Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Sucho nabírá na síle, za uplynulé týdny spadlo jen minimum srážek

182
# 15.05.2020, 18:05

Jj, málo spadlo :prsi: ... :( Sucho se prohlubuje víc a víc.

# 19.05.2020, 21:35

No, není to moc hezký pohled na to, že je teprve půlka května:!!: Snad to dotáhne alespoň do klasu.

268
# 19.05.2020, 22:01

palma
To je spíš k naštvání, zase jen monitoring, ale náprava nula. Mě by se spíš líbil obyčejnej dron, kterej by odebral vzorky půdy kdekoliv a kdykoliv a odletěl s nimi do laboratoře na testy a podle toho by se hnojilo, organikou samozřejmě a dávaly dotace, kde budou pesticidy, tak krátit, měsíc do nápravy jako na technický u vozidel, pokud by došlo k erozi, tak zaplatit vrácení do původního stavu do hloubky, nevidím v tom v dnešní době problém, já to dělám ručně kamínek po kamínku hafo let, do teď se na to nejdůležitější vysloveně kašlalo, teď je třeba zařadit úplně opačný směr a sakra velkou rychlost, za 10 let už bude totiž pozdě, což ale spousta lidí nechce slyšet.

182
# 19.05.2020, 22:26

Pesticidy pokud vím jsou už dávno zakázané ... doufám že je už zemědělci nepoužívají!

380
# 19.05.2020, 22:41

Yurri
Ona je to vůbec legrace s tou půdou, když jsem se před lety stěhoval do Chýně, tak jsme tam měli zahrádku cca 200m2, a tu nám předali doslovně bez půdy, tak jsem to nechal zavézt z místního pole, no na jaře jsem čuměl jako vejr, měl jsem 200m2 řepkovýho pole a nahusto, snažil jsem se to vyhubit, nicméně tam nechtělo nic jiného růst, byl jsem ubezpečen, že tak za pět let to už asi bude o.k., že je to hodně přepesticidoherbicidované... no, za sedm let jsme se stejně stěhovali na Kladno, tady už jsem nic neponechal náhodě a byl jsem přítomen, když mi chystali v kompostárně půdu na zavezení... takže se fakt nedivím stavu, ve kterém je půdní fond v ČR.. Tady jsou nejlepší pole v údolí, kam stekla ze špatně zoraných svahů ornice...teď jsem myslel, že nám tu paní Jágrová taky zasela za barákem řepku... mýlil jsem se, je to hořčice..:), Ale je pravda, že dotace by klidně mohly být přidělovány pode nějakého klíče, jak který zemědělec zatěžuje přírodní prostředí, akorát nevím, jak by se to mohlo zjišťovat.. dron je dobrej, ale musel by sbírat obrovská kvanta vzorků, aby náhodou zemědělec nepráškoval ihned po odletu dronu.
Na závěr, letos je tu kupodivu od pohledu příroda v lepší kondici, než na jaře minulého roku..

268
# 20.05.2020, 08:05

palma
V dnešní době, kdy má každej trouba na zahradě dokovatelnou zahradní sekačku je problém odebrat pár vzorků z pole? To snad ne, to je přece 1. co je třeba vědět. Tady posílám aktuální situaci v reálu:
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/litomericko-ceske...

10
# 20.05.2020, 08:42

Když z výrazného frontálního rozhraní napršelo na Hradecku pouze kolem 10 mm, tak z méně nápadného frontálního systému naprší v sobotu nejvýš 0,4 a ve Svobodných Dvorech možná 0,7 mm :!!:

74
# 20.05.2020, 12:00

Yurri
Já nevim jestli žijete v reálném světě. To co děláte doma na zahrádce si zkuste dělat na několika tisících hektarů. Naprosto nereálné. A to jak zemědělci brečí si dělte deseti (sám v tomto oboru pracují tak to znám).

380
# 20.05.2020, 12:30

Samik
No jsem zvědav, jak bude brečet zemědělec, co postřikoval u části domků, co sousedíz polem, za větru a postříkal plus kompletně odlistil a asi i zahubil část stromů a keřů v přilehlých zahradách, podávají na něj hromadnou žalobu, tak jsem na ten precedent zvědavý..Jinat to co dělá Yurri zkouší v současné době i změdělská škola v Praze ve spolupráci s vědci a to na výměře přes dva hektary, uvidíme co výsledky, úvahy mají takové, že kdyby se to zadotovalo zemědělcům, pak ti by se museli řídit požadavky dotace, což navrhují jako ekologickou výrobu, jen ta úspora na hnojivech by byla enormní, plus by zůstala voda v krajině, plus velice omezený výskyt houbových onemocnění rostlin lepší obsah minerálů v rostlinách, atd, atd..sice je to dlouhý běh, tak na asi jedno století, ale jako začátek dobrý..:)

268
# 20.05.2020, 13:05

Samik
To je tak, když dnes je všechno chytré, telefony, karantény, což bezvadně ulehčuje práci, ale obhospodařuje to úplnej deb.. (nemyslím zrovna vás), kterej natáhne ruku a dostane na všechno dotace, i za ztráty, aby jakože vůbec někdo na nějaké té půdě hospodařil, klidně stylem po mě potopa, protože jede na nejnižší náklady. Tohle musí samozřejmě skončit, jen to nikdo nechce otevřeně říci, protože by to byla politická sebevražda a úřady typu povodí, které by to zasakování měly prosazovat naopak prosazují rychlé dotoky do přehrad, kde se může technokraticky chytře operovat, přitom ten největší průšvih neřeší, tj. zasakování vody v krajině, vždyť už je to i pro úplně natvrdlé, takhle pak chytrej může bejt přece úplně každej, ovčanům se tady tráví voda a ničí půda před očima a oni to stále jen tupě nevěřícně sledují, cože se to s krajinou děje.
Já nic nespasím, ale už jsou tady modely, podle kterých stačí postupovat, já testuji něco trochu jiného, ale je to jen hobby, mejt pár miliard, tak určitě budu testovat plošně:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

182
# 20.05.2020, 15:02

Hurá ... slabá přeháňka. :) aspoň že něco!

182
# 20.05.2020, 15:08

palma

Jj, v Krušných horách už to robí ... jsem zvědav co z toho vyplyne.

F4
Avatar
109
# 20.05.2020, 17:43

Stranik
Taky nám to dalo nečekaný skoro 1 mm vody.

74
# 20.05.2020, 19:49

palma
Tak když stříkal za silného větru který to nesl do zahrad tak je blbej a porušil zákon. U nás se při stříkaní pořád měří rychlost a když atakuje maximální hodnoty tak končíme.
To máte jako s přemnoženým hrabošem my jsme celé jaro chodili po poli a dávkovači jsme sypaly jed přímo do nor. Tak jak se to dělat má. A vedle nás malý soukromník to vzal a jed rozházel rozmetadlem. Taky za to dostal pěknou pokutu. Hold je to v lidech nejhorší jsou ti s pár hektary polí.

Yurri
Já nemám svá pole jen pracuji v zemědělském podniku. A souhlasím z části s vámi. Ale je potřeba se na to dívat v globálu aby to nebyly kdo ví jaké náklady aby potom nestál metrák pšenice třeba 2000kč. My třeba zkoušíme část kukuřice sít do jiné plodiny.
Ale v budoucnu to spíše dopadne tak že se omezí pěstování kukuřice do bioplynu, řepy která stejně v ČR končí protože nejsme konkurence schopní vůči Německu. řepky do nafty atd. A budou se pěstovat obiloviny převážné ozimy protože jara jsou nejisté.

12
# 20.05.2020, 23:04

To téma už je staré jak Metuzalém... u nás spadlo za květen cca 70mm, a rozhodně nejsme jediní, takže katastroficķý nadpis, že sucho nabírá na síle, to není dobré... nešlo by to nějak editovat?

F4
Avatar
109
# 21.05.2020, 07:41

Rezna85
Budete se divit, ale jsou i místa, kde mají za květen sotva 20 mm a úplně málo jich nebude. To, že Vy máte vodu jistou při každém přechodu čehokoliv neznamená, že takové štěstí mají i jiní. Sucho je v povrchové vrstvě půdy i ve velké hloubce. Téma je sice staré ale stále aktuální a myslím, že aktuální bude ještě hodně dlouho, nejhorší období roku nás stále ještě čeká.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.