Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Výšková TN 11.-14.8.22

42
# 13.08.2022, 20:24

Tak já sleduji jenom GFS model na delší dobu dopředu a koukám, jak pořád sype a přidává srážky. Brzy se to otočí. Místo SV proudění, přijde brázda TN od západu a pak je tam přechod výrazné zvlněné studené fronty u které pravděpodobně vznikne TN, v zápětí chladnější vlhčí proudění od SZ. To vše by mohlo v součtu přinést výrazné srážky. Věřím tomu. Letos není tak extrémně suchý rok, protože vedra nejsou extrémní a srážky občas chodí až na některé regiony jako SZ, kde je to hrůza.

PS: Omlouvám se. Teď jsem zjistil, že je to blbost, co jsem napsal. Přišlo mi, že těch srážek je hodně, ale vlastně je jich málo. Co nedá ta zvlněná studená fronta už se pak nemusí nikde jinde vzít a ta samotná studená fronta moc dát nemusí. Takže + - 20 mm na většině území není žádná sláva, pokud by to tak cca bylo.

suma srážek, ventusky.com
odchylka srážek, ventusky.com
107
# 13.08.2022, 22:44

Ani bouřky ani blýskavice zase úplně mrtvo tady jakési cmrndání za celý den a ICON zase úplně mimo s bouřkama

13
# 13.08.2022, 22:55

Srážky pro mou oblast vymazaný do konce příštího týdne. Za srpen máme krásné 4mm a tak to i zůstane. Pak bude následovat teplé a suché září.

15
# 14.08.2022, 01:10

Lesník
To jste se asi upsal, ne? Za srpen 4mm. Jako za celý měsíc? To snad asi ne...myslíte asi 40
U nás večer spadlo 6mm, sice je to nic, ale překvapilo to

# 14.08.2022, 07:18

Od noci přeháňky, je to něco jako zázrak letos.
Spím na balkoně a je to super poslouchat ten dopadající déšť v tomhle suchém období.

80
# 14.08.2022, 07:49

Jirke85
V srpnu v Čechách pršelo jenom jeden den, napadlo většinou pár mm, a to je vše zatím. Takže 4 mm jsou správně.

Bylo by skvělé, kdyby vyšla ta TN v sobotu, ale to je za týden, takže to je jen v oblasti teorie...

13
# 14.08.2022, 08:14

Ondra83
Jirke to moc dobře ví, jen se nám ze suchých oblastí Čech posmívá. Je to přesně jeho styl.

32
# 14.08.2022, 08:18

Jirke85
U nás jen 2 mm za celej srpen. Sucho je příšerný. A dál se nám všechno vyhýbá. Včera osm kilometrů severně slejvák a tady ani ťuk. Snad zítra něco.

272
# 14.08.2022, 09:04

Dnes ráno hotový podzim, trochu zamrholilo a +18, tenhle vlhčí vzduch je ale super a k večeru dnes nebo zítra nás konečně snad něco trefí, v srpnu pršelo i tady v okrese 1 x vesměs do 7 mm, pořádnou zálivku dáme i v noci na PÁ či SO, tolik můj ideální scénář (20+20mm).

147
# 14.08.2022, 09:13

takže ze sucha přímo do povodní :D ok

77
# 14.08.2022, 09:17

Kokos342
Kéž by. Tedy ne povodně, ale ta voda by nebyla k zahození.

42
# 14.08.2022, 09:30

Tvl co to dělají ty modely... Na dnešek zrušily úplně přeháňky pro západní/SZ polovinu Čech...

ALADIN

zdroj: ČHMÚ

ICON-D2

zdroj: wetter3.de

Zítra už to vypadá líp, ale nedá se ničemu věřit. Ještě včera to taky vypadalo, že tu dnes něco bude.

ALADIN

zdroj: ČHMÚ

ICON-D2

zdroj: wetter3.de

Je to vidět i na ansámblech ICON-D2, že tu dnes skoro nic nebude. Zítra už je šance asi větší.

zdroj: meteociel.fr

GFS teď slušně přidal... Moc tomu nevěřím. Je to křehká předpověď stojící na křehké TN, kde je vždycky velká nejistota.

suma srážek

zdroj: ventusky.com

odchylka srážek

zdroj: ventusky.com

378
# 14.08.2022, 09:47

Blokaci od jihu vystřídala blokace od Z, JZ..
Z polovina ČR opět v území ,,ničeho,, , nemůže sem k nám ani SV vlhčí proudění, ani brázda nízkého tlaku z Francie , opět se to navzájem blokuje nad Z ČR..

42
# 14.08.2022, 10:48

swan1
Tady možná něco bude. Ranní oblačnost se rychle rozpustila a je vymeteno. S tím ALADIN nepočítal a to by mohlo nakopnout přeháňky a bouřky.

Upřímně já ty modely přestanu navždycky sledovat. Čím dál víc mám pocit, jak je to nepoužitelný a nepraktický. Člověk přibližně ví, co čekat za počasí, ale kolikrát to něco ukazuje a realita je nakonec hodně odlišná. To mě na tom absolutně nebaví...

ALADIN oblačnost 11:00, zdroj: ČHMÚ
Realita oblačnost 10:30 - docela nesoulad, zdroj: ČHMÚ
107
# 14.08.2022, 11:01

Tato VTN hodně velká slabota to jsem nečekal že nezaprší. Ale Aladinovi to všecko celkem vychází naproti Ventusky nebo ICON ten byl úplně mimo.

No noc byla hodně tepla skoro tropická, ale beze srážek. To mohly být krásné bouřky, ale bohužel no.
Teď je venku zase zataženo celkem i teplo a dost vysoká vlhkost vzduchu. Tak by to mohlo něco udělat, ale asi neudělá protože Aladin mám nepřeje.

73
# 14.08.2022, 11:01

aura_33
Podle mě ta předpověď oblačnosti aladinovi docela sedí, jen si musíš na aladinovi rozkliknout nízká/střední/vysoká oblačnost. Ne tenhle "celkový součet".

Fstorm
My jsme měli ráno 19°C.

378
# 14.08.2022, 11:02

Je to hodně složitá a nezvyklá situace nad Evropou, hodně protichůdných TÚ.., SV jetstream , výšková TN do toho, to se poslední dny modelům těžko přesněji počítá , byť jen na den dopředu...

47
# 14.08.2022, 11:18

Fstorm
Už vyšlo slunko a aspoň konečně nefučí, tento týden stál za houbelec, dělal sem venku brzo ráno už celkem kosa a vyfúkaný ažaž... dnes ráno teda teplíčko a bude asi nejteplejc z celého týdne, snad ještě něco bude, ještě na zítra je tady možnost deště, tak doufejme..

42
# 14.08.2022, 11:20

spurdo
Jestli říkáš sedí tomu, když má ALADIN pokrytí vysoké oblačnosti v Čechách na většině území kolem 50%, někde až 100%, ale realita je tak do 10% tak OK. Z toho se pak odvíjí i předpověď srážek.

Za mě jsou všechny modely absolutně neschopné.

Aktuálně je vysoká oblačnost pouze na jihu Čech. Jinde zanedbatelná. Prostě chybná předpověď.

Včera mi dával ALADIN a ICON-D2 hodně přeháňky kolem mě, ranní výstupy najednou skoro nic a nakonec jich bude možná víc. Tvl to jsou fakt relevantní předpovědi od těch modelů...
Ještě sleduji regionální s vyšším rozlišením pro větší přesnost a stejně chaos...

vysoká oblačnost 11:00, zdroj: ČHMÚ
realita 11:00, zdroj: ČHMÚ
107
# 14.08.2022, 11:27

Leknín

Vyšlo slunko, ale mraky nebo mlha nebo nízká oblačnost dá nechce protrhat a v tom je ten problém že se ani nijak neohřeje moc vzduch a větr ten pocit dusna kazí. Je to celé na kokot.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.