Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Čeká nás výrazné oteplení, naměříme i přes 15 °C

# 18.10.2020, 13:54

Před námi je opět výrazná změna v charakteru počasí. Po chladném a deštivém týdnu nás naopak čeká nadprůměrně teplé a suché počasí. Dnes k nám ještě proudí chladný vzduch od severozápadu. Denní maxima tak zůstávají kolem 10 °C. V hladině 850 hPa (ve výšce kolem 1500 m) se teploty pohybují kolem bodu mrazu.... Více >>

380
# 18.10.2020, 15:10

Tak to se ještě zkusím cournout lesem, koukal jsem, že houby ještě rostou, sice se musí hledat, ale o to lepší zábava pro nohy.:)

31
# 19.10.2020, 01:39

Hmm tak to zase bude inverze v dolním Poohří a v Polabí (v rámci Čech, na Moravě nemám vysledované, kde se vyskytuje první a poslední celodenní inverze). Už to začíná a skončí až v druhé půlce února. Za pár týdnů už bude případná nízká oblačnost mnohem mohutnější a zasáhne většinu území, krom hor.

54
# 19.10.2020, 06:17

Na.Guru
Já mám vysledováné co se Moravy týče tak obecně častěji bývá nízká oblačnost v oblastí Vysočiny a naopak lokalita, která má větší štěstí na slunce je Ostravsko, ale nemusí tomu tak vždy byt. :)

F4
Avatar
109
# 19.10.2020, 07:22

Na.Guru
No já v to doufám. Sice uznávám, že pro vyniknutí barev přírody je hezčí slunečné počasí a moc se mi to líbí, ale s ohledem na fakt, že opět pořádně nezapršelo, tak ať je slunce aspoň zalezlé. Navíc je teprve půlka října, takže se NO často celá rozpustí a nepokrývá celé Čechy. K tomu všemu se té NO zase tolik neočekává - cca 40 % území. Já mám naopak vysledované, že poslední roky se ta NO trhá nejdříve právě u nás, zatímco od Tušimic dále na východ setrvává i několik dní v kuse. Dříve to bylo naopak. Ono to záleží na přesném proudění (je rozdíl JZ, J, JV i V). Nejslunečnější bývá skutečně Ostravsko a obecně východ ale tam, ať si to nechají a trochu jim to tam proschne. O to já tu nestojím.

# 19.10.2020, 07:51

Zaplať pánbůh, slunce člověk vidí dvě hodiny týdně, jinak je pořád zataženo, prší a je tma. Ideální počasí na ukončení motosezóny :slunce::cool:

9
# 19.10.2020, 08:00

F4
Zase všechno špatně že ano? Jak jinak... počasí Vám letos hodně ublížilo a dostat se z té křivdy Vám bude trvat asi hodně dlouho. Kdybyste měl trochu slušnosti tak dáte pokoj alespoň v ty jediné slunečné dny, které nás čekají. Nechápu proč musíte stále házet špínu a nenávist na Moravu. Nebo si to neuvědomujete? Zkuste si přečíst vždy ještě jednou co píšete a zkuste psát objektivně a už přestaňte s tou Vaší představou že jste pán přírody a víte nejlépe co má počasí dělat.

54
# 19.10.2020, 08:17

celyl
Já na tom komentáři neviděl nic tak zlověstného a to třeba právě já sem z Moravy a je pravda že kdyby přišlo po těch deštích pár slunečných dní tak by to nebylo nad škodu, protože voda už se nemá kde vsáknout :)

380
# 19.10.2020, 10:02

celyl
Počasí je prostě pěknej škodolibej sadista..;-)

F4
Avatar
109
# 19.10.2020, 18:23

celyl
Nevím, co tu to plácáte Vy. Lidi z Moravy v tom nic neviděli. Jsou to jen holá fakta, která si zřejmě nechcete uvědomit. Ale máte pravdu, počasí mě letos fakt dost nakrklo (kromě srážkově vydařeného února stojí každý měsíc za prd, no ještě ten červen šel) a pořád čekám na změnu (marně). To by řekl každý, kdo by byl na mém místě. Nepřispíváte i na Infomet? Tam totiž tak útočný nejste a ještě před týdnem jste psal, že se mým komentům nedivíte. Jinak mimochodem, ono bylo letos těch slunečných dnů málo, zrovna v Z půlce Čech? Podívejte se na odchylky pro jednotlivé měsíce. Aby se to srovnalo, tak by ještě další měsíc neměl vysvitnout ani paprsek. Navíc se nikdo do pozice pána přírody nepasuje, to máte jen Vy ve vaší představě. Nikdo Vám to Vaše sluníčko nebere. Už jsem to říkal tisíckrát, tak pro Vás speciálně ještě jednou. Kdyby bylo slunce v celé republice a pouze na několika km2 u nás NO, tak jsem spokojen a to do doby než u nás pořádně rovnoměrně naprší, pak ať klidně svítí i u nás.

96
# 19.10.2020, 19:21

F4
Za poslední tři roky co čtu Vaše příspěvky bych měl věřit, že se situace v mnoha směrech neustále zhoršuje. Jenže opak je pravdou. Letošní úhrny srážek tady u nás už teď v říjnu překonaly celoroční úhrny let předchozích. Průměrná teplota je také nejnižší a slunečního záření k tomuto datu je také nejméně. Naopak můžeme být rádi, že tu nemáme povodně jako na východě. Co nám tady vlastně chybí? Já bych objednal ještě pár slunečných dnů do konce října .. :)

F4
Avatar
109
# 19.10.2020, 19:58

ROFA
Jenže Vy jste na horách, tak je jasné, že máte více srážek a méně slunce. To, že bydlíme od sebe pár km vzdušnou čarou neznamená, že jsme na tom stejně. Chybí nám pořádné srážky, které by zalily, bouřky, které letos nebyly, zima, která žádná nebyla a obecně návrat ke starým dobrým pořádkům v počasí. Možná není takové vedro jako v předchozích letech, ale pořád jsou teploty nadprůměrné a spadlé srážky nestačí. Už teď je jasné, že budu mít další srážkově podnormální měsíc.

50
# 19.10.2020, 20:33

Musím se F4 zastat, na SZ Čech jsou možná lokální, ale jsou místa, kde opravdu tolik nepršelo, ono když je suchý rok a půda je total proschlá, pomůže jen nějakých cca 100-150mm, těch 10-20mm zalije jen vrchní část půdy a ani se to nedostane k spodním vodám.

Co se týče oteplení, přijde mi to už jedno jestli je +17°C nebo +7°C, vzhledem k ročnímu období je chladno tak nebo tak, slunce prakticky nesvítí, chladnější rána, občas zafouká a pocitově je to úplně jinde, než na teploměru.
Mě teď počasí přijde celkem nezajímavé, pršelo už dost, je podzim, co chtít? Jen počkat, co přinese zima.

96
# 19.10.2020, 21:01

F4
aura33
Já jen srovnávám data naměřená letos s daty loni a předloni na stejném místě. Rozhodně neporovnávám hory se srážkovým stínem pod nimi. A nejde jen o srážky. Rozdíl je i v teplotách a intenzitě slunečního záření. Netvrdím že je vše v normálu, ale letos jsme k normálu o něco blíže. V těch srážkách možná dlouhodobý průměr i překonáme.

50
# 19.10.2020, 21:07

ROFA
Určitě je to lepší, tady to poslední dobou pociťuji hodně výrazně, ono stačí porovnat třeba říjen v roce 2018 a letos. Co bych vytknul, je časové rozložení srážek a třeba ten červenec? To byl docela extrém, i u Vás spadlo jen nějakých 10mm ne?... stejně tak první dvě dekády září, tyhle nerovnoměrnosti trochu kazí jinak slušnou bilanci srážek.

F4
Avatar
109
# 20.10.2020, 07:02

ROFA
Jen tak pro info, loni touhle dobou jsme měli srážek asi o 40 mm více než teď (bez 3 mm rovných 500, což je zhruba normál), takže lepší to není ani náhodou. Navíc jsme měli za sebou pěknou situaci z 9.9., kdy nádherně a hlavně vydatně napršelo v celé Z půlce Čech a na východ od Prahy moc ne. Toho jsem se letos ještě nedočkal. Lepší je to opravdu možná v tom, že jsme letos nezažili pekelný červen nebo jiný letní měsíc s tak extrémní odchylkou. Slunce ale míň i tak není, hlavně o víkendech. Loni třeba září tak slunečné nebylo.

aura33
Díky, jste tu asi jeden z toho mála malinka. Připadám si tu jak na vysoké škole před komisí složenou jen z oponentů, před kterými musí člověk pořád něco obhajovat vč. naprosto evidentních věcí. A ten červenec je fakt, 10 mm úhrnu za celý měsíc. No kdo to další měl?

50
# 20.10.2020, 09:21

F4
Musím uznat, že jste na tom asi nejhůře z celé ČR vzhledem k průměru. Tady jsem na tom byl stejně bídně (jelikož patřím do SZ půlky Čech). Léto tu skončilo srážkově podprůměrné jako celek, přitom jinde trhaly rekordy.
Obrat tu nastal od 25.9. Celkem spadlo 107mm za ani ne měsíc.
Od začátku roku mám 462mm (průměr za celý rok je 475mm).
Takže zde mohu říct, že to dopadlo dobře (po dvou srážkově mizerných rocích 2018 a 2019). No přeji Vám třeba 5 let po sobě srážkově bohatých.

Jinak se omlouvám, že to není k tématu, chtěl sem jen reagovat a už to nebudu rozvádět.

107
# 20.10.2020, 09:51

Dnes po mlze nebo inverzi ani památky a už nám to vystoupalo na +8. Pro mě za mě, ať je takhle třeba do Vánoc a veškeré deště se přestěhují do Klášterce ;-).

F4
Avatar
109
# 20.10.2020, 10:12

Jinak ráno první skutečný mráz ve 2 m. Spadlo to až na nějakých -2°C a než vylezlo slunce, tak se od V zatáhlo NO. Tak to má být. Do odpoledne to sice zmizí, ale zase se nasune vysoká oblačnost. A na východě si konečně užívají slunce. :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.