Diskuse o počasí Příští týden může přinést i tropický den
Dobrý večer, měl bych prosbu na zkušenější meteorology, redakci, pana Žáka apod. - na příští týden modely ukazují opravdu teploty ke 30C. Dívám se a vypadá to, že to zasáhne skoro celou Evropu. Co bude příčinou tohoto stavu? Jedná se o příliv velmi teplého vzduchu původem z Afriky? Je to dáno rozložením tlakových níží/výší? Vstupují do toho hurikány vytvořené mezi Amerikou a Afrikou? Či onen Golfský proud? Kdyby toto nastalo před měsícem, tak teploty atakují 38C? Díky bohu, že jsou už chladné noci a tma před 20.hod. Děkuji moc za bližší popis toho, proč má příští týden nastat to, co to aktuálně ukazuje (nepíšu, že to nastane, uvidíme ...).
GFS se s tím párat nebude, jako tahle nenasytná kapitalistická civilizace, letos tropy ještě na silvestra, v lednu mírné ochlazení, srážky občas, typu cmrndání. Od března opět léto asi bez vláhy, a těch slunečních dní.... No a takhle to může trvat několik let , a dáme se na pochod pryč z České kotliny, ono se tu brzy asi nebude dát existovat, no ale hlavně že tu budou ty dálnice, skladiště a překladiště.
Teď jsem přijela z města na kole, I teď je venku pořád dost teplo, a ani na kole není zima. Prostě to souvisí s rozpadem polárního víru a nasunutí masy teplého vzduchu do Arktidy, dále zpomalené tryskové proudění a jeho velká amplituda. A v neposlední řadě emise kapitalistické konzumní civilizace.
Slaby JetStream je svinstvo. Umoznuje expandovani vysi od obratniku a stredomori vic na sever a to znamena ubytek srazek a nadprumerna leta. V zime naopak mohou prijit silne mrazy. Nejhorsi je podprumer srazkek v kazdem rocnim obdobi. Uz to trva od brezna a to tu nebylo hodne dlouho. V roce 2003 to taky zacinalo v breznu, trvalo to az do druhe poloviny zari. Ale ne tak strasne, jako letos. Jeste extremnejsi udalosti nez 2003 a 2015 se vyskytly nejspis ve stredoveku-novoveku, oslabeni JetStreamu a sucho devastovalo Evropu a Severni Ameriku v rozmerech, ktere tu nebyly v dobe pozorovani zatim.
Andy206
Pricinou je rozsahla vyse, po zadni strane proudi teply vzduch. V zari jsou uz vetsi teplotni rozdily mezi severe a jihem, i tlakove utvary jsou mohutnejsi, nez v lete. V roce 2003 bylo teplo, i tropicke dny, kolem 21.9. ale +35 v Karvine se mi tou dobou nechce verit. I v rijnu se vyskytuje tple pocasi - babi leto. Tropcky den tak co vim nejpozdejsi 4.10.1929 LItvinovice u C.B. +30.3, ale teple vlny zacatkem rijna s maximy az k +27 se vyskytli i v letech 2001 a 2009. Pak uz v rijnu nastupuji inverze, nizka oblacnost, v pripade vysi a tepleho proudeni. To je ale spatne ocasi bezesrazek. Slunce je uz nizko, proto teple pocasi konci inverzi. Nejde je kvuli orografii inverze casteji rozfoukana, typicky vychod. Nejpozdejsi letni den vubec je v Ropici 31.10.2001 +26.5. V pulce rijna 2000 bylo T850 nad Prahou +19.6, ale kvuli inverzi ani nebyl letni den. Naopak tlakove vyse a inverze v rijnu a listopadu mohou prinest i ledove dny brzo, navic bezesrazek (pulka listopadu 2011).
Olga95
spíš Čínské komunistické verze kapitalismu, za tohle si zaslouží sankce a celní válku:
http://www.de...20180709.html
Ať předvedou zabránění rozšiřování pouští doma na severu chytráci
Z hlediska klimatických změn je zajímavý i vliv snížené rotace Země, zejména ty mořské proudy nás mohou zajímat, výsledek je ale pro ČR přesně uprostřed Evropy jasný, polopoušťní srážky s náhlými povodněmi:
http://nedd.tiscali.cz/rotace-zeme-se-zpomaluje-pr...
A kdo si myslí, že bude stačit vyšlechtění suchu odolnějších odrůd, no tak ten se samozřejmě plete:
http://www.novinky.cz/veda-skoly/482962-s-oteplova...
Olga95
Nejvíc se u nás na životní prostředí kašlalo za komunismu (socialismu), to jen tak na okraj. No a chce to brát v klidu, ve středověku i ve starověku se podle všeho vyskytly epizody, které byly mnohem teplejší i suší, než to co zažíváme dnes. Navíc dle klimatologů by v důsledku oteplování u nás srážek ubývat nemělo, měly by stagnovat nebo dokonce mírně narůstat. Problémem samozřejmě je, že nejspíš budou nevhodně rozděleny v průběhu roku a navíc poroste výpar. Je tedy otázkou jestli se klimatologové pletou nebo jde jen o výkyv, ale to ukážou až další roky, zatím sucho trvá příliš krátkou dobu. Mimochodem na emisích oxidu uhličitého je možné vidět i jedno malé pozitivum, když je ho v atmosféře více, tak rostliny rostou rychleji.
ota
To, co píšete zní logicky a většina z toho je i pravda. Ale problém je, že ve středověku nebyla tak obrovská spotřeba vody, jako dneska. Lidí je dnes mnohonásobně víc a i přes technologickou vyspělost (nebo možná právě kvůli ní) je naše společnost na klimatické výkyvy mnohem citlivější ve všech oblastech. Ano, množství srážek je víceméně stále konstantní, Tommy to tu někde pěkně shrnul, nicméně již zmiňovaná nerovnoměrnost spolu se zvýšenými teplotami je ten zásadní problém. Tato srážková a teplotní změna sice zatím, jak píšete, netrvá příliš dlouho a i přesto nám již působí značné potíže. Takže zda se jedná o dlouhodobý trend, nebo o pouhý výkyv je pro nás celkem jedno, protože i takový výkyv může trvat třeba desítky let a jak je vidět, tak i tři horké a suché roky nám daly hodně zabrat.
No tak já jsem to nezažila, ale z vyprávění vím, že nejhorší bylo scelování, rušení remízků a úvozů, odvodňování, rušení meandrů, to vše hlavně v 50. letech, i když nesmyslné meliorace probíhaly ještě v 80. letech. Současný kapitalistický systém, si v ničem nezadá s minulým režimem, místo scelování luk a polí jsme svědky obří devastace krajiny betonováním a budováním skladišť, překladišť, a montoven které stejně jednou budou k ničemu, ale hlavně že tam teď najdou práci otroci kapitalistikých korporací a zbohatlíků. Naše krajina na tom byla nejlépe asi za monarchie, i když už v té době se rozjížděla kola kapitalismu.
Olga95
Ano, to je další věc. Krajina dnes vypadá úplně jinak než dřív a její schopnost odolávat klimatickým extrémům je značně redukovaná. A dnešní způsob hospodaření na ní tento vliv ještě víc umocňuje. Takže jakékoliv srovnání se středověkem a starými časy bude vždy výrazně kulhat, protože podmínky dnes jsou naprosto odlišné.
kostohryz
To souhlasím, budeme se muset přizpůsobit nebo dopadneme špatně. Navíc tady v ČR je to sranda proti tomu co zažívají v jižních zemích. Díky tomu bude migrace a s ní spojené problémy, což mužeme vidět vlastně už teď. Jenže počasí se nám přizpůsobovat nebude. Na druhou by to pro nás nemusela být úplná katastrofa, četl jsem že nejlepší pro rozvoj civilizace je průměrná teplota cca 13°C a k tomu máme stále daleko.
To Olga95, máte pravdu, ale hlavní výhodou dneška je, že můžete o problémech mluvit a nikdo vás za to nezavře.
ota
No já nevím, zajímalo by mě podle čeho usoudili že zrovna 13 stupnů. Když si vemu jaké je letošní léto a celý rok a stále není průměr 13, tak jak by takový průběh musel vypadat :O v jižních zemích je sice vedro, ale hospodářství a plodiny tam pěstují tomu úměrně, u nás by plodiny z jižní evropy nepřežili zimu, a naše při oteplení usychají. A mimo to, dnes se o problému jen mluví, ale neřeší - protože jak píše olga, korporace jsou tak nenažrané, že je zajímá jen zisk a s tím spojené devastace všeho - důkazem mohou být stav našich polí.
igor127
Myslím, že k tomu došli výzkumem starověkých říší ve středomoří, ale jak přesně to už bych kecal. Každopádně pokud by nepršelo je to stejně jedno a nepomůže žádná teplota.
Nojo a je zvláštní že lidem to ani nevadí, když představitel té největší korporace co se zabývá zemědělstvím je zároveň hodně úspěšný i v jiné oblasti. Ale to už sem nepatří. Já věřím, že příroda si poradí jako vždy, otázka ale je, jak si poradíme my.
Je dost možné že se brzy dáme ne pochod i my, xenofobní národ, možná před námi někdo postaví plot a bude pokřikovat ať se vrátíme zpět do té vyschlé kotliny. Jsme moc zhýčkaní západním stylem života, kde kapitalismus vytvořil ideologii konzumerismu a my jsme tomu podlehli, autem do obchodního centra, tam utrácet, a autem zpátky, nechápu co lidi uspokojuje na tom že na parkovišti sedí v autech, vykuřují cigarety, a ještě nechají běžet motor. Teď nedávno jsem zažila v horkém odpolední výpadek proudu v centru města, nefungovalo nic, jak jsme závislí na těch technologiích tak se stáváme čím dál zranitelnější, tohle stejně nemúže být dlouhodobě udržitelné, navíc přibývá zastavěných ploch, lidí, aut... Ubývá lesů, luk a polí, srážek. Planeta si vybere svou daň.
Olga95
Ten postřeh je pěknej, ale takovej krásně naivní, lidi si budou vozit zádele v autech i kdyby byla cena nafty na 50kč za litr, závislost na ropě a uhelných elektrárnách bude ještě dlouho značná, proto ten můj pesimismus ohledně zastavení GO. Elektromobily jsou jasná kravina, ekol. stopa je příšerná, tím ničemu nepomůžete, je to jako to třídění odpadu, kde to za městem zase smíchají dohromady a 40% recyklovat prostě nejde. Všechno jsou to úsměvné snahy vypadat před voliči a zákazníky dobře, to mě na tom vašem kapitalismu vadí, to lhaní si, ne to samotné pohodlí, to je prostě lidská přirozenost, to omezovat v demokracii nejde. Ten hurikán by potřebovali lidi u nás zažít na vlastní kůži, aby prozřeli, ale půlka by se pak chovala stejně, to je ten průšvih, ignorace a digitální demence. Je to jak s tím vínem, nejkvalitnější bývá to, které projde sítem stresorů, nejen z pohledu jednotlivce, ale z pohledu celého národa.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.