF.
BTW: ČHMÚ to bere také od modelu GFS a polského regionálního.

Model ECMWF skvěle předpověděl s modelem ICON to, jak dopadne čtvrteční fronta, tedy, že bude téměř na sucho, zatímco model GFS zde měl výraznější ničím nepodložení úhrny.

Model ECMWF je totiž spolu s modelem ICON jediným modelem, který spolupracuje s předpověďmi Aeru, tedy skupiny Evropských meteorologů a klimatologů, kteří se hlavně soustředí na vortex, TN, TV atd, a díky tomu bylo jasné již od minulého týdne, že ve čtvrtek nic nebude. Něco málo tam je, ale plošné úhrny jak maloval GFS tam nejsou.

Věřit modelu GFS se nikdy nevyplácí, jelikož často silně podhodnocuje teploty, takže v tomhle případě se držím modelů ECMEF, ICON a Aer.

Já nechci nic říkat, ale GFS maloval sníh plošně na pátek, pak na sobotu a teď tam plošně nikde není. Tak je asi jasné, že ten model není nejvhodnější.

ECMWF tam má předpověď stále stejnou a navíc se s ní ztotožňují i další instituce a klimatologové.

Cape a Lifted index ve čtvrtek odpoledne
167
# 29.03.2021, 13:04

aura33
Taky jsem zvedavej jaká varianta vyjde, GFS tam má momentálně na Velikonoční pondělí v Čechách na frontě teploty na nule a sníh i v nížinách a ČHMÚ 14 stupňů a jasno :D
Asi doufají že to ochlazení nepřijde, já taky doufám

50
# 29.03.2021, 13:51

Aidamko1
Je třeba si přiznat, že ČHMÚ je v určitých situacích v úzkých a neví jak bude za týden nebo 10 dní, proto jsou i měsíční předpovědi až k údivu.
Chápu, že je tady více modelů včetně Evropských, ale GFS je základní model a když tam má chladno, tak tomu budu věřit spíše, než nějakému mixu všech možných modelů. Však se ukáže, kdo bude mít pravdu.

# 29.03.2021, 16:18

Dnes PLasy 20 st. Ne, že bych z toho měla velkou radost.

147
# 29.03.2021, 16:52

tak dnes mělo být 13:D a je 16,2C:D k tomu kape:) takže se uvidí jaké teplo bude v dalších dnech

# 29.03.2021, 17:02

aura33
Jak dlouho sledujete počasí? Každý kdo má trochu zkušeností tak ví, že pro Evropu je ECMWF mnohem přesnější než trapný GFS. Neříkám, že někdy nevyhraje GFS a situaci odhadne lépe. Ale jednoznačně častěji vyhrává Ecák a o tom, že by měl být GFS základní model bych tu nepsal. Ještě je výborný ICON ten bych dal tak na úroveň Ecáku.

Jinak situace od pondělka je samozřejmě hodně zamotaná. Do Evropy se propadne ledový vzduch z Arktidy a kam půjde ještě není jasné. Nicméně za poslední dny většina výstupů modelů dává propad do západní Evropy. Takže spíše tipuji že u nás budeme tak někde na pomezí. Na západě chladněji a na východě tepleji. Ale rozhodně ne žádné sněhové zásypy v nížinách. Na to je šance minimální.

ota
Avatar
2125
# 29.03.2021, 17:07

Lištička
To u nás je dnes klasický podzim 12°C, tma a poprchá. Typická teplá fronta, zítra už se možná i zde dočkáme první letošní dvacítky.

168
# 29.03.2021, 17:16

JohnBattler
Jojo, přesně o tomhle jsem psal, že GFS není základní model. GFS maloval tolik zásypů a žádný nevyšel, tedy to neodhadl dobře. ECMWF a ICON naopak na 1*.

Sledoval bych vícero modelů a né pouze ten globální. GFS má pro nás o dost horší výsledky než ECMWF.

Navíc kombinace Aeru, ICONU A ECMWF je celkově o dost lepší jak samotný GFS.. Se shodují na teplu. GFS je v tom klasicky sám..

Dokonce i GEM má teplo.

376
# 29.03.2021, 17:50

1. Kazdy at si veri jakemu modelu chce, kazdy ma svuj oblibeny a mene oblibene..
2. Tvrdit v prispevku, ze modelu GFS se NIKDY neda verit a zaroven v tom samem prispevku, ze je treba se soustredit na nadchazejici ctvrtek, protoze GFS tam maluje prehanky a bouřky, je ponekud nekonzistentní protimluv..
3. GFS i Ecák mají své kvality, o cemz svedci i to, ze prave ČHMÚ , kdyz se tyto dva modely rozcházeji v predpovedi, coz je pomerne caste, tak vetsinou zduraznuje, ze vyhled je nejisty, jelikoz se modely rozchazejí.. Jinymi slovy, priklada vahu vypoctum jak americkým, tak tem evropským..
4. 2-3 dny pred danou situací se tyto modely vzdy nejakym zpusobem sjednoti..tak si na to pockejme..;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.