Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

# 15.03.2024, 13:02

Tak ty ranní mrazy samozřejmě dorazí akorát dříve než jsem čekal. Pondělí a úterý ráno holt bude chladné.. Zatím to ovšem vypadá, že to bude hlavně na SV území, tak je otázka jak tam jsou na tom meruňky apod..
Tady to nevypadá na nic mimořádného a všeho všudy to budou 2-3 průměrné březnové dny a pak to zase půjde nahoru. Zatím to teda na nějaké plošné pomrznutí nevidím a teplejší mód bude s malou pauzou pokračovat.

# 15.03.2024, 13:16

U nás zatím 16,8°C a oblačno,vegetace se rychle probouzí tak doufám že příští týden moc mrznout nebude.

3474
# 15.03.2024, 14:29

Tohle teplo už je vážně moc. Aktuálně okolo 18,5°C, prakticky nefouká, je na triko. Takže to, co ještě nevykvetlo, tak se rozjede. A od neděle mrazíky, tady hlavně v údolích okolo města :( Meruňky kvetou 14 dní, tak uvidíme. Ale je půlka března, a příroda je 4-5 týdnů napřed. Celý týden se to motá přes den okolo 15°C a často se :slunce: No to bude zase loterie, co zbyde :(

Takhle běžně vypadají v půlce dubna
Šípky už mají cca 5-10 cm listy
3474
# 15.03.2024, 14:54

Že by tady snad padla první letošní dvacítka? :slunce::(

386
# 15.03.2024, 15:04

MostMost
Na zdejších stránkách... Most - Vtelno +19,9.. taky dobrý..

273
# 15.03.2024, 16:52

JohnBattler
Už pondělní ráno bude na většině území mrznout, u nás jistota hlavně út+ st kolem těch -2-3 bude minimum, přejdu fakt na pěstování ovocnejch v květináčích, jinak to nepůjde, i švestky, jabloně a hrušně zatím u nás zatím nezmrzaj.

Pondělí ráno, při zemi ještě o 1-2°C méně
168
# 17.03.2024, 11:47

Tak už je i výstraha,nakonec to spadne pod nulu i tady na západě asi ale pod -2 by to jít nemělo tak by to meruňky měly dát

Takhle u nás vypadají meruňky, většina bude ještě naštěstí zavřená
1236
# 17.03.2024, 12:06

kuba
U nás už kvete meruňka celá ve své kráse.
Obzvláště letos není divu, že opět vše zmrzne, když je příroda o měsíc napřed, však byl celý únor teplý a téměř bez mrazů. Tady by to mohlo v úterý sejít až na -4°C. A doufat, že by byl bez mrazu i březen a duben by se moc nevyplatilo. Stačí jedno jasné bezvětrné ráno a bude po všem. Alespoň ti, co mají nedostatek sluníčka si ho teď na pár dní trochu užijí, potom ten výhled vypadá znovu s více oblačností a deštěm.

# 19.03.2024, 09:32

Tak včera mě z výhledů braly mrákoty a dneska je všechno jinak. Příští týden naopak místo odpoledních teplot blízko 0 dal Ecák již dvakrát za sebou atak na 20°C a GFS s ICONem také přitopily. Jsem tedy moc zvědavý jak to nakonec dopadne.. nezbývá než dál čekat.

Březen má zatím v Praze - Libuši pruměrnou teplotu 7,5°C a pokud vyjde ta teplá varianta tak myslím, rekord 8,1°C z roku 2014 v ohrožení bude. Ale spíše můj odhad je takový, že nepadne a měsíc skončí někde mezi 7-8°C což je stále dost na březen a tedy první jarní měsíc bude jednoznačně teplejší než je běžné.

# 19.03.2024, 13:53

ano skutečně tam jsou vidět i dvacítky a líbí se mi to

168
# 19.03.2024, 15:06

výhledy vypadají čím dál tím lépe na ten příští týden, to by možná nemuselo znamenat ani jeden den ráno s mrazem když by byla oblačnost a ochladilo by se prakticky jen na 2 dny . Tady když nebude zítra ráno pod -2 což by být nemělo tak máme meruňku bez poškození protože teprve rozkvétá a kdyby nepřišly mrazy ani další týden bylo by to super. Na to jak ještě před pár dny vypadal výhled tak teď vypadá hodně dobře.

273
# 19.03.2024, 15:10

Furt stejný jak jsem řekl před týdnem, příští úterý ráno pro nás mráz a přes den bude tentokrát opravdu chladno, protože to nebude spravovat slunce jako dnes😉, od středy super.

386
# 21.03.2024, 07:08

Tak k prvnímu dni astronomického jara se nám rozhoupala i dlouhodobá prognóza os SW..https://www.severe-weather.eu/long-range-2/summer-... ta je provedena až do léta 2024...

No kdyby vyšlo třeba toto.."Nad Evropou můžeme skutečně vidět trend nižších teplot než obvykle, ale síla signálu je velmi slabá..." Ale po navnadění je to jinak...
Jde o to, že budeme v přechodové fázi mezi El Nino a La Nina, tak to působení nebude nějaké velké, než se to zcela přepne, a v jarních měsících bude ještě převládat vliv El Nino, La nina až v hlubokém létě..čili teploty na jaře vyšší než obvykle..nebo-li, jak se píše v článku..
"Podíváme-li se blíže na teplotní vzorce nad Evropou, vidíme teplejší počasí, než je obvyklé na velké části kontinentu. Výjimkou je však sever, který je pod vlivem oblasti nízkého tlaku a vykazuje normální letní teploty."
Nejedná se o signál nižší teploty, který byl vidět na snímcích v minulých létech La Niña. Prozatím to ale neukazuje na příliš spalující léto.
Pokud jde o srážky, můžeme se dočkat převážně sušších podmínek předpovídaných nad střední a jižní Evropou v pásmu vysokého tlaku. Nad severními částmi se však předpovídají vlhčí podmínky, opět kvůli nižšímu tlaku a nestabilnějšímu počasí.

v článku jsou i předpovědní mapky apod..

6
# 21.03.2024, 08:56

Uvidíme, jestli to modelům vyjde lépe než ta chladná druhá půlka zimy se kterou strašily od září :D "Spalujícího" léta se celkem i obávám. La Niňa mě v tomhle moc neuklidňuje, viz. léto 2018. Tlakové pole podle Ecáku by teda měla být taková klasika posledních let. Poslední roky nás ty největší vedra míjely, ale ono to přijde. Takový srpen 2015 + deset let dalšího oteplování by mohl dát zajímavé hodnoty.

168
# 21.03.2024, 08:57

palma
Zajímavé počtení, uvidíme jak to dopadne ale podle průběhu jara si myslím že bude léto hodně horké a časté bouřky, čekám hodně vlny veder.

# 21.03.2024, 09:23

No pokud by vyšly stávající výhledy do konce března tak bude letošní březen jeden z nejteplejších a nejsušších co jsme zažili. Zatím tedy jaro jede v tomto módu a jsem zvědavý zda či kdy se to změní. Jak byla zima vlhká tak sucho může být velmi rychle zpět pokud brzo nezačne pršet. Tady za březen 4 mm a jsou místa co mají i méně. A poslední vydatnější déšť byl v půlce února... Chápu že Morava je na tom mnohem lépe teď mluvím spíše o Čechách.

386
# 21.03.2024, 10:35

JohnBattler
No, Kladensko ještě celkem vlhko pod povrchem, nicméně, jak se příroda probudí, vysaje co se dá, a za 14 dní může už být náznak sucha.. jo, jo...v nádržích mám zásobu tak do konce června určitě, mezitím by sprchnout teda asi mohlo..:D

# 21.03.2024, 10:51

palma
Tady taky ještě v půdě vlhkost celkem dobrá, takže zatím si není na co stěžovat, ale i tak nějakou slušnou srážku nad 10 mm bych už brzo bral a vegetace teď bude pít čím dále více. No a když kouknu na vodnosti toků tak v Čechách rozhodně nic moc..
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/CB/vod...
Teď by měly být řeky napájené vodou z tající sněhu z hor, ale ten už je dávno pryč.

# 21.03.2024, 11:05

tady jsou holejší povrchy vyschlé, ale kde je ještě dost trávy a jiné vegetace, tak furt ještě stojí. voda stále nedostatkový zboží, bohužel

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.