Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí O víkendu k nám zesílí příliv teplého vzduchu, před námi je celá řada letních dnů

F4
Avatar
109
# 13.09.2020, 10:32

hellercz palma
Ale podáváte to tak, jako kdyby toho slunce bylo letos málo. A do konce září vlastně ani jiné počasí nebude. Sice se asi ochladí, ale pořád bude nad 20°C. Ano, už z toho asi začínám mít deprese, protože každý den cítím, jak mi tohle počasí vysává poslední zbytky energie v tomhle roce. Doufám, že aspoň za měsíc už se při této situaci začne tvořit nízká oblačnost, aby byla trochu změna.

ota
Avatar
2132
# 13.09.2020, 10:38

F4
V tomhle směru jste prostě unikát, neznám nikoho, kdo by dokázal tvrdit, že z něj tohle počasí vysává energii. Zkuste ale kouknout na model ICON, jeho předpověď by se vám mohla líbit. Dává šanci na to, že se tady usadí na konci týdne tlakové níže a bude nejen chladno, ale i deštivo. Mimochodem, u nás je tohle počasí to nejlepší i pro zemědělce. Zem je tu ještě stále mokrá a sklizeň chmele je cca v polovině, přitom obvykle bývá touto dobou dávno hotovo, deště ze začátku září ale všechno pozrdržely, ve stínu je stále hodně vlhko i nyní. Navíc tady bylo léto co se slunečního svitu týká skutečně pod normálem, takže jen ať slunce svítí.:)

73
# 13.09.2020, 11:29

ota
Taky jsem mrkal na to, co tam ICON předvádí. :D I Ecmwf lehce naznačuje něco podobného. A GFS v posledních výstupech ukazuje v grafech malinké srážkové kopečky, takže by to suché odbobí nemuselo být tak dlouhé, jak tady někteří fňukají.

73
# 13.09.2020, 11:34

F4
Podle mě je září ideální měsíc na to, aby bylo stabilní suché a slunečné počasí. Pro zemědělce je déšť na škodu při sklizni a navíc už ani moc nepomůže plodinám v růstu.
A srovnávat zářijová vedra se začátkem srpna? Kde to žiješ? I ta největší vedra v září za poslední roky (v roce 2016) jsou snesitelná, to je se srpnem naprosto nesrovnatelné.

13
# 13.09.2020, 11:41

Je to asi 3 dny zpet, co jsem tu psal, ze od stredy do soboty tam prave gfs dava nejake bourky, prehanky.. Pridavaji se i ostatni modely.. Souvisi s tim i to mirne ochlazeni ktere ma od ctvrtka nastoupit..
Je zari, konec leta, netreba z kazdeho slunecneho dne delat katastrofu.. Pocasi je takove, jake v zari byva.. Uplne normalni..
Probiha sklizen chmele, brambor, nekde uz i kukurice..dozravaji jablka na zimni uskladneni.. Slunce je v zari na obloze proste potreba..

96
# 13.09.2020, 11:54

Za mě je počasí téměř ideální. Vlhkosti je už dost. Na stinných místech leží stále i kolem poledne rosa. Každá kwh sluneční energie dodaná teď v září i v říjnu naopak energii šetří. V tomto počasí u nás roste hromady hub a zároveň za darmo funguje třeba solární sušárna :)

386
# 13.09.2020, 12:12

Naprosto ideální počasí pro podzimní práce, výlety, procházky.., hrabu brambory, hlína nelepí, navíc může být jeden bez trika, není zima, nachytá se ještě nějaké to slunce, jo a sušený houby na slunci... parádní zásoby vitaminu D na zimu...takže.. proč by si měl jeden stěžovat,... kdyžbude v zimě dost sněhu, přísahám při F4, že se z toho budu radovat!:D

F4
Avatar
109
# 13.09.2020, 12:54

Je vtipné, jak tu argumentujete zemědělci. Kdyby to trvalo jen pár dní, předtím bylo slušně napršeno, teploty byly do 22°C, tak jak mají v tuhle dobu být nebo aspoň o další 2 hodiny kratší den, tak neřeknu. Ani jedno však není splněno. Každopádně už se ve výhledu rýsuje nějaké ochlazení, to by už mohlo vyjít, ale nebudu se radovat předčasně. A i tak, ráz počasí se nezmění.

ota
Na ICON nemá cenu se dívat, když je to naprostý nesmysl. No vidíte to, to jsem rád. Rád vystupuji z davu ovcí. Ale v této zemi to tak je, jakmile někdo nekouří, nechlastá, nehlučí, nepije kafe, nemá rád nadbytečný sluneční svit, tak je divný. Já Vám to neberu, od května máte v případě srážek doslova potopu, tak je jasné, že tohle je pro Vás příjemná změna. Pro mě ale ne, protože na srážky tu bylo léto skoupé, hlavně červenec, a slunce jsme si užili už až až (hlavně o víkendech a tento trend i nadále pokračuje). Rád bych, aby teď pršelo jen na SZ a zbytek republiky si užíval vytouženého počasí. Vidíte ale sám, že je to prostě nereálné.

palma
Vitaminu D už moc nechytíte (viz diskuze a příspěvek od Yurriho).

386
# 13.09.2020, 13:26

F4
Já říkal, že chytám sluníčko, prohřívám se, vitamin D je v sušených houbách, obzvláště, když je sušíte na slunci, to jsem tam psal..:), tak sbírejme a sušme, je to obzvláště chutná forma vitamínu!:D

13
# 13.09.2020, 21:05

F4
No.. Vtipne mi prijde spis to, ze kdyz model predpovida ochlazeni a nejake srazky, je to naprosty nesmysl..
Ovsem kdyz se predpovida teplo a sucho, je to vzdy tropicka tutovka..ktera 100℅ vyjde a na zdi jsou vzdy ti nejvetsi certi..
Hlavne je to uz furt stejna a ohrana pisen..
Nam tu v zari jeste nespadla ani kapka, narozdil treba i od toho SZ..
palma
No jeje, o moc lepsi nez treba takovy rybi tuk:D

F4
Avatar
109
# 13.09.2020, 22:16

walden
No tak my s 8,5 mm na tom nejsme o nic líp, navíc ještě po suchém létě. A není to tak s těmi výstupy modelů a vedrem a suchem? Je, přesně, jak jste napsal.

13
# 14.09.2020, 09:05

Ne, neni to tak vzdy..
Nikdo se nehada o to, ze by to behem zari chtelo zaprset, ano, chtelo..a zatim to moc nevypada. Nejake male sance jsou ted v druhe pulce tydne..
Ale tropy se letos v zari nekonaji a zrejme uz ani moc konat nebudou..
Od ctvrtka ma nastoupit o neco chladnejsi SV..posleze V proudeni s teplotami kolem 20 st.. A vypada to ze vydrzi pomerne dlouho..

386
# 14.09.2020, 09:35

walden
Přesně, nevidím žádnou tragédii, asi zítra a pozítří plus možná někde i dnes, pokoří teploty +30, pak je tam zatím asi čtyři dny ochlazení a pak pár dní okolo +24 + 25 a pak zase hup na +20 do konce měsíce, a to se mění v rozsahu spíše do - 2 - 4 stupně.. takže takové pěkné září..:)

17
# 14.09.2020, 16:06

Nic moc tohle pocasi... je moc vlhko...

386
# 14.09.2020, 17:26

Frnda
Tak už konečně vylez z rybníka..:D

13
# 14.09.2020, 17:37

palma
Ano.. Na nektrych mistech, v nizinach..pondeli az streda 30ka padne..
Tim to skonci.. To ale v zari neni nic neobvykleho, ze to parkrat atakuje 30ku..
Frndovi je i po 14 dnech bez deste stale vlhko.. No jak jinak :D
Mela by si ty dva, F4 a Frndu, pozvat Jilkova nekdy do duelu.. To by mohlo byt vyzivne a zabavne.. :D

F4
Avatar
109
# 14.09.2020, 17:57

walden
Je zajímavé, že v novém tématu z redakce píší, že 30 právě nejsou vůbec obvyklé. Tak jak to je? Normály jsou na 22°C, takže věřím redakci. Navíc 30 už hraničí s rekordy. A očekávané srážky ve čtvrtek? JV část území, kdo by to byl řekl...

Jinak na víkend začínají tradičně teploty zvyšovat. Kdo ví, jestli nějaké ochlazení vůbec nastane. Ještě, že dnes jsem šel ven jen na oběd a pak šmahem dovnitř. V té výhni se nedalo být.

13
# 14.09.2020, 18:07

Nove tema z redakce, tot ,,voda na vas mlyn,, :)
Ale prece nikdo nerika, ze 30 je pro zari typicka nebo snad prumerna odpoledni teplota.. To opravdu neni..
Ale to, ze se behem zari 30ka v nizinach vyskytne, neni uplna vyjimka, obzvlast v poslednich letech..
Ad ochlazeni.. I redakce ho od ctvrtka predikuje, dokonce ho nazvala vyraznym ochlazenim.. Tak ji verte! ;-)

# 14.09.2020, 18:42

Tady dnes 31st. Už mě to ani nepřekvapuje.

2285
# 14.09.2020, 19:24

U nás 29°C , sucho už je pěkný a výhled tedy otřesnej :!!:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.