Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Do Evropy se rozlévá studený vzduch, čekají nás podprůměrné teploty

# 06.07.2020, 11:34

Dnes přes naše území přechází studená fronta. Aktuálně leží nad Čechami a přináší přeháňky. Po jejím přechodu se proudění stočí ze západního na severozápadní. Do Evropy se rozlije masa studeného vzduchu ze Severního moře. Během zítřka se dostane i nad Balkán a postupně také na východ Evropy. ... Více >>

36
# 06.07.2020, 11:37

Presne tohle jsem tu zminoval uz pred tydnem...nadvlada TN pokracuje... To se nejak nepovedlo, ten clanek s tim, jak diky chladnemu S Atlantiku na jare se ocekavaji ustalene TV nad stredni Evropou a caste vlny veder... Chapu, byl to jen hruby odhad na leto, zatim ale nic takoveho jeste nenastalo a po tomto podprumernem tydnu budeme v 1/2 leta:D! Priste aspon budeme vedet, ze chladny S Atlantik na jare neznamena pro leto VUBEC nic...;-)

386
# 06.07.2020, 12:42

Tomamir
No a sranda je, že tento rok celosvětově vypadá na ještě teplejší, než byl ten nejteplejší...dosud..:cool:

36
# 06.07.2020, 12:57

palma
Je to tak, ale z globalniho pohledu... V CR ani Evrope rozhodne o nejteplejsi rok nepujde... Kdyz ale vemem global, kde se zapocitaji hlavne extremy v Arktide a Sibiri, pak to mozna nejteplejsi rok v historii da...
Je jen otazka, jestli nas zajima pocasi u nas nebo na Sibiri... K cemu mi je, ze je na Sibiri a Skandinavii pres 30, kdyz tady u me jsou leckdy stezi letni teploty a tento tyden se krome PA nedostanu ani na 20 a v noci 10... Vedra a koupani v nedohlednu... Priserny leto...ale to je subjektivni pocit...;-)

96
# 06.07.2020, 13:09

palma
Dobrá zprávou ale je že i přes GO se nad střední Evropou stále střídají srážkově bohatší období z těmi suššími. V tom případě by všechny teorie o vlivu zalesnění a podobně dostali pěkně zadek. Uvidíme co následující měsíce a roky.
Jinak letos máme zatím jeden těsný letní den, ale neztěžuji si je to paráda. Loni jsme touto dobou už měli 13 letních dnů z toho 2 tropické.

F4
Avatar
109
# 06.07.2020, 13:17

Pokud vyjdou teploty tak, jak jsou nyní předpovídány, tak to bude super. Čím více se oddálí příchod vedra, tím lépe. Aspoň se dá ve městech existovat. Ale je to zvláštní, ten článek o vlivu studeného Atlantiku na léto v Evropě.
Jinak dnešní fronta nic extra, spadl 1 mm a už vidím, jak se to na Vysočině nebo za ní rozjede v bouřky. Ne nijak silné, ale přeci. Čtvrteční fronta bude taky nevýrazná no a ta páteční bude bouřková, tedy SZ půlka Čech beze srážek a od Prahy to naskáče. Týden tedy bude chladný, ale srážkově chudý.

13
# 06.07.2020, 13:27

Zase se to vydojilo na Z a SZ Čech. A tak to zůstane i nadále. A pokud jde o teploty tak si přeji ať je co nejdřív 30 C, ať se dá něco dělat a koupat se.

386
# 06.07.2020, 13:58

Tomamir
No, aby jsme se nedivili v zimě, že zase není k dostání studený vzduch, když se to na severu otepluje jak nikdy..

272
# 06.07.2020, 15:13

ROFA
Zalesnění vliv určitě podle mě má, jako koneckonců všechno, když ale není dostatečně plošné, tak nepřeváží nad vlivem oceánu a jím dotovanými mnou již zmiňovanými atmosférickými řekami, které prostě povedou jinudy a můžete mít kopeček zalesněný celý, spíše by mě zajímala konkrétní data, kolik by toho výparu z lesa muselo být, kdyby jet stream meandroval jako nyní, aby to mělo nějaký pozitivní efekt, obávám se ale, že v době kůrovcové kalamity téměř nezjistitelná záležitost, pak jen zjistit, které dřeviny se na to hodí a šup s nimi do půdy, mám ale tušení, že to jak se ČR za posledních 25 let zastavěla by muselo být nahrazenou stejnou plochou pestrými smíšenými odolnějšími lesy, což nám kůrovec umožňuje, snad to většina lidí pochopí a vezme tuhle krásnou příležitost za pačesy, začal bych JMoravou a navázal na práci Lichtenštejnů, jenom chtít, nějaký náš vědec tuhle nešťastně prohlásil, že naše zalesnění bude mít pozitivní efekt někde v Maďarsku nebo na Ukrajině, no záleží na proudění, ale když zalesní i část Francie, Německa, tak budou pozitiva i tady, je to pěkně provázané.

# 06.07.2020, 15:20

Dneska jsme málem atakovali tropickou 30. Bylo tu 29 a uz se zatahlo a bude asi pršet. Včera taky teplo a dusno já už se těším na ochlazení :oblak:

# 06.07.2020, 16:38

Tak studený vzduch a déšť už dorazili i sem. Ve 13:10 bylo dosaženo maximum 28,8 C , a poté už se slabě ochlazovalo. Okolo 14:30 se zatáhlo, přišla 1. silnější přeháňka, z niž spadlo 2.7 mm a ochladilo se z 29 k 19 C. Nyní přišla 2. přeháňka a ta zatím dala dalších 1.4 mm, takže celkem 4,1 mm za dnešek.
EDIT: 18:09 Tak 2. přeháňka byla mnohem výraznější a spadlo přes 4 mm srážek za 1 hodinu. Nyní jsem na 6,8 mm a celkem 10 mm za červenec, což po těch povodních rozhodně není špatné a je to tak akorát.

VHK
Avatar
30
# 06.07.2020, 17:00

Tak u nas byla kolem 15:00 asi hodinova prehanka z ktere spadlo krasnych 5mm,ochladilo se razantne,konecne se da normalne fungovat🙂

5
# 06.07.2020, 17:41

Zajímavé bude teplotní rozhraní jako kdysi dřív, že všude bude kolem 20, ale v Panonii i 30. Jako za dávných časů, kdy pro meruňky se jezdilo na J Moravu, protože jen tam dozrály nejlépe a včas.

272
# 06.07.2020, 19:27

Sepp
Je jiná doba, meruňky na JMoravě pomrzly, přijeďte na ně k nám na jih Vysočiny, úplně se mi pod jejich tíhou lámou větve, takovou úrodu nepamatuju, snad to dnešní vítr nedoláme.

86
# 06.07.2020, 20:37

Yurri
Tak to je pěkné, fotku nemáte? :)

# 07.07.2020, 15:17

U nás letos nepadl ani jeden tropický den, nejvyšší teplota byla mezi 28-29 °C, loni jich bylo již požehnaně

386
# 07.07.2020, 17:03

Tak tady dneska mělo být dle včerejší předponědi +18, podle dnešní +19 a teď je +20,2 a ještě leze nahoru.. holt přičíst jako vždy +2 - +3 a je to správně, slunce a občas mrak od rána.:cool: takže žádné velké ochlazení zatím není..

8
# 07.07.2020, 17:57

Tak u nás jen 17, což je o deset stupňů méně než včera. Takže u nás ochlazení je. Uvidíme co bude zítra.

F4
Avatar
109
# 07.07.2020, 18:07

Akorát s těma srážkama to zase vypadá blbě. CFS predikuje srážkově výrazně, možná až extrémně podprůměrný červenec. Zatím mu to vychází.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.