Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Sucho nabírá na síle, za uplynulé týdny spadlo jen minimum srážek

F4
Avatar
109
# 28.04.2020, 07:37

jarjik
Jenže když nám z toho mála, co tu průměrně naprší, spadne ještě méně, tak už je to problém. Není totéž 120 % pro nás jako 90-100 % někde u Liberce.

272
# 29.04.2020, 11:14

palma
Přehrad se plánuje myslím 5, ve vhodných lokalitách již víceméně jsou, tam si moc nepomůžeme, udržet dobrou kvalitu díky změně klimatu bude horší problém, spíš se řeší propojitelnost soustav. Nemám moc rád, když někdo predikuje co pomůže a co ne, nic samo o sobě nepomůže, hlavní problém retence půdy a skladby krajiny se teoreticky nevyřeší a až bude velká část krajiny funkční, tak se můžeme bavit co dál, co pomůže efektivněji, mokřady a revitalizace toků jdou udělat též jen na malé ploše, když nezačneme s tím, co zabírá největší plochu a destruuje oblačnost nejvíc, tak to nebude mít podstatný efekt.

48
# 29.04.2020, 11:32

Pokud budou chodit takove fronty jak dnes. Tak se nedivim. Tohle je smesny dest, ktery nic neresi.

272
# 29.04.2020, 12:37

Okamžitě další nouzový stav, pač sucho je mnohem plošnější a jeho dopady na životní prostředí horší než pouze velmi lokální povodně a hlavně díky němu budou ty povodně mnohem drastičtější, všichni to ví a ono pohoda klídek, to snad není možné.

385
# 29.04.2020, 14:48

aura333
Však jsem říkal, že mám na to nos, za sto let tu teda možná moji potomci budou z těch palem co jsou na zahradě sklízet oříšky, plus ty pistácie a nějaké fíky, co tam jsou a ani jim to nepřipadne nějaké divné..úhel pohledu, no..;-)

272
# 29.04.2020, 15:19

aura333
Myslím, že bude problém hned se 2 základními požadavky, bez kterých vlastně nemá cenu nic dalšího dělat
1. Ochrana půdy formou celoročního vegetačního pokryvu
2. Zamezení výparu z krajiny prostřednictvím větrolamů a remízků
Až tohle nejdůležitější bude splněno, tak jsme zachránili dobrou třetinu srážek co spadnou a ty zůstanou v krajině disponibilní pro pěstované plodiny, ani 10 přehrad ani 100 mokřadů tomu nesahá ani po kotníky, přitom taková blbost co;-)

# 29.04.2020, 15:31

Tak tady kolem Litovle za měsíc duben nespadnul ani 1mm srážek za celý měsíc a už skoro určitě nic dalšího nenaprší. Nevím, jestli někdy spadlo tak malé množství :( Je to fakt síla.

# 30.04.2020, 14:45

Bádám po internetu a našel jsem pár dost zajímavých článků o suchu...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/reky-na-morave-...
Docela zajímavý článek o stavu řek na Moravě a v Čechách, spolu se srovnáním v jiných letech... Článek obsahuje i aktuální mapy vodních toků...
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-p...
Docela dost zajímavý článek o suchých epizodách v minulosti a jejich porovnání..
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sucho-v-cesku-s...
Toto je poslední článek, který se dost dopodrobna zajímá o deficit vody a vlhkosti v půdě a zároveň pojednává o problémech zemědělců...

Dost to doporučuji přičíst... Hodně z těch článků komentuje pan Trnka, což je jeden z mála, který na ty dopady upozorňoval už dlouhá léta..

385
# 03.05.2020, 17:10

Yurri
Docela jsem si početl, máme za co děkovat předkům i bývalému režimu, teď ještě aby to vyšlo s tím ústavním zákonem, a s těmi plány co pan hydrolog uvádí, pro začátek by to bylo dobré..https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hydrolog-bohumi...

# 03.05.2020, 18:06

A taky podekujme za znicene otravene mrtve narovnane vybetonovane koryta rek. ;-) Mrtve (ne vsude) lesy od kyselych destu. Meliorace, rozorani mezi, vysouseni mokradu, tuni, zasypani mnoha rybniku. Prehrady jsou OK, ale kdyz reknu A musim dodat i B...

77
# 03.05.2020, 18:26

godlike
Svatá pravda, ovšem je potřeba říci za c) po hadráku to měly další vlády na háku, i kdyby měly meliorační trubky zaspuntovat.

385
# 03.05.2020, 18:34

godlike
No, však to taky říká, konkrétně třeba o Šumavě, s obnovením tamních nádrží, plus obnovení původní krajiny..

# 03.05.2020, 19:25

palma
Ja jsem ze Sumavy, ale z ty jiznejsi casti. A vubec netusim, ze neco takovyho existuje. Otazkou je, kdyz se to prestalo uzivat. Tipuji po zatazeni zelezny opony, takze +- 1950. Cili v jakym je to stavu? Ja jsem klidne pro, ale bohuzel u nas se jen zvani. A vsechno se popisuje stylem: " Bylo by dobre kdyby se udelalo to a to. Ja bych navrhoval to a to"... Skutek utek. Tady je desiva byrokracie a kazdej zajmovej spolek do vseho keca a ke vsemu se vyjadruje 150 uradu. Takze neverim ani nahodou. Je to neco jako AB slibotechna, vsude neco nazvani, lidi mu zatleskaji a realne se neudela nic... ;-)

33
# 03.05.2020, 21:17

Meliorace byly projektovany tusim s zivotnosti maximalne kolem 40 let, takze ty uz by se zas tak moc resit nemusely. Vetve vetsinou budou uz stejne ucpany a melioracni roury (palenej material podobne jako cihla) se uz urcite droli. Co mozna jeste chvili vydrzi budou paterni vetve z betonovych rour, ale celkove uz funkcnost melioraci bude jen cast puvodni efektivity.

272
# 09.05.2020, 07:15

Tady máme článek od spoluautora projektu Intersucho, který to opět hezky popisuje, přehrady nejsou zdaleka samospásným řešením a hlavně mě zaujalo to podmínění dotací řádným obhospodařovaním půdy, které je prý nedostatečné definované, ale podle mě je pravda taková, že se nedodržuje a obhospodařováním se půda devastuje (naprosto zjevné), jestli mě někdo bude takhle ještě chvíli štvát, tak podám žalobu na stát za to, že neoprávněně přiděluje dotace zemědělcům v rozporu s podmínkami, kdy je není schopen na žadatelích o dotace vynutit v praxi, což je jednoznačně jeho chyba a budu požadovat všechny tyto dotace vázané na tuhle podmínku zpětně vrátit, pač jsou jednoznačně neoprávněné a nebudu čekat na naschvál protahovanou protierozní vyhlášku, je to výsměch všem občanům ČR a tohle prostě musí skončit. Chápu, že pan profesor to nemůže říci tak natvrdo, protože chce učit a nechce riskovat, že ho přejede nějakej traktor nebo na něho někdo zaklekne.
https://www.forbes.cz/mame-sanci-se-na-sucho-pripr...

8
# 14.05.2020, 08:36

Svadet sucho treba na Kalouska, to bych jeste pochopil, na nej lze univerzalne svest cokoliv a lidi veri, ze to skutecne udelal. Ale svadet sucho na praotce Cecha, kam az nas to zavedl, to je tedy neco :D

385
# 14.05.2020, 09:02

Pantau
To máte těžký, Praotec tu neměl zasít šíré lány řepky, udusat to pětitunovým traktorem a ještě navrch tu všade vysázel smrky, hajzlík jeden..:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.