Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

169
# 06.04.2024, 08:41

Tak já tomu taky nechci věřit ale porad se to tam objevuje stejně kolem 15.dubna to velké ochlazení, tak asi na tom něco bude.

387
# 06.04.2024, 08:58

kuba
Nedávno se tu psalo, že ochlazení okolo 10 dubna..:cool:

# 06.04.2024, 09:05

Ted uz podruhe a vic jak 30 cm snehu. To uz snad ani nejde ne? V pulce dubna, aby bylo tak moc snehu..

380
# 06.04.2024, 09:09

palma
No , ono se tu taky psalo koncem února, a začátkem března, že už mrazy s velkou pravděpodobností během jara nepřijdou .
Z pod Orlických hor jsme si mohli i přečíst, že už máme být v klidu, a je potřeba přichystat brambory k brzké výsadbě, protože hrozba letošních jarních mrazů je definitivně minulostí:D
Ve výsledku zatím, jsou meruňky díky březnovým mrazům na velké části území v prde.i..
Duben je v tomto ten nejzrádnější měsíc a stát se může ještě cokoli..

# 06.04.2024, 09:19

Je třeba být v klidu. Do úterý bude ultra teplo s průměry někde na úrovni června. Od středy se ochladí, ale stále se bude jednat v celodenních průměrech o lehký nadprůměr pro duben.. Další ochlazení se zdá se rýsuje po 15.4. ale to je ještě hrozně daleko a i kdyby přišlo tak to spíše vypadá na příliv vzduchu ze SZ, který bude vlhký tedy budou nízká maxima, ale zároveň bude hodně oblačnosti takže v noci mrznout nebude. Zatím jsem tedy opravdu klidný a počkal bych tak 3 dny jak bude situace vypadat a co bude v modelech.

117
# 06.04.2024, 09:22

Vypadá to tak,že 2.dekáda a 3.dekáda bude chladná.JZ profuk protlačen na jih či na sever Afriky. :D

380
# 06.04.2024, 09:27

V podstatě každý jazyk SZ, chladného, vlhčího proudění do stř. Evropy končí při následném nasunutí výběžku vyššího tlaku v 9ti z 10ti případů na přední straně TV projasněním, uklidněním větru a minimálně jednou chladnou nocí..Ale spíše dvěmi..
Souhlas určitě s tím, že za tři dny budeme moudřejší, protože predikce na 5-6 dní dopředu bude mít už mnohem vyšší relevanci.., zda to SZ, chladnější proudění bude nebo nebude...

169
# 06.04.2024, 09:31

swan1
Ale aktuálně stim severozápadnim prouděním souhlasí gfs I ECMF a jsou fakt ve velký shodě tak snad se to změní jinak vše pomrzne:(

387
# 06.04.2024, 09:32

swan1
Jo, čekat je jediný, co se dá dělat, GFS a ECMWF se poněkud liší, a i proto jsem psal, že nejdříve se tu psalo o 10.4.... že mráz, a teď se píše o tom 15.4...uvidíme, zda se modely dostanou do shody a do jaké shody..nic nejde vyloučit, prostě duben.. nebo-li aprílové počasí..

380
# 06.04.2024, 09:35

kuba
Jasně..Ta shoda nevypadá moc dobře. Ale je to ještě za 9/10 dní..To je ještě čas na definitivy..na změny..
5-6 dní dopředu, pokud to tam ještě bude, už se to pak s dost velkou pravděpodobností stane .
Pokud to vyjde, bude to velký průser, protože kvete-pokvete, už všechno, třešně, švestky, jabloně...
palma
Jasný..
Jinak tady už se vyjasňuje a neskutečně to pere..
Během 30min to vylétlo z +13 na +18°C ..
Dnes tu ten letní den asi padne...

48
# 06.04.2024, 10:05

Teplý únor a první polovina jara. Co od toho čekat. Je to pěstitelská noční můra. Jinak pro mně fajn, že je nadprůměr, pěstitelství mně naštěstí neživí a dělám většinou venku. Těch vesměs chladnějších jar v posledních letech bylo dost, hlavně to 2021, to sem z toho i onemocněl.
Může to ještě dopadnout jakkoliv, chladno ale bez mrazíků by bylo nejlepší. Srážky teď ve výhledu kolem toho 15.4. úplně šílené, tolik vody by tomu taky neprospělo. Ať to skončí nějakým průměrem, jsou možné varianty od suché druhé poloviny jara až po přehnaně mokré :zz:

# 06.04.2024, 10:22

Pamatuje nekdo nekdy v pulce dubna snih?

# 06.04.2024, 10:34

kozacik
U mně naposledy 1997

48
# 06.04.2024, 10:56

kozacik
Živě si pamatuju duben 2013, první dekáda pod sněhem :cool: :zz:, minimum -12 a na konci měsíce letní dny. Bývá to hodně pestrý měsíc

Jo a vlastně 19-20/4 2017 3 cm, dále 13-16/4 2021 na to už jsem zapomněl, naštěstí máme archiv ;-) :)

Dej si odkud jsi, v nějaké nížině se v dubnu moc sněhu asi nedočkáš :D

52
# 06.04.2024, 11:05

2013.. jenže pak se rychle oteplilo a bylo po zimě... tentokrát by to bylo opravdu nehezké.. protože pokud by se pak nasunula tlaková výše, zmrzlo by už definitivně všechno.. stát se to při současných anomáliích opravdu může. Ten kdo tvrdí, že bude jen teplo tak je mimo... vždycky je to v prvé řadě o synoptice. A ještě jedna věc, tentokrát by ta zima opravdu měla odkud přijít.. snad to tedy modely umažou, protože se mi vůbec ale vůbec nelíbí... jen pak budou zase někteří velice překvapení.. jak bylo zmíněno, duben je opravdu v tomto zrádný měsíc.. sníh určitě ještě bude, protože už jsem schoval sněhoměrnou lať..;-) já prostě před těmi mrazíky musím až do začátku května pořád varovat, prozatím jim nepřeje jedna věc a to je synoptika... díky ní už všechno kvete.

na druhou stranu mi to nesedí s výhledem na duben od ecmwf jako celek, který má mít odchylku +3 °C...

380
# 06.04.2024, 11:37

kapr84
Duben jako celek může skončit klidně hodně do plusu.. 2-3 chladné dny s ranními mrazy v jeho průběhu by při celkově teplém měsíci na výsledné průměrné teplotě nic moc nezměnily..
Letošní úrodu ovoce by ovšem změnily zcela radikálně...

6
# 06.04.2024, 12:15

Nevidím důvod se nervovat nad naprosto ustřelenými hlavními běhy GFS, který není schopný předpovědět teploty ani na dnešek :) Nicméně ano, i ENS Ecáku dávají ochlazení po 15. a pozdní duben ještě umí vykouzlit hodně chladné dny. Uvidíme, jestli to bude zas tradiční týdenní chladnější epizodka nebo tentokrát něco delšího.

kapr84
To bude mít duben co dělat, jestli má skončit s odchylkou +3°C. Zatím tady u mě je to +5°C a do půlky měsíce to ještě vyletí o hodně výš.

# 06.04.2024, 12:16

To s tim ochlazenim, jak tady píšete, něco na tom bude. Před tim předpokládanym vpádem od SZ mi to tam ten víkend 13.–14.4. dává ještě dost vysoky maxima okolo 20°C ve středních Čechách a na Moravě. Pak propad na nějakejch 10–14 (minimálně tady v Mimoni). Zase to je poměrně daleko na to, aby opravdu se dalo jistě říct, že to ochlazení bude větší, dal bych tomu tak ještě pár dní. I když zase, jak jste tady psali, je to duben: stát se proto může cokoliv.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.