Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globálně byl rok 2018 opět velmi teplý

# 08.02.2019, 09:42

Celosvětově dochází k oteplování planety zhruba o 0,17 °C za pouhou dekádu. To, že se loňský rok stal o něco chladnějším než předchozí roky, souvisí s výskytem fáze La Niña, při které jsou rozsáhlé oblasti tropického Pacifiku podprůměrně teplé.... Více >>

271
# 08.02.2019, 13:17

In-počasí
I kdyby byly emise odteď nula, tak se bude oteplovat do poloviny století, proto tu dohodu všichni podepsali, aby se pak nemohlo říkat, že za to můžou oni a není to jaksi nic proti ničemu, proč se k memorandu nepřipojit, pak se to stejně posune, nemůže se to přece vzdát.

32
# 08.02.2019, 17:46

Já jsem v klidu. Václav Klaus v jednom rozhovoru před pár lety tvrdil, že přece i kdyby se božínku oteplilo o těch 5°C tak se nic neděje. Jako argumentaci uvedl, že při svém přesunu z Prahy do Milána, kde bylo v tu dobu právě o oněch 5°C více, si pouze sundá bundu a bude v mikině. Žádná apokalypsa by nenastala, kdyby už v té Praze, před odletem mohl být v mikině.:cool:

# 08.02.2019, 18:23

Já jsem v klidu úplně. Každý si tady jede ten svůj song, někteří tady sedí celé dny za oknem a sledují jestli spadly 3 nebo 10 sněhových vloček a přitom je úplně jedno kdo co chce, protože počasí si to udělá podle sebe, ne podle nějakého jedince, nebo skupiny. :slunce:

384
# 08.02.2019, 19:20

Body_Link
Pěknej kapitalista, to počasí, dělá si to pro sebe..:D

271
# 08.02.2019, 21:39

Na.Guru
Copak Vašek, jako ekonom nebyl úplně marnej, ale jako klimatolog nestál za nic, to vědí už dávno všichni, bohužel synátor se potatil, školství ještě jakžtakž, ale ostatní je taky mizérie. Ale ona je to obecně taková móda u nás, vyjadřovat se k něčemu, čemu vůbec nerozumím.

77
# 09.02.2019, 08:08

Pavelma
souhlas,rok 2019 bude ještě teplejší,u nás nástup dlouhotrvajících tropů očekávám velmi brzy:D

384
# 09.02.2019, 11:25

dawe
No, raději bych pozvolný rozjezd, ale něco, pocitově, mi říká, že zima pujde do nikam, kdyby to zustalo v noci okolo nuly a ve dne do plus osmi, stačilo by...uvidíme, počasí má své vlastní spády. Koukal jsem na proudění v 30 000.. začíná se to točit nad Grónskem, pak v 9000 je to takové rozhárané, nicméně od západu furt, a tošičku i od jihozápadu, a v 1500 to vypadá na trvalý tlak od západu.. takže asi tak, pak ještě do toho pokecá oblačnost, pokud bude jasno, bude to v noci o.k. pokud se zatahne, asi nějaké zvláštní mrazy nebudou (v nížině)..muj náhled..

32
# 09.02.2019, 11:57

Yurri
To je pravda, zdá se že "mlčeti zlato, mluviti stříbro" již neplatí :D

palma
No zatím to vypadá, že minimálně do přístího pátku nic nepřijde a pak už je, přece jenom, druhá polovina února a na rozdíl od loňska nějaká ta mrazová epizodka již proběhla.

# 11.02.2019, 09:49

S teplem se lidstvo lépe vyrovná než s krutým mrazem. Buďme rádi,že nepřijde nějaká malá doba ledová.

273
# 12.02.2019, 23:44

Ted je solarni cyklus v minimu, takze dalsi roky budou spis horsi (vic oteplovani).

Otepluje se ruzne rychle v ruznych castech sveta. Kolem rovniku a v Antarktide se neotepluje podle vseho (Antarktida nevyznamny pokles). Naopak v Arktide je zmena nejrychlejsi a nejvetsi.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4741-GSOD-Tut...

Od roku 2000 se na Libusi otepluje jeste rychleji, nez v 80-90. letech. Trend 2000-2017 vychazi bezmala cca 0.06 stupne za rok.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4925-Praha_Li...

V Klementinu to do roku 1980 nejak kolisalo, pak se teplota rozjela rychle nahoru, rychleji nez linearne.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4723-Klementi...

Davidak

S teplem sice ano, ale se suchem uz ne. A sucho je asi skutecne nejnebezpecnejsi meteorologicky jev. Zase anticyklona nad stredni Evropou, FUJ.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5009-Nejnebezp...

Doba ledova muze prijit pro Evropu. A to tak, ze Gronsko bude tat jeste rychleji, rozbije to termo-halinni cirkulaci a Golfsky prooud. Uz ted je dobre videt casty podprumer jizne od Gronska. To nejvic schyta Norsko (more nezamrza az cca ke Spicberkum aktualne), z par stupnu pod 0 na 20-35 pod 0.

384
# 13.02.2019, 10:36

Teď jsem kouknul na předpověď na, pravda až do 22 února, a doufám doufám, že to nevyjde, jinak snad budu muset na zahradu koupit nějakou chladící techniku...:D

384
# 13.02.2019, 10:45

Tommy
To je jedna stránka věci, já zase četl, že to ochlazení atlantiku pomáhá produění horkého vzduchu do Evropy, pak si vyberte jak tu bude.. Už dřívější studie ukazovaly, jak teploty na mořské hladině ovlivňují počasí v Evropě. Zjistila se například souvislost mezi vlnou veder v Evropě v létě 2015 a rekordními mrazy v Atlantiku. Studený Atlantik změnil vzorec systému tlaku vzduchu, a napomohl tak proudění teplého vzduchu z jihu do Evropy. to nás pak možná čeká i letos..

273
# 14.02.2019, 19:17

palma

Rekordnimi mrazy v Atlantiku bych to nenazyval, v Atlantku moc nemrzne, vyjma oblasti okolo Groonska ocean nezamrza. Ale cim je more studenejsi, tim mensi je vliv moce a napomaha to proudeni od jihvu v lete, a pravdepodobnost vlny veder je vyssi.

Tam kde jsou studene proudy pri pobrezi oceanu - intenzivni studeny proud je na zapadnim pobrezi Jizni Ameriky pri Andach, a take zapadni pobrezi Jihu Africkeho kontinentu. Tam jsou pouste, ktere sice nejsou moc teple (v Cile Atacama casto z docela malym poctem tropickych dni, v Arica spadne prumerne rocne 1 mm, ale i Praha ma vic tropickych dni, v Nambii v Africe spadne rocne jen par milimetru, extremni teploty tam ale nejsou). Tyto pouste maji jeste mene srazek nez Sahara. Podobne studeny proud v Kalifornii.

Takze tam kde je studenejsi more, tam to napomaha vyvoji antycyklonarniho pocasi, s ne tak vysokymi tepotami, ale minimem srazek. Naopak teple more prinasi vzestupne proudy, hodne srazkove vody ve vzduchu, vyvoj cyklon a vice oceanske Klima, ktere se muze zdat studenejsi z duvodu hodbe srazek - Britanie, Irsko, Dansko, Norsko.

Taky to zavisi na zemepisne sirce samozreme. K cca 40-70 stupni severne je nekonecny sled vysi a nizi, v Arktide uz moc ne a pri rovniku a obratnicich vubec, tam je pocasi ustalene relativne. Pri rovniku konvekce, pri obratnicich sestupne proudy, sucho.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.