Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

2660
# 21.07.2019, 08:05

dawe
Jo už se těším na to ochlazení z toho horka a dusna je mi zle ještě tak 1 týden a je myslím po vedrech vždyť i pranostika říká svatá Anna chladna z rána;-):D a pršet u nás podle GFS moc nemá to nejsilnější se odehraje v Z Čechách tak se uvidí jak to bude;-) posílejte se na Ecák zase tam má katastrofální vedra:( https://www.windy.com/cs/-Teplota-temp?temp,2019-0...

Model GFS teplota 27.7.2019 12 GMT
Model GFS srážky 27.7.2019 06 GMT
# 21.07.2019, 08:12

Ahojte,
taky jsem na to čučel, to vypadá zajímavě. A baví mě i graf, to je jako na horskédráze ..
graf teplot

77
# 21.07.2019, 08:22

podle mě to ale asi nevyjde ranní GFS vždy bývá nejchladnější,ale možná se stane zázrak a o příštím víkendu se slušně ochladí.

77
# 21.07.2019, 08:23

Ondra83
tak hlavně ať se ochladí,na déšť jsem už dávno rezignoval:)

42
# 21.07.2019, 08:28

dawe
Ondra83
Tutugon
hellercz
Myslím, že vím jak to dopadne. Ochlazení přijde na 90% a bude možná i dost výrazné, ale větší srážky bych fakt nečekal, to spadne možná někde v Bavorsku v Alpách, ale zde v Česku půjde o již klasické "ochlazení na sucho"
Pak se za 7-10 dní stejně oteplí a bude zase kolem +30°C nebo i víc.

77
# 21.07.2019, 08:39

aura333
asi tak nějak...

42
# 23.07.2019, 11:50

GFS smazal ochlazení, vlna veder bude velmi dlouhá... SV na tom bude o něco lépe, ale Čechy budou rozpálené 33-35°C.

271
# 23.07.2019, 22:35

Ochlazení na začátku srpna je pořád reálné, ale je to celkem jedno, podstatná je vlhkost a s těmi svými trvale zúrodněnými záhony do hloubky budu muset nějak pohnout, protože není možné už 5.-tým rokem za sebou odjet na pár dní pryč, aniž by mi všechno zdechlo, mám zprávy z JV Slovácka, že je tam bezvadně zeleno a sucho žádné, zase jako loni, já to nechápu, 200 mnm a nejteplejší lokalita republiky východně od Strážnice a zase pohoda.

12
# 23.07.2019, 23:28

Tady se stále jen brečí, mě třeba štve, že u nás červavějí hřiby tím teplem, ale myslím že na konci července jsou horka běžná a vždy byla, tak nevím proč je tu tolik pesimismu a blbé nálady...

76
# 23.07.2019, 23:59

Rezna85
U tebe červavějí hřiby, já si je můžu leda namalovat:D, houby letos, to je jen zbožné přání.

32
# 24.07.2019, 00:38

Rezna85
Horko do jisté míry ano, ale ne aby u nás třeba 14 dní panovalo počasí lehce nad 30°C a slunečno, maximálně občas polojasno. Moc toho ještě nepamatuju, ale tohle opravdu normální není. To má být v Římě a ne v Praze. I když tam mají už stabilně kolem 35°C tuto část roku.

F4
Avatar
109
# 24.07.2019, 07:11

Na.Guru
No hlavně ne každému v předchozích dnech pořádně napršelo jako Řezňovi...

271
# 24.07.2019, 07:20

Na.Guru
S těmi 35 do budoucna počítejte jako s poměrně běžnou letní teplotou v nížinách, a to je jen začátek, i kdyby byly emise CO2 odteď nulové, což je samozřejmě zbožné přání, tak pořád půjdeme přes 30 let teplotně nahoru a díky oceánům podle mě až do konce století, je jasné, že je třeba radikálně něco dělat, proto fandím mladejm v protestech, to nicnedělání je do očí bíjící. Včera to řekl pan Ač z Czechglobe na ČT24 jednoznačně (znám ho osobně), 10% nejhohatších lidí na světě produkuje 50 emisí, jde to ruku v ruce s blahobytem a HDP, ale přesně jak řekl ten profesor v diskuzi z Karl.Univerzity život má jiné hodnoty než konzum a ekon. udržitelný růst je kravina (sám jsem ekonom a souhlasím) + ty politiky, co to bagatelizují, je třeba okamžitě vyrazit, protože jejich argumenty jsou demagogie a není čas řečnit, s těmi to nevyřešíte, to mladí často nechápou, proto jsem jednoznačně pro radikální řezy.

385
# 24.07.2019, 08:36

Jo teploučko bude pořád více, tak by se každý měl zařídit, jak umí, očekávat, že to zařídí stát, nebo EU, je sebevražda,,, obzvláště se mi líbí Gréta a spol, v pátek stávkují, vystupují ve Francii v parlamentu, a když jsou na demonstraci, dělají si tam selfíčka doma pak deset hodin přeposílají SMS jak dopledne pomohli zlepšení klimatu na zemi, to se to pomáhá, v jedné ruce mobil a v druhé hambáč z mekáče..:):) Přikládám pár grafů pro Pražáky, tohle se dá čekat, obdobně i jinde...

42
# 24.07.2019, 10:58

GFS teď trochu pozměnil a předpovídá tlakovou níži nad střední Evropou za 4-5 dní... něco by z toho mohlo být, ale nic extra nečekám. Viděl bych to na několik lokálních silných bouřek spíše nad Alpy a Karpaty, v Rakousku a na Slovensku.

32
# 24.07.2019, 11:37

Yurri
Klima se otepluje o tom žádná, ale vliv CO2 je spíš teoretický a zanedbatelný. Zásadní je změna struktury krajiny, kdy vegetací nepokryté pole a zastavěná plocha ohřívají vzduch nad sebou, kterej vytlačuje srážky, což způsobuje další oteplování. Proto se nejvíc otepluje na severní polokouli a v létě, neboť je tento proces nejsilnější a krajina nejvíc pozměněná. Rozdíly jsou, ale i zde v Česku, v Karlovarském kraji nejsou poslední roky kladné odchylky od dlouhodobého průměru tak vysoké jako například ve Středočeském či Jihomoravském. Důvodem asi těžko bude globální CO2 či jiné plyny.

42
# 24.07.2019, 12:44

S Globálním oteplováním je to docela složité a nikdo neví co přesně to způsobuje, protože je to souhra více faktorů a některé můžou být neznámé. Mezi vědci není úplná shoda, ale většina z nich si myslí, že člověk je hlavní faktor. V minulosti před milióny let byly už i teplejší období, kdy rostly lesy i na pólech. Kromě člověka má zásadní vliv Slunce a změny, které se sluncem souvisí např. změny v oběžné dráze země a sklon zemské osy ovlivňují intenzitu dopadu záření na pólech i jinde. Někteří vědci si myslí, že současné oteplování je pokračováním vývoje klimatu po malé době ledové, která skončila v 19. stol.

271
# 24.07.2019, 14:01

palma
Tak děcka, umí se prezentovat a kydat, mě zajímá v čem se chcou teda konkrétně omezit a kdo má nejvíce, to si myslím že bude kámen úrazu, každej bude operovat se spravedlností a nikdo si nezamete před svým prahem (myslím to i z pohledu států), to je největší nepřítel, ne CO2.

Na.Guru
Už jsem tady sdílel, že klíč je v pohlcování CO2 v zeleni, ne ve vymejšlení sebevražednejch ptákovin, nastavit na to dotace + daně a ono by to šlo, lidi vůbec nechápou, že tohle je globální průser, kterej klidně vymaže státy z mapy díky suchu, úplně v pohodě, až budete mít 48ky ve stínu, tak vás přejde chuť i na ten hambáč, to vám garantuju.

# 24.07.2019, 14:08

Ve Zdaru nad Sazavou zas tolik horka nejsou :D tam je přes den jak u nás v noci :D

271
# 24.07.2019, 14:19

logitech
Kůrovec Žďársko stejně nemine, pár let s požáry jako v Portugalsku a jsou jasní, moc bych si to tam na růžovo nemaloval.

Takové ty kydy jako, že kdysi bylo přece tepleji a že kdyby byla data z minulosti, tak to bylo horší a že se o tom jenom více mluví nechte dětem na ZŠ na dobrou noc, Ač to řekl jasně, s odchylkou v datech se dá pracovat, ale i ten nejzdrženlivější scénář znamená průlom do všech odvětví, bez výjimek, politici o tom nechtějí mluvit, pač by přišli o koryta, ale data jsou jasná, ten oceán toho tepla už tolik zdaleka nepohltí, proto už bych se posunul k diskuzi z minulého století do současnosti, ale koukám lidi furt slepí, tupí, sledující, bez řešení, bez návrhů, fakt telata, mladí tuší správně průser, zmatení jak lečo, ale to je tak všechno - ti budou rádi, že prokouknou globální digitální demenci.

https://www.ecofuture.cz/clanek/vedro-je-vas-novy-...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.