Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

# 07.04.2024, 11:58

Janbester
Podobný maxima na ten tejden od 15.4. mi to dneska dává taky. Ještě včera jsem tam ale měl maxima nějaký jenom 4 stupně a čtvrtek taky, takže zas tak dramatický to ochlazení nebude.

168
# 07.04.2024, 12:34

palma
Nedesim ostatní, jen píšu co tam má ČHMÚ. Když se podíváte na textovou předpověď je tam na čtvrtek ráno 5-1 a na Moravě 4-8 stupňů, tak proto ten průměr je vyšší.

379
# 07.04.2024, 12:37

kuba
Je to tam no, včetně zmínky o přízemních mrazících..

386
# 07.04.2024, 12:39

kuba
nejnižší teploty se tam píše, čili ano v horských údolích, vysokých polohách jo.. to máte pravdu...navíc já dával předpověď ze včerejška, ta dnešní tam naskočila okolo 12:00.. ale nebudu se o to hádat..:), však se dočkáme.

# 07.04.2024, 12:53

kuba
Jestliže jsou u vás konzistentně o 3-4°C nebo kolik nižší minima než udávají předpovědi tak jste asi nějaká mrazivá kotlina, protože to tady čtu od vás často a to už nemůže být náhoda. Potom je otázka jestli do vaší lokality vůbec patří meruňka když ta šance na pomrznutí je potom u vás opravdu velká. Tady meruňky těch pár březnových mrazíků přežily, ale bylo to na hraně. Takže samozřejmě o mráz tady už nikdo nestojí a pokud by přišel bude to likvidační.

Ale na druhou stranu tady ty předpovědi vycházejí a liší se to max o 1-2 stupně, takže s momentálními výhledy můžeme být v klidu. Nějak se to ochlazení pomalinku odsouvá a zmírňuje se mi zdá. Také Ecák má pravidelně ten největší chlad až na poslední 10. den výhledu a také to stále odsunuje. Jak jsme psal včera zatím je třeba čekat jak se to vyvrbí a je to stále daleko.

168
# 07.04.2024, 13:26

JohnBattler
Tak nám meruňky zatím taky vydrželi z velké části ale já to bral hlavně podle výhledu tady na inpocasi že to vůbec nesedí, dnes třeba o 4 stupně ráno a modely asi o 2 ,ale asi budem nějaká menší mrazová kotlina,ale takových míst je hodně kde se ranní teplota liší o několik stupňů než předpověď.

168
# 07.04.2024, 13:35

palma
Tak v horských údolích bude určitě mráz i ve dvou metrech ale ty teploty 5-1 jsou pro nižší a střední polohy pokud se nepletu.

50
# 07.04.2024, 13:43

Asi takto, někteří tady jsou realisti, to jsou ti, co počítají ještě s možnými mrazíky.. a pak asi dva až tři, co jsou pak vždycky realitou překvapení... Takže asi tolik. To že dnes mám první letní den nic neznamená. Jen si vzpomeňte na začátek dubna roku 2021.. pokud tedy nemáte krátkou paměť. Já mám a proto si všechno zaznamenávám... Tehdy to byla divočina. Sice prvního skoro letní den ale pak nastalo pěkné ochlazení.. je to příroda. Proto máme vynález kalendář. Který teda aspoň mě ještě drží při zemi a na konstantní teplo bych nevsadil ani pověstný pětník... Ale holt tady zase bude pár jedinců velice překvapených, co to jejich teploměr ukazuje...

# 07.04.2024, 13:44

Tady už je 26.3 stupně?

Do kolika hodin tak stoupa teplota?

48
# 07.04.2024, 13:46

Mrazíky a sucho. To bude téma druhé poloviny jara, protože na příští týden tady mám od všech modelů ve výhledu čistou nulu. Zatím jsme na tom dobře a já to beze srážek srdečně vítám, ale jinde začne být problém jak vidím některé ty vaše úhrny. Od fronty ke frontě, ta v úterý tady u nás asi nasucho, ta po příští neděli kdoví. Zpočátku tam byly větší úhrny a jak to vyschlo, vegetace jede a do toho ty tepla, vysušující vítr... no bude to zajímavé

386
# 07.04.2024, 13:47

kuba
No, porovnal jsem si teď Aladina na středu s Čhmů, kde se píše rozptyl nejnižších nočních teplot 5 až 9 stupňů.. a na aladinovi mám v nížinách Polabí +9 a na Šumavě +5.. čili ty nejvyšší teploty jsou v nížině a nejnižší na těch horách..plus samozřejmě místní specifika, která ten rozptyl neobsahuje..( na Moravě je tam uvedena vyšší hodnota a ta je i na aladinovi +15)

50
# 07.04.2024, 13:47

Jak kde, záleží zda jste v údolí nebo na kopci, ve městě nebo na vesnici..

# 07.04.2024, 13:50

Na mapě in pocasi už je na jedné stanici 31,1 stupňů, není to chyba?

50
# 07.04.2024, 13:53

Janbester
Buď nějaký pofidérní radiační kryt nebo čidlo na zdi domu..

386
# 07.04.2024, 13:55

kapr84
Tak jasně, místní poměry to neobsáhne.. kolik to má vlastně místní rozsah předpovědi? 10x10 km? Někdo tu říkal snad i víc.. tohle fakt přesně nevím..:(..
Ad. 2 - A nebo tam má někdo liháč na stromě..:D...

50
# 08.04.2024, 09:27

Tu dneska ne prach, ale halo.. :)

PS: na textovou předpověď opravdu nedám dopustit, pokud začnou v hydráku pro předpověď používat jen symboly, tak to můžou rovnou ústav zavřít...:!!:

50
# 08.04.2024, 09:39

palma
palma, ano, ono se to nezdá, ale pokud opravdu není kvalitnější štít tak to háže blbosti.. já jen když jsem měnil čidlo teploty, a musel ho vyndat z krytu, při tom bylo ještě schované v takové krabičce a nesvítilo ani slunce, bylo zataženo, tak přesto teplota povyskočila o cca 1 °C... samozřejmě 30 jelikož padlo i v profesionální staniční síti tak to nesmysl nejspíš nebyl.. ale ty kryty jsou různé, často si je amatéři vyrábějí sami, tak jako já ten předchozí kryt.. navíc stačí, když model má to rozlišení 2 km a jedná se o kopcovitou krajinu, tak ty rozdíly mezi realitou a předpovědí bývají větší... model třeba počítá teplotu na kopci, kde je přes den chladněji než v údolí a dole měříme o 2 °C víc maxima.. tož tak. Je to alchymie, já teď laboruju se správným nastavením tlaku vzduchu a nejsem schopný ho správně nastavit, navíc barometry digitální mám 3 a jeden mechanický a i když se nastaví na stejnou hodnotu, po čase se mezi nimi stejně rozdíly zvyšují.. takže čím víc máte přístrojů, tím víc starostí o přesnost měření...:cool:

379
# 08.04.2024, 09:46

palma
Nenastal už čas na instalaci nových superliháčů, jeden do odvětrávané budky, druhý na zeď?
Jsem na ty pokusy zvědavý 🤔:D

386
# 08.04.2024, 10:44

swan1
Už to přichází na řadu, neboť lihová sezóna se hlásí o slovo..Je ještě otázka, zda pod budku nenainstalovat nárazník s teplotním čidlem, ale to by mne asi manželka zabila...:D

379
# 08.04.2024, 11:09

palma
Jenže budka vrhá malý stín..a nárazník potřebujete samozřejmě chladit ve stínu..;-)
Kdyby se vám ty liháče občas splašily, tak panáčka se selkou máte vždy v záloze jako kontrolní měření..:cool:
Jinak jsem fakt zvědav, jak se to ochlazení po 15.4. vyvrbí..
Tady teď rozkvétá už všechno, najednou, třešně, hrušky, jabloně.
U vás by ty třešně mohly být pak už v pohodě, ne? Než tady dokvetou, u vás už budou možná červenat :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.