Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a přes den teplo, sucho a riziko vzniku požárů stoupá

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

# 28.04.2024, 15:57

Kde zas GFS sebral tohle :D ? Na jihozápadě nějakejch 8 stupňů, na severu a východě přes dvacku. Pobavilo mě to!

Mimochodem teď jsem projel Ventusky i jinejma modelama a už se jich shoduje víc na nějakým tom ochlazení po tom 6.5. Ale nic extra drsnýho. Maxima někde u 15 stupňů, to je v klidu, ale třeba letos fakt přijdou zmrzlý a přinesou s sebou klidně i sníh. Extrém jeden, extrém druhej, co už...

Teploty v pátek 3.5. ve 14:00
380
# 28.04.2024, 16:01

Tak jestli přirovnáváš ICON ke GEM, ohledně úspěšnosti predikcí, tak to si nech patentovat :D
ICON má pro střední Evropu největší úspěšnost ze všech..
To srovnání modelů a procenta úspěšnosti tu na webu jsou..
Tvůj slavnej Aladin to tu ráno s oblačností netrefil úplně stejně, jako ten ICON..
Prostě se fakt nemontuj do JZ, s meteogramem pro Ledce.. Je to od sebe přece jen pár set km...

Aladin dnes ráno, oblačnost..
155
# 28.04.2024, 16:56

swan1
jasně no.. třeba družice taky snímá povrch z x metrů.. ta se ale do banánového prostoru montuje.. měl by jsi jí to vysvětlit:cool:

každopádně... mokrošuk*ního meteogram se už na JZ montovat může?


ICON výstup dnešní 00UTC

ALADIN včerejší výstup 12UTC

iconík
aladin
380
# 28.04.2024, 17:26

Kokos342
Asi by si Aladin měl nějak srovnat spolu predikci oblačnosti s meteogramem.
Nějak mu to neštimuje..Ráno tu fakt jasno nebylo :D
Takže shrnutí..
Netrefil to tu ani Icon ani Aladin..
Oblačnosti bylo dnes podstatně více, než ještě včera počítaly numerické modely..
To je dnešní vyjádření ČHMÚ..i moje..
A je to pravda..
Víc to nemíním s tebou řešit..
Edit:
Ad. Mokrosuky - Mokrošuky..
Jj, to je i tady oblíbená slovní hříčka dětí ze základky..😀



Predikce Aladina 8.00h dnes
387
# 29.04.2024, 11:33

swan1
No, výhledy se "umoudřují" tak bych je nechal tak do čtvrtka pracovat, ať je nevyrušujeme moc často..:D, jinak po mrazech to dopadlo nakonec lépe, než jsem čekal, třešně sice nebudou ( v květech černo, ty maličké už třešně, taky černé), ale jablka dopadla dobře, ztráty tak do 10% max, a kupodivu i hrušky asi budou, tam to odhaduju ztrátove do 30%, angrešt a rybíz ztráta 50%, broskve budou tak čtyři moooožná do 10 ks..:), a víno začíná pouštět ty náhradní pupeny, tak uvidíme, jak se předvede, a čekám první úrodu, kamčatský borůvky, ty z toho vyšly vítězně, vypadá to, že jim skoro tem mráz prospěl..:!!:, jo, rajčata venkovní byla pod přenosným foliovníkem, a nebyl jsem krutej, přitopil jsem jim kabelem, takže jsou O.K. a nasazujou květy..ostatní dám ven patrně příští víkend, podle toho jak bude,.. jo a subtropických potvor se mráz ani netknul, takže se opět osvědčili jako budoucnost pro zdejší klima za pár let.. ještě byl v TV šot odněkud z přírodní rezervace v ČR, že se jim tam volně šíří opuncie, a musejí ji regulovat, no vida, ta hol prosperuje od jihu až po Kanadu..
No konec jara a léto, asi hodně teplo, ale nějak mi nosní čidlo říká, že by to mohlo být bouřlivé, budu sledovat liháč ve stínu sakury... ať mám nějaké relevantní vodítko, selka nechce zalézt už tři dny do baráčku, doufám, že se, potvora, neporouchala, to bych byl nahranej, protože meteostanice je víte na co!..

53
# 01.05.2024, 10:58

Duben tedy nakonec s teplotou 11,4 °C a kladnou odchylkou +0,8 °C, srážek spadlo 54,2 mm co je 159 % dp..

387
# 06.05.2024, 07:46

Takže La Nina rychle nastupuje, bude mít pro nás poznatelný vliv na Atlantik tím i na hurikánovou sezónu (Atlantik stále prohřátý nad normálem), což by mohlo přinést i sem nějakou pestrost v počasí, plus je v následujícím článku celkový rozbor a předpoklad pro zimu 2024 - 25...https://www.severe-weather.eu/long-range-2/enso-co...
Jako vždy hezky popsáno..

169
# 06.05.2024, 13:18

Gfs tam pořád cpe mrazíky i po půlce května, letos se jich asi jen tak nezbavíme.

387
# 06.05.2024, 13:48

kuba
Je to v 850hpa, ve 2m to píše okolo +3, plus to tam má z těch všech 31 ansámblů, pouze jeden.. uvidíme..;-)

ustřelený kontrolní běh GFS
110
# 06.05.2024, 14:02

kuba
Na uklidnění jsem si pustil Ecák, ten vypadá líp;-).

# 06.05.2024, 14:23

Ten GFS jede dobrý šílenosti na příští týden, hlavně středa... Ledový muži zřejmě...

# 06.05.2024, 19:16

Příští týden ve středu sněžení? 2 cm sněhu? Co je to za blaf?

387
# 06.05.2024, 21:18

LadaBlatna
Už je tam +6, ..:cool:, nějak tomu GFS blbnou jedničky a nuly v kódu..:)

110
# 07.05.2024, 08:14

S každým novým ranním výstupem to vypadá, že praví "zmrzlí" letos nebudou. Rýsuje se spíš průměrné počasí, i ty nejchladnější ansámbly jsou do +5.

28
# 07.05.2024, 14:22

A nově se taky rýsuje, že to bude dalších 10 dní skoro beze srážek (snad ne úplně). Někde ale asi budou rádi...

274
# 07.05.2024, 16:29

Valep
Přesně tak, poslední výhled vymazal srážky až do jeho konce úplně na 0, vypadá to hodně špatně, dnes 14mm, dloubnul jsem do země a pod úplně holou půdou je ve 3-4cm úplně sucho, takhle by muselo pršet každý 4. den celý měsíc, teprve pak by se dalo mluvit o eliminaci sucha, takhle jsem za týden tak kde jsme byli, úplně na 0 a s větrem, naštěstí pár m3 nachytáno, takže do konce května už s vodou vydržím.

# 07.05.2024, 21:27

Yurri
No,a ten nejnovější výhled Vám zas dává přes 30mm,všichni víme,že ty dlouhodobý výhledy se mění každým výstupem,ale stejně se k nim stále upínáme :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.