Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Do Evropy se rozlévá studený vzduch, čekají nás podprůměrné teploty

# 07.07.2020, 21:01

Bohužel sucho se po 14 denních nízkých srážkových úhrnech už se zase vrací do oblasti západního Polabí, Poohří a celá oblast západně od Prahy na tom není zrovna nejlépe. Dále se situace zhoršuje na Znojemsku. Pokud by i páteční fronta tuto oblast přeskočila, tak můžou obyvatelé tamějších oblastí začít opět hovořit o suchu. Stav nasycení v povrchové vrstvě půdy začíná být opět docela špatný viz obr. 1.
K ochlazení: ochlazení se projevilo velmi výrazně. V Ostravě bylo dnešní maximum pouhých 17,9 C , to bylo maximum o více než 6 C pod DP pro začátek července. Ale díky slunečnímu svitu nebyl dnešek až tak nepříjemný. Zítřek hlavně v odpoledních hodinách bude o dost horší. Modely predikují déšť a teploty dokonce pod 15 C a to už je na červenec opravdu velký diskomfort. Ve čtvrtek už bude i nad 20 C a začne se znovu vyjasňovat, ale jediný výrazně teplejší den bude pátek s teplotou až k téměř 30 C. O víkendu se ochladí opět ke 20 C, ale podrobnější rozbor už do tohoto tématu nepatří

Sucho se pomalu plíživě vrací/ http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/hydro/sucho/vvk_20.png
12
# 07.07.2020, 23:22

A jaké by počasí mělo být ideálně? Aby byli všichni spokojení. Nebo je to prostě nutné, pořád na vše nadávat? Buď moc mokro, nebo moc sucho. Nám závidí, že máme napršeno, přitom to taky není nic extra... ale víc nadávají lidé, kde je sucho. Přitom tam stačí zahradu zalít. U nás přebytečnou vlhkost těžko odsajeme...:!!: Ani houby u nás moc nerostou.

47
# 07.07.2020, 23:47

Tady taky houby nerostou kvůli suchu ale v lese. Tady vždy prší ale nenaprší do lesa...

12
# 08.07.2020, 01:06

A kam to prší, když ne do lesa? Předevčírem u nás spadlo slaboučkých jen asi 5mm, po dešti jsem šel na houby, a vrátil jsem se zmáchaný jak vodník :D

47
# 08.07.2020, 01:19

Všechno si vemou stromy. Prostě za 3h v lese malý košík hub a z 90% červivý

F4
Avatar
109
# 08.07.2020, 07:19

Rezna85
Tohle Vy ale nepochopíte. Nejde o zalévání zahrady ale celkový stav vegetace a průtoků řek. Stačí, aby přišlo vedro a máme do týdne step. Vegetace pojme 90 % spadlé vody a teprve ten zbytek odtéká.

Tomas1241980
Ne by přeskočila, ona na 100 % přeskočí. Už to tam mají všechny modely. A ty srážky do pátku v severní půlce nebudou kdo ví co. Východ si zase užije, jinak už to prostě nebude.

380
# 08.07.2020, 08:53

F4
Začíná to bý tprůšvih, už hlásili, že bude málo obilí, podmáčená půda díky nízkým teplotám nevysychá a navíc to začíná podrůstat, je třeba to vidět i z tohoto úhlu pohledu..třeba, dále se přemnožili komáři, koukam zrovna jak sypou prostředky do mokřadů u Studénky, plus tam jezdí po ulicích a funí prostředky na hubení atd, atd.. :!!:

12
# 08.07.2020, 12:30

Palma: Ano, a ještě dodám, že je kvůli vlhkému červnu pokažená úroda třešní, které praskaji a jsou červivé. Veškeré informace mám ze zpráv na ČT. Čili by mě opravdu zajímalo, jaké počasí by mělo být, aby bylo všechno o.k.

380
# 08.07.2020, 12:48

Rezna85
Dle všeho by mělo přes noc pršet a přes den tak +25, pak týden beze srážek, tak nějak mi to tvrdil jeden zdejší zemědělec, ten to ovšem trefil dobře, zasel hořčici a v současné době čeká takřka dvojnásobnou úrodu, mát o přes dva metry na výšku a tobolkoma je to obalené, že jsem to v životě neviděl..:!!:

17
# 08.07.2020, 12:51

Ze bych nasel svuj post, kde pisu o tom jak bude hnit uroda? :) Experti se mi tu smali, stejne, jako s tema povodnema :D Kluci, vy me tu fakt nekteri bavite :)

Nynejsi SF zatim ok, prsi jemne, a diky nizkejm teplotam, je vlhkost na uzde. Poslednich par dni bylo ok... bohuzel pristi hodiny to zase hodej do hnusu.. hlavne ctvrtek a patek.

palma
Prset ma dopoledne... v noci ma bejt hezky jasna obloha :) Tak je to spravne, tak to ma byt! :)

268
# 08.07.2020, 13:31

Dnes parádně slunečno, přitom žádné dusno, teplota tady na městě kolem 24, naši se na Vranovské přehradě koupou a voda má prý 24,5. Zítra by to mohlo být podobné s pátečním bonusem v podobě skoro tropů, těším se i na studený víkend - ideální na fyzickou práci.

380
# 08.07.2020, 13:37

Frnda
Večer je to lepší, vyjdu na zahradu a mám sprchování zadarmo!:). Mimochodem právě tady docela pěkně prší..

31
# 08.07.2020, 14:05

Rezna85
Jak mám zalít několik hektarů?
Jinak sucho tu začíná být v povrchové vrstvě opět znát (a to je to přímo v Lounech nebo severně od Slaného horší). Byliny v podrostech vadnou a špatně se hloubí jámy a objevují se prasklinky. Snad to tyhle dny vylepší, ale zatím sotva mrholí, tak uvidíme.

# 08.07.2020, 16:07

Tak dneska se nad naším územím nachází opravdu docela výrazné teplotní rozhraní. na severu a severozápadě je říjnových 13 C, v Praze bylo maximum 18 C. Ostrava má maximum za dnešek 21.1 C a na jižní Moravě se teplota dostává až nad letních 25 C. Stačí sednout na vlak a během 3 hodin se dá dostat z pochmurného podzimu do docela příjemného léta. Nyní je stále 19,8 C, takže se nakonec nevyplnily pondělní modely s teplotou kolem 17. hodiny na úrovní 13 C. Až nyní přichází 1. srážky. V pátek pronikne naše území velmi teplý vzduch, který by měl být nejintenzivnější na jížní Moravě a třeba u igora v Hodoníně by mohla padnout i 1. 32 nebo 33 C letošního léta.

142
# 08.07.2020, 17:40

Tomas1241980
hurááá :D

F4
Avatar
109
# 08.07.2020, 18:25

Takový pěkný pás deště a ony z toho doslova nacmrndají jen 2 mm. Až ta samá intenzita bude v sobotu v noci, tak se vsadím, že budou přibývat jednotky mm ani ne za hodinu. No a páteční večerní výstup Aladina je zase na blití.

palma
Ano, to je pravda. Ale ta havěť by létala i za dusna a vedra, takže si člověk nevybere. S tím obilím, ano, ale výhled dává srážky zase do stejného pásu.

Jinak zveřejnili teplotní odchylku za červen a i mě tedy překvapila: +0,6°C (čekal jsem tak max. +0,2°C). Na to, jak lidi skoro mrzli. Sluneční svit od začátku roku: leden 109 %, únor 81 %, březen 152 %, duben 165 %, květen 93 %, červen 82 %. Pokud sečteme odchylky, tak jsme v průměru na 113 %, takže nepatrně vyšší množství slunce :D

380
# 08.07.2020, 18:41

Měli jsme mít dneska 2mm, máme 5mm díky..a ještě pořád prší..:)

182
# 08.07.2020, 18:43

:prsi::prsi::prsi::prsi::prsi: Porostou dobře houby ... Škoda že se tak moc ochladilo. :(

96
# 08.07.2020, 20:41

F4
Prosím Vás takto už to nikdy nepočítejte. :)
Odchylka slunečního záření v lednu má zanedbatelnou "váhu" oproti květnu, červnu, kdy normálně dopadá slunečního záření skoro desetinásobně více. V absolutních číslech je tento rok už v deficitu.

Jinak po dlouhé době zde v Krušných horách platí to co se píše v Ottově naučném slovníku:
"na planině rudohorské, v krajině velmi studené, slatinaté a neúrodné, žertovně »českou Sibiří« nazvané"

Není dne v letošním červenci kdyby v okolí alespoň několik komínů nezakouřilo, což nám paradoxně ztěžuje chlazení s větráním. Dnešní maximum nepřekonalo +12 °C

Edit:
No na Sibiři v červenci takové chladno asi normálně nebývá...

76
# 08.07.2020, 21:13

Nojo, vždy někdo bude nespokojený, teplotní rozdíly horských, středních a nízkých poloh jsou v letošním létě znát. Prostě v nížinách konečně máme normální léto a o 300-500 metrů výše je všem zima pochopitelně, každých 100 výškových metrů je znát.
Frndo, ty nás bavíš taky, se svými historkami po kolena v bahně apod. Podle této mapky, to na vlhké terno nevypadá, ale třeba se mýlí...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.