Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Čtvrtek bude nejchladnějším dnem týdne

Diskuse o počasí Praha Libus Charakteristika prvnich a poslednich dni v danem roce

# 11.11.2018, 23:08

Toto vlakno se bude zabyvat specifickou charakteristikou pocasi na stanici Praha Libus 11520, a to hlavne prvnim a poslednim dnem v roce s danou letni-zimni charakteristikou, maximalni a minimalni teplotni hodnoty v roce, pocty teplotnich rekordu.

Zdrojem dat je hlavne vlastni pozorovani, data na webu old.chmi.cz (tento web jiz neexistuje), portal.chmi.cz, a take synopticka data Ogimet SYNOP (denni, hodinova) a data GSOD-Tutiempo. Za obdobi 2000-2018 (2017) je vzdy vyznacena nejvyssi a nejnizsi hodnota (nejdrivejsi-nejpozdejsi). Rok 2018 jeste neni hotovy samozrejme.

Zimni charakteristiky v pripade posledniho vyskytu v roce patri k zime ze zacatku roku a konce roku predchoziho, naopak prvni vyskyt zimnich jevu patri k nadchazejicimu zimnimu obdobi od aktualniho do pristiho roku. V pripade letiho obdobi patri vsechny udaje k letnimu obdobi aktualniho roku. Teplotni, srazkova maxima, minima a pocty dni s danou charakteristikou jsou vzdy ke kalendarnimu roku.

Obr. 1 - prvni a posledni snih na zemi (i poprasek, nebo mokry, nesouvisly), a take prvni a posledni snezeni (padajici vlocky, i snih s destem, nebo snehova krupice, NE kroupy), ke koncici a zacinajici zime, dale prvni a posledni bourka v kalendarnim roce.

Obr. 2 - Prvni a posledni dosazeni - prekroceni maximalni denni teploty +20.0 °C, +25.0 °C, +30.0 °C v kalendarnim roce.

Obr. 3 - Prvni ledovy, mrazovy den zacinajici zimy v danem roce a posledni ledovy, mrazovy den zimy v danem roce koncici. Dale pocet arktickych a ledovych dni v danem kalendarnim roce.

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
# 11.11.2018, 23:24

Obr. 4 - Pocet mrazovych dnu, pocet dnu s Tmax +20.0 °C a vice, pocet letnich dnu (Tmax +25.0 °C a vice), pocet tropickych dnu (Tmax +30.0 °C a vice), pocet tropickych noci (nocni Tmin +20.0 °C a vice, nocni Tmin neznamena celodenni Tmin), pocet znacne-tropickych dnu s maximem +35.0 °C a vice, vse v danem kalendarnim roce.

Obr. 5 - Maximalni a minimalni teplota za cely kalendarni rok na Praze Libusi, maximalni a minimalni teplota v cele CR za dany rok (ze vsech dostupnych stanic, vc. doplnkovych stanic a mrazovych kotlin), pocet dnu s bourkou v Praze Libusi, pocet dnu s Tmax +33.0 °C a vice, pocet dnu s Tmin -20.0 °C a mene.

Obr. 6 - Pocet rekordu v Klementinu k jednotlivym dnum - maximalni teplota, pocet rekordu v Klementinu pro dany den - minimalni teplota (Klementinske rekordy znamy a hotovy do roku 2016 zatim).
Rocni uhrn srazek podle Ogimet Synop a Tutiempo GSOD, dost casto se vyskytuji chybne vysoke uhrny a tim i chybne rocni uhrny srazek a jejich stoupajici trend je potreba brat s velkou rezervou. Pocty dnu se srazkami v roce - dva udaje. Prvni cislo je na zaklade Ogimet Synop, denni uhrn srazek vc. dnu s nemeritelnym uhrnem srazek Tr, druhe cislo je na zaklade Tutiempo GSOD, pocty dnu s destem, snezenim. Pocet dnu se srazkami - druhy udaj, znamena pocet dnu s destem nebo snezenim na zaklade GSOD. Posledni roky nemaji udaje pro posledni den v roce - opraveno podle Ogimet SYNOP. Navic od zari 2012 je na Libusi prez noc jen automat, data dointerpolovana pomoci dat z Ruzyne. Druhy udaj poctu dnu se srazkami je konkluze, nemusi byt uplne spravna.
Pocty dnu uhrnem srazek 1.0 mm a vice, 5.0 mm a vice, 10.0 mm a vice a nejvyssi denni uhrn srazek v roce.

Obr. 4
Obr. 5
Obr. 6
# 11.11.2018, 23:37

Obr. 7 - Dny s destem, snezenim, bourkou, mlhou a take dny s padajicimi srazkami - destem nebo snezenim, na stanici Praha Libus a Praha Ruzyne podle GSOD Tutiempo.

Obr. 8 - Dny s destem, snezenim, bourkou, mlhou a take dny s padajicimi srazkami - destem nebo snezenim, na stanici Praha Libus a Praha Ruzyne podle GSOD Tutiempo. Dale pak dny s nenulovymi srazkami vc. dnu s nemeritelnym uhrnem srazek Tr podle Ogimet SYNOP - denni uhrn srazek.
Posledni sloupec je konkluze poctu dnu s padajicimi srazkami (s destem nebo se snezenim) na zaklade konkluze dat o poctu dnu s destem-snezenim na Libusi, na Ruzyni, a take podle poctu dnu s nenulovymi srazkami na zaklade Ogimet SYNOP. V poslednich letech (od roku 2014) chybi v GSOD posledni den v roce, tak opraveno do posledniho sloupce podle Ogimet SYNOP. Od zari 2012 je na Libusi 22-06 jen automat, tak data poopravena na zaklade GSOD dat z Ruzyne. Na Ruzyni je letiste, pozoruje se nepretrzite kazdych 30 min cca. Proto je na Ruzyni pocet dni s bourkou, destem, mlhou vyssi. Muze za to asi i mistni mikroklima. Konkluze poctu dnu s padajicimi srazkami stale muze byt daleko od pravdy.

Obr. 9 - Rocni uhrny srazek v Praze Libusi 11520 podle GSOD a Ogimet SYNOP (konkluze). Trend je stoupajici, ale v databazich jsou casto chybne uhrny srazek (neexistujici vysoke denni uhrny), tak dany graf muze (a nejspis i je) byt daleko od pravdy a o nicem nevypovida.

Obr. 7
Obr. 8
Obr. 9
# 12.11.2018, 11:47

Zajímavé statistiky. Bylo by možné dát sem ještě roční úhrny slunečního svitu třeba na Libuši?

# 13.11.2018, 19:52

Highlander79

Slunecni svit na Tutiempo neni, pouze na Ogimetu (SYNOP i GSOD). Databaze Ogimet SYNOP od 28.09.1999 je o dost kvalitnejsi, nez GSOD, vsechny dalsi grafy, co jsem hodim, uz budou podle Ogimet SYNOP.

Denni prumery teploty i ostatnich velicin jsou spocteny z 24 hodnot - hodinovych pozorovani (i kdyz ze zacatku muzou byt pozorovnani po 3 hod). Denni data se vztahuji k 23-23 UTC (00-24 SEC). Denni maximum a minimum je dano z extremniho mereni, ne z hodinovych hodnot. Naraz vetru je uveden jen v nektere dny.

Od zari 2012 uz nepozoruje na Libusi obsluha v dobe 22-06 (nocni pozorovani), ale jen automat. To muze mit pomerne vliv na nektere veliciny (oblacnost, viditelnost), ktere automat zmerit neumi.

# 13.11.2018, 19:55

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Rocni uhrn srazek mm
Rocni uhrn slunecniho svitu v hodinach
Rocni suma denni vysky snehu v cm
# 13.11.2018, 19:57

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Prumerna denni teplota z 24 hodnot
Minimalni denni teplota
Maximalni denni teplota
# 13.11.2018, 20:00

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Rosny bod
Denni amplituda teploty
Prumerna odchylka dennich prumeru od normalu
# 13.11.2018, 20:02

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Prumerna oblacnost celkova
Prumerna oblacnost nizkeho patra
Relativni vlhkost vzduchu
# 13.11.2018, 20:04

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Rychlost vetru prumerna
Prumerna rychlost maximalnich dennich narazu vetru (prumer spocten ze dni, kdy byl naraz vetru uveden)
Tlak vzduchu redukovany na hladinu more
# 13.11.2018, 20:05

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Prumerne denni srazky
Prumerna vyska snehu
Prumerny denni slunecni svit
# 13.11.2018, 20:06

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Rocni prumer dennich hodnot.

http://www.og...nres.phtml.en

Prumerna viditelnost
# 13.11.2018, 20:09

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Maximum z prumernych dennich hodnot, nebo maximum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejvyssi maximalni teplota
Nejvyssi denni minimum
Nejvyssi denni prumer
# 13.11.2018, 20:12

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Maximum z prumernych dennich hodnot, nebo maximum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejvyssi denni prumer rosneho bodu
Nejvyysi odchylka denniho prumeru od normalu
Nejvyssi denni amplituda
# 13.11.2018, 20:14

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Maximum z prumernych dennich hodnot, nebo maximum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejvyssi prumerna denni oblacnost celkova 0-8
Nejvyssi prumerna denni oblacnost nizkeho patra 0-8
Nejvyysi prumerna denni relativni vlhkost
# 13.11.2018, 20:15

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Maximum z prumernych dennich hodnot, nebo maximum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejvyssi denni uhrn srazek
Nejvyssi denni uhrn slunecniho svitu
Nejvyssi vyska snehove pokryvky
# 13.11.2018, 20:17

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Maximum z prumernych dennich hodnot, nebo maximum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejvyssi denni prumerny tlak redukovany na hladinu more
Nejvyssi prumerna denni rychlost vetru v km/h
Nejvyssi naraz vetru v km/h
# 13.11.2018, 20:18

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Maximum z prumernych dennich hodnot, nebo maximum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejvyssi denni prumer viditelnosti v km
# 13.11.2018, 20:19

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

minimum z prumernych dennich hodnot, nebo minimum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejnizsi maximalni denni teplota
Nejvyssi minimalni denni teplota
Nejvyssi prumerna denni teplota z 24 hodnota
# 13.11.2018, 20:23

Praha Libus 11520 Ogimet Daily Summaries 2000-2017 grafy rocnich souhrnu. Udaje vzdy patri ke kalendarnimu roku.

Minimum z prumernych dennich hodnot, nebo minimum z dennich hodnot obecne.

http://www.og...nres.phtml.en

Nejnizsi denni prumer rosneho bodu
Nejnizsi odchylka denniho prumeru od normalu
Nejnizsi denni amplituda teploty