Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Letní a tropické dny i tropické noci v roce 2019

8
# 24.07.2019, 19:05

charlie
Tak Týnec asi vyhrál :cool:
Zítra očekávám ještě o stupeň nebo dva vyšší teploty:slunce:

142
# 24.07.2019, 21:13

Ondra83
Klementinum sice u Vltavy je, ale je tak obehnané stavbou a teploměr tak nalepený ke zdi, která je tak žhavá, že má vždy nejvyšší minimální teploty z Prahy, nehledě na to, že to je průměrně nejteplejší uměle vytvoření místo v ČR. A střecha Karlova to samé... A nemůžu porovnávat jiné pražské stanice, protože některé na IN-počasí jsou nevhodně umístněné, srovnávám je ty z CHMI. Když vemu všechny, tak muže být na nějaké ty kilometry rozdíl v stupni, což zjevně Bohdalec vykazuje oproti stanicím chmi...Na Krči bylo třeba minimum o 3 stupně méně než na Bohdalci a neřekl bych, že KRČ je až tak bokem

80
# 24.07.2019, 21:29

igor127
Samozřejmě, že vliv je limitován, ale určitě tam nějaký je - vždyť Vltava krom toho, že to je zdroj chladu ještě vytváří docela solidní větrný průduch skrz město, zrovna v centru je nejširší a má 200-300 metrů na šířku. Ad ta Krč - je to už dál od centra a navíc to může být opět blízko Vltavy (dle popisu je to v Jeremenkově ulici). Dle mě ty stanice kolem Vltavy v noci ovlivněné být musí; zástavba je v Praze hustá na mnoha místech, v tom nijak Klementinum nevyniká. A navíc má tu vodu+otevřenou plochu vedle sebe.

142
# 24.07.2019, 21:33

Ondra83
Kdyby tam ale byl ten vliv Vltavy tak značný, proč by pak obvykle byli v Klementinu nejvyšší nejnižší teploty a noční ochlazení tam probíhalo dá se říct nejpomaleji? Průduch v centru je, ale podle mě zrovna v tom dvoře na tom okně to nějak neplatí :D No to je jedno...

80
# 25.07.2019, 06:16

igor127
Nejvyšší nejnižší teploty v porovnání s čím? Pokud to porovnáš s místními stanicemi po Praze, tak tu jsou teplejší. I chladnější. Nakonec, bylo by statisticky skoro zázračné, kdyby 2 místa, na kterých se oficiálně v Praze měří, byla zrovna ta nejteplejší v Praze, to je velmi nepravděpodobné :)
Dalším možným faktorem je, že vítr převážně fouká od západu - východní Praha by tak měla být asi teplejší, protože se sem dostává teplo již vytvořené západní Prahou. Těch vlivů bude hodně a znovu opakuji - absolutně nevěřím, že Klementinum je nejteplejší místo v Praze ;-)

Jinak tady další tropická noc. Zatím je >20 i v Klementinu (kde mimochodem včera nebyla tropická noc jen o pár desetinek, tak co takové divení :) ) Celkové skóre letos 21/9.

# 25.07.2019, 07:59

Ondra83
A tady v Praze jsme opět klesli pod 15 °C.

27
# 25.07.2019, 08:30

Čelákovice skoro do 5h ráno nad 20°C, pak to ale poměrně rychle kleslo k 18,5°C (v 6h) a v 7h už bylo zase nad 20°C. Docela fajn noc při otevřeném okně. Včerejší maximum 35,5°C.

Ani v Prostějově nebyla tropická noc. Včerejší maximum cca 33°C (možná o fous míň).

384
# 25.07.2019, 11:55

Tak už jsme tu přes 30, takže hlásím 15 tý. tropický den.

# 25.07.2019, 12:05

Máme poledne a teplota 32,4 °C, ve Francii už to ale leze nad 39, navíc to tam mají ještě trochu posunuté (opožděné), protože jsou více na Z.

142
# 25.07.2019, 13:11

Ondra83
No porovnávám s pražským stanicemi, které jsou k dispozici a to 2 nejsou. Mimo to, nikdo neříká, že v Praze není teplejší místo, pokud ho máš - udej ho? Klementinum je průměrně nejteplejší stanice v ČR, máš jinou - dej ji sem? A také neříkám, že je Klementinum nejteplejší z hlediska denních maxim - maxima jsou dosahována vyšší na jiných stanicích, opakuji to ještě jednou, nic takového jsem nepsal o nejteplejším pražském místě apod. A jak my vysvětlíš s tou tvou statistikou, že v posledních dnech je Klementinum, Karlov, a Vinohrady průměrně nejteplejší místa v ČR? i přesto, že tam nejsou dosahovány pražská maxima? hmmm, poprosím si pomoci statistických veličin.

U nás jen těsně tropická noc nebyla, ovšem tropických dnů je již 19.

80
# 25.07.2019, 13:27

igor127
Nejteplejší proti jakému seznamu? Je to teplejší i proti místní stanici v Bohdalci? Jinak jsem se trochu ztratil v diskuzi - na jednu stranu pochybujete o tom, že někde může být v noci o pár desetinek více (a tedy tropická noc, i když v Klementinu těsně nebyla), na druhou stranu píšete, že neříkáte, že je Klementinum nejteplejší, tak teď upřímně nevím, o čem je už diskuze :)

27
# 25.07.2019, 13:28

Čelákovice teď 34,6°C, Prostějov 32°C (město) a 30,5°C (letiště za městem)... Zase takovej rozdíl Polabí v. Haná to nakonec není.

142
# 25.07.2019, 13:30

Ondra83
O ničem, vy jste reagoval v podstatě už na nic tím ranním příspěvkem. Já neřekl, že u vás nemohla být, jen jsem nenašel stanici kde byla - až jste mi ji poslal :) proto jsem se ptal, kde měříte. Teplejší proti seznamu stanic CHMI. To, jak měří Bohdalec, jak má průměrné teploty, atd. nemohu posoudit - jak jsem říkal, vy o tom pochybujete tak mi ukažte, která stanice je teplejší - v číslech, o tom statistika mimo jiné je, porovnáme hodnoty a uvidíme :)

80
# 25.07.2019, 14:07

igor127
Já nějaké průměry nepočítal, ale prostě je fakt, u nás ráno, stejně jako např. zdejší stanici v Bohdalci, většinou bývají minima v létě vyšší o desetinky až stupeň oproti Klementinu. To je vše, už bych to uzavřel :cool:

# 25.07.2019, 14:30

Tak dnes nám přibude do sbírky další supertrop, aktuálně 35,3 a stále leze vzhůru. Jinak v Belgii už dnes překonána včerejší rekordní teplota.

27
# 25.07.2019, 14:45

U nás už 35,7 (edit.: v 15:30 už 36,6).
Chtěl bych vidět spotřebu elektřiny v takové Paříži teď... A je to pořád selanka oproti třeba Kuvajtu, kde to atakuje 50°C ;-)

384
# 25.07.2019, 16:00

charlie
No, nevím, nevím, třeba teď meteorologové rozšířili výstrahu pro ČR před vysokými teplotami nad 35 stupňů i na zítřejší den...:cool:

96
# 25.07.2019, 17:08

Čtvrtý tropický den, +33°C. Druhý nejteplejší den v roce. Všechny tropické dny máme letos teplejší než nejteplejší loňský den.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.