Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí V příštím týdnu nás čeká další sněžení i přechodné oteplení a déšť

384
# 24.01.2021, 21:32

In-počasí
Nevím, ale třeba tady http://www.weatheriscool.com/prod/ztemp_multilevel...
pořád data s propojení s GSF nejsou a to od 20.1. ale až tak uplně se v tom nevyznám, bylo mi to zprostředkovaně sděleno přes kamaráda, co tomu "hoví". tak uvidím co zítra bude. děkuji každopádně za sdělení.

53
# 24.01.2021, 21:40

palma
To bude chyba toho serveru. Jiné stránky s daty přes GFS fungují.

Jinak poloha vortexu v příštích dnech opět Norsko a okolí, tedy značná nejistota modelů. Ochlazení nám tedy pak zase dorazí a vortex se dle zonálů vzpamatuje až v půlce února, tedy v tu dobu, kdy se začíná pomalu rozpadat.

No pěkné, Judah Cohen, tedy meteorolog a odborník na vortex, předpokládá dle modelů a stavu vortexu, že by to mohlo změnit předpovědi na příští týden, tak jsem zvědav. Najednou modely celkem rázně ochladily....

Dokonce tam je nějaká nejistota TN z jihu.

384
# 24.01.2021, 21:47

Aidamko
:D, taky díky za objasnění, a radši sem v této nejisté době nedávejte žádné prognozy, nebo Vám to zase nějaký nespokojenec bude mlátit o hlavu, když se to náhle změní..:)

53
# 24.01.2021, 21:52

palma
Tak lednová předpověď vortexu mě vyšla, tady je to asi 5 dní před začátkem, takže ono se to moc měnit nebude, spíše koukám, že modely ochlazují, tak uvidíme.

Tak pokud to nevyjde, tak kolega Cohen, bude mít na Twitteru ode mě výstražný prst, ale to snad nenastane.

Pokud mi to nevyjde, tak doufám, že ostatní mě pak poučí proč to nevyšlo, to mě bude zajímat, tady jsou tací odborníci na "vše":D

Tady nemám "velké voči", jak napsal Prady, mám tady před sebou názor můj, modelů, zonálů a dalších klimatologů.

108
# 24.01.2021, 22:06

Aidamko
Ještě včera tam bylo oteplení na příští víkend a já se ptám, co vedlo hlavy pomazané k tomu, že tam věštili nadprůměrné teploty. Myslíte, že neviděli indexy, vortex atd.? Mně to prostě přijde jako jedna velká loterie. Každý den jinak. Přičemž občas může vyjít pravděpodobná varianta, ale dost často taky vyjde něco úplně jiného.;-)

53
# 24.01.2021, 22:09

ludvicek
Já když jsem si srovnal výstupy dnešní a včerejší, tak modely byly nejisté s polohou TN nad Dánskem a pak tím teplotní rozhraním. Dneska se to zdá již jasnější. Jasně, jelikož je to pár dnů daleko, tak musíme počkat, bude se to měnit, ale myslím si, že vyhraje ta chladnější varianta.

Ta poloha TÚ vždy rozhoduje i den předem, může to být jinak. Já tady nešířím "fake news" pouze informativním způsobem interpretuji aktuální stav a vývoj vortexu.

Stav modelování vortexu byl včera jinačí než dneska, ale hlavně do budoucnosti. Čeká se, že se nevzpamatuje.

Možná přijde teplo, možná zima.. Je to 50/50, vždy je to 50/50, buď to vyjde nebo ne.

108
# 24.01.2021, 22:12

Aidamko
Chápu, ale k té Vaší předposlední větě. To mi řekněte, pokud se vortex může takhle změnit ze dne na den, co udělá pozítří?;-)

53
# 24.01.2021, 22:21

ludvicek
Jo, já tu větu upravil, protože tím byla myšlená modeláž vortexu. Ono co jsem pochopil, tak se liší hlavní tři základní běhy modelů s vortexem. GEM, GFS a ECMWF se liší, aktuálně se začínají shodovat na variantě chladnější Evropy, ale ono, takhle ty předpovědi jsou aktuálně strašně náročné, jelikož středomoří kvete s TN a ty mohou ovlivnit pak cirkulaci.

Například 3 dny stará vyhlídka GFS, čekající odchylku až +2,7 pro ČR je dneska dokonce lehce do záporu. No je loterie. Vortex v tom bude dělat bordel no. Pozítří se to měnit asi už nebude.

Předpověď na začátek února z data 21.ledna.2021, odchylka od normálu. Dneska je odchylka o více než 3 stupně nižší.
384
# 24.01.2021, 22:28

Přidávám se, z ničeho nic se nad středníma čechama vylíhlo sněžení, před chvílí tam nebylo a teď to tu fakt dost obstojně sype, to jsem tedy teď nečekal. a bylo skoro -1 a je teď skoro +1 během hodiny..:D, a mělo být už -2..

108
# 24.01.2021, 22:32

palma
Doba vymknutá z kloubů šílí. Jdu spat a ráno uvidíme, řekl slepej:D.

384
# 24.01.2021, 22:39

ludvicek
Dopiju červený a probudím se zítra do bílého.... rána..:D, a v předpovědi bude zase něco nového, zajímavého.

# 24.01.2021, 22:46

palma
Kolik z toho spadlo, muselo vám tak tak 40-50 minut pěkně sypat

384
# 24.01.2021, 22:50

PatrikMO
Ještě sype..:), zatím odhadem něco okolo 3cm..

384
# 25.01.2021, 07:14

No jo, sem se vyspal a vše je jinak, jak jinak, než že jinak, +8 a sněhu adieu..jinak jsme teď po ránu měli mít -5 a je tam -0,8.. no comment už třetí týden se to seká o +3 až +5 denně. Aneb, jak by řekl klasik.."Tento způsob zimy. zdá se mi být poněkud nešťastný".. nebo to bylo o létě?:D

F4
Avatar
109
# 25.01.2021, 07:17

palma
Nám to kupodivu vyšlo. -4 a nejmenovaný model hlásil -4. :D

Jinak GFS oteplení na čtvrtek vrátil a shodují se na tom i další modely typu ICON a ECMWF.

376
# 25.01.2021, 08:28

Tady predpoved na vcerejsek opet nevysla, srazky mely byt 1,2 - 1,5 mm, spadlo tu o 100% vic, tedy 3,1mm coz dalo 3,5cm snehu..
Teplota dnes rano ovsem s predpovedi sedi, mame -6st..
Od JZ jdou z Bavorska nejake prehanky, tak by to dnes 1-2cm snehu mohlo treba dat..i kdyz predpoved je cista 0.. Ale prefpovedi moc nevychazi, myslim ze nevyjde ani dnes..
Dalsich par cm by tu melo spadnout zitra..
Ja si tu v 530mnm nemam tuhle zimu vubec na co stezovat.. Ve ct tu zavrsime paty tyden s nonstop snehovou pokryvkou, o tom se mi lonskou zimu ani nesnilo, i zimu 18/19 nam tu snih takhle dlouho nedrzel, i kdyz ve vyssich polohach a na horach to byla zima paradni, tady az tak ne..
Ctvrtek - sobota si myslim, ze diky vydatnemu desti uz ale o snih prijdeme..A pak ma vydatne prset i zacatkem pristiho tydne..

27
# 25.01.2021, 09:12

Dnešní noční minimum v Čelákovicích +1,1°C, sněžení ze západu za Prahu nedorazilo (pár vloček). Sníh žádný neleží (max. za poslední 2 zimy 3 cm sněhu minulý víkend). Má někdo "krášnější" leden/zimu?... :)

108
# 25.01.2021, 12:44

Bioindikátory jara se probírají k životu, ráno skákal přes cestu skřivánek a krtek vyryl trasu D svýho metra. Jaksi jim věřím víc než modelům 😉.

376
# 25.01.2021, 12:55

Slušnej úlet..ta sobota...:D
22mm ve snehu..To urcite klapne...
Aktualni predikce mi sem na nasledujici tyden davaji bez mala 50mm srazek..
To by z tohoto ledna udelalo srazkove zrejme rekordni mesic mezi ledny za posl roky. Kdyz to prictu k aktualnim 32mm.
Ale kolik spadne ve skutecnosti, pulka..?

15
# 25.01.2021, 13:13

ludvicek
Příroda je pitomá úplně stejně jako lidi. Už před svátkama jsem viděl jehnědy na lísce, narašené lístky na bezu (cca 8 cm). Prostě po ochlazení na počátku prosince a oteplení už měla jaro. Teď je to podobné. A třeba sakury kvetou snad celoročně...

Taky bych už rád jaro, ale letošní zima je, podobně jako loňské léto, trochu návrat k normálu. Takové to střídání chvíli zima, chvíli teplo, relativně bez extrému a docela dost vody. Doufám, že se to vyblbne do konce února a pak bude opravdu jaro.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.