Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Před námi je jarní počasí, příroda se začne probouzet

111
# 30.03.2021, 08:38

Tutugon
Nehledě na to, že třeba yr.no tam má konzistentně teplo (už 3. den) a momentálně v Brně po Velikonocích maluje až 21°C. Což mě vede k myšlence, že klidně může být na Vysočině čára a řekněme SZ republiky sníh a JV jaro. Je to duben, proměnlivost je přímo fundamentální veličina tohoto měsíce;-).

380
# 30.03.2021, 09:21

ludvicek
Tam ale zadna delici cara neni..;-)
Proste ECMWF (yr.no) tam ma pro ČR teplo, GFS zimu a snih.. A tech svych verzi se drzi oba modely uz vice vystupu jak klistata..
Jedine v cem jsou trochu jednotni je to, ze tam vraceji ted od ctvrtka do nedele puvodne smazane srazky...aspon nejake..

# 30.03.2021, 10:01

Je to teda souboj kdo z koho. Opravdu si oba modely (GFS a ECMWF) tvrdošíjně stojí za svou variantou vývoje. Je to prostě jen o tom zda se ta TN a arktický vzduch propadne více na západ a tím pádem po přední straně této TN k nám přijde teplý vzduch od jihu - varianta Ecáku a nebo nás ta TN přímo trefí a bude zde zima a sníh (varianta GFS). Samozřejmě může to taky dopadnout nějakou plichtou, že ani ryba ani rak. Každopádně od pondělí má šanci na teplejší počasí východ ČR a západ bude spíše chladnější. Srážkově si netroufnu odhadovat kde spadne více to je loterie.

Ale jako plošný půlmetr sněhu na skoro celé Moravě co má GFS z 00 to je úlet. To kdyby vyšlo tak to bychom asi do smrti nezapomněli. Akorát ta šance, že se to stane je tak někde mezi 1:100-1000.

111
# 30.03.2021, 10:17

swan1
Tak čára asi přímo ne, ale nějaký rozdíl východ - západ by být mohl. Ale dopadne to přesně podle Murphyho zákonů; jestli rozkvetou meruňky, dorazí mráz 😉.

172
# 30.03.2021, 10:17

Co jsem viděl výstup, tak jsem hned volal známe z ČHMÚ tady v Žabinách a ta mě jednoduše odpověděla, že to co maluje model GFS nezažila dlouhou dobu. Oni sestavují předpověď dle modelu ECMWF, protože je prostě přesnější a v současné době mu chybí pouze 10-15% dat. Modelu GFS chybí asi 40-50% dat, takže proto ta nesmyslná čísla. Ona další lidé se shodli, že prostě tolik sněhu napadnout nemůže, protože GFS si tam nastřelil strašně moc nesmyslných jevů v atmosféře za sebou.

Vzkazuje vám, že ať raději počítáte s verzí ECMWF a pokud vyjde verze modelu GFS(což nevyjde), tak to bude výjimečný úkaz za dlouhou dobu.

Dle ní tam bude výrazné teplotní rozhraní se suchým JV a chladným Z/SZ, takže to co maluje ECMWF a říkal ludvíček.

380
# 30.03.2021, 10:31

Aidamko1
Ze tam bude rozhrani je jasne.. Ale ECMWF a GFS se absolutne neshoduji na jeho poloze..
GFS pocita se zimou v cele ČR, ale aktualne ma vetsi zimu pro J a V ČR! (denni tepl kolem 0) SZ relativne teplejsi..(cca +3) Tedy opacne, nez jak to myslel Ludvicek..
Navic GFS tam predpoklada na tom rozhrani vznik samostatne TN.. a dle jeji polohy by pak byly srazky a teploty takove nebo makove..
Jen pro zasmani.. GFS mi sem aktualne na pristi stredu dava 0stC a snezeni, ECMWF polojasno a 21 stC..:D
:zz:
Urcite bych byl radsi za ECMWF verzi..
Mam kamarada na stanici ČHMÚ na Churáňově.. A ten je z toho aktualne taky ponekud v rozpacích..:D

172
# 30.03.2021, 10:40

swan1
Právě příbuzná taky, protože pak čemu mají věřit. Jsou pod tlakem, že pokud vyjde ta varianta GFS a ukáže se to až 2 dny dopředu, tak to bude již problém, ale zase jsou spíše na straně ECMWF, tedy tak jak to dělají vždy. Uvidíme jak to nakonec dopadne, ale jsou celkem zmatení.

Tady je příroda celkem již ku předu, takže jsem zvědav co vyjde.

50
# 30.03.2021, 11:30

JohnBattler
Aidamko1
GFS je základní model, protože počítá počasí pro celý svět a vychází z něho celá řada dalších modelů. Je to Americký model a USA je v oblasti meteorologie a příbuzných oborů nepochybně na špičkové úrovni. To dokládá proslulá NASA a další známé projekty. USA mají i největší počet satelitů atd. atd.
Výhoda GFS je i ta, že se na něm dá zobrazit spousta různých parametrů a na wetterzentrale už běží po 1h, čímž překonal defacto i Aladina, který ještě nedávno běžel po 3h, než spustil ČHMÚ Animaci.

Za mě GFS nejlepší model a má skvělé zobrazení Ansámblů např. na Meteociel. Ostatní modely nenabízí tolik možností.

74
# 30.03.2021, 11:36

aura33
souhlas, GFS mi přijde z uživatelského hlediska jako nejlepší model

Jinak v té blížící se situace věřím spíš chladné variantě, tj. modelu GFS.

172
# 30.03.2021, 11:38

aura33
V současné době ale nelze být užíván až tak moc pouze sám. Má ztrátu dat 40-50%, takže je dobré ho doplnit i dalšími modely. GFS je sice základní model, ale ECMWF byl první model, který počítal. Vznikal již v 70.letech, ale GFS v takové fázi až později. Dle dat a výzkumů vychází spolehlivost ECMWF vyšší než u GFS.

Já si chci zeptat, zda věříte tomu, že napadne těch 15-30cm na Moravě co tam maluje. Modelu GFS chybí data v Evropě, ale ECMWF téměř žádná, takže proto GFS maluje často výrazné nesmysly, které dalším výstupem zmizí.
ČHMÚ například díky zkušenostem využívá ECMWF.

Každý má na to jiný názor, ale vzhledem k tomu faktu, že znám jak fungují predikce těchto modelů třeba v ČHMÚ, tak věřím ECMWF, protože GFS tam maluje nesmysly.

Je ale zajímavé, že to tam dokáže vymodelovat. Ochlazení dorazí, to ano, jelikož na víkendu se shodují, ale nevěřím těm 20cm co tam maluje GFS ve čtvrtek. GFS považuji za model a raději své stanovisko nebude blíže komentovat, ale tam jde o to, že tolik sněhu je prostě nemožné. Nevěří tomu ani ČHMÚ a je zajímavé, že i jiné služby v zemích v okolí ČR nic takového nemají.

50
# 30.03.2021, 11:53

Aidamko1
Ale ECMWF vychází jen 2x denně (ostatní modely 4x), to je celkem nevýhoda, obzvlášť pokud ho má meteorolog použít pro sestavení předpovědi. Co vy na to?

380
# 30.03.2021, 12:05

Aidamko1
Ochlazeni dorazi? Podle ECMWF se ma od pondelka oteplovat az ke 20 st.. Nebo uz Ecák taky ochlazuje?
Protoze to je ten zakladni rozpor v modelech.predikcich. +20 / 0stC.., a komu to vyjde..jsem zvedav..
Mnozstvi srazek od ted za tyden je podruzna vec, to se jeste bude menit...

172
# 30.03.2021, 12:09

swan1
Ecák tam má ochlazení na víkend, ale pak se rozcházejí, takže to je ten kámen úrazu. Jo, měl jsem napsat víkendové ochlazení, ale děkuji za upozornění, tak potom vznikají ta nedorozumění..
aura33
Dostávají je vícekrát, jelikož to takhle funguje. ECMWF je jako produkt na windy premium 4x denně, ale je zde pouze malinká část dat, kterou pak dostávají meteorologové. a nehrozí zde pak to, že se tam objeví podobná šílenost jako u GFS, což je jasné, když ECMWF má více dat z Evropy než GFS, takže já ho v současné době využívám. DO pátku bude jasno jak to bude, tak snad vyjde ECMWF.

380
# 30.03.2021, 12:19

:prsi:kAidamko1
Ano, na tom je shoda..
Ale od pondeli, tam to kazdemu z nich leti pak uplne jinam..
Jednomu k +20ti, druhemu k nule...
Uvidime pozitri, treba to jeden z modelu, tu svou predikci, prohlasi za aprilovy zertik..:D
Jako je to napinavej ,,thriller,, , sem fakt zvedav na rozuzleni..

50
# 30.03.2021, 12:27

Aidamko1
Je fakt, že na Meteologix má ECMWF celkem hodně parametrů i pěkné ansámbly, na wetterzentrale nejde u ECMWF zobrazit skoro nic. Časem člověk zjistí, že každý model se vyplatí sledovat na jiné stránce.

172
# 30.03.2021, 12:32

Venku +21, Žabovřesky mají pomalu taky +21, takže klasické teplé fajnové počasí. Nádhera.
aura33
To je pravda no, ale přesto by bylo fajn aby to bylo všude stejné. Komerční záležitosti no, klasika současné doby.
swan1
No je to rozdíl jestli 20cm sněhu nebo +22, takže co vyjde? To bude zajímavé sledovat. Třeba bude +22 a napadne 20cm sněhu, tak uvidíme :D.

50
# 30.03.2021, 12:50

Hlavní je, že se bude něco dít, od čtvrtka a příští týden to vypadá na pěkné zvraty, teplo, chladno, více srážek. Žádná nuda, příští týden bude ještě zajímavější. Snad spadne v celé ČR alespoň 10-20mm na zalití zahrádek apod.

Na meteologix u ECMWF je suma srážek do 9.4. kolem 10-15mm pro Čechy, tak snad, GFS dává zase více na Moravu.

111
# 30.03.2021, 13:33

aura33
Aidamko1
swan1
Tak teda ještě jinak, momentálně tam mají Noři po víkendu max +12, ale teplé ráno +5. Taky nějaké srážky. Takže řekněme "vlahé" jarní počasí.

169
# 30.03.2021, 13:37

Tak GFS si jede pořád svoje a dává tam ten zápys pořád :D
Mám spíše strach z nedělního mrazu, do neděle už vykvetou meruňky jestli bude pořád slunce a teplo a jestli bude - 4 tak je po všem. Dnes ráno tu měli být 2 stupně a ve výsledku bylo - 0.5:cool:

172
# 30.03.2021, 13:45

Tady ráno bylo +8, takže žádná zima. Žabovřesky měly stejně, takže takové květnové ráno. Jsem zvědav jak to dopadne. Snad teplá varianta vyhraje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.