Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

379
# 06.04.2024, 20:09

daz_4
palma
Tak ony tyhle detailní předpovědi globálních modelů na určitou hodinu, že za 7 dní v tento čas bude ve tvém místě pozorování oblačno, teplota 20°C, přeháňka s intenzitou 3mm/h a vítr 5m/s...ono je to prostě k pousmání celkově..:)
Ale tak člověk si z toho vezme na hrubo nějakej obrázek, co by se asi tak přibližně mohlo dít.., nesmí se to brát moc doslova , páč svým způsobem je to vždycky tak nějak úlet :D
Mě jednou ale totálně rozsekal model ICON D2..
V ranním výstupu mi sem dal na 02.30h ráno příštího dne izolovanou bouřku..
Držel to tam celej den, jinak nikdo nic na noc nedával, nevýrazné tlakové pole, přes den proběhly nějaké přeháňky, sem tam bouřka..
K večeru vše pochcípalo , oblačnost se rozpustila.. Podmínky houno...nic, teplota asi 13-14°C.
Šel jsem spát.
Ve 2.35h ráno mě vzbudila morda jak cyp, a venku probíhala parádní bouřka :D
Kolem 2.00h v noci najednou izolovaná konvekce před hranicemi na bavorské straně Šumavy a za půl hoďky to tu bylo..
Pak to popojelo ještě kus do vnitrozemí a někde u Strakonic to chcíplo..
Jako jak tohle může model předpovědět, dodnes nechápu...

273
# 06.04.2024, 20:27

Dneska kolem +24 a naprosto nepřiměřeně hic, aspoň vidíte kam až to může zajít, doufám, že druhá půlka dubna bude už dle níže uvedené předpovědi.

Ten časovač na závlahu sedí
6
# 06.04.2024, 23:20

Zdravím.
To ochlazení kolem 15. dubna bych neviděl tak jistě. Pár modelů hlavně tedy Icon a ECMWF nahazují možnost silnějšího nasunutí výběžku vysokého tlaku od JZ. S tímto nasunutím by mohlo být vyhnáno dost teplého vzduchu díky kterému by se mohla u pobřeží Pyrenejského poloostrova vytvořit TN která by mohla změnit výsledné proudění na JZ.

Zárodek TN u Portugalska.
386
# 07.04.2024, 00:23

Doizer
Jo, jo koukám teď po půlnoci po grilovačce na poslední popůlnoční výstup. mráz je fuč.. nicméně nejásám, je to pořád devět nebo kolik dní, daleko tedy..

# 07.04.2024, 06:52

Tady mělo být dnes ráno deset stupňů a je 3,1°C,takže ten výhled tady bude mrznout.

379
# 07.04.2024, 07:40

Půlnoční výstupy potvrzují výrazné ochlazení..
ECMWF to srazil pěkně dolů a aktuálně je o něco chladnější než GFS..
Počkám si do středy co tam bude, to už na toho 15-18.4. bude mít větší relevanci..

GFS 00Z
ECMWF 00Z
6
# 07.04.2024, 08:20

Já nevím mě to prostě nesedí, jindy když tady někdo hodil výhled s oteplením a 30°C na konci výhledu s tím že by to mohlo vyjít tak byl pomalu kamenován a nyní ochlazení za 10 dní bereme téměř jako tutovku. Rozumím tomu že se nyní na tom modely shodnou, i tak si ale nemyslím že to ochlazení bude takové. Nějaká forma ochlazení nejspíše určitě nastane ale nemyslím si že bude tak výrazné.

386
# 07.04.2024, 08:32

Doizer
Já si taky počkám, tak ty tři dny, alespoň, když tak koukám do 500hpa, jak tam při každém výstupu mění situaci... nicméně při ranní kávě, jsem narazil na oddechovku... sopka Etna si pokuřuje zajímavým způsobem..:)..https://tv.idnes.cz/zahranicni/italie-sicilie-etna...

110
# 07.04.2024, 08:47

Doizer
Jo, tutovka to není, bude se to vyvíjet. Příští víkend měl taky v některých výhledech pár dnů zpátky docela chladný průběh a dnes je tam spíš kolem +20°C přes den.
Samozřejmě, budou dny s mrazem na Sněžce a ve specifických lokalitách, a ještě nebudou pravidelně tropické noci v nížinách;-), ale to je tak vše, co bych se odvážil tipnout.

# 07.04.2024, 09:12

Tady už je tedka 19 a to je teprve 9 hod takže možná by ta 30 mohla padnout

6
# 07.04.2024, 09:15

Na druhou stranu, právě na jaře tyhle dlouho dopředu avizovaná ochlazení vycházejí, protože vortex už je na smrtelné posteli a blokacím tak nic moc nestojí v cestě. Ono nebýt v únoru a březnu duben a teď červen, tak by to ochlazení nijak výjimečně nevypadalo. I v posledních letech jsem tady v druhé půlce dubna zažil větší kosu než to, co zatím modely ukazují.

# 07.04.2024, 09:21

Příští vikend to vypadá zase na teplo a pak už tam nějaké ochlazení je ale nic strašného to není si myslím

379
# 07.04.2024, 09:24

daz_4
V uplynulých letech tady dubny přály nočním mrazům velmi..
Loni v dubnu 11x mrazový den, předloni 18x..+ další přízemní mrazíky..
Letos je zatím extrémní teplo, únor, březen a prozatímní průběh dubna samé rekordy..
Prozatímní dubnová průměrná teplota+12°C, to je o 5°C více než dubnový normál tady.
To je fakt šílenost..



duben 2023
duben 2022
6
# 07.04.2024, 09:48

swan1
Při pohledu na současný stav přírody, jsou tyto tabulky v současné rovině absolutní scifi. Minimálně tedy pro mě. Myslím si, že v nejlepším zájmu nás všech je to, aby se chladné počasí již nevracelo. Srážek by sice mohlo být více, ale hlavně ať už nemrzne. Nechápu proč by to někdo v této situaci ještě chtěl.
Každopádně to ale vidím pozitivně. Myslím si, že každý rok má +- nějak nastavenou synoptiku pro ten daný rok. Letos je to JZ. Proto je taky příroda letos v takovém stavu jakém je. Aby to zmrzlo, případně přišlo podprůměrné období, musela by se rozkopat kompletně postavení TÚ, což v rozumném výhledu zatím moc není. Byl by to ale pech kdyby se teď v půlce dubna synoptika opravdu překopala a přišlo by dlouhé podprůměrné období s mrazy. Tomu moc šancí ale nedávám.

379
# 07.04.2024, 09:59

Doizer
Ano, vypadá to jako sci-fi :D
Jenže je to jen rok, dva zpět..
Naopak ten letošní průběh února, března a prozatím dubna by ještě před 5ti léty byl také sci-fi, jenže naopak, směrem nahoru..
Letos to oteplování nabralo dovolím si říct historicky vysoké obrátky..
Tohle tu dle ještě nedávných vizí mělo být někdy kolem roku 2050..A máme to tu už teď..
Co se týče nastavené synoptiky, ano, převládající je letos zatím JZ..
Ale nic nevydrží věčně, změny nastavení přijdou. Jak výrazná a jak dlouhá ta změněná nastavení budou.., to je ve hvězdách.

6
# 07.04.2024, 10:04

swan1
Jsem zvědavý jaký bude průměr k 15.4. To bude hezké číslo.

Doizer
No jo, jenže v tomhle období se to často překopává. Vortex zaniká, synoptika se přepíná do letního módu, najednou se objevují krásné zimní blokace a na severu ještě studeného vzduchu dost. Nikdo to nechce, ale nic moc s tím nenaděláme.

# 07.04.2024, 10:20

I kdyby to po tom 15.4. spadlo pod 10 přes den, stejně si myslim, že bude duben jako celek minimálně slabej nadnormál. Ta první půlka, která končí právě tim 15. by mohla bejt jako celek úplně nejteplejší (nebo spíš druhá) při těch teplotách okolo 26-28 dneska a v pondělí a úterý. Ty dvacítky tam ten další víkend mi předpověď dává taky.

168
# 07.04.2024, 11:22

Už i čhmú má na tenhle čtvrtek teplotu ráno 5 až 1 ,takže tady to půjde klidně k 0 podle zkušeností, na merunkach už máme plůdky takže stačí půl stupně pod nulou a je konec. Pořád doufám že od toho 15.dubna se to změní a nebude zima ale zatím to ve výhledech pořád je.

386
# 07.04.2024, 11:28

kuba
Kde tam je ten rozptyl teplot? Ani ve slovní předpovědi jsem tam na to nenarazill. neděsil bych ostatní..je tam minimum +5..

CHMU..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.