Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Počasí na Ukrajině v souvislosti s válkou

# 23.03.2022, 15:14

palma
Samozřejmě si Putin resp. jeho ekonomičtí poradci umí dobře spočítat co je pro jejich ekonomiku dobré. Ekonomická válka probíhá a probíhat bude. Musíme se závislosti na ruských energiích zbavit co nejvíce.
Bude to samozřejmě těžké a bude trvat léta, ale možné to je. OZE jsou sice mnohými haněny, ale např. letošní březen při tom jak je pořád vymetená obloha jsme mohli vyrábět ze solárů opravdu hodně elektřiny pokud bychom je měli nainstalované v dostatečné kapacitě.... Jasně skladování energie je problém, ale prostě musíme své životy přízpůsobit. Svítí slunce tak hurá pustíme vše co se dá X nesvítí slunce je třeba šetřit.
Samozřejmě v prosinci v lednu to asi moc nepůjde, ale takhle zkraje topné sezóny si dokonce umím představit vytápění pomocí solárů. Stačí mít kvalitně zateplený barák, přes den když svítí slunce si ho nahřeju třeba na 23-24°C a to mi do rána neklesne na míň jak 18-19°C, takže kotel bychom měli jenom třeba na 3 měsíce v roce a zbytek roku by byl vypnutý. To bude hned nižší spotřeba plynu.

380
# 31.03.2022, 18:24

Yurri
Taky si dovolím odkaz, tohle je přesně napsané, jako když mluvím s tím svým známým z Ruska, to nemá řešení, "necítím k tobě nenávist, jsme vlastně kamarádi, jen holt stojíme proti sobě a budeme po sobě střílet"..https://magazin.aktualne.cz/kultura/literatura/mar...

ota
Avatar
2119
# 31.03.2022, 23:35

palma
Pokud Rusové takhle opravdu uvažují a připadá jim to normální, tak jsou vážně ztracení. V podstatě si nedovedu představit, jak by se s takovými lidmi dalo spolupracovat...

268
# 01.04.2022, 06:26

palma
Strašný, to bych pochopil před 100 lety, jejich vojenský patos a mytologie jsou jasně cílenou propagandou na ovládnutí ne příliš uvažujících mas, se nedivím, že přežije 5 vojáků ze 100, já bych jim řekl, když vám to nevadí, dobře vám tak. A příště nevystrčte nos za hranice, jinak přes něj okamžitě dostanete, já vám dám cvičení, Putin té demografii takhle moc nepomůže, spíš se ptám kde je onen slavný vyjednavač Čína a co ten nezápadní zbytek světa?

107
# 01.04.2022, 07:22

Buďte si jistí, že se bez Ruska energeticky obejdeme. Bude to na začátku něco stát a pár let budeme mít snížený komfort, ale západ si vždycky v minulosti nějak poradil (viz třeba Západní Berlín). Z mýho pohledu máme půl roku na přípravu, protože květen - září bude ta spotřeba čehokoliv (kromě čepovanýho piva a špekáčků;-)) nižší, Poláci už ve velkým chystají terminály na zkapalněný plyn a začali ještě před válkou:
https://www.echo24.cz/a/SahU2/polsko-se-po-roce-20...

Zato Rus, až sežere všecky kořínky a vypije poslední kapky vodky, pozná, že když to svoje bohatství neprodá západu, tak si s ním může tak akorát natřít prsa.

380
# 07.04.2022, 08:54

ludvicek
No, mne zase zaujalo toto: https://www.lidovky.cz/svet/afrika-podpora-rusko-s...
Takže ti, kteří nám sem plavou přes moře a soudružky kapitánky z Německa je zachraňují z Afrického pobřeží, mají rádi Rusko, podporují ho a přejí si nejspíše zánik USA a EU v její nynější podobě, fajn, co takhle je taky uplně izolovat, nepřijmout ani jednoho, to tu spíš snesu ty, podle nich "nedobré Ukrajince" co si "zaslouží" svůj úděl..Tohle fakt nechápu..:!!:
Jinak ohledně Ukrajiny... předpokládám, že zem už tam úspěšně rozmzrla a rozmrzá čím dál hlouběji.. chystá se velký úder na Donbas, tak to ať při nich stojí všichni patroni počasí..
No a tady něco o Polácích, co se bijou v hruď a zároveň vydělávají jak nikdy na Ruské ropě,( a smočejí si zobák i Maďaři) na nás, atd. atd...https://archiv.hn.cz/c1-67053720-rafineriim-pkn-or...

268
# 26.04.2022, 21:57

palma
A také v Bulharsku, mají na to prostě koule a odvážnému štěstí přeje, když nejsme schopni jim sami ty kohoutky zavřít, tak to uděláme za vás, výborné gesto a příprava na vyjednávací pozice na příští zimu, kdy bude stačit jen pohrozit a Evropa se potentuje, Putinovi loajálních spojenců jsou tady za ta léta mraky, klidně i náš prezident nebo jeho okolí, hybridní válka trvá už roky a hlavně za covidu bylo vidět, jak dobře Rusko pracuje a infiltruje západní média, varoval jsem před tím už dávno, jen trouba to nemohl nevidět, přece nenechá Evropu, aby si přes léto ty zásobníky naplnila a výročí se kvapem blíží, vcelku očekávatelné gesto, vůbec mě to nepřekvapuje, se dřevem příští zimu počítám;-)

76
# 26.04.2022, 22:54

Yurri
Jaké koule, Poláci ho budou brát přes Němce v případě, že se Němci s Ruskem dohodnou na navýšení , v opačným případě to Němci budou klidně krátit nám, aby mělo Polsko.
Výkřiky Fialy o tom, že bychom se měli urychleně zbavit závislosti na ruských fosilních palivech jsou zcestne, jelikož jsme na nich aktuálně závislí ze 100%!!!
Nebavím se o tom, jestli si budeš, nebo nebudeš topit dřevem, ale o statisícich lidech bez práce.

380
# 27.04.2022, 06:35

Yurri
Koule nekoule...ve své podstatě je mi uplně jedno, z jakého plynu bude teplo u mne doma, alternativu mám ve dřevě, zásobu už na příští rok mám, plus teď řeším ty soláry.. Ale štve mne, že když v ČR vesele poskakuje naše vláda v čele s Fialou a řeší A že neřeší i B.. a to třeba chemickou výrobu a výrobu hnojiv, fór je titž v tom, že výroba těchto komodit je dimenzována na ruský plyn.. A co to znamená? Ten plyn má určité poměrové složení.. není to jen pohý čistí methan.. a podle toho složení je nastavena celá výroba, nelze do ní cpát přivezený zkapalněný a odkapalněný uhlovodík z USA a odjinud. A přestavět výrobu leckde znamená vyhodit třeba celé části provozu a nahradit je jinými (kolony pro výrobu plastů, hnojiv apod.) to nikdo neřeší, asi to je v pohodě, počítají s překupem ruského plynu odjinud, což znamená, že ty sankce zase tak moc dodržovat nebudeme, ale výsledek bude, že budou ty komodity o dost dražší.... nebo je dovezeme třeba z té Číny, která je vyrobí levněji.... protože... jo tohle nemá dobré řešení... ale plácat po ramenou se pak můžeme, to jo... A uplně srandovní je ohánět se nedodržením smluv... co jiného jsou nynější sankce z naší strany, než nedodržení všeho, co zavání smlouvou? Kdyby to Rusové nazvali sakcí a ne zastavením dodávek, pak je to v pohodě a v pořádku? K porušení smluv by tím pádem nedošlo? No, momentálně k naší mladší ratolesti do třídy začala chodit holčička z Ukrajiny ( před teda třemi týdny) stali se z nich nejlepší kamarádky, nají tam i moldavana naturalizovaného od narození v ČR, plus čistokrevného Rusa, hezky se to tam míchá... a děti to neřeší, kdo je kdo... někde se píše.... staňte se dětmi.... bylo by to prima, maximálně by docházelo k pranicím s rozbitými nosy. Takhle jeden debil napadne suverénní stát vedle a celý svět je z toho rázem na infarkt, a národy rozkmotřené (i semknuté) na dlouhou dobu..

268
# 27.04.2022, 09:22

palma
Ruku na srdce, sankce jsou na Rusko slabé jako čaj, z pohledu Západu obdivuhodná součinnost tolika firem, ale Rusko stát G20, klidně se zapouzdří do sebe, přejde na centrálně plánovanou ekonomiku a zvládne to, má to nacvičené z Krymu a léta příprav jsou znát, samozřejmě, že pokud se na bojišti situace vyvíjí mizerně, ta musí přijít nějaký hmatatelný zvrat, odpojování států EU od plynu je logický další krok, který už bude sám o sobě brán jako vítězství Putina a jeho schopnosti jednat rázně a překvapivě, autoritativní státy tomu rozumí velice dobře, po válce nabídnou dobrou cenu a všichni přijdou s nataženou rukou sankce nesankce uvidíte. Samotnou armádu musíte brát jen jako jedno bojiště hybridní války, ve skutečnosti probíhá na vícero frontách a Guterres tam ještě přijede Lavrova podpořit, že prý postoj Ruska chápou, no tvl. tihle zhýčkaní papaláši by jim byli schopni všechno odpustit, osobně bych jednal z pozice síly, kdyby Rusové ty plánované humanitární koridory chtěli, tak už tam dávno jsou a nemusí se čekat na speciální komisi OSN, jak říká Zelenskyj, jde o hodiny, každý den rozhoduje, každý den absence rozhodné odpovědi Západu na Ukrajině je další den prohry.

ota
Avatar
2119
# 27.04.2022, 11:18

charlie
Na ruských fosilních palivech rozhodně nejsme závislí ze 100%. To jsme na plynu, ve zbytku by se odpojení od ruska dalo zvládnout. Jenže ono nám stejně nic jiného nezbyde. To víte že nás čekají těžké roky a budeme to muset nějak přežít, ale co se dá dělat. Nemůžeme se přece nechat vydírat zemí, která vede agresivní válku...palma
No, se sankcemi to nelze moc porovnávat. Sankce na Rusko směřují proto, že vede útočnou válku na Ukrajině. Evropa na rusko ani jeho spojence neútočí že. Adekvátní by takové zastavení plynu bylo v případě, že by NATO zahájilo útok třeba na Bělorusko. Jinak rusko možná zastavilo plyn do Polska a Bulharska, ale jsem zvědavý, co bude dál. Těžko totiž jen tak zastaví všechen plyn. Nemají ho totiž jak prodat. Plynovodů do Číny a Indie je málo a zastavení těžby není snadné. Podle mě jsme měli přestat odebírat ruský plyn hned po začátku konfliktu. Mělo by to sice šílené hospodářské dopady, ale jsme bohužel na hraně válečného konfliktu. Takhle jen dáváme rusku šanci najít řešení.

380
# 27.04.2022, 11:54

ota
Sankce... jsou třeba zprofanovány právě Amerikou, ta je leckdy uvaluje na režimy, či jednotlivce, kteří nevyhovují jejich záměrům, tím se to zdevalvovalo, nota bene, když pak sankcionalizují i ty, co tyto sankce nepřijmou za své. Kdyby te´d někdo dovážel ofiko, do ruska moderní vojenskou techniku, obchodoval mimo SWIFT nebo v hotovosti, zajisté by také okusil tyto sankce... i pod hrozbou, že by on nedodržel smlouvy, protože on žádné sankce nevyhlásil, ani je není povinen dodržovat ( na příkladu Ruska to lze hezky zdokumentovat, a zkuste třeba porušit USA sankce proti někomu jinému, dopadnete stejně, směrem na Kubu dokonce klidně zastavovali a kontrolovali lodě v mezinárodních vodách) ... takže asi tak... nota bene, až bude pro Číňany nebo Indy výhodné zkapalnit plyn a dopravit ho do EU, tak to udělají, a ten plyn bude klidně Ruský.. Rozhodně nestojím za režimem v Rusku, ale přemýšlím nad tím, co kdo jak dělá, a není -li to leckdy proto, že z toho má i ve finále prospěch.

ota
Avatar
2119
# 27.04.2022, 12:16

palma
A vám by přišlo v pořádku dovážet zbraně do ruska? Kdo to dělá je náš nepřítel, ať se nám to líbí nebo ne. Mimochodem mimo SWIFT obchoduje několik zemí a žádným sankcím nečelí. Nemyslím si, že USA jsou svaté, ale oproti rusku je to opravdu ideální spojenec. Opravdu si nepamatuji, kdy by Spojené státy vedly válku za účelem připojit území jiné země ke svému. Navíc je to demokratická země, což je pro mě vždycky klíčový rozdíl.
Čína nebo Indie by to určitě udělala ráda, ale neudělá to z jednoduchého důvodu. Nemají na to kapacitu. Plynovody, co tam vedou nestačí pokrýt ani jejich spotřebu natož, aby mohli ruský plyn ještě někam posílat. Každopádně ono plynu je dost. Problém je, že mi Evropě ho nemáme jak přijímat. Na to je potřeba vybudovat infrastrukturu která je bohužel v současnosti zcela nedostatečná, protože byl dostatek levného ruského plynu. Jak se vybuduje dostatečná infrastruktura, už ruský plyn potřebovat opravdu nebudeme, protože ve světě je ho spousta. Problém ovšem budou ty roky mezi tím...

380
# 27.04.2022, 14:49

ota
No, dodávat zbraně do Ruska je morálně neospraveditelné, nikde to ani nenavrhuji a neschvaluji, takže se mne zbytečně neptejte, jestli mi to připadá v pořádku. A Spojené státy by byly poloviční, kdyby válkou nepřipojily ke svému území docela velkou část původního Mexika, takže to vzor morálky pro mne není, stejně tak Izrael ( ten se, pravda, bránil útoku, takže v jeho případě je to minimálně pochopitelné) ukažte mi na světe stát, který může zvolat, že on je tím správným příkladem,.. aby jeden prstíčkem hrabal.. Nu, a co se týče společného postupu, jsme v EU, nejsme Maďarsko ani Rakousko, takže postupujeme s ostatními v jednotě ( jen mi je divné, jak Madaři tak rychle zapomněli, kdo je při jejich cestě za svobodou jen tak mimochodem obsadil, aby pak o pár let později totéž provedl v ČR).. A co se týče plynu od Ruska, pouze doufám, že si to Němci nevyjednali za našimi zády a pro nás zbyde pouze efektně nasvícená Eifelovka nebo Pražský hrad a pocit, že jsme se tak hezky semkli..a jak už jsem psal, každý zemní plyn je jiný, Ruský je, bohužel, z hlediska obsahu metanu, prakticky nejčistější, čili by bylo nutno přestavět chemické výroby.. mimochodem, ten slavný "břidličný plyn", je pro chemickou výrobu prakticky na dvě věci..
Na závěr upozorňuji, že nejsem proti sankcím, utahovali jsme si opasky v minulosti, utáhneme si je i nyní, není jiná cesta, pouze mi chybí kritický rozbor budoucích let, když nám tu současná koalice ústy ministrů nejdřív (cca dva měsíce dozadu) tvrdí, jako je plynu dost, a kdyby to Rusko uzavřelo, lehce si poradíme, včera pak řekne, že budou drahé energie, ale nikoho nenechají padnout na dno, a dnes řeknou, že ty nejchudší nenechají padnout na dno, pak z toho mohu i odvodit, že dokud nezchudneme až na dno, tak do té doby pomoc nečekejme, ale daně plaťme..

složení zemních plynů dle původu
ota
Avatar
2119
# 27.04.2022, 15:25

palma
No já jen, že se vám nelíbily případné sankce na takové dovozce. A válka USA vs Mexiko probíhala v době, kdy se název našeho státu měnil z názvu Rakousko na Rakousko - Uhersko tedy opravdu hodně dávno. Od té doby k svému území nic násilím nepřipojili. Proti tomu rusko získalo sever Gruzie, Krym, východní části Ukrajiny a útočí dál... Tím rozhodně neříkám, že USA jsou nějaký vzor morálky. To ani zdaleka, je to pro mě jen nejsympatičtější ze světových velmocí. Ono totiž na výběr moc není. Šílená Čína, která drží lidi ve "vězení", často bez jídla, kvůli "chřipce". Zaostávající agresivní rusko. Do budoucna možná Indie, ta má ale zatím k velmoci daleko no a Evropa má problém se sjednotit.
Co se toho plynu týče, je mi jasné že to bude hodně drahé. Jenže co nám zbývá. Bohužel rusko přestalo být spolehlivý partner a musíme hledat jiné zdroje. I kdyby se v rusku vzpamatovali, tak už bude do budoucna vhodné být na této zemi nezávislé. Navíc ta propaganda co tam jede, symboly apod., ze všeho nejvíc mi to připomíná Německo začátkem 2.sv války, takže v nejbližší době zlepšení bohužel moc nečekám.

380
# 27.04.2022, 17:04

ota
No, už jen tak nakonec, psal jsem o sankcích že jsou díky USA zprofanované, a to proto, že je používá dost často jako výraz síly a vnucení těchto sankcí druhým, nezúčastněným, pod pohrůžkou dalších sankcí uvalených na tyto nezúčastněné, pokud nebudou tyto sankce též vůči třetímu subjektu uplatňovat..
Použití sankcí v současném konfliktu je zcela jasné, další možností je ozbrojená intervence pod nějakou hlavičkou, nicméně tato možnost by byla z nejhorších možných, pak ale nemluvme o nedodržení smluv ze strany Ruska, ale mluvme o odezvě nebo odvetě, za sankce, bude to rozhodně poctivější a blíže pravdě.
Jak bude bez plynu uvidíme. Já můžu ekologicky, bez umělých hnojiv, zemědělčit na nějakém tom hektaru, v nejhorším scénáři, ale to není obecné řešení, to je moje možnost..
Ale to už jsme asi pořádně daleko od tématu počasí a konflikt na Ukrajině..:D.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.